Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
necazuri la preluare conta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


necazuri la preluare conta


153 replies to this topic

#141 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 November 2011 - 12:09 PM

Dar dvs. de fapt aveţi ce aveţi cu experta contabilă, şi atunci chiar că-mi vine-n minte o altă întrebare: Dvs. aţi aflat, v-aţi convins de existenţa contractului de prestări de servicii încheiat între firmă şi experta-n cauză,respectiv de sumele care efectiv , negru pe alb, au fost plătite expertei de când a încheiat respectivul contract de prestări servicii ?! Poate că răspunsurile găsite cu urme-n evidenţa contabilă se vor dovedi relevante şi pentru dvs.



#142 ela_ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 November 2011 - 09:08 AM

Buna ziua! Am preluat din septembrie evidenta unei societati deschisa de prin 2007. In momentul in care am preluat soldurile am constatat ca in loc de Capital Subscris si varsat este Capital Nevarsat. M-am uitat in bilantul de la iunie si este inreg. ca si cap. nevarsat. Cum procedez in acest caz? Nu cred ca nu are capitalul varsat, valoarea acestuia fiind minimul. Va multumesc!




#143 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 November 2011 - 10:54 AM

Efectuaţi înregistrarea uitată: 1011 = 1012.



#144 tiberiuglas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 November 2011 - 04:04 PM

buna ziua
am o mica intrebare
dac ma poate cineva ajuta cu urmatoarea problema
am inteles ca cei care fac achizitii intracomunitare ar trebui sa decla la mediu ambalajele respectie si sa tina evidenta acestor deseuri sub forma de ambalaje,hartie ,fier,lemn etc si ceva fise de magazie
daca ar putea cineva sa ma scoata din aceasta ceata deasa



#145 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2011 - 10:25 PM

Da
Trebuie tinuta evidenta ambalajelor si declarate la mediu lunar, si platita taxa de mediu aferenta.
Pentru detalii dati o cautare pe forum ca sa discutat destul de mult acest lucru.


P.S. Ce legatura are aceasta intrebare cu titlul topicului ?

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 14 November 2011 - 10:27 PM




#146 flemil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 November 2011 - 11:17 PM

Am preluat o firma noua de la un amic din diverse obligatii. Cand am primit actele, de la o doamna expert de vreo 40 ani, am constata in balanta, si nu numai, o gramada de disfunctionalitati.
Cea mai des intalnita problema la multi contabili e faptul ca nu tin evidenta facturilor pe furnizor/client. Adica nu stii niciodata ce facturi sunt neachitate/incasate, avand doar un sold.
Una dintre cele mai nasoale e faptul ca prin 2008 au fost emise vreo 30-40 facturi la clienti, care sunt inregistrate pe analitic in 411, la care li s-a emis chitanta la momentul respectiv, chitanta care a fost "uitata" sa se inregistreze in contabilitate si m-am trezit acum cu o gramada de clienti de la care nu s-a incasat nimic. Vorbind cu administratorul acesta imi arata chitantierul. Ce e de facut, sa inregistrez acum in casa incasarile sau sa le trec pe pierdere si sa le consider nedeductibile?? Tinand cont ca au trecut si 3 ani de la emitere ar putea sa fie considerate si prescrise, dar...



#147 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 November 2011 - 11:38 PM

sa le incasezi acum prin 4551 sau alt cont similar si apoi 5311=4551, in cazul ca d-na expert facea si registrul de casa, altfel verifici de ce nu sunt in registru si automat nu ti-ar bate soldurile de casierei faptic cu scriptic. Inventariere a facut? Patronul ce face?
nu se prescriu din doua motive: nu ai dovada de la client+este greseala ctb



#148 plusulache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 December 2012 - 10:54 PM

Buna seara,
Sa fiu sincera, eu nu as tine contabilitatea la o astfel de firma, considera ca nu contabilul era de vina ci patronul. Si daca e invatat cu astfel de moravuri asa o sa incerce si cu dumneavoastra sa faca, cine stie ce minunatii va cere sa faceti pe acolo prin contabilitate.
O seara buna!



#149 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2012 - 11:58 PM

Depinde cum ii inveti.
De multe ori daca le arati ca esti stapan pe meserie si vor sa faca o tampenie te intreaba daca sa o faca sau nu ( eu asa i-am invatat pe ai mei, daca vor sa faca "prostii" sa ma consulte ca sa vedem ce riscuri sunt , si in timp iam convins sa nu mai faca tampenii ( prin majorarea " din burta " a sanctiunilor ))



#150 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2012 - 07:11 PM

@plusulache si @florin76 ... stiti ca ati raspuns unei pbl. de acum 1 an si ceva, da ? :biggrin2:

adica, a trecut de mult timp "baba cu covrigii" ... :biggrin:



#151 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2012 - 07:33 PM

Scuze am citit doar data nu si anul :sad:



#152 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 07 January 2013 - 01:37 PM

Buna ziua!
Am preluat o firma cu probleme si vreau sa va cer sfatul. Este comert cu amanuntul.
Are 2 puncte de lucru cu cate 2 angajati + patronul. Nu trebuia sa aiba 3 registre de casa? chiar daca pe fiecare punct se platesc facturile pentru marfa aferente fiecarui punct delucru(nu are depozit, marfa se aduce direct in magazin si se vinde), chiria si altele. Mai raman totusi ridicarile de numerar pentru depunerea banilor in banca, urmand sa se plateasca contrib pentru salarii, salariul administratorului, plus creditari cat cuprinde. Nu mai spun ca pe un punct de lucru am stoc in acte de 30 lei .
Eu zic ca ar trebui facute note de transfer din casele punctelor de lucru in casa sediului.(al treilea registru de casa) si de acolo depusi in banca ,salariul lui si alte operatiuni. Ea ii scotea ba dintr-un punct, ba din altul. Deocamdata atat am vazut, inca nu mi-a dat dosarul pe 12.2012.



#153 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 January 2013 - 03:28 AM

daca pe fiecare punct se platesc facturile pentru marfa aferente fiecarui punct de lucru(nu are depozit, marfa se aduce direct in magazin si se vinde), chiria si altele, trebuie 2 registre de casa.

-ridicarile de numerar pentru depunerea banilor in banca se fac din casieria punctului de lucru
-contrib pentru salarii, salariul administratorului, plus creditarile se fac la fiecare casierie

Nu mai spune ca pe un punct de lucru ai stoc in acte de 30 lei, fa inventar la 31.12.2012

Exista si varianta ta: ar trebui facute note de transfer din casele punctelor de lucru in casa sediului.(al treilea registru de casa) si de acolo depusi in banca ,salariul lui si alte operatiuni.

Mai exista o varianta: punctele de lucru decat incaseaza, pe z, si predau casieriei centrale (sediu) zilnic incasarile. Nu trebuie reg casa la punct de lucru. Casa centrala achita furnizori, salarii etc, incaseaza dep.de la pct lucru, creditari, etc.



#154 vica67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 February 2013 - 06:51 PM

Foloseste un singur registru de casa pt. toata unitatea, pe care il va completa zilnic casierul(administratorul firmei), pt.ca patronul nu o sa stie de ,,mersul" banilor si va da vina pe contabil ca la pus sa tina 2 registre de casa.
Pentru fiecare punct de lucru trebuie sa aveti cate un Raport de gestiune zilnic, completat zilnic de catre gestionar, document cerut si la controlul inopinant.
Faceti inventar la 31.12.2012 si verificati descarcarea gestiunii.
Daca gestionarul achita furnizori punetii la dispozitie un centralizator de plati, asa nu se pierd chitantele,documentele cu care a efectuat plata.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL