Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OPT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


OPT

82 replies to this topic

#21 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2005 - 01:27 PM

Noile OPT sunt deja obligatorii pt. cei care platesc la buget din trezorerie.
La bancile comerciale din cate stiu trebuie precizat pe formular nr. de evidenta al platii. Dar fiecare cu bucataria lui.



#22 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 14 April 2005 - 07:08 PM

Deocamdatã vã mulþumesc,celor care mi-aþi rãspuns .Apropo.OPHT-urile se vor face doar în douã exemplare.Programul pentru editare(cel separat),dar ºi cel ataºat la programul de declaraþii este foarte perietenos.
Îmi place. Cu toatã stima george




#23 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 23 April 2005 - 02:12 PM

As dori sa imi spuneti si mie ordinele de plata catre trezorerie dupa ce la completez in programul de la administratia fiscala le listez pe formularul de ordine de plata noi emise de banci sau pur si simplu pe hartie, daca trebuie listate pe ordinele de plata pt trezorerie emise de banci in format nou din program se cam depaseste acest formular si iese rau.
steluta



#24 stefcri

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 April 2005 - 04:14 PM

Florian2005 a spus:

gfecker a spus:

Cine cunoaste suma de la care se pot utiliza OPT-urile? O informatie, mai putin verificata, ar fi de la  500 milioane lei in sus.
Asa cum a spus Andreea se vor folosi intr-un viitor, speram cat mai apropiat, pentru orice suma, in functie de termenele de intrare in folosinta ce vor fi comunicate in timp util (nu asa de pe o zi pe alta cum s-a cam procedat pana acum!
imi puteti spune de unde si cum se pot procura noile ordine de plata?
Multumesc frumos



#25 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 06 May 2005 - 09:28 PM

Mai stie cineva ceva?... Se mai pot face OP-uri pe vechile formulare? (pt sume mici) :?:
Felis



#26 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 06 May 2005 - 10:05 PM

FELIS a spus:

Mai stie cineva ceva?... Se mai pot face OP-uri pe vechile formulare? (pt sume mici) :?:

Eu am auzit ca doar pana in 12 mai, inclusiv,se mai pot utiliza vechile Op-uri catre Trezo, scrise de mana, dupa aceasta data va trebui folosit programul de ordine de plata. Se va lista in 2 exemplare (banuiesc ca pe coala A4 obisnuita). Incap 2 op-uri pe A4, am testat.



#27 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 May 2005 - 10:12 PM

Si eu am auzit ceva legat de 12 mai, dar, de asemeni am auzit ca depinde de fiecare banca si sucursala in parte. Cum accepta ei. Am inteles ca unele sucursale BCR deja merg pe noile op-uri, altele nu.Deci, cel mai bine ar fi sa intrebati la banca daca va mai primesc vechile op-uri sau pe cele pe stil nou.
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#28 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2005 - 09:21 AM

la BCR acum vor numai ordinele noi :( la alte banci cele vechi!

sa se hotarasca !!!!!



#29 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 16 May 2005 - 09:52 AM

Stie cineva ce cod de identificare fiscala se trece in program pt. OP-ul comisionului la ITM (Camera de munca ) Bucuresti?
Multumesc!



#30 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2005 - 10:56 AM

RO97 trez 7045 003x xx00 0016
Trezoreria sector 4



#31 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2005 - 11:10 AM

aikido a spus:

Stie cineva ce cod de identificare fiscala se trece in program pt. OP-ul comisionului la ITM (Camera de munca ) Bucuresti?
Multumesc!




#32 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 16 May 2005 - 01:03 PM

Astazi au inceput sa puna pe la ITMB informari. Codul fiscal al ITMB este 12346319
I can resist anything... except temptation!



#33 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 16 May 2005 - 02:18 PM

Codul fiscal al ITM Timis este 12321276



#34 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 19 May 2005 - 12:01 AM

A facut cineva op pt. comisionul ITm?Am incercat sa scriu la "Nr. de evidenta a platii" numerele date de voi si nu ma lasa sa merg mai departe cu ele mi le sterge! Ce sa scriu la beneficiar?Mai este cineva aici la ora asta? Pai normal ca nu este nimeni maniac sa stea la ora asta pe forum! :lol:



#35 theolumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2005 - 07:10 AM

[quote="joan1326"]Si eu am auzit ceva legat de 12 mai, dar, de asemeni am auzit ca depinde de fiecare banca si sucursala in parte. Cum accepta ei. Am inteles ca unele sucursale BCR deja merg pe noile op-uri, altele nu.Deci, cel mai bine ar fi sa intrebati la banca daca va mai primesc vechile op-uri sau pe cele pe stil nou.

Ordinele de plata pentru impozite salarii trebuiesc si ele personalizate, cu numele bancii din care sa fac viramentele? (ex: platesc din BCR, BRD, etc...), sau e suficient programul de la Administratii?



#36 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 19 May 2005 - 07:11 AM

op pentru ITM merge fara nr de identificare a plati.Eu l-am facut prin programul de la finante, separat de cel de declaratii.Opt facute prin prog de delcaratii iti ia automat nr. evidenta.



#37 theolumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2005 - 07:44 AM

BIBI a spus:

op pentru ITM merge fara nr de identificare a plati.Eu l-am facut prin programul de la finante, separat de cel de declaratii.Opt facute prin prog de delcaratii iti ia automat nr. evidenta.

intrebarea era daca trebuie sa fac rost de la banca platitorului de programul lor de generare de ordine de plata, cu sigla lor, inclusiv pentru impozite salarii. de exemplu BCR-ul, are ordine de plata noi deja personalizate, cu sigla lor in colt. asa este la toate bancile? trebuie sa fac rost de toate programele de generare, pentru firmele carora le tin contabilitatea? (BCR, BRD, etc)



#38 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 19 May 2005 - 08:19 AM

Din cate stiu eu, ordinele de plata personalizate se completeaza de mana, deci daca lucrezi cu mai multe banci, ar trebui sa iei de la fiecare formularul lor.
Dar de ce te complici, cand ai putea face OPT din program? Acestea se listeaza pe coala A4.



#39 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 19 May 2005 - 08:43 AM

Deci ce trebuie sa scriu eu pe opt. ITM?Imi spuneti daca este bine???Multumesc mult!
-Beneficiar:Inspectoratul Terit. de Munca Bucuresti
-Cod identificare fiscala:12321276
-Cod IBAN: RO97TREZ7045003XXX000016
-La: Trezoreria Operativa Sector 4(Automat)
-Nr. de evidenta a platii:Nimic
-Reprezentand:Comision ITM 0,75% sal. aprilie 2005

Sper sa fie bine dar pana la urma care este codul fiscal?
12321276 sau 12346319



#40 theolumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2005 - 08:46 AM

Catalin a spus:

Deci ce trebuie sa scriu eu pe opt. ITM?Imi spuneti daca este bine???Multumesc mult!
-Beneficiar:Inspectoratul Terit. de Munca Bucuresti
-Cod identificare fiscala:12321276
-Cod IBAN: RO97TREZ7045003XXX000016
-La: Trezoreria Operativa Sector 4(Automat)
-Nr. de evidenta a platii:Nimic
-Reprezentand:Comision ITM 0,75% sal. aprilie 2005

Sper sa fie bine dar pana la urma care este codul fiscal?
12321276 sau 12346319

este 12346319, fiindca celalalt este valabil pentru ITM ARAD, asa cum se si specifica






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL