Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Dividende


215 replies to this topic

#121 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2009 - 11:28 AM

cu placere. ma bucur ca am putut fi de ajutor.
succes in continuare
Cu respect,
Alinutza



#122 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 September 2009 - 10:08 AM

la 31 ian 2009 contul 117 are sold de 185000 lei (110000 din 2007 si 75000 din 2008).

Mentionez ca in Raportul administratorului (care s-a depus la Finante impreuna cu bilantul in aprilie 2009 - deci pentru anul 2008) se precizeaza ca profitul net de 75000 lei nu se repartizeaza nicicum.

In luna mai 2009 s-a incheiat un Proces verbal al sedintei extraordinare statutare prin care se stabilea ca din cei 185000 lei din ct 117 se vor repartiza la dividende 20000 lei. Lucru care s-a intamplat... toate platile fiind facute (divid +impozit).

Problema este ca acum, in septembrie, vreau sa fac acelasi lucru, sa mai repartizez si sa platesc inca 20000 lei, pentru care sa mai intocmesc inca un proces verbal al sedintei extraordinare statutare. Este corect?

Daca in luna noiembrie, de exemplu, vreau sa mai repartizez si sa platesc alte dividende, este ok? Cu alte cuvinte, pot sa repartizez oricand in cursul anului dividende din 117, intocmind noi procese verbale?

Cand se platesc dividendele, neaparat se intocmeste stat de plata pt dividende? E vorba de asociat unic la SRL. Nu se poate doar pe baza de dispozitie de plata?

Am citit acest topic, insa nu am intalnit situatia mea. Va multumesc pentru intelegere.




#123 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 16 September 2009 - 02:52 PM

De fiecare data trebuie sa urmati aceiasi procedura. Dupa parerea mea nu este obligatorie intocmirea statului de plata, este suficienta si dispozitia de plata catre caserie dar aceasta trebuie sa cuprinda toate datele de indentificare a operatiunii precumsi a dvs personala ca si asociat unic.



#124 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 September 2009 - 07:11 AM

Multumesc pentru raspuns. Dar pot sa fac repartizari si plati de dividende oricand in cursul anului, asa cum am prezentat in primul mesaj?

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 17 September 2009 - 10:24 AM




#125 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 17 September 2009 - 01:50 PM

Vezi postareacorneliuss, la Sep 17 2009, 08:11 AM, a spus:

Multumesc pentru raspuns. Dar pot sa fac repartizari si plati de dividende oricand in cursul anului, asa cum am prezentat in primul mesaj?
Da
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#126 gabrielaliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 October 2009 - 04:34 PM

Impozitul pe dividendele care nu s-au acordat pana la 30.09 se poate plati pana la sfarsitul anului sau care este termenul de plata ? Am inteles ca dividendele se pot transfera la sf anului in contul asociatului . E corect?



#127 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 October 2009 - 11:23 PM

in luna urmatoare celei in care le acorzi, declari si platesti impozit pe dividende. Impozitul se plateste pana la sf.anului urmator, chiar daca nu le-ai acordat



#128 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 17 December 2009 - 06:59 PM

Am si eu o problema.Administratorul meu nu si-a ridicat dividendele. Am declarat impozitul pe dividende, dar nu stiu ce sa fac cu contul 457 dividende de repartizat.Are cineva idee cum sting acest cont, stimati colegi? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.Succes in activitate!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 01:18 AM




#129 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 07:03 PM

Daca hotararea aga a decis repartizarea pe dividente si a-ti platit si impozitul aferent, dar inca nu sau distribuit dividentele deoarece actionari nu leau ridicat, le tineti in 457 pana cand actionari vor dorii sa le ridice.



#130 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 17 December 2009 - 07:17 PM

Actionarii nu le mai ridica deloc. Le lasa la dispozitia societatii.



#131 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 07:19 PM

Se prescriu dupa 3 ani de la repartizare.



#132 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 17 December 2009 - 07:31 PM

Le tin in 457 la nesfarsit?



#133 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 07:33 PM

Le tineti 3 ani si daca nu le ridica le prescrieti



#134 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 17 December 2009 - 07:33 PM

Inseamna ca le tin in 457 3 ani după care urmeaza o nota contabila pe care nu o stiu.Cel putin pentru anul acesta nu am de facut aceasta nota contabila. Multumesc mult!



#135 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 December 2009 - 07:58 PM

Vezi postareav-alin, la Dec 17 2009, 06:59 PM, a spus:

Am si eu o problema.Administratorul meu nu si-a ridicat dividendele. Am declarat impozitul pe dividende, dar nu stiu ce sa fac cu contul 457 dividende de repartizat.Are cineva idee cum sting acest cont, stimati colegi?
457=4551
sumele reprezentand dividende cuvenite actionarilor/ asociatilor si lasate la dispozitia entitatii
4551=5121/5311
Sume restituite asociatilor
sau
4551=117
sume anulate reprezentand datorii fata de actionari/asociati, aferente exercitiilor financiare anterioare



#136 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 03 January 2010 - 03:54 PM

Contarea 4551 = 117 se face in baza unei - decizii- a asoc. unic emisa in cursul anului ( ex. luna decembrie a.c.), sau doar la bilantul anual ?
Multumesc!



#137 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 11 January 2010 - 04:01 PM

Maiculita OTA! De ce vrei sa-i anulezi dreptul de a ridica acesti bani care au fost impozitati? El nu si-a ridicat banii ci i-a lasat la dispozitia unitatii fara pretentii=> faci contract de imprumut cu titlu gratuit si atat.
457=4551
sumele reprezentand dividende cuvenite actionarilor/ asociatilor si lasate la dispozitia entitatii
Lexiroxi, a fost draguta si ti-a dat toate variantele dar tu ai ales pana ai cules.
%%%




***



#138 gabrielaliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 January 2010 - 08:46 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Oct 13 2009, 11:23 PM, a spus:

in luna urmatoare celei in care le acorzi, declari si platesti impozit pe dividende. Impozitul se plateste pana la sf.anului urmator, chiar daca nu le-ai acordat


Am ajuns la sf anului ,am platit impozitul pe dividende dar nu am reusit sa le dau asociatilor toate dividendele ,am inteles ca pot transfera suma la sf anului in contul asociatului, care e formula contabila care se foloseste?
Multumesc anticipat.



#139 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 January 2010 - 10:25 AM

457=4551



#140 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 15 December 2010 - 10:18 PM

Bună seara,

În anul 2009, după extrem de multă muncă (cel mai mult am lucrat 6 zile, fără să ies nici măcar să iau câteva minute o gură de aer), am încheiat rezultatul financiar cu profit.

Am repartizat întregul profit net ca dividende, dar nu le-am ridicat încă din ianuarie și până astăzi.

Ideea a fost să țin banii în firmă, mai ales că bilanțul la luna a 6-a a fost negavit (pierdere nu foarte mare).

Mă gândesc să ridic toată suma din dividende zilele astea. Se poate, sau trebuiau ridicate în primele 6 luni?

Contabilul meu spune că pot să le ridic până pe 25 ianuarie 2011, dar văzând câte perla a scos până acum nu mai am încredere în el.

Mulțumesc,
George






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL