Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


Dividende


215 replies to this topic

#181 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 March 2011 - 02:38 PM

Vezi postareademiankiki, la Mar 21 2011, 11:45 AM, a spus:

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 19 2011, 12:21 AM, a spus:

revenim la inreg. ctb.:
-tva-ul cred ca l-ai inregistrat daca era masura dispusa, ca 635 neded=4424, nu delari in decontul tva 300 ("am cerut fisa si acolo nu apar alte sume suplimentare prin decizie decat cele care se refera la tva-ul aferent respectivelor facturi")
Aici n-am fost sigura cum sa procedez.De declarat in 300 m-am gandit ca nu mai trebuie de vreme ce s-a inreg dipozitia de masuri, ca as dubla sumele.
In privinta TVA-ului, in noua D300 aprobata prin OPANAF 183/ 31.01.2011 (pt.perioada >= 01/2011)
rd.34 - se preia suma reprezentand diferenta de TVA de plata stabilita de organele de inspectie fiscala prin decizie comunicata persoanei impozabile, si neachitata pana la data depunerii decontului de TVA;
- rd. 37 - se preia suma reprezentand diferenta negativa de TVA stabilita de organele de inspectie fiscala prin decizie comunicata persoanei impozabile, pana la data depunerii decontului de TVA.
ATENTIE! Nu se inscriu in decont
- taxa pe valoarea adaugata din facturile de executare silita, de catre persoanele abilitate prin lege sa efectueze vanzarea bunurilor supuse executarii silite;
- diferentele de taxa pe valoarea adaugata de plata constatate de organele de inspectie fiscala, pentru care nu este reglementata includerea in decont;
- documentele neevidentiate in jurnalele pentru cumparari sau vanzari, constatate de organele de inspectie fiscala;
- taxa pe valoarea adaugata pentru care se afla in derulare o inlesnire la plata.



#182 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 22 March 2011 - 03:10 PM

Vezi postareaDana42, la Mar 22 2011, 02:28 PM, a spus:

Citeaza

demiankiki :
3.daca inreg 457=%231 , 4427 30457,7309 si apoi 461=457 37766 ar fi gresit?
Nu cred, ramane la aprecierea ta, eu am considerat ca este corect ct. 461 analitic distinct pentru a nu se confunda cu repartizarea dividendelor din profit, de aceea am subliniat faptul ca din punct de vedere fiscal dividendul se supune aceluiasi regim fiscal CA veniturile din dividende. SD la 457 reprezinta dividende de plata, ori realitatea este ca NU SUNT.

Citeaza

si apoi nu mai este nevoie si de nota 457=446 7193 astfel incat soldul lui 457 sa fie egal cu valoarea bruta a divid. adica 44.959?
Eu zic ca nu, raman la varianta 635=446 pentru inreg. impozitului, daca suma respectiva este nesemnificativa pt. societate, in functie de politica contabila (vezi Ord. 3055/2009) o inreg. pe 635, daca nu, pe 1174.
Val. bruta a divid. repartizate din profit (Nu este cazul nostru) se inreg. in creditul lui 457, in debit iti ramane suma de plata, dupa ce ai scazut impozitul inregistrat in 446.


Multumesc frumos de ajutor.
Acum am recitit cu mai mare atentie postarea dvs anterioara si am vazut sublinierea legata de tratarea din punct de vedere fiscala a problemei.
Am inteles ,in sfarsit, cum sta treaba si am ajuns la concluzia ca mai am atatea de invatat!! :thumbup:
O sa procedez la efectuarea inregistrarilor sugerate de dvs, folosind ct.461.
Urmatorul pas ar fi ca asociatul sa depuna in societatea sumele respective, corect?




#183 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 22 March 2011 - 04:50 PM

Multumesc tuturor celor care mi-au dat un sfat in aceasta problema. :thumbup:



#184 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 March 2011 - 06:39 PM

Citeaza

CITAT
Dana42 : SD la 457 reprezinta dividende de plata, ori realitatea este ca NU SUNT...in debit iti ramane suma de plata, dupa ce ai scazut impozitul inregistrat in 446..

Scuze, am observat ca am gresit la editare, am scris debit in loc de credit.
SC 457 reprez. divid. de plata, dar tu ai SD la 457, ca si cum s-ar fi platit dividende nedistribuite, ceea ce contravine L. 31/1990.

Kiki, vezi ca m-am autocorectat :wink: .
Poti sa inregistrezi si prin 457, dar sa transferi in 461 cu analitic distinct sau inreg. direct in 461 cu analitic distinct, de aceea am spus ca ramane la aprecierea ta.

Citeaza

... postarea dvs anterioara...
pe Forum ne tutuim :thumbup: .

Citeaza

Multumesc tuturor celor care mi-au dat un sfat in aceasta problema.
Cu placere :smile: !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 22 March 2011 - 06:40 PM

Dana




#185 MihaelaSori

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 March 2011 - 06:43 AM

Buna ziua,va rog ajutati-ma, am un srl si administratorul vrea sa-si dea dividente, care-i legislatia pt acordare dividente(in ce procent, la ce data, etc)Va multumesc



#186 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 March 2011 - 02:39 PM

Daca exercitiul financiar 2010 a fost cu profit, dupa ce se constituie rezerva legala(daca nu a fost constituita in anii precedenti) prin hotarare a adunarii generale a asociatilor sau asociatului unic se hotaraste repartizarea dividendelor. Nu e fizat prin legislatie un anumit procent. Aveti chiar si solutia sa nu repartizati in acest an dividende si sa le lasati pentru a fi repartizate in exercitiile bugetare urmatoare, varianta folosita pentru acoperirea cheltuielilor firmei daca previzionati ca situatia economica viitore va fi rea.
Dupa aprobarea bilantului si depunerea lui la finante se pot plati dividendele daca asa o fost hotarat prin stat de plata daca se dau numerar sau in contul bancar curent sau de card al asociatilor sau asociatului unic. Din suma de plata se retine impozitul pe dividende de 16% care se plateste pana pe 25 a lunii urmatoare celei in care s-a facut plata. Impozitul pe dividende se declara in declaratia 100 depusa tot pana pe 25 a lunii urmatoare celei in care s-a facut plata. Se mai depune pana pe 30 iunie si declaratia 205.



#187 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 March 2011 - 10:13 AM

Mihaela, asa cum a scris si colegul in explicatiile pe care ti le-a dat, dividentele se numesc dividende. Pana la legislatie, in primul rand, trebuie sa cunoastem cum se scrie corect cuvantul.
A se citi L. 31/1990 privind societatile comerciale, Ordinul 3055/2009 privind regl. contabile, L. 571/2003 (Codul fiscal) privind regl. fiscale. in materie de dividende.

Dana




#188 sandman6548

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 March 2011 - 10:58 AM

Buna ziua,

M-ar interesa daca proprietarul unei firme are si contract individual de munca de 2 ore si constituie dividende la final de an, daca e obligatoriu a se plati contributiile la sanatate si ce lege reglementeaza acest lucru ?



#189 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 March 2011 - 11:13 AM

Nu e necesar pentru ca el e asigurat automat prin faptul ca are contract individual de munca.



#190 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 March 2011 - 09:03 AM

Daca salariul aferent programului de 2 ore/zi este mai mic decat salariul minim brut pe tara pentru contract munca cu timp integral(<670lei) atunci nu este OK . Contributia la sanatate trebuie sa fie cel putin 5,5%x670 altfel datoreaza cas la dividende .
Nu mai stiu in ce act normativ este sau daca am auzit-o la CASMB asa ca nu pot da baza legala



#191 iulian_iulian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 April 2011 - 04:43 AM

Vezi postareaGeorge Popescu, la Dec 16 2010, 12:03 AM, a spus:

Mulțumesc!

Contabilul meu tocmai mi-a spus că deși inițial credea că poate repartiza dividendele până la 25 ianuarie 2011, totuși a descoperit că nu poate decât până la 25 decembrie 2010.

Îți vine să-ți iei câmpii și să deschizi un self employed în UK. Acolo știi clar cât plătești, când plătești și că există stabilitate fiscală.

O seară bună!


Societatea este obligata sa retina impozit pe dividende la data platii sau daca nu s-au ridicat banii din firma societatea este obligata sa plateasca impozit pana la sfarsitul anului in care s-a luat decizia de repartizare. Actionarii pot ridica si ulterior banii. societatea trebuia sa reclasifice din 457 (dividende de plata) in 455(dividende cuvenite actionarilor lasate la dispozitia entitatii)

Savulescu Iulian
Savulescuiulian@yahoo.com



#192 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 April 2011 - 08:22 AM

Termenul de virare a impozitului este pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se face plata dividendelor. In cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost platite asociatilor pentru ca firma nu are lichiditati sau asociatii nu si-au manifestat intentia, pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare, impozitul pe dividende se plateste pana la data de 25 ianuarie a anului urmator. La aceleasi termene se trece valoarea in declaratia 100. Pana pe 30 iunie se depune si declaratia 205.



#193 MihaelaS1977

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 April 2011 - 03:36 PM

buna ziua,
am o intrebare, daca ma poate ajuta cineva.
pentru venituri din dividende se plateste cas si cass? mentionez ca asociatul nu este angajat nicaieri, deci nu are nici alte venituri si nici nu plateste alte contributii.
va multumesc foarte mult



#194 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 April 2011 - 07:17 PM

Cel putin la sanatate trebuie sa plateasca, 5.5%
Mergeti la Casa cu bilantul si acte persoana, pentru calcul (asta in cazul in care are nevoie de adeverinta de asigurat, altfel..)
Prin lege fiecare cetatean este obligat la plata contrib de sanatate.
Insa i se va cere plata pentru ultimii 5 ani a contributiei, calculata la veniturile castigate, pentru a deveni asigurat ..



#195 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 02 May 2011 - 12:24 PM

O societate pe actiuni listata la bursa are urmatoarea situatie:
unii actionari nu si-au ridicat dividendele care li se cuvin de mai mult de 3 ani. Au fost respectate toate prevederile legale privind publicitatea situatiilor financiare ale firmei.
Ca orice datorie si aceasta se prescrie dupa 3 ani.
Ce poate face firma cu aceste actiuni:
1. daca le trece pe venituri financiare plateste a 3 oara impozit pe ele.
2. este posibil ca AGA sa modifice propria hotarare de acum 4 ani si sa lase nerepartizate respectivele sume ? In acest caz ce se intampla cu impozitul pe divid. platit la buget ?
3. ce alta solutie ar mai fi posibila ?
Multumesc



#196 lacrielena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 July 2011 - 09:22 AM

Buna ziua,
Am o problema, am depus bilantul ptr.2010 si in hotararea Aga profitul nu a fost repartizat pentru dividende si acuma mi s-a spus sa repartizez profitul ptr. dividende. Intrebarea este ce ar trebui sa fac eu acuma, daca nu am repartizat profitul pentru dividente si nici rezerva legala in bilant, o mai pot face acuma si daca aveti ceva modele cum ar trebui sa fac. Va multumesc!



#197 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 01:20 PM

Faceti hotarare AGA a profitului care se va trece pe dividente si va inregistrati in conta cu ea, in momentul plati dividentelor opriti 10 sau 16% impozit Dividente pe care il declarati in declaratia 100 pana pe 25 a luni urmatoare si faceti si plata lui ( tot pana atunci ).



#198 lacrielena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 July 2011 - 02:34 PM

Vezi postareaFlorin_76, la 06 July 2011 - 01:20 PM, a spus:

Faceti hotarare AGA a profitului care se va trece pe dividente si va inregistrati in conta cu ea, in momentul plati dividentelor opriti 10 sau 16% impozit Dividente pe care il declarati in declaratia 100 pana pe 25 a luni urmatoare si faceti si plata lui ( tot pana atunci ).
Multumesc, pentru raspuns.



#199 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 04:19 PM

Cu placere
Si te rog numai cita mesajul anterior daca nu e necesar, deoarece pe langa ca e neregulamentar , aglomereaza si inutil topicul.



#200 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 July 2011 - 09:37 PM

@ lacrielena
Si rezerva legala se poate constitui din profitul anului 2010 tot printr-o Hotarare AGA, dar aceasta nu va fi deductibila la calcului profitului impozabil aferent anului 2011.
Conform art. 183 al Lg.31/1990 privind societatile comerciale este obligatorie constituirea rezervei legale in cuantum de 5% din profitul anual pana aceasta atinge a 5 a parte din valoarea capitalului social, in caz contrar se aplica sanctiunile prevazute la art. 272.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL