Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impresii examen admitere expert contabil 26 oct 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


impresii examen admitere expert contabil 26 oct 2008


89 replies to this topic

#21 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2008 - 11:07 AM

Vezi postarealavinia dumitrana, la Oct 27 2008, 12:22 PM, a spus:

.Normal ar fi fost sa dea subiecte doar din carte.Nu ne-a mai ramas decat sa asteptam rezultatele.


atunci de ce am mai cumparat cartea daca nu s a dat din ea?
va fi jale la rezultate.
toti am avut probleme cu acest examen.



#22 internet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 October 2008 - 11:25 AM

Asa ne trebuie daca nu stim cand trebuie sa vorbim si cand trebuie sa ne tinem gura, ne-am laudat ca au fost super usoare subiectele de saptamana trecuta, acum ne-au linistit , sper sa nu picam toti.
Sunt sigura ca cei care au spus de copiat nici macar nu au fost la examen au vorbit asa sa se afle in treaba, cel mai grav este ca noi toti am avut de pierdut din cauza celor care au scris prostii.




#23 sandina29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 27 October 2008 - 11:27 AM

Vezi postareaAurora, la Oct 26 2008, 07:41 PM, a spus:

la varianta 4 , ce subiecte de audit au fost "pe langa" intrebarile din carte?

Am avut varianta 4 si la audit a fost o singura intrebare pe langa: Imaginea fidela in auditul statutar, parca asa era formulat. A fost oricum foarte mult de scris la audit la aceasta varianta. Un examen istovitor!



#24 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2008 - 11:33 AM

Vezi postareainternet, la Oct 27 2008, 12:25 PM, a spus:

Asa ne trebuie daca nu stim cand trebuie sa vorbim si cand trebuie sa ne tinem gura, ne-am laudat ca au fost super usoare subiectele de saptamana trecuta, acum ne-au linistit , sper sa nu picam toti.
Sunt sigura ca cei care au spus de copiat nici macar nu au fost la examen au vorbit asa sa se afle in treaba, cel mai grav este ca noi toti am avut de pierdut din cauza celor care au scris prostii.

nu trebuie sa dam vina pe cei care au vorbit asa ci pe cei care au gandit subiectele.
asta e parerea mea.



#25 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 27 October 2008 - 12:30 PM

Vezi postareaiozsef39, la Oct 26 2008, 08:48 PM, a spus:

Mai oameni buni ! de ce credeti ca, a fost bataie de joc ?Repet !daca inveti ,nu-ti este frica de nici un subiect.
Eu am citi codul etic ,doar l-am citit si am raspuns la cateva intrebari asa cum mi-am adus aminte daca ,,invatatm ,,scriam fara frica.Intrebarile au fost puse ,,cam pe dupa colt,, reformulate sa zicem asa tocmai in ideea sa vada cat ne duce mintea.
Ideea este ca,viitorii experti trebuie sa ,,fie destepti,, sa se adapteze nevoilor de moment nu sa-si exprime o idee,,mecanic,,sau asa ,,cum scrie in carte ,,doar ptr.ca asa a invata ,,mecanic.
Nu sunt incantat de ceea ce am scris si daca nu voi lua examenul ,sa-mi fie invatatura de mine si ptr.un alt examen sa fac bine sa ,,invat,,nu doar sa citesc si sa nu ma duc,,la ghici,,asta o spun ptr.cei care ,,nu sunt multumiti ,,ca nu le-au picat subiectele din carte,,Ha!Ha!
Pai merita sa te chinui draga colega daca,,invatam,,.Sustin cu tarie ca, daca inveti ,promovezi examenul.Nu discut de fiscalitate de exemplu care,este in continua schimbare dar,la audit,expertiza,evaluare nu avem nici o scuza.
Nu sunt de acord cu tine! Crezi ca cei ce sunt deja experti contabili sunt "destepti, se adapteaza nevoilor de moment si nu-si exprima o idee mecanic"? Hai sa fim seriosi! Sunt multi experti care habar nu au de contabilitate (cea mai importanta materie, dupa opinia mea, dintre toate - ca doar vrem sa fim experti contabili). Si apoi chiar daca inveti teoria de la expertiza, deontologie crezi ca o vei stii toata viata? Te asigur ca in trei luni de zile o uiti pe toata!!!



#26 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2008 - 12:40 PM

in 2 saptamani uiti totul.
care spune ca retine toata viata inseamna ca nu are altceva de facut.
imi pare rau daca jignesc pe cineva ..................dar asta e parerea mea.


care a stat numai acasa si a tocit bravo lui.
am sunat un expert contabil, i am pus intrebarile si a spus ca pur si simplu intrebarile sunt ambigue.



#27 aryanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 27 October 2008 - 12:46 PM

sal am avut varianta 7 si a fost foarte urat la audit si deontologie. asta e o sa vedem in 10 nov cati o sa luam ex.



#28 chrisstynn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 October 2008 - 01:01 PM

Stie cineva cand se dau rezultatele? Eu am auzit ceva de data 10 noiembrie, dar era doar un zvon... :thumbup:



#29 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 October 2008 - 01:47 PM

Conform regulamentului, rezultatele sa dau in maxim 20 de zile de la examen, deci pana in 15 noiembrie. Parca si anul trecut s-au dat in ultima zi permisa de regulament.

Vezi http://www.ceccar.ro...xamen_acces.pdf
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#30 Alexxandra79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 October 2008 - 02:16 PM

salutare!
Eu am dat ex de aptitudini anul acesta si constat ca s-au dat niste intrebari din doctrina si audit care s-au dat si la noi. Nu se regasesc in carte, dar inainte de examen noi am primit la cursuri inca 22 de "evenutale intrebari" pentru examen. Majoritatea au fost dintre acelea. Ma mir ca nu vi s-au comunicat si voua(celor ce ati dat accesul) aceste intrebari.Le voi enumera mai jos ca sa verificati daca asa e.
1. Definiți conceptul profesia contabila si arătați structura acesteia.
2. Cum se clasifica profesioniștii contabili.
3. Cum se clasifica serviciile, profesionale
4. Definiți activitatea de audit in general si identificați elementele fundamentale ale acesteia
5. Definiți auditul financiar si identificați elementele fundamentale ale definiției
6. Definiți auditul statutar si identificați elementele fundamentale ale acestei definiții
7. Explicați relația intre audit financiar si audit statutar
8. Care sunt caracteristicile auditului statutar
9. Ce relație exista intre audit statutar, audit intern si control intern.
10. Identificați 5 deosebiri fundamentale intre audit statutar si audit intern
11. Definiți controlul intern si menționați obiectivele sale de baza
12. Ce relație exista intre profesia contabila si fiscalitate. Explicați necesitatea reglementarii profesiei contabile
13. Ce domenii ale profesiei contabile trebuiesc reglementate
14. Care sunt criteriile de apreciere a calității unei profesii contabile
15. Modalități de implementare a reglementarilor profesiei contabile
16. Cum este reglementata profesia contabila la nivel european
17. Explicați rolul profesie? Contabile pt apărarea interesului public
18. Explicați rolul profesiei contabile pt dezvoltarea economiei
19. Cum explicați rolul social al profesionistului contabil
20. Cum explicați necesitatea unui organism profesional
21 .Care sunt criteriile de recunoaștere a unui organism a profesiei contabile 22. Care sunt organismele internaționale si regionale ale profesiei contabile



#31 lilivas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 October 2008 - 02:31 PM

Eu am avut varianta 13 si la deontologie am avut 3 intrebari care nu erau in carte .Asa ca aici am cam scantit-o
dar sa zicem ca s-ar compensa cu celelalte.Cine zicea ca puteam sa invatam nu stiu daca are dreptate in totalitate,
scei mai multi dintre noi cred ca lucreaza si avem si altele de facut,iar volumul de invatat a fost f.mare.Oricum bafta
la toata lumea!!!



#32 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2008 - 02:31 PM

pai ce treaba are cu ce dam noi la acces cu ce se da la apttudini , adica dupa 3 ani.
pai atunci de ce mai facem 3 ani?????????????????
ciudat
numai in Romania se poate intampla asa.



#33 Alexxandra79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 October 2008 - 02:41 PM

Vezi postareasory.anghel, la Oct 27 2008, 02:31 PM, a spus:

pai ce treaba are cu ce dam noi la acces cu ce se da la apttudini , adica dupa 3 ani.
pai atunci de ce mai facem 3 ani?????????????????
ciudat
numai in Romania se poate intampla asa.

Pai pentru aptitudini este aceeasi bibliografie. Doar ca examenul e structurat altfel. Se da un ex. scris ce contine:2 studii de caz din evaluare si/sau contabilitate, 3 intrebari de audit si 6 intrebari de doctrina si deontologie. Apoi ex. oral cu o intrebare care poate fi din contabilitate, evaluare, drept, audit, doctrina si deontologie, fiscalitate. Cel putin asa a fost anul asta. Si noi ne-am pregatit folosind tot cartea de acces. Ce sa mai comentez...



#34 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2008 - 02:46 PM

si nu vi se pare ciudat????????????????
facem 3 ani .....daca intram,,,,,si dupa 3 ani , alte tampenii care nu ne folosesc deloc :tongue:
daca asta inseamna expert contabil :thumbup:



#35 vladulescumihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 27 October 2008 - 03:45 PM

Vezi postareaAlexxandra79, la Oct 27 2008, 02:16 PM, a spus:

salutare!
Eu am dat ex de aptitudini anul acesta si constat ca s-au dat niste intrebari din doctrina si audit care s-au dat si la noi. Nu se regasesc in carte, dar inainte de examen noi am primit la cursuri inca 22 de "evenutale intrebari" pentru examen. Majoritatea au fost dintre acelea. Ma mir ca nu vi s-au comunicat si voua(celor ce ati dat accesul) aceste intrebari.Le voi enumera mai jos ca sa verificati daca asa e.
1. Definiți conceptul profesia contabila si arătați structura acesteia.
2. Cum se clasifica profesioniștii contabili.
3. Cum se clasifica serviciile, profesionale
4. Definiți activitatea de audit in general si identificați elementele fundamentale ale acesteia
5. Definiți auditul financiar si identificați elementele fundamentale ale definiției
6. Definiți auditul statutar si identificați elementele fundamentale ale acestei definiții
7. Explicați relația intre audit financiar si audit statutar
8. Care sunt caracteristicile auditului statutar
9. Ce relație exista intre audit statutar, audit intern si control intern.
10. Identificați 5 deosebiri fundamentale intre audit statutar si audit intern
11. Definiți controlul intern si menționați obiectivele sale de baza
12. Ce relație exista intre profesia contabila si fiscalitate. Explicați necesitatea reglementarii profesiei contabile
13. Ce domenii ale profesiei contabile trebuiesc reglementate
14. Care sunt criteriile de apreciere a calității unei profesii contabile
15. Modalități de implementare a reglementarilor profesiei contabile
16. Cum este reglementata profesia contabila la nivel european
17. Explicați rolul profesie? Contabile pt apărarea interesului public
18. Explicați rolul profesiei contabile pt dezvoltarea economiei
19. Cum explicați rolul social al profesionistului contabil
20. Cum explicați necesitatea unui organism profesional
21 .Care sunt criteriile de recunoaștere a unui organism a profesiei contabile 22. Care sunt organismele internaționale si regionale ale profesiei contabile

Intr-adevar din astea erau si intrebarile pe langa pt acces...ce prostie....daca le stiam mai dinainte. Eu am avut varianta 10 si la doctrina au fost 2 intrebari pe langa.offf



#36 mia76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 October 2008 - 04:02 PM

La varianta 15 toate intrebarile ciudate au fost din cele 22 prezentate de Alexxandra76. Nu ai si raspunsurie la ele, macar sa stim ce trebuia sa scriem ?



#37 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 27 October 2008 - 04:11 PM

Anul trecut disciplinele cu dificultate au fost Control,nu a fost nimic din carte dar nimic si Fiscalitate jumatate au fost,jumatate nu,anul asta au ales alte materii cu un clenci,ca sa nu ai ce face,copia,inspira,invata.Nici eu nu am luat anul trecut cu o zecime,din cauza Dreptului,unde o singura intrebare nu am stiut,care ciudat ,nu a fost in nici o carte,nu obtii nimic la contestatie,anul asta nu am mai facut nimic,am stat si am vazut ce se mai intampla,poate la anul



#38 pusiro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 October 2008 - 04:19 PM

As face, cu ajutorul vostru, o statistica la ce profesii se mai dau examene de acces si apoi de aptitudini, asta dupa 3 ani de stagiu (cat o facultate de stiinte ec)? Din cate stiu doar cei de la medicina si acolo cu un motiv ....locurile limitate la rezidentiat plus sunt 1100 de ramuri.....aici de ce dam examen de acces? Poate pentru acei bani cu care trebuie sa contribuim care si asa nu se justifica....de ce dam din audit, evaluare, drept?oare avem dreptul sa fim evaluatori,auditori,etc... dupa ce vom deveni experti contabili?ma indoiesc.....pe langa ca sa copiat pe rupte daca vroiau sa faca ceva trebuiau sa faca la primul examen ....conta si fiscalitate.....dar surpriza acolo au luat intrebarile la rand de ex var 1 a avut la contabilitate doar probleme de gestiune pt ca nu s-au sinchisit sa faca niste subiecte complexe.....dar s-au gandit ca la audit ar fi cazul sa dea si pe langa intrebarile din carte (din care au sustinut ca va fi examenul) .....de ce se da totusi acest examen? ex....la arhitectura te obliga 2 ani de stagiu (fara nici un examen de acces), dupa care dai un examen care se da de cateva ori pe an.....cotizatia la ordinul arhitectilor e de 20 lei de proiect....o suma infima.....la experti o taxa fixa si una variabila....de ce? Poate ar trebui sa isi revizuiasca si domnii de la ceccar "tarifele" si poate ne justifica de ce sustinem acest examen de acces unde se copiaza cu cartile pe masa.



#39 tiana m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 October 2008 - 04:36 PM

Sa iti spun adevarul la Cluj nu s-a copiat nici macar un rand am fost verificati si la mine in sala au zburat vreo 2 pers , pt ca au fost prinse ca copiaza . Imi pare rau pt cei care au luat in serios faza cu copiatul ........la noi nu s-a copiat nimic totul pe stiinta plus ca erau 4 persoane care supravegeau si s-au plimbat tot timpul examenului ...........Stii sau nu asta era !?



#40 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2008 - 04:49 PM

IN PLOIESTI S A ZBURAT CATE 15 20






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL