Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Primele declaratii... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Primele declaratii...


96 replies to this topic

#41 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2009 - 11:08 PM

Daca dati o cautare pe forum sigur gasiti ce va intereseaza , deoarece sa mai discutat de n ori.



#42 adysella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 March 2009 - 04:39 PM

buna ziua!
sunt la inceput si am nevoie de ajutorul vostru.
sa va explic : am luat o firma infiintata in ianuarie 2009,platitoare de TVA ,fara angajati si fara activitate pana acum( nu are decat chelt de constituire si o factura de la AF pentru registre. declaratiile se depun la trimestru. intrebarea mea este: depun numai 100,102 si 300 pe 0 ?

este prima mea firma si imi este cam teama sa nu fac vreo prostie. stiti cum se spune: in practica nu este ca la teorie :sad:




#43 Dedei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 31 March 2009 - 12:11 PM

DA.
Declaratiile 100, 102 si 300 pe zero.
Succes!



#44 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 31 March 2009 - 12:40 PM

Daca nu ai salariati nu depui decl.102 deloc; daca aveai salariati si erai inreg.in D.010 ca platitoare de contributii salariale
si acesti salariati nu ar fi realizat nici un venit (conc.fara salar, de ex.) , atunci depuneai cu zero D.102.
Pana in 25.04.2009 se depune D.100 cu zero la imp.pe profit, ma gandesc ca esti platitoare de imp.pe profit din moment ce nu ai angajati si decontul de TVA trimestrial. In Jurnalul de cumparari ar trebui sa ai facturi cu TVA pt. achizitionarea de imprimate, copii xerox, Reg.de evidenta fiscala, Reg.unic de control, Reg.inventar etc., deci vei avea un mic TVA de rambursat pt.trim.I 2009; sumele care nu sunt cuprinse in baza de impozitare nu sunt obligatoriu de trecut in Decont.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 31 March 2009 - 12:41 PM

Dana




#45 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2009 - 04:35 PM

Am si eu o firma la inceput de drum,infiintata ka 27.02.09
plateste tva-ul trimestrial
si restul lunar
inca nu am angajat pe nimeni,vom angaja cu 1 apr
sa inteleg ca nu trebuie sa mai depun 102 daca nu a avut angajati,in D 010 este specificat la perioada: lunar
si restul sa le depun cu 0?
si mai am o nelamurire,daca 102 nu-l depun cass-ul,cas,somajul,impozitul le mai depun?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 May 2009 - 11:40 AM

Gina



#46 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 31 March 2009 - 10:53 PM

Citeaza

ginutzza: plateste tva-ul trimestrial si restul lunar
inca nu am angajat pe nimeni,vom angaja cu 1 apr

Ce platesti lunar ? Daca nu ai angajati care este baza de calcul pt.contributii ?

Citeaza

in D 010 este specificat la perioada: lunar
si restul sa le depun cu 0?
si mai am o nelamurire,daca 102 nu-l depun cass-ul,cas,somajul,impozitul le mai depun?

D.010 initiala se completeaza de catre pers.juridica la infiintare si se bifeaza contributiile de plata la care este obligata si termenele de plata cnf.legii, fii mai explicita...nu inteleg nimic din ce ai scris mai sus. Pana acum ai depus D.102 fara sa ai salariati ? Aceeasi intrebare pt.declaratiile la pensii, sanatate si somaj...???????????
Incepand cu 01.04.09, daca vei avea angajati, depui o Decl.de mentiuni la reprez.fiscal, cnf.Codului de procedura fiscala: "ART. 77
Modificări ulterioare înregistrării fiscale
(1) Modificările ulterioare ale datelor din declaraţia de înregistrare fiscală trebuie aduse la cunoştinţă organului fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, în termen de 30 de zile de la data producerii acestora, prin completarea şi depunerea declaraţiei de menţiuni."
Pt. o societate cu angajati se depun D.100 si D.102, la Adm.Fin., lunar, daca nu esti microintreprindere, pana in 25 a lunii urmatoare, contributiile se platesc tot lunar pana in 25 a lunii urmatoare si normal ca se depun toate decl.obligatorii cnf.legilor specifice : la CAS, CASS, somaj, ITM... .
In situatia in care nu aveti angajati, ce obligatii vreti sa declaratii ? Nu exista asa ceva... Postez cateva art.din Codul de procedura fiscala :
"ART. 22
Obligaţiile fiscale
Prin obligaţii fiscale, în sensul prezentului cod, se înţelege:
a) obligaţia de a declara bunurile şi veniturile impozabile sau, după caz, impozitele, taxele, contribuţiile şi alte sume datorate bugetului general consolidat;
b) obligaţia de a calcula şi de a înregistra în evidenţele contabile şi fiscale impozitele, taxele, contribuţiile şi alte sume datorate bugetului general consolidat;
c) obligaţia de a plăti la termenele legale impozitele, taxele, contribuţiile şi alte sume datorate bugetului general consolidat;
d) obligaţia de a plăti majorări de întârziere, aferente impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi altor sume datorate bugetului general consolidat, denumite obligaţii de plată accesorii;
e) obligaţia de a calcula, de a reţine şi de a înregistra în evidenţele contabile şi de plată, la termenele legale, impozitele şi contribuţiile care se realizează prin stopaj la sursă;
f) orice alte obligaţii care revin contribuabililor, persoane fizice sau juridice, în aplicarea legilor fiscale.
ART. 23
Naşterea creanţelor şi obligaţiilor fiscale
(1) Dacă legea nu prevede altfel, dreptul de creanţă fiscală şi obligaţia fiscală corelativă se nasc în momentul în care, potrivit legii, se constituie baza de impunere care le generează.
(2) Potrivit alin. (1) se naşte dreptul organului fiscal de a stabili şi a determina obligaţia fiscală datorată
....................
ART. 85
Stabilirea impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume datorate bugetului general consolidat
(1) Impozitele, taxele, contribuţiile şi alte sume datorate bugetului general consolidat se stabilesc astfel:
a) prin declaraţie fiscală, în condiţiile art. 82 alin. (2) şi art. 86 alin. (4);
b) prin decizie emisă de organul fiscal, în celelalte cazuri."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 31 March 2009 - 10:56 PM

Dana




#47 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2009 - 04:04 PM

Am gasit
in declaratia 102 la modul de completare:Sectiunea B-zice asa În situaţia în care în perioada de raportare nu au rezultat sume datorate/de plată pentru contribuţiile cuprinse în vectorul fiscal, la rubrica "Suma datorată/de
plată" se înscrie cifra 0 (zero).
Necompletarea tabelului din secţiunea B, pentru contribuţia pentru care există
obligaţie declarativă potrivit legii, echivalează cu nedeclararea obligaţiei
respective."
Trebuie depusa pe 0,o colega mi-a explicat ca cass,somaj si restul nu se depun dc sunt pe 0.
Gina



#48 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 01 April 2009 - 04:48 PM

Ai gasit...dar tot degeaba, nu ai inteles :

Citeaza

Necompletarea tabelului din secţiunea B, pentru contribuţia pentru care există obligaţie declarativă potrivit legii, echivalează cu nedeclararea obligaţiei respective.
Daca NU exista obligatie declarativa, NU depui declaratia. Daca NU ai salariati, NU exista obligatie declarativa.
Daca ai salariati exista obligatia declarativa si daca exista obligatia declarativa, dar nu exista obligatia de plata a contributiilor (ex.concediul fara salar) adica acestea sunt zero, se declara zero.
Zau asa, este deja de neconceput sa nu se cunoasca si inteleaga acest subiect , ori poate vorbim despre lucruri diferite ...atunci ar exista o explicatie logica.

Dana




#49 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2009 - 09:01 AM

Este posibil sa nu fi inteles eu,am scris doar ce scria acolo,este prima oara cand fac declaratii si din pacate nu are angajati in prima luna.O colega a zis ca 102 trebuie depus cu 0 -zero,acum fiecare cu parerea lui.
Gina



#50 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 April 2009 - 12:34 PM

Ginutzza draga, daca este fiecare cu parerea lui ... este si fiecare cu amenda lui.
1. Poti sa te uiti in D.010 initiala si sa imi spui ce este bifat si incepand cu ce data ?
2. Aveti angajati cu contract de munca incepand cu 01.04.2009 ?

Dana




#51 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2009 - 12:38 PM

Ai dreptate:D010 nu a depus-o pt ca datele s-au preluat automat,tva-ul este trimestrial,restul lunar.
Urmeaza sa angajez cu ctr de munca incepand cu 01.04.2009.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:27 PM

Gina



#52 Ana Maria Dumitru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 April 2009 - 10:00 AM

Am depus ieri declaratia 010 de mentiuni, pentru un nou angajat, si mi s-a spus ca contributiile la stat se platesc semestrial. Acum eu declaratiile la sanatate, pensii, somaj, le fac pe 0 pana in luna iunie cand ar trebui sa le platim?



#53 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2009 - 12:34 PM

Dana42 am o intrebare,atunci cand angajez prima persoana trebuie sa mai depun 010,l-am depus la infiintarea firmei si am mentionat ca platim lunar darile pt angajati.
Apropo,am depus 102 pe zero si nu a zis nimeni nimic. :sad:
Gina



#54 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 April 2009 - 02:21 PM

Ginutzza draga, mie nu imi provoci nici o suparare daca ai depus D.102 si nu a zis nimeni nimic, scopul meu era sa te ajut si nimic mai mult, din moment ce D.010 ati depus-o initial cu obligatii catre angajati, desi nu le aveati decat cu 01.04.2008 , si nu stiu ce data ati trecut la aceste obligatii, nu pot aprecia daca este corect sau nu.
Retin ca te-am rugat sa te uiti la obligatiile din vectorul fiscal, pe feluri de obligatii si data de la care
au fost bifate, adica incepand cu 01. x luna si sa le postezi si mai retin ca ai specificat ceva de genul... restul lunar, dar nu ai spus care sunt acelea : restul, (le-am dedus acum si tot nu inteleg de ce au fost trecute la infiintare daca angajatii sunt cu 01.04.2009) si tot nu ai specificat data trecuta in D.010, lunar pot fi cu 01.01.09, 01.02.09 etc, asa ca nu pot sa-ti raspund din moment ce nu m-ai ajutat cu informatii clare si la obiect.



Pt. Ana Maria :

Citeaza

mi s-a spus ca contributiile la stat se platesc semestrial

1. De ce se platesc sem. ? Eu chiar nu stiu... s-a schimbat legea ?
2. Declaratiile se fac conform statului de plata, se declara obligatia de plata, nu plata.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 09 April 2009 - 02:28 PM

Dana




#55 Ana Maria Dumitru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 April 2009 - 02:36 PM

Vezi postareaDana42, la Apr 9 2009, 03:21 PM, a spus:

Pt. Ana Maria :

Citeaza

mi s-a spus ca contributiile la stat se platesc semestrial

1. De ce se platesc sem. ? Eu chiar nu stiu... s-a schimbat legea

Este vorba de o federatie sindicala, si de aceea nici eu nu am completat modul de plata al contributiilor pana nu am mers la Administratia Financiara, si chiar tipa de acolo mi-a bifat semestrial.Mai mult de atat nu stiu dar din cate imi spusese contabila cu care eu ma mai sfatuiesc la ong-uri scrie in codul civil ca se platesc semestrial darile catre stat.



#56 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 April 2009 - 11:14 PM

Da, e in regula Ana Maria, gandul meu era la soc.comerciale si cum vad haosul legislativ existent...ma gandesc numai la "rele".
:sad:

Dana




#57 Ana Maria Dumitru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 April 2009 - 08:38 AM

Ok, am inteles declaratiile le depun cu sumele pe care mi le introduce automat programul din statele de plata, dar in declaratii unde apare "total virat luna curenta" nu trec eu 0.00???? pentru ca practic eu nu virez nimic catre ei luna asta.



#58 alsuciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 May 2009 - 10:31 PM

Sunt student si miam infiintat o societate, pe 4 mai face o luna. Sunt neplatitor de tva , cota de impozitare e 3% din venituri . Obiectul de activitate il constituie distributia de materiale publicitare , deocamdata nu am activitate pt. ca nu am prins momentam nici un contract dar urmeaza ! Inca n-am apelat la un contabil dar si aici urmeaza !As dori sa stiu de cate ori pe an trebuie sa imi declar "toate cele"(scuzati-mi limbajul dar sunt incepator) , lunar sau semestrial si ce anume ar trebui sa declar si unde cu exactitate daca se poate.(Si apropo de impozitul forfetar ca acum a intrat in vigoare acesta ce anume implica doar plata la sfarsitul unui an a pragului in care se incadreaza societatea mea si dispare cota de impozitare de 3% , ma refer aici strict la cazul meu , am dreptate sau am spus o prostie?).Macar sa am idee de anumite chestii pana iau legatura cu un contabil . Va multumesc si asteptul raspunsul dumneavoastra !



#59 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 May 2009 - 11:53 PM

Trebuie urgent sa contactezi un contabil, care te lamureste si te indrumeaza ce sa faci.



#60 mogaatica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 04 May 2009 - 07:00 AM

Vezi postareaalsuciu, la May 3 2009, 11:31 PM, a spus:

Sunt student si miam infiintat o societate, pe 4 mai face o luna. Sunt neplatitor de tva , cota de impozitare e 3% din venituri . [...]As dori sa stiu de cate ori pe an trebuie sa imi declar "toate cele"(scuzati-mi limbajul dar sunt incepator) , lunar sau semestrial si ce anume ar trebui sa declar si unde cu exactitate daca se poate.(Si apropo de impozitul forfetar ca acum a intrat in vigoare acesta ce anume implica doar plata la sfarsitul unui an a pragului in care se incadreaza societatea mea si dispare cota de impozitare de 3% , ma refer aici strict la cazul meu [...]
Declaratia 100 obligatoriu trimestrial,impozit forfetar 500 Euro pe an pe care il platesti tot trimestrial adica in iulie pentru iunie prima transa (pe doua luni Mai si Iunie)sper ca in mare te am luminat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 May 2009 - 11:42 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL