Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cautiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cautiune

2 replies to this topic

#1 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 10 October 2008 - 09:32 AM

Buna tuturor,

am un op cu cv cautiune platita la judecatorie si nu stiu ce cont sa folosesc, ma puteti ajuta?(cautiunea este platita de un srl platitoare de impozit pe profit).

Momentan eu am operat-o in cont 267; dar in situatia in care nu se vor returna banii? in ce cont de cheltuiala se trece si daca va fi deductibila?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 February 2009 - 03:22 PM

"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#2 nicoliciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 17 February 2009 - 02:13 PM

Buna ziua,
Revin pe aceeasi tema a inregistrarii unei cautiuni platite catre judecatorie pentru un proces in derulare.
Mi s-a specificat ca aceasta suma de bani o voi recupera la un moment dat dupa solutionarea procesului, si nu stiu daca este corect sa inregistrez suma intr-un cont de cheltuiala(valoarea este de 50.000 de ron). N-ar fi mai bine totusi sa inregistrez in contul 473"Decontari din operatii in curs de clarificare"?
Va multumesc.




#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 03:25 PM

Mi se pare mai corecta varianta propusa de Madalira, cu 267 si analitic eventual.
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL