Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
limita chelt de protocol ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


limita chelt de protocol ONG

8 replies to this topic

#1 Florina_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 20 September 2006 - 12:51 PM

Ronaldo as mai avea o intrebare!
Pe firma de care iti povestesc nu sunt platitoare de impozit pe profit iar tva recuperez doar pentru una din activitati, intrebarea mea ar fi daca cheltuielile de protocol au vreo limita?
Nu limita de 2% pentru cheltuieli deductibile ci limita privind cheltuielile cu care ma scad in casa.
Tin sa precizez ca eu primesc bonuri fiscale fara factura si facturi cu chitanta de mancare care le bag pe protocol de sute de milioane lunar.
Daca nu influienteaza profitul nefiind platitor de impozit pe profit si nu le bag la tva exista limita??
Eu pana acum le-am bagat pe toate pentru a putea sa justific banii cheltuiti de ei.
Te rog sa-mi dai un sfat.
mersi



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 20 September 2006 - 03:50 PM

Despre facturile in copie : obisnuieste-i sa-ti aduca facturile originale tie , si sa pastreze copia la magazie ( banuiesc ca acum magazia pastreaza originalul ) .

Din cate inteleg , este vorba de un santier . Cumva , acele facturi sau/si bonuri pentru mancare , sunt de fapt sume cheltuite pentru hrana muncitorilor ? Daca e asa , nu prea sunt cheltuieli de protocol .....




#3 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 20 September 2006 - 07:49 PM

La recuperare de tva e posibil sa nu iti ia in calcul facturile in copie decat daca scrie " cf cu originalul" , semnata si stampilta de emitent.
Spune-i sefului tau ca tu esti solidara cu el in ceea ce priveste raspunderea(sa nu creada ca scapa), asa ca... sa faca bine sa angajeze gestionar.



#4 Florina_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 21 September 2006 - 02:42 PM

Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Societatea despre care vorbesc este un ONG.NU are decat activit.fara specific economic.Are un santier unde se construieste un centru pentru orfani.Dar noi recuperam tva doar pentru santier adica materiale constructii.atata.In ce priveste mancarea nu o da angajatilor.
Insa sunt sume astronomice si mi-e putin frica datorita faptului ca ma scad in casa cu ele.
Voi ce ziceti?
E vreo problema?
Sa le spun sa ia mai putine.Ei zic ca banii nu sunt ai statului roman, ca nu platim impozite si astfel nu-i intereseaza pe ei cat bagam la protocol.
VA MULTUMESC CA EXISTATI SI AM CU CINE IMPARTASI PROBLEMELE MELE CONTABILE!



#5 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 21 September 2006 - 03:16 PM

daca totusi vrei TVA-ul de pe documentele de protocol, chiar daca esti micro trebuie sa calculezi limita aia de 2% si doar tva-ul aferent este deductibil. in plus trebuie sa fie doar de pe facturi (sau bonuri doar pentru combustibili) - aceasta explicatie am dat-o doar asa ca informatie suplimentara pentru tine, pentru ca ziceai ca nu deduci tva-ul la protocol...
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#6 Florina_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 23 September 2006 - 12:03 PM

Ronaldo iti multumesc dar asta stiu cu deductibilitatea de 2% insa la ong nu deduc tva pe nimic decat pentru materiale constructii.Intrebarea mea era daca pot sa bag prin casa atatea cheltuieli de protocol.Ti-am zis ca am facturi de protocol de sute de milioane pe luna .......f mult ma intrebam daca exista limita de bagat prin casa la asa ceva.
Sper ca ma intelegi ce te intreb.
Mersi mult!
La combustibil tu faci foi de parcurs?
Mie mi-a spus un inspector de la finante ca trebuie lunar administratorul sa faca un proces verbal prin care sa aloce o suma de bani pentru combustibil care nu poate fi depasita.



#7 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 25 September 2006 - 09:06 PM

Nu stiu sigur cum e la ONG-uri , insa la SC trebuie sa poti dovedi ca cheltuiala de protocol a fost facuta in interesul afacerii ca sa fie protocol. Daca nu ea poate fi considerata cheltuiala facuta in favoarea asociatilor sau administratorului si exista un articol in nu mai stiu care lege unde spune ca trebuie tratata ca dividend si platit pt ea impozitul respectiv. Dar ONG-ul fiind fara scop lucrativ, nu stiu daca ar putea cineva sa te traga la raspundere, poate doar cei care dau banii...



#8 Florina_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 26 September 2006 - 10:13 AM

Miha iti multumesc!
Asa mi-a zis si cenzorul nostru ca singurii care ma pot trage la raspundere sun finantatorii.
Insa mie tot imi este putin frica.Se lucra cu miliarde si nu vor sa inteleaga cand le spun ca nu totul este corect.



#9 DIADIA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 October 2006 - 07:53 PM

Pt facturile in copie xerox TVA nu este deductibil , am avut control de la finante si au fost scoase.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL