Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OPT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


OPT

82 replies to this topic

#61 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2005 - 08:55 AM

Are si nu are dreptate. Poti plati "darile" in avans pe 3 luni, dar pe ordinele de plata va apare doar nr. de evidenta a platii din prima luna a trimestrului (ian, apr, iul, oct), astfel aparand o neconcordanta cu decl 100 din lunile a doua si a treia carora nu le corespunde nici o plata, deoarece au fost efectuate in avans. Pana la urma totul se regleaza, deci nu cred ca este cu adevarat o problema.



#62 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 26 May 2005 - 08:56 AM

false....sa le scrie de mana




#63 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 26 May 2005 - 08:57 AM

Salut! Am incercat mai inainte ce ai zis Iustin si m-a lasat programul sa introduc pentru iulie. Dar nu inteleg de ce sa nu poti plati inainte " datorita programului" ca doar el-programul nu stie in ce data suntem + nu apare nici unde pe noile OP luna pentru care se platesc darile , ceea ce cred ca e un minus.



#64 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 26 May 2005 - 08:59 AM

NA ,ca am raspuns mai multi deodata. Nicole33 eu nici nu mi-am dat seama pana acum ca nr de evidenta al platii se modifica de la o luna la alta- in declaratie- chiar ma duc sa ma uit. O zi faina.



#65 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2005 - 09:04 AM

Ia la rand decl. 100 de anul asta si o sa vezi diferentele. Pe la mijloc se modifica numarul lunii pt. care declari (ex,3- martie, 4-aprilie, ) si ultimele doua cifre se indexeaza in fiecare luna cu o unitate.



#66 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2005 - 09:16 AM

nicole33 a spus:

Are si nu are dreptate. Poti plati "darile" in avans pe 3 luni, dar pe ordinele de plata va apare doar nr. de evidenta a platii din prima luna a trimestrului (ian, apr, iul, oct), astfel aparand o neconcordanta cu decl 100 din lunile a doua si a treia carora nu le corespunde nici o plata, deoarece au fost efectuate in avans. Pana la urma totul se regleaza, deci nu cred ca este cu adevarat o problema.
De acord cu "nicole33"! Nu am citit nicaieri sa fii penalizat ca platesti darile la buget inainte de termen, chiar cu trei luni! Totul se regleaza de la sine in "fisa sintetica " de la ANAF daca suma totala din declaratii este este egala sau mai mica decat suma virata!



#67 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 26 May 2005 - 09:40 AM

Multumesc ! M-am uitat. Asa e . Ce bine ca exista acest forum... :D



#68 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 26 May 2005 - 09:47 AM

Iustin,pe mine m-a lasat programul. Eu lucrez cu decl.2005.
LAURA JUNC



#69 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 26 May 2005 - 10:10 AM

Ieri UNICREDIT ne-a comunicat ca nu se vor mai face op de trez prin prog de la finante.E adevarat?Voi ce stiti?



#70 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2005 - 11:21 AM

dragilor, ca sa fiti linistiti, nu manariti numarul de evidenta pt ca nu scrie nicaieri ce se poate intampla daca nu e bine si atunci se poate intampla orice! ce se modifica lunar este luna si eventual anul pt care se face declaratia si cifrele de control de la sfarsit. nu e o mare filozofie dar de ce sa riscam?

si prin ce fel de op-uri va lucra unicreditul?



#71 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 26 May 2005 - 01:05 PM

pe op-ri emise de banci(personalizate) dupa noile prevederi.Programul de la finante este gratis, imprimarea op-lor nu, cineva are ceva de castigat....
inca o acreditate.....



#72 Iustin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2005 - 12:01 AM

Tx @ all!

Adica multzam fain la tata lumea!
Am desfacut nitzel codu programului si nu m-am minunat... E fix la fel de prost si alaturea cu drumu ca toate celelalte programe ala MF (fiind facute de acelash manar suferind de acute dureri in coltzu usii de la baie vis a vis de cine, dece, la ce si cand foloseste "programul").
Si intr-adevar, nu poti plati pe un op darile pe perioade mai mari (una ca nu stie el, programul, doi - ca la locul unde duci op-urile nu lucreaza niste genii si te trimit cu ele inapoi).
Poti face trei op-uri, cum bine zicea cineva pe aici, dar nici in cazul asta nu tine: tot geniile de la ghiseu...

Asa ca... Plateste coane comisioane la banca! CE, ei nu e oameni? Din ce sa traiasca?!

Drept pentru care le uram spor in ramura si sanatate, si un loc fruntas la coada pentru bilet de bac peste Stix. DIXIT!



#73 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2005 - 08:27 AM

Cred ca are dreptate odata ce in OP trebuie sa treci numarul de evidenta a platii compus pe baza datoriei declarabile prin Decl 100 sau 300.
Celelalte plati bancare merg mai departe pe vechile formulare? Nu se prevede nici o schimbare? Vreau sa cumpar si sa nu le iau degeaba. Nu ca ar fi mare valoarea :P



#74 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 May 2005 - 10:42 AM

Chiar daca nr. de evidenta al platii de pe OP este cel corespunzator lunii aprilie si faci platile si pt. urmatoarele 2 luni (mai+iunie) pe acelasi Op (platind comision o singura data), nu este nici o problema pt. ca se vor regla pe fisa sintetica.
Solutia este valabila cand nu se modifica nici salariile si nici procentul darilor.



#75 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 May 2005 - 01:07 PM

haideti fratilor sa intrebam toti odata la anaf!

1. cum platim ODATA pe mai multe luni, adica un singur op?
2. cum platim partial, o suma care nu e nici o luna intreaga, nici doar o bucata dintr-o luna, atata am atat platesc si cum am si datorii habar nu am pt ce luni platesc ?

se poate si prin email!

apoi confruntam raspunsurile :)



#76 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2005 - 06:54 PM

danae a spus:

...si cum am si datorii habar nu am pt ce luni platesc ?
nu prea inteleg aici.
Contabilitatea tocmai asta face: oglinda fidela a firmei in fiecare moment. Deci eu stiu la zi datoriile si creantele firmei.
Cred ca Nicole are dreptate si se poate plati astfel in avans



#77 Iustin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2005 - 08:42 PM

curios: toata lumea vad ca ignora cu desavarsire drumul op-urilor astea...
chiar toti aveti parte de operatori bancari (de exemplu), inteligenti si amabili, care au inteles cum se poate folosi noul OP?
KUL!



#78 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 May 2005 - 07:44 AM

Functionarii bancari chiar cred ca nu au inteles nici ei cum devine plata cu acest sistem electronic de plati. Altfel nu se explica cum iti pot arunca in fata op-urile de tip vechi spunandu-ti doar ca nu mai sunt bune, fara alte lamuriri suplimentare, fara a-ti furniza (evident, contracost) noile formulare tiparite, ci doar trimitandu-te pe un anumit site de Internet, de parca ar fi obligatoriu accesul la Internet al oricarui agent ec.



#79 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 May 2005 - 11:31 AM

eu nu am probleme cu asta la raiffeisen, sunt draguti si atenti, recunosc ca nici ei nu mai stiu ce sa zica si la o adica imi dau formulare gratis

fboji, eu am vrut sa spun ca sunt firme cu datorii pe multe luni in urma, care nu achita exact ci in functie de cati bani are mai vireaza o suma. evident ca poti sa determini din ce luni plateste dar e greu atunci cand faci ordinul de plata



#80 vemonica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 September 2005 - 02:19 PM

am nevoie urgent de ajutor vreau sa fac o plata pt taxa inmatriculare auto la trezorerie stiu codul iban pt ac taxa, dar ce trebuie sa completez la :beneficiar;cod de identificare fiscala? dupa ce completez ibanul de trez nu-mi apare decat "trez op sector..." e de ajuns? mai completez doar la rubrica" reprezentand" oricum nu ma lasa sa trec de "beneficiar" mentionez ca ordinul incerc sa-l emit din programul opt.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL