Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Primele declaratii... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Primele declaratii...


96 replies to this topic

#21 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2008 - 05:01 PM

Vezi postareatttanca, la Oct 31 2008, 03:15 PM, a spus:

Am o firma nou infiintata , neplatitoare de TVA si nu as vrea sa omit vreo declaratie care trebuie depusa .
tttanca, ai dat un singur detaliu ajutator asa incat nu vei primi vreun raspuns complet de la nimeni. Tot ce se poate spune cu siguranta este ce nu tb sa depui, legat de TVA.
Si totusi...ai cautat pe forum si nu ai gasit nimic concret?!
Madalina



#22 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 31 October 2008 - 07:08 PM

Felicitari....
La declaratia de inactivitate de la sfarsitul anului in loc de Bilant, te-ai gandit..... :thumbup:
Sa-ti deschizi firma... si sa nu depui nici o declaratie 1 an de zile....
ce curaj, ai? :tongue:




#23 marprestsrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 November 2008 - 12:03 PM

Vezi postarearamonici, la Oct 29 2008, 04:14 PM, a spus:

Am si eu o intrebare de incepator. Sunt microintreprindere platitioare de impozit pe venit. Ce declaratii se depun lunar si care trimestrial si cu se fac platile lunar sau trimestrial. Multumesc.



declaratii lunare: decl. cas, somaj, itm, sanatate ,comis.conced. med. 0,85%.
declartii trim. dec. 100, 102 decl. 300 si se achita trim. cu ordin de plata.
decl. semestriale:decl. 394, bilant.



#24 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 03 November 2008 - 10:12 AM

@doiny:
asta nu se numeste curaj....
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#25 eduardi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 December 2008 - 07:45 PM

Buna seara,
va rog frumos ajutati-ma. Sunt incepator si nu stiu ce sa fac.

In data de 11.06.2008 am infiintat o societate comerciala si cand am ridicat certificatul de inregistrare am completat un formular cum ca nu voi desfasura nici o activitate. Pana astazi nu am platit nimic niciodata, am primit o instiintare de la adm.fin. sa ma duc la ei. sa fac nu stiu ce declaratie(pe instiintare nu se intelegea nimik, scrisul era suprapus unul peste altul, parca era scris asa intentionat), in fine am fost si trebuia sa completez decl. 010, doamna de acolo care nu era prea draguta, am intrebat daca mai trebuie sa depun si altceva. A zis ca da dar nu mi-a spus ce anume.
Va rog frumos sa imi spuneti ce trebuie sa mai depun, unde si cand? :thumbup:
Am uitat sa spun ca pe decl. 010 am bifat perioada fiscala trimestriala.

Va multumesc frumos.



#26 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2008 - 02:17 AM

Nu-mi este suficient de clar din cele prezentate de tine. Ce inseamna acel formular pe care l-ai completat cand ai ridicat certificatul? Unde l-ai depus?
Firma este platitoare de TVA sau nu? Te-ai declarat micro sau platitor de impozit pe profit?

Revino cu detalii si incercam sa-ti dam un raspuns cat mai corect.
Madalina



#27 eduardi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 December 2008 - 10:41 AM

Cand am ridicat ceetificatul de inregistrare am completat un formular din care reiese ca firma nu intreprinde nici o activitate si l-am depus la registrul comertului.firma este platitoare de TVA .
Am ales optiunea de microintreprindere, dar datorita faptului ca la micro intreprindere trebuia sa angajez pe cineva in maxim 30 zile si eu nu am facut asta, cand am depus formularul 010 doamna de acolo a zis ca nu mai pot sa raman micro si m-a trecut platitoare de impozit pe profit, deci sunt platitor de impozit pe profit.
Va multumesc.



#28 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2008 - 12:49 PM

ok...banuiesc ca te referi la declaratia pe proprie raspundere ca nu desfasori activitate la sediul social pe o perioada de minim 3 ani - declaratia model 1. Dar asta nu inseamna ca firma este inactiva si nici nu te exonereaza de obligatiile fiscale declarative.
Observatie: angajarea trebuia sa se faca in maxim 60 zile de la data infiintarii societatii (conf. prevederilor cod fiscal).
010 l-ai depus probabil pentru trecerea de la micro la platitor de impozit pe profit - perioada fiscala trimestriala, intr-adevar.
Trebuia sa mai depui urmatoarele:
- pentru luna iunie: declaratia 100 cu impozit pe profit, decont 300 (pt tva), declaratia 394 daca ai avut cel putin o factura emisa/primita cu tva, bilant sau declaratie de inactivitate;
- pentru luna septembrie: declaratia 100 cu impozit pe profit, decont 300.
Urmeaza de depus pentru luna decembrie:
- termen depunere - maxim 25 ianuarie 2009: declaratia 100 cu impozit/profit, decont 300, declaratia 394 daca vei avea cel putin o factura emisa/primita cu tva; declaratia privind cifra de afaceri;
- termen depunere - 15 februarie sau 15 aprilie: declaratia 101 privind impozitul pe profit (este posibil sa se modifice termenele);
- termen depunere - 1 martie (60 de zile de la incheierea anului fiscal): declaratie de inactivitate sau termen depunere - 15 februarie sau 30 mai: bilant
- probabil declaratia 392.
...si daca mai sunt altele pe care le-am uitat, eventual completeaza colegii.
Incearca sa depui declaratiile restante cu avertisment, adica sa nu platesti amenzile...totusi fiind asa multe nu stiu in ce masura se va putea. Declaratiile se intocmesc cu programele gratuite de pe site-ul mfinante.ro. Pentru declaratie de inactivitate gasesti model in forum.

Sfatul meu, si sunt convinsa ca nu sunt singura care gandeste astfel, este sa iei legatura cu un contabil sau un prieten care se ocupa cu asa ceva (adica priceput) pentru ca este foarte probabil sa nu te descurci cu toate aceste declaratii. Datele se mai pot schimba, pot apare alte declaratii noi, etc iar amenzile sunt extrem de mari, mai ales cand ai atatea lipsuri - de obicei, fiscul nu te iarta.
Madalina



#29 eduardi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 December 2008 - 01:57 PM

Multumesc,

Luni la prima ora am sa ma duc sa le depun
si sa vad daca imi vor da amenda
pana acum nu am primit nici oi amenda sau avertizare
sper sa reusesc fara sa mai apelez la un contabil.

Multumesc inca o data.



#30 eduardi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 December 2008 - 11:08 PM

Am instalat aplicatia pentru dec. 100 si 300.
Am introdus datele firmei si zice ca nu sunt date pentru listare .
Trebuie sa am instalat vre-un program de contabilitate din care isi ia datele necesare?

Invatati-ma, pls.... :thumbup:



#31 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 07 December 2008 - 12:11 AM

Precum vezi Madalinab are dreptate, trebuie sa iti angajezi un contabil. E normal sa nu poti lista declaratiile din moment ce nu ai introdus date , chiar si 0 e tot o cifra care se salveaza. Asadar trebuie sa selectezi la declaratia 100- impozit pe profit pers. jurid.-rd.2 din declaratie si treci 0, iar la TVA, trebuie sa intri pe 302 adica decont trimestrial si sa dai incarcare, chiar daca nu ai sume de completat, aici se completeaza automat 0. Insa mai sunt si alte declaratii de facut, asa cum ti-a explicat si Madalina, si nu e tocmai simplu sa le completezi, deci ia in serios sfatul ei pentru ca e foarte bun- angajeaza-ti contabil.



#32 danjoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Macondo_45.3N-25.5E

Postat 09 December 2008 - 09:25 AM

@eduardi,
nu ca i-as iubi pe contabili, dar ma alatur celorlalti care te-au sfatuit, de bine, ori iti angajezi un contabil, cumva, ori apelezi la un prieten/prietena care sa te ajute.
Trebuie sa vezi cum se face si ulterior sa faci singur , daca vrei sa fie cum trebuie.
Degeaba implori dupa ajutor, nu ai cum sa pricepi ce ai de facut pana nu vezi cum se face si nimeni pe acest forum, cu toata bunavointa, nu te poate face sa pricepi, deoarece nu ai nici macar o baza, cat de cat, de contabilitate
Sunt programe de contabilitate care-ti fac si declaratiile, dar pana nu esti instruit cat de cat, nu stii ce sa faci.
Sfatul meu este sa nu mai te plangi dupa ajutor, mergi la un contabil, plateste-l sa te invete.
Poate fi chiar un patron de firma, care-si tine contabilitatea, stiind ce are de facut.
Nu-i de glumit cu fiscul, te beleste de bani!
Nu mai plange, mergi la contabil si invata!
Sau sunt firme care ofera cursuri de contabilitate.
Incepe prin a invata de la cineva.
un... contabil,
danjoe



#33 eduardi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 December 2008 - 10:07 PM

buna seara,
Am fost la fisc si a trebuit sa depun doar declaratia 100 fara nimik altceva
au spus ca trebuie sa depun pt sfarsitul anului declaratie pe propria rapundere ca nu intreprind nici un fel de activitate
.

Va multumesc!



#34 Sinzianna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 January 2009 - 01:07 PM

Buna ziua,
Pe mine nu m-a lamurit nimeni in acest aspect:
Multi se declara INITIAL depunand formularul 010, la inregistrarea societatii in Registrul Comertului, ca microintreprinderi.
Ajung acasa si dupa ce le trece starea de euforie ca sunt patroni constata ca nu au cu ce sau nu stiu de ce sa se apuce!
Adica ceva in genul ..."o facuram si pe asta, acum sa vedem daca o pica ceva". Nu se incadreaza in timpul anului fiscal in conditiile de a fi micro si nimeni nu se sesizeaza.
Exista chiar coduri CAEN care nu se pot incadra in conditiile de a fi microintreprindere ( adica obiectul de activitate nu suporta decat un singur cod CAEN si acela nu indeplineste conditiile pentru micro.) si totusi Registrul Comertului transmite la DGFP declaratii 010 cu optiunea micro !!!!
Insa ce te faci daca ai declarat ca vrei sa fii micro si nu esti???
SAU MAI GRAV, daca n-ai declarat nimic ca nu ti-a cerut nimeni si te pomenesti ca esti micro???
Declaratia 010 nu este rectificativa dar se poate depune pentru a face mentiuni. Si exista acolo rubrica scoatere din evidenta la data de .... si intrare in evidenta la data de .....
Mi se pare normal sa iti rectifici o declaratie din proprie initiativa cand constati ca ai facut-o gresit.
Iar daca data mentiunii este si data inregistrarii initiale de ce nu se ia in considerare???

Acum speta de caz:
- la 31 dec anul infiintarii societatea nu indeplineste conditiile de a fi microintreprindere.


"Microintreprinderea este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
- realizeaza venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 50% din veniturile totale;
- are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv;
- a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro;
- capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice.
Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute mai sus si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor.

De asemenea microintreprinderile platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor pot opta pentru plata impozitului pe profit incepand cu anul fiscal urmator. Optiunea se exercita pana la data de 31 ianuarie a anului fiscal urmator celui pentru care s-a datorat impozit pe veniturile microintreprinderilor.

O persoana juridica romana care este nou-infiintata poate opta sa plateasca impozit pe venitul microintreprinderilor, incepand cu primul an fiscal, daca sunt indeplinite conditiile prevazute mai sus la data inregistrarii la registrul comertului si privind angajarea a cel putin unui salariat (indeplinita in termen de 60 de zile inclusiv de la data inregistrarii).

Microintreprinderile platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor nu mai aplica acest sistem de impunere incepand cu anul fiscal urmator anului in care nu mai indeplinesc una dintre conditiile prevazute mai sus. "

Acum, in luna decembrie a anului infiintarii depun declaratia 010 prin care declar ca nu sunt MICRO si... nici n-am fost ca n-am indeplinit conditiile.
Veniturile obtinute s-au realizat numai in luna decembrie si erau numai din consultanta, salariati nu am avut.
Ma prezint pe urma cu declaratie pe impozit pe profit, nu imi este primita, si ca sa nu cad in pacat, declar impozit micro pe anul infiintarii si platesc la nivelul impozitului pe profit. (ca sa nu ma pomenesc peste 20 de ani cu vreun inspector mariminos care sa-mi calculeze penalitati de nu o sa le pot duce!).
Ma duc sa ma bat cu morile de vant cu declaratia 010 in brate si mi se raspunde ca in vectorul fiscal nu se poate modifica daca sunt sau nu microintreprindere, ca informatiile care se actualizeaza in vectorul fiscal sunt cele cu impozitele pe salarii si TVA. Scurt si cuprinzator!
Un binevoitor din AFP ma sfatuieste sa depun 010 in ianuarie si sa ma declar incepand cu ianuarie cu impozit pe profit. Zis si facut!
Si surpriza MINISTERUL DE FINANTE iar nu ma baga in seama!!!
Sau, cum zice o prietena de-a mea "il doare la pedala" de declaratia mea!!
Din ianuarie anul urmator infiintarii in care ma declar platitor de impozit pe profit depun declaratia 100 cu impozit pe profit, il si platesc si ei imi trimit ca nu am declarat impozitul pe micro! Insist sa calculez impozit pe profit si sa-l declar si sa-l platesc. Pe fisa fiscala apar cu sume in curs de distribuire si fara sume declarate la impozitul pe profit !!!
Cica nu se preia declaratia cu sume daca nu esti inregistrat la ei ca platitor de acel gen de impozit.
A mai trecut un an mai depun si anul asta 010 si o sa bifez ca sunt platitor de impozit pe profit, sa vedem daca se actualizeaza informatiile de pe site-ul Ministerului de Finante si din baza lor de date, dar slabe sperante!

Intrebare : Ce fac in cazul asta?

P.S. Un alt binevoitor m-a sfatuit s-o las fara activitate (sa moara singura) si sa-mi fac alta ca poate am mai mult NOROC :sad: :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Sinzianna: 27 January 2009 - 01:16 PM

"Daca teoria mea nu corespunde faptelor, cu atat mai rau pentru fapte."



#35 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 January 2009 - 02:46 PM

Poate ar trebui sa mergi intr-o audienta la un sef de la Administratia fiscala. Legea zice ca daca de la infiintare nu indeplinesti conditiile nu poati opta pentru statutul de microintreprindere si chiar daca ai optat poti reface decl.010 in 30 de zile de la infiintare sau cand constati ca nu sunt indeplinite conditiile. Cel mai bine e sa faci o Decl.010 cu optiune de impozit pe profit si o notificare in scris pe care sa le depui la registratura in care sa mentionezi ca din cauza neindeplinirii conditiilor de microintreprindere (consultanta 100%, lipsa angajati) optiunea de microintreprindere nu mai este valabila si treci pe impozit pe profit. Din pacate nu cred ca-ti primeste la registratura Decl.010, caci trebuie verificata, dar notificarea se poate depune. Poate te ajuta umatorul citat din NM la Codul fiscal cu care sa-l provoci pe inspector:
"10^1. În situația în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 de euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50%, inclusiv, aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care limita sau ponderea au fost depășite, luându-se în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Contribuabilul va înștiința organul fiscal cu privire la modificarea tipului de impozit datorat prin depunerea în acest scop a declarației de mențiuni, potrivit Ordonanței Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare."
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#36 Sinzianna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 January 2009 - 10:22 PM

Multumesc de raspuns.
Ma simt mai bine acum cand cineva chiar s-a gandit macar o clipa (cu toate ca stiu ca ti-a trebuit mult mai mult ca sa cauti paragraful respectiv).
Dar toate acele demersuri ale mele chiar s-au facut la nivel de sefime a AFP.
Eram dispusa si la verificare si la orice vroiau dumnealor!!
Cred ca trebuie sa imi iau concediu, inima in dinti si sa stau in usa lor pana vor sa imi faca modificarea sau sa ii amenint ca fac greva foamei?
Ultima nu merge, ca oricum o s-o facem in perioada crizei :frusty:
Aaaaa, cred ca acum o sa am noroc, cu noul Guvern se schimba toti directorii... o venii vreunul mai deschis la minte??
:sad: :frusty:
"Daca teoria mea nu corespunde faptelor, cu atat mai rau pentru fapte."



#37 aalina68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 24 February 2009 - 11:24 AM

Nu gasesc ce ar trebui sa depun pt anul 2008:
394 e pt pers impoz inregistrate in scop de tva, iar eu nu m-am inregistrat in scop de tva ( desf activ inafara Romaniei, la un client francez platitor )
392 e pt cifra de afaceri <35.000 E, iar eu am 70.000E
Sunt declarata micro cu 2 angajati , iar la TVA m-am incadrat la art 133, alin 2, lit g ( studii de piata la sediul clientului ) ca desfasurand oper neimpozabile in Ro.
In aceste conditii eu nu depun nimic inafara lui 100 si 102 trimestrial? Nici pt situatii anuale...nimic?



#38 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 24 February 2009 - 11:49 AM

asa este cum ai spus : D100 si D102, evident bilant, fise fiscale.
si eu am la fel ca si tine: o micro , nepaltitoare care este incadrata la alt articol pt scutire :frusty:



#39 fllorentina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 24 February 2009 - 01:05 PM

Buna ziua!

Va rog frumos, poate sa imi spuna cineva care sunt principalele declaratii care trebuiesc depuse de o persoana juridica platitoare de tva, care desfasoara o activitate de servicii (inclusiv import-export)? Unde se depun aceste declaratii si care sunt termenele limita?
Ma intereseaza atat declaratiile fiscale cat si CAS, etc.

Multumesc anticipat!



#40 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 February 2009 - 01:40 PM

Chiar ca esti simpatica :frusty: ... dupa cum ai scris pari tare amarata ca nu gasesti mai multe declaratii de depus...sa nu te superi, nu este ironie, dar m-am amuzat cum inventariai : asta nuuuuu, nici asta...etc. !

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL