Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuiala deductibila doar cu contract - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuiala deductibila doar cu contract


5 replies to this topic

#1 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 10:47 AM

Buna ,
Am un caz care mi se pare fara nici o logica :
Un contabil a inreg cheltuiala cu chiria ca fiind nedeductibila _ avand in vedere faptul ca incheiase un contract cu furnizorul respectiv ( contract de la 01.09 si a inreg chiria pe luna sept. ----urmand sa primeasca factura ( din cauza postei....a ajuns cu intarziere ) mentionez ca sumele care au fost trecute in chelt cu chiria le avea de la furnizor, comunicate telefonic.

In octombrie cand a venit factura ===a trecut-o din nedeductibil in deductibil......
Intrebarea :
Daca avea deja contract--putea sa treaca direct pe deductibil......???
Daca stie cineva si art din Codul Fiscal,,,,,(acum imi scapa,,,,,)
Putea sa inreg suma pe 408 -furnizori facturi nesosite
4428 tva neexi...

si 612 deductibil......

Voi ce parere aveti??

Multumesc
Ciprian



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 04:40 PM

Avand in vedere contractul existent eu sunt de parere ca putea deduce cheltuiala respectiva fara probleme, exact asa cum ai descris tu.

Dragos



#3 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 05 October 2008 - 02:00 PM

am si eu o problema asemanatoare, dar e in sens invers oarecum...

Avem un furnizor extern (UK) pentru servicii, am factura lunara de la el. Am certificat rezidenta fiscala, si pot sa-i platesc fara sa-i retin impozit, dar nu am contract. Cheltuiala este deductibila sau nu? Eu am considerat-o ca neffind deductibila. Acum vine firma mama si zice pai exista contract global intre furnizorul respectiv si compania noastra (Germania). Neavand act aditional in care sa se specifice ca si compania din Romania face parte din acel contract, voi cum considerati cheltuiala, deductibila sau nu?


multumesc anticipat



#4 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 08 October 2008 - 10:55 AM

depinde la ce se refera cheltuiala respectiva. Ce fel de servicii iti presteaza ca daca e consultanta trebuie contract, documente justificative si sa demonstrezi necesitatea acelor ch. pt firma.



#5 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 08 October 2008 - 12:07 PM

sunt servicii de telecomunicatii, de ex audioconferinte



#6 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 October 2008 - 08:18 PM

"Nu intra sub incidenta conditiei privitoare la incheierea contractelor de prestari de servicii, prevazuta la art. 21 alin. (4) lit. m) din Codul fiscal, serviciile cu caracter ocazional prestate de persoane fizice autorizate si de persoane juridice, cum sunt: cele de intretinere si reparare a activelor, serviciile postale, serviciile de comunicatii si de multiplicare, parcare, transport si altele asemenea. "-Norme la CF
Bea






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL