Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
va rog ajutor - indemnizatie crestere copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


va rog ajutor - indemnizatie crestere copil

3 replies to this topic

#1 arisaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 08 December 2008 - 03:00 PM

Va rog sa ma ajutati. Am o problema foarte urgenta si nu stiu cum sa o rezolv.
Am sunat la casa de pensii, la casa de sanatate, la Directia de protectie sociala etc. si nu au putut sa ma lamureasca.
Pana pe 22 octombrie anul acesta am primit indemnizatie pentru cresterea copilului, apoi mi s-a continuat somajul pana la 17 decembrie 2008. Pana aici totul bine , dar de pe 18 dec eu nu am nici un loc de munca. Intrebarea este ce sa fac, exact, sa pot beneficia din nou, in cazul in care raman din nou insarcinata, de indemnizatie pentru cresterea copilului. Exista posibilitatea de a incheia un contract de asigurari sau asa ceva? Cei de la sanatate mi-au spus ca ei nu au nici o treaba cu indemnizatia de crestere a copilului. cei de la casa de pensii mi-au spus ca daca inchei un contract de asigurare cu ei imi merge doar vechimea in munca nu si continuitatea pt indemn de crestere copii si sa dau telef la cei care se ocupa de asa ceva. Cei de la Directia de protectie sociala ...ca sa sun la Agentia pentru prestatii sociale ca iei mi-au platit pana acum cei 6 mil.
M-am gandit si la posibilitatea de a incheia un contract de munca sau o conventie cu o persoana fizica ca bona. Dar nu stiu daca este valabil pentru ceea ce vreau eu.
Va rog sa ma ajutati daca stiti ce pot face.
multumesc.



#2 cristianusx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 December 2008 - 03:23 PM

Banuiesc ca pre multe nu puteti face.
Propun sa trimiteti o scrisoare oficiala catre una din institutiile de mai sus si o sa primiti un raspuns scris.
www.topografie-cadastru.com.ro

Aceasta postare a fost editata de cristianusx: 08 December 2008 - 03:25 PM




#3 miniosu simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 29 December 2008 - 12:42 PM

cred ca ar fi mai simplu daca ai putea sa-ti gasesti un loc de munca la o firma care sa-ti faca si contract.ai putea lucra 4-5 luni si apoi sa ramai insarcinata. cu 9 luni sarcina se fac 12 si vei putea beneficia de indemnizatie

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 December 2008 - 08:50 PM




#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 December 2008 - 03:57 PM

In afara de perioada de venituri profesionale supuse impozitului pe venit, se mai iau in considerare si alte perioade pentru completarea celor 12 luni. Citez din actul normativ (valabil in 7.11.2008):
(2) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
a) si-au insotit sotul/sotia trimis/trimisa in misiune permanenta in strainatate;
b) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii;
c) au beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, potrivit legii;
d) au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii, in conditiile prevazute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare;
e) au realizat perioade de stagiu de cotizare in sistemul public de pensii in conditiile prevazute de actele normative cu caracter special care reglementeaza concedierile colective;
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL