Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
notificare cifra de afaceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


notificare cifra de afaceri

67 replies to this topic

#1 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 24 January 2008 - 08:52 PM

buna,
imi puteti spune va rog cine depune notificare cifra de afaceri .



#2 Ionita Ioana Cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 24 January 2008 - 09:00 PM

Dupa stiinta mea microintreprinderile platitoare de tva trimestrial, cu CA mai mica de 100000 euro cu mai putin de 9 angajati si care plateste contributiile aferente salariilor tot trimestrial .Imi cer scuze ca nu ma exprim profesional .Este explicatia "babeasca"fara referiri la legislatie.

Micrintreprinderile care platesc nu care plateste -imi cer scuze din nou dar la ora asta imi cam joaca ecranul in fata ochilor si nu mai fac acordurile corect.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:25 PM

IOANA CECILIA



#3 danianca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:hunedoara

Postat 24 January 2008 - 09:17 PM

deci atunci cum sa fac notificarea la cifra de afaceri? poate cineva sa imi spuna va rog



#4 monica antonaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:constanta

Postat 24 January 2008 - 09:21 PM

stie cineva daca la calculul cifrei de afaceri intra si veniturile din operatiuni scutite FARA drept de deducere? la articolul 156 (1) precizeaza ca cifra de afaceri sa nu depaseasca 100.000 euro din operatiuni taxabile si operatiuni scutite CU drept de deducere.



#5 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 24 January 2008 - 09:21 PM

Vezi postareaIonita Ioana Cecilia, la Jan 24 2008, 09:05 PM, a spus:

Micrintreprinderile care platesc nu care plateste -imi cer scuze din nou dar la ora asta imi cam joaca ecranul in fata ochilor si nu mai fac acordurile corect.
multumesc mult



#6 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 24 January 2008 - 09:32 PM

un PFA platitor de TVa depune aceasta notificare privind CA?
Pfa nu are cifra de afaceri ci venituri....
ada



#7 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 January 2008 - 09:35 PM

Tot una e daca e PFA sau SRL

Aceasta postare a fost editata de Brigante: 24 January 2008 - 09:35 PM




#8 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 28 January 2008 - 02:36 PM

Aceasta notificare se depune si pentru societatile cu CA mai mare de 100.000 euro?
Daca nu a fost depusa pana pe 25 ian. o mai primesc cei de la finante? Se da amenda?



#9 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 28 January 2008 - 03:25 PM

Nu se depune decat de catre cei cu cifra de afaceri sub 100.000 EUR. Notificarea respectiva se depunde pt. a se pastra perioada trimestriala pt TVA si in anul urmator.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#10 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 28 January 2008 - 03:29 PM

Vezi postareaBrigante, la Jan 24 2008, 09:35 PM, a spus:

Tot una e daca e PFA sau SRL
nu-i acelasi lucru. PFA-ul nu are cifra de afaceri
ada



#11 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2008 - 04:42 PM

iar eu una cred ca aceasta notificare are termen 25 februarie, parca asa era ....



#12 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 28 January 2008 - 05:01 PM

1. termenul limita era 25 ian 2008.
2. Ronaldo, din pacate se depune si pentru cei care aveau in 2007 tva trimestrial si prin depasirea plafonului de 100000 eur trec la tva lunar. E o tampenie, dar asta e... Am declarat in 010 cifra de afaceri si am modificat tva ul ca lunar, si mi-au cerut sa depun si declaratia, cu motivarea ca "perioada de depunere pt tva se stabileste din declaratie si nu din 010". Atunci pt ce mai e rubrica tva in 010, cu cifra de afaceri si perioadele de depunere? Cretini!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#13 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 28 January 2008 - 06:26 PM

Voi cu ce curs ati calculat CA? Eu am calculat cu cursul din 31.12.2007 adica 3,8979

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 July 2008 - 12:00 AM




#14 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2008 - 06:29 PM

Eu am folosit pt. euro 3.6102



#15 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 28 January 2008 - 06:33 PM

Scria undeva ca se fol cursul de la data aderarii???? M-am trezit si eu acum dupa ce am depus.....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 July 2008 - 12:00 AM




#16 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2008 - 07:07 PM

Nu se foloseste cursul de la data aderarii! Ce legatura sa aiba aderarea cu inchiderea exercitiului financiar?? ...sau poate ai glumit, si eu te-am luat in serios??? Si eu am folosit tot 3.6102, cursul afisat in 30.12.2007 pentru data de 31.12.2007.





dar ce curs este acesta: 3.8979??



#17 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 28 January 2008 - 07:10 PM

3,8979? :lostit (13):

Nici in visele cele mai rele... poate la 31.12.2008, daca ne merge rau!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#18 iris33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 January 2008 - 07:12 PM

Se utilizeaza sigur cursul euro de la data aderarii la calculul cifrei de afaceri pt. determinarea plafonului de trecere la impozit pe profit si platitor TVA dar nu stiu daca si pt. declaratia cu cifra de afaceri.



#19 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 28 January 2008 - 07:14 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jan 28 2008, 07:07 PM, a spus:

Nu se foloseste cursul de la data aderarii! Ce legatura sa aiba aderarea cu inchiderea exercitiului financiar?? ...sau poate ai glumit, si eu te-am luat in serios??? Si eu am folosit tot 3.6102, cursul afisat in 30.12.2007 pentru data de 31.12.2007.
dar ce curs este acesta: 3.8979??

Da, am gresit eu cursul. Cand le-am facut eram foarte obosita si mi-au fugit ochii, nu stiu nici macar ce inseamna, e in josul paginii, XDR, ultimul . Noroc ca nu ma afecteaza in notificari, pe care le-am expediat deja, adica le-am calcutat acum corect si vad ca nu depaseste corectura 100 000 euro, adica ma incadrez, .......in fine, intelegi, tot lunar/trimestrial as fi ramas chiar daca as fi calculat corect. My God! Merci, Mirela. Si scuze.

Scuze pentru panica provocata!
Cunosc pe cineva (tot eu) care a trimis de disperare sa nu greseasca, si notificari privind CA si la firmele neinregistrate in scopuri de tva! Si de ceea ce ma temeam nu am scapat :lostit (13): am gresit cursul! Noroc ca nu se mi schimba nimic, vorba lui Farfuridi, personajul d-lui Caragiale!
“Din doua una, dati-mi voie: ori sa se revizuiasca, primesc! Dar sa nu se schimbe nimica; ori sa nu se revizuiasca, primesc! dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, si anume in punctele... esentiale... Din aceasta dilema nu puteti iesi... Am zis!”. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:27 PM




#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 January 2008 - 08:09 PM

Vezi postareairis33, la Jan 28 2008, 07:12 PM, a spus:

Se utilizeaza sigur cursul euro de la data aderarii la calculul cifrei de afaceri pt. determinarea plafonului de trecere la impozit pe profit si platitor TVA dar nu stiu daca si pt. declaratia cu cifra de afaceri.
Echivalentul in lei al plafonului de 100.000 de euro se determina pe baza cursului de schimb comunicat de BNR valabil pentru 31 decembrie al anului precedent - pct. 80 alin.(1) Norme CF
Pentru stabilirea plafonului de 35.000 euro se foloseste cursul de schimb comunicat de BNR la data aderarii - art. 152 Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici al CF
Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului in euro a veniturilor realizate de microintreprinderi este cel comunicat de BNR pentru ultima zi a fiecarei luni a perioadei careia ii este aferent venitul respectiv - pct. 101 Norme CF.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 28 January 2008 - 08:11 PM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL