Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
notificare cifra de afaceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


notificare cifra de afaceri

67 replies to this topic

#61 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 30 January 2009 - 11:18 PM

Nu, nu treci cu TVA-ul la luna. E doar o declaratie ce trebuie depusa, ca de... tre sa mai avem si altceva de listat si de depus, nu?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#62 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2009 - 12:28 AM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la Jan 30 2009, 11:18 PM, a spus:

Nu, nu treci cu TVA-ul la luna. E doar o declaratie ce trebuie depusa, ca de... tre sa mai avem si altceva de listat si de depus, nu?

Multumesc pentru raspuns.

Dar pentru ca nu am depus-o pe 25 ianuarie e clar ca platesc amenda, nu ?




#63 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 31 January 2009 - 02:13 PM

Nu se platesc amenzi fara proces verbal, iar in termen de 6 luni contraventia se prescrie conform OGR 2/2001, neavand caracter de continuitate.



#64 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2009 - 03:39 PM

Vezi postareamutual, la Jan 31 2009, 02:13 PM, a spus:

Nu se platesc amenzi fara proces verbal, iar in termen de 6 luni contraventia se prescrie conform OGR 2/2001, neavand caracter de continuitate.


Iti multumesc pentru raspuns.

Mai am doar o singura intrebare. In acest caz voi continua sa depun trimiestrial declartia TVA, iar cei de la Administratia Financiara nu imi vor spune nimic legat de aceasta notificare ? Iar, dupa 6 luni, deja nu mai este o problema.

Timea



#65 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2009 - 11:05 AM

am si eu o nelamurire:daca sunt platitor de tva semestrial,cum fac cu declaratia,firma fiind infiintata pe 27.02
stiu ca trebuie depus la 6 luni pe 25 ,nu stiu daca de la data infiintari calculez cele 6 luni sau sunt 6 luni de la inceputul anului.
Gina



#66 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 March 2009 - 11:17 AM

Termen depunere semestriala : 25.07.09, 25.01.10. Nu are legatura data infiintarii soc. cu termenul de depunere; luna, trimestrul, semestrul raman la fel calendaristic, ca termen de depunere, indiferent daca datele din decont se refera doar la o perioada din semestrul I, in cazul tau din 27.02-30.06.09.

Dana




#67 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2009 - 08:11 PM

Spuneti-mi si mie, va rog, daca sunt platitor de impozit pe profit trebuie sa depun declaratia cu cifra de afaceri?......s-au numai microintreprinderile depun aceasta declaratie? Pentru ca eu nu am depus niciodata o astfel de declaratie.......si nu am primit niciodata nicio notificare.



#68 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 18 April 2009 - 10:58 PM

Lucrurile stau cam asa cu notificarea privind cifra de afaceri: toate societatile comerciale INREGISTRATE IN SCOP DE TVA depun notificarea respectiva,pana la 25 ianuarie,pentru a se stabili perioada fiscala de depunere a decontului de TVA(daca ai realizat cifra de afaceri peste 100.000 euro,depui decont lunar,daca nu,trimestrial-bineinteles,conf.OUG 34,au intervenit modificari ale perioadei fiscale,daca faci achizitii intracomunitare). Motivele pentru care nu ai fost atentionat ca nu ai depus notificarea pot fi urmatoarele : ori nu esti inregistrat in scop de TVA,ori ai deja perioada fiscala lunara si daca nu ai depus notificarea privind cifra de afaceri,(care se depune numai de catre cei care au avut sau vor avea perioada fiscala trimestruala),se presupune ca ai ramas in continuare la fel si daca este asa,este OK. Mai grav este daca ai perioada fiscala trimestriala si depasesti CAf.de 100.000 euro,situatie in care trebuie sa modifici vectorul fiscal(010)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL