Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIM neinregistrate la ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CIM neinregistrate la ITM


4 replies to this topic

#1 ankablede

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 November 2008 - 03:22 AM

Buna dimineata ,
am o mare problema legata de cartile de munca , adica am dat contractele individuale de munca la contabila mea , deoarece eu eram plecata din tara , si acum am descoperit ca acele contracte nu sunt inregistrate la itm , unul trebuia inregistrat cu data de 1.05.2007 iar celalalt cu data de 1.01.2008 , si ce ma doare cel mai mult e ca e vorba de contractele de munca pentru cumnata si sotul meu . Am incercat azi toata ziua sa vb cu contabila sa vad ce s-a intamplat , dc nu le-a inregistrat la timp dar nu imi raspunde la telefon ba chiar si l-a inchis . Intrebarea mea e ca pot sa fac ceva ca sa le inregistrez la itm acum dar defapt sa figureze in contract respectiva data ?In speranta ca ma poate ajuta cineva cu un raspuns va multumesc !
Anca Blede



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 November 2008 - 07:59 AM

-in primul rand trebuie sa aflii de la contabila daca a depus lunar declaratiile 100,102, de cas, somaj, sanatate si daca a platit contributiile salariale (chiar daca nu a inreg contractele la itm)
- daca da mergi la camera de munca inregistrezi contractele de munca retroactiv si se plateste amenda
- daca nu a depus declaratiile lunare si nici nu a efectuat platile atunci nu cred sa mai ai vreo sansa

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 xpt

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 12 November 2008 - 08:45 AM

Asa de curiozitate; d-na contabila este salariata firmei dvs sau aveti contract de prestari servicii incheiat cu ea?



#4 ankablede

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 November 2008 - 11:07 AM

Vezi postareaxpt, la Nov 12 2008, 08:45 AM, a spus:

Asa de curiozitate; d-na contabila este salariata firmei dvs sau aveti contract de prestari servicii incheiat cu ea?
multumesc pentru sfaturi , intre firma si contabila este un contract de prestarii servicii .



#5 Yuly-ana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 March 2009 - 10:31 PM

Vezi postareaankablede, la Nov 12 2008, 11:07 AM, a spus:

Vezi postareaxpt, la Nov 12 2008, 08:45 AM, a spus:

Asa de curiozitate; d-na contabila este salariata firmei dvs sau aveti contract de prestari servicii incheiat cu ea?
multumesc pentru sfaturi , intre firma si contabila este un contract de prestarii servicii .
Buna ziua
Chiar zilele trecute am mers la ITM Ilfov cu o prietena de a mea care a patit cam acelasi lucru.Nici macar firma nu o avea inregistrata la ITM, dar ea platise contributii si a depus la administratie declaratii.I-a inregistrat actele acum, dar a scapat cu amenda de 6000 ron (1500 in 48 de ore) si pentru alte nereguli i-a dat avertismente (asta pentru ca a fost inspectoarea intelegatoare).Si toate astea pentru ca a avut incredere intr-o "prietena" care s-a ocupat de partea asta.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL