Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi


65 replies to this topic

#21 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2008 - 11:26 PM

microintreprinderile nu au treaba cu ch. nedeductibile. ele platesc impozit pe veniturile realizate, indiferent de cheltuieli. nu ai inteles bine ce ai citi pe forum.
Cu respect,
Alinutza



#22 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 03 December 2008 - 12:20 AM

Iti da jos TVA-ul daca se considera ca depasesc anumite limite si se partea cea mai proasta - pot considera venituri de natura salariala sau dividende care se impoziteaza, daca se fac in folosul unei anumite persoane.
Nu conteaza ca e microintreprindere.
Trebuie sa tii seama de ce anume treci pe cheltuieli si de deductibilitatea lor, mai ales ca esti platitoare de TVA, precum si daca acestea pot fi considerate bunuri personale si impozitate ca atare.




#23 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 December 2008 - 08:51 AM

Marimea dividendelor depinde de marimea profitului fiscal, care depinde de marimea cheltuielilor deductibile si a celor nedeductibile. Declaratia 101 se face si de catre microintreprinderi. Si asociatii microintreprinderilor trebuie sa aiba un venit propriu (din dividende).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#24 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 03 December 2008 - 09:23 AM

Chletuielile de protocol nu afecteaza impozitul pe venit datorat de microintreprindere. In schimb, depasirea limitei de protocol este tratrata ca o livrare de bunuri si prin urmare se colecteaza TVA in luna cand se depun situatiile financiare.



#25 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 03 December 2008 - 10:22 AM

Vezi postareanopris, la Dec 3 2008, 08:51 AM, a spus:

Marimea dividendelor depinde de marimea profitului fiscal, care depinde de marimea cheltuielilor deductibile si a celor nedeductibile. Declaratia 101 se face si de catre microintreprinderi. Si asociatii microintreprinderilor trebuie sa aiba un venit propriu (din dividende).


Ai putea sa explici mai exact ce ai vrut sa spui? De cand depun micro declaratia 101? M-ai bagat in ceata total.



#26 krisztina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 December 2008 - 10:50 AM

Multumesc pentru raspunsuri. O zi frumoasa!



#27 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 03 December 2008 - 12:25 PM

Control la cerere recuperare TVA: tva-ul aferent cheltuielilor de protocol nu a fost aprobat la recuperare. Mai bine treci pe consumabile daca nu sunt sume mult prea mari (sfatul inspectorului), pt. a nu mai apare in balanta contul de protocol.



#28 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 03 December 2008 - 03:38 PM

Vezi postareanopris, la Dec 3 2008, 07:51 AM, a spus:

Marimea dividendelor depinde de marimea profitului fiscal, care depinde de marimea cheltuielilor deductibile si a celor nedeductibile. Declaratia 101 se face si de catre microintreprinderi. Si asociatii microintreprinderilor trebuie sa aiba un venit propriu (din dividende).

declaratia 101 se numeste Declaratie privind impozitul pe profit
cum sa o depun daca sant platitor de impozit pe venit si microintreprindere ?
nu se depune 101 pentru microintreprinderi

Aceasta postare a fost editata de SERBAN MARIANA: 03 December 2008 - 03:39 PM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#29 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 03 December 2008 - 03:51 PM

Chiar daca esti microintreprindere cf.titlului IV din codul fiscal, mergi pe aceleasi reguli ca si la platitorii de impozit pe profit, adica tii cont de cheltuieli nedeductibile sau de cele cu deductibilitate limitata (pt. diferentele nedeductibile TVA-ul avand acelasi regim).
La fel pentru depasirile limitelor de deductibilitate ale bunurilor acordate sau serviciilor prestate cu titlul de protocol sau in cadrul actiunilor de sponsorizare (mecenat) acestea fiind supuse TVA si pentru care se intocmeste autofactura!
Cred eu ca toate discutiile de pe forum, unde nu s-a ajuns la o concluzie au creat mai multa confuzie decat era deja. Probabil subiectul nelamurit a fost intrebarea: ,,POATE SAU NU POATE fi recuperata pierderea fiscala a unei microintreprineri dupa ce aceasta a trecut la platitori de impozit pe profit?”
Pai poate! …dar trebuie sa stii cat e fiscala si cat nu, nu? (Art.37 coroborat cu 15 alin(1) lit c).
Ca sa nu mai vorbim de cazul in care, in timpul anului trece la impozit pe profit si trebuie sa calculezi profitul impozabil (apropos, doar in aceasta situatie depune D101). Mai sus Nopris cred ca a vrut sa spuna de declaratia 205 sau cum s-o mai chema, cu impozitul pe dividende. In fine, vreau sa mentionez ca eu doar am citit prin legi si nu am micro in practica, asa ca, daca cineva are o alta parere, il asteptam cu drag si cu multa deschidere la discutii.
%%%




***



#30 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2008 - 09:52 PM

aveti cu totii dreptate in ceea ce priveste afirmatiile facute, insa nu cred ca era necesar. recititi postarea initiala in care se vorbea de cheltuielili nedeductibile la impozit pt o microintreprindere.
chelt nedeductibile de la ce daca nu calc imp pe profit? nici nu exista notiunea la o micro. aceasta notiune este strict legata de calculul imp pe profit.
asta vroiam eu sa subliniez.
oricum banuiesc ca informatiile voastre sunt bine venite pt alte cazuri.
Cu respect,
Alinutza



#31 krisztina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 December 2008 - 10:16 PM

Da, raspunsurile sunt foarte bine venite. Am postat subiectul tocmai pentru a afla, cu ajutorul si din experienta altora, ce consecinte ulterioare poate avea inregistrarea unor cheltuieli nedeductibile la o microintreprindere, cu ocazia unui control. Faptul ca cheltuielile deductibile sau nedeductibile nu influenteaza in nici un fel calculul impozitului pe venit este mai mult decat firesc...



#32 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 04 December 2008 - 02:18 PM

Atunci Alina C, inchide topicul! :thumbup:
%%%




***



#33 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2008 - 03:22 PM

Vezi postareagalboiu, la Dec 3 2008, 09:23 AM, a spus:

Chletuielile de protocol nu afecteaza impozitul pe venit datorat de microintreprindere. In schimb, depasirea limitei de protocol este tratrata ca o livrare de bunuri si prin urmare se colecteaza TVA in luna cand se depun situatiile financiare.
Te rog sa ma ajuti cu baza legala pentru colectare tva in luna cand se depun sit.fin.
pentru faptul ca nu stiam exact cand se colecteaza,Eu am colectat la fiecare decont, nu cred ca se supara cineva, dar e mai convenabil odata pe an.
Multumesc.
O zi buna.



#34 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 04 December 2008 - 04:40 PM

Normele de aplicare a Codului fiscal prevad:

" (11) În sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
a) bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de protocol nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală a bunurilor acordate gratuit în cursul unui an calendaristic este sub plafonul în care aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, astfel cum este stabilit la titlul II al Codului fiscal.
...................................
(12) Încadrarea în plafoanele prevăzute la alin. (11) lit. a) - c) se determină pe baza datelor raportate prin situațiile financiare anuale. Nu se iau în calcul pentru încadrarea în aceste plafoane sponsorizările, acțiunile de mecenat sau alte acțiuni prevăzute prin legi, acordate în numerar. Depășirea plafoanelor constituie livrare de bunuri cu plată și se colectează taxa, dacă s-a exercitat dreptul de deducere a taxei aferente achizițiilor care depășesc plafoanele. Taxa colectată aferentă depășirii se calculează și se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a depus sau trebuie să depună situațiile financiare anuale."



#35 krisztina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2008 - 09:59 AM

Buna ziua din nou!
Va rog sa ma ajutati cu modul in care se face colectarea de TVA in cazul depasirii plafonului de protocol: se intocmeste o autofactura (acest lucru insemnand ca si furnizorul si beneficiarul vor fi una si aceeasi firma - firma in cauza) cu explicatia "Depasirea plafonului de protocol" si TVA aferenta de 19%? Ce inregistratri contabile se vor face, iar in decont unde va aparea acest TVA? Va multumesc anticipat!
Sa aveti o zi frumoasa!



#36 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 08 December 2008 - 11:44 AM

Am atasat informatii privind depasirea de ch.protocol.

Fisiere atasate





#37 krisztina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2008 - 12:11 PM

Multumesc frumos.



#38 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 December 2008 - 07:28 PM

Reglementarea referitoare la microintreprinderi a fost eliminata din Normele metodologice de aplicare ale Codului fiscal incepand cu anul 2007.
Norme metodologice valabile pana la 1.01.2007:
7. (3) Bunurile acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol nu sunt considerate livrari de bunuri in limita in care sunt deductibile la calculul impozitului pe profit cheltuielile de protocol, stabilita la titlul II al Codului fiscal. Aceeasi limita este aplicabila si microintreprinderilor care se incadreaza in prevederile titlului IV al Codului fiscal.



#39 krisztina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2008 - 01:53 PM

Multumesc, Lexiroxi, ai dreptate am "verificat" si eu, dar oare pot considera ca de la 01.01.2007 nu se mai tine cont de plafonul de protocol la microintreprinderi (nu prea pot sa cred, dar nu mai inteleg...)?



#40 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 10 December 2008 - 03:06 PM

Doamne! :thumbup: Lexiroxi ne-ai facut KO! Pe masura ce vorbim, mai mult ne scufundam. :frusty:
Oare ce-o fi cu microintreprinderile astea, o legislatie facuta numai asa cu numele?
Oare sa insemne ceva... Art. 108 CF?
11. Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe venit organizează și conduc contabilitatea potrivit Reglementărilor contabile simplificate, armonizate cu directivele europene.
....???
NO COMENT. Ii scriu Mosului sa-mi aduca un pistol.
%%%




***






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL