Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Despre subiectele date la examen CECCAR 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Despre subiectele date la examen CECCAR 2008


189 replies to this topic

#21 dominiqbic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 20 October 2008 - 07:53 AM

Buna dimineata forumistilor :thumbup:
Eu am avut varianta 6 ,a fost ok si sper sa fii facut bine ,m-am si incurcat un pic recunoasc ,dar asta este!!!
Cum v-ati descurcat cu subiectele ?
Toate intrebarile au fost din care din cate am inteles de la colegii mei.



#22 carmenszlwa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 October 2008 - 08:54 AM

Buna ziua tuturor!
Si eu am avut varianta 11 insa trebuie sa recunosc ca cele 2 probleme cu filiala 513, 514, nu le-am rezolvat. Oricum nici timp nu am mai avut. Multumim Bunului Dumnezeu ca toate intrebarile au fost din carte! Ramane de vazut dupa duminica viitoare, cine trece si cine nu. Bafta tuturor!




#23 lulutza77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 October 2008 - 10:46 AM

Eu am avut tot varianta 7. Accesibile. Sper ca si pe 26 vor fi la fel. Sunt bucuroasa ca am stiut. Cred ca am fost avantajati de sistemul "studii de caz", unde conteaza si scrisul, aranjarea pentru corectori. Va urez multa bafta la ex viitor si in continuare.
Am subiectele rezolvate toate la toate materiile. O sa le dau mai departe in cateva zile.

eugenia24, te rog sa imi spui si mie cum ai rezolvat la drept pb cu asociatul care aduce un teren ca aport. MS



#24 finuta6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 October 2008 - 11:03 AM

buna.eu am avut varianta 12 .cine a mai avut aceasta varianta sa ne spuna parearea la fiscalitate si cum a procedat.mult succes si duminica viitoare!!!



#25 Eugenia24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 20 October 2008 - 11:32 AM

Vezi postarealulutza77, la Oct 20 2008, 11:46 AM, a spus:

eugenia24, te rog sa imi spui si mie cum ai rezolvat la drept pb cu asociatul care aduce un teren ca aport. MS
Buna!
Am spus ca nu este suficient aportul terenului chiar daca are val peste 200 lei pentru ca aportul in numerar este obligatoriu la constituire oricarei societati cf L.S.C.

Si daca tot suntem la capitolul intrebari poti sa-mi spui si mie cum ai facut la fiscalitatea pb cu subiectul si obiectul impozitului in cazul venitului din salarii?

Multa bafta pe 26!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 October 2008 - 02:19 PM




#26 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 20 October 2008 - 11:58 AM

Va rog mult sa postati si variantele de examen. Avem nevoie cei care vom da la anul.
Multumesc



#27 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 October 2008 - 12:11 PM

buna tuturor,
cine a avut test 1............la fiscalitate:
Societatea comerciala X SRL vireaza in luna aprilie 2008 suma de 120 lei reprezentand impozitul pe veniturile din salarii pentru salariata sa, Andreescu Andreea.
Identificati subiectul si obiectul impozitului pe veniturile din salarii in acest caz.

care este raspunsul corect?????
eu una am considerat ca subiectul este "sc x srl" si obiectul " venitul din salarii"


Subiectul impozitului sau contribuabilul este persoana fizica sau juridica obligata prin lege la plata impozitului.
voi ce ziceti?

Ce sa zic asta e parerea mea.....dar vreau sa o aud si pe a vostra.



#28 Nicoleta I

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 October 2008 - 12:15 PM

Si eu am avut varianta 5. La fiscalitate tot autofactura am scris si eu. :thumbup:



#29 aryanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 20 October 2008 - 12:29 PM

SALUTARE eu am avut varianta 2.
la conta a fost cam nasol: toate subiectele din probleme nerezolvate cu retratari, costul subactivitatii, valoare recuperabila... dar a compensat fiscalitatea unde au fost doar puncte de teorie destul de simple: ch deductibile indiferent de valoare, ch cu sponsorizarea, rezerva legala la imp pe profit, constatarea a 1000 lipsa in gestiune si ce pp pt tVa si impozit pe profit, limita veniturilor neimpozabile pt organizatii non profit, situatii cand nu se tine cont de gradul de indatorare la ch cu dobanzile si diferentele de curs valutar.
la drept o prblema ff lunga cu retragere asociati; definitia insolventei; definiti termenii de insolventa, insolvabilitate si refuz de plata; termenul de plata a dividendelor; si inca 2 care nu-mi amintesc dar erau urate.
bafta tuturor duminica viitoare



#30 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 20 October 2008 - 12:33 PM

Eu am avut varianta 14 care nu a fost asa de grea, zic eu. Am reusit azi sa le identific in carte asa ca vi le scriu.
Contabilitate:
1. problema 417
2. problema 416
3. problema 411
4. problema 403
5. problema 400
6. problema 407
7. problema 404
8. problema 398

Fiscalitate:
1. problema 21
2. problema 248
3. problema 269
4. problema 11
5. problema 15
6. problema 1

Drept:
1. problema 15
2. problema 22
3. problema 24
4. problema 208
5. problema 214
6. probblema 16
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#31 benkokati

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 October 2008 - 12:53 PM

BUNA TUTUROR

A avut cineva varianta 9?La conta am niste intrebari. :thumbup:



#32 vladulescumihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 20 October 2008 - 01:40 PM

Vezi postareaEugenia24, la Oct 19 2008, 05:34 PM, a spus:

Buna tuturor.
Eu am fost numarul 7 si nu am de ce sa ma plang. Toate subiectele au fost din carte. O sa le postez in continuare ca le-am identificat acasa.
Buna,
Si eu tot varianta 7 am avut-o si chiar mi s-a parut usor, in schimb am o strangere de inima din cauza ca au fost intrabari mult prea directe si am dat raspunsurile la fel. Fata de restul colegilor din sala care am vazut ca scrisesera cate 15-16 pagini, eu am avut doar 8 si acum ma gandesc ca poate trebuia sa tratez subiectele mai pe larg, dar la volumul mare de eventuale subiecte cat sa inveti?cat mai putin ,in asa fel incat sa retii esentialul nu? Eu sper sa conteze si sa nu ma trezesc cu vreo surpriza, desi consider ca am facut. Multa bafta si duminica!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 October 2008 - 02:20 PM
Citare integrala mesaj




#33 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 October 2008 - 01:46 PM

6. Societatea comerciala X SRL vireaza in luna aprilie 2008 suma de 120 lei reprezentand impozitul pe veniturile din salarii pentru salariata sa, Andreescu Andreea.
Identificati subiectul si obiectul impozitului pe veniturile din salarii in acest caz.



care este raspunsul corect?



#34 vladulescumihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 20 October 2008 - 01:49 PM

Vezi postareasory.anghel, la Oct 20 2008, 01:11 PM, a spus:

buna tuturor, cine a avut test 1............la fiscalitate:
Societatea comerciala X SRL vireaza in luna aprilie 2008 suma de 120 lei reprezentand impozitul pe veniturile din salarii pentru salariata sa, Andreescu Andreea.
Identificati subiectul si obiectul impozitului pe veniturile din salarii in acest caz. care este raspunsul corect????? eu una am considerat ca subiectul este "sc x srl" si obiectul " venitul din salarii"
Subiectul impozitului sau contribuabilul este persoana fizica sau juridica obligata prin lege la plata impozitului. voi ce ziceti? Ce sa zic asta e parerea mea.....dar vreau sa o aud si pe a vostra.

Si eu tot 7 am avut, iar referitor la probl asta de la fiscalitate obiectul impozitului am zis si eu tot "venitul din salarii", dar la subiect am zis ca este Andreescu Andreea. Sa fie societatea? mai asteptam pareri

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 October 2008 - 02:21 PM




#35 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 October 2008 - 01:55 PM

eu una am scris subiectul " sc x srl" iar obiectul venitul din salarii.
subiectul este pf sau pj care plateste suma.
in consecinta este sc x srl " retinere la sursa"

alte pareri?



#36 Andrea Gal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Satu Mare

Postat 20 October 2008 - 02:14 PM

Corect! :thumbup:
Subiectul este SC X SRL
Obiectul: veniturile din salarii.



#37 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 20 October 2008 - 02:16 PM

Si eu am scris la fel.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#38 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2008 - 03:05 PM

Vezi postareaiozsef39, la Oct 19 2008, 06:08 PM, a spus:

am avut varianta 5.cine a mai avut-o?
nasoale probleme,actiuni ,retratari de omogenizare ,metoda pe fluxuri ,ordin 1752 sa inreg.............. in fine.
la fiscalitate la ultima intrebare,,care este documentul in baza caruia se colecteaza tva in cazul livrarilor de sine,,eu am scris ,,AUTOFACTURA,,si cateva cuvintele de autofacturare.eu sper ca este ok!
la drept ca la toata lumea dar ,depinde de raspunsuri ptr.ca au fost multe contradictii aici pe forum.
Bafta la toata lumea si sa ne apucam pentru duminica viitoare.

cine a avut varianta 5.
la conta a fost o problema .Filiala f a capitalizat la 01.01 N .......parca ar fi problema 513 din carte dar nu mai stiu daca intrebarea ptr.raspuns era sa se utilizeze retratarile de omogenizare prin metoda pe fluxuri sau era prin metoda bazata pe solduri ,eu am facut-o pe fluxuri asa imi aduc minte ca daca cerea pe solduri erau alte inreg.contabile.
va rog cine isi aduce aminte exact sa-mi dea un raspuns.
multumesc.

corect, era problema 513
sunt f ofticata ca la conta am citit pana la 470 si toate problemele de la subiectul 5 au fost de la 480 incolo :(
f dezamagita...nu ma asteptam la asemenea ghinion la conta
in rest, la fiscalitate si drept, f usor pt varianta 5



#39 deliaserb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 October 2008 - 03:26 PM

Buna ziua,

Cine a avut varianta 4 ? Isi mai aduce aminte de intrebarile de la fiscalitate?



#40 miha21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 20 October 2008 - 03:27 PM

Vezi postareavladulescumihaela, la Oct 20 2008, 02:49 PM, a spus:

Vezi postareasory.anghel, la Oct 20 2008, 01:11 PM, a spus:

buna tuturor, cine a avut test 1............la fiscalitate:
Societatea comerciala X SRL vireaza in luna aprilie 2008 suma de 120 lei reprezentand impozitul pe veniturile din salarii pentru salariata sa, Andreescu Andreea.
Identificati subiectul si obiectul impozitului pe veniturile din salarii in acest caz. care este raspunsul corect????? eu una am considerat ca subiectul este "sc x srl" si obiectul " venitul din salarii"
Subiectul impozitului sau contribuabilul este persoana fizica sau juridica obligata prin lege la plata impozitului. voi ce ziceti? Ce sa zic asta e parerea mea.....dar vreau sa o aud si pe a vostra.

Si eu tot 7 am avut, iar referitor la probl asta de la fiscalitate obiectul impozitului am zis si eu tot "venitul din salarii", dar la subiect am zis ca este Andreescu Andreea. Sa fie societatea? mai asteptam pareri
Raspuns corect: Subiectul = salariata;
= obiectul salariul(impozitul pe salarii)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL