Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cerere de practica / mentor / indrumator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


cerere de practica / mentor / indrumator

practica contabil buna seara! practica contabilitate stagiu practica ramnicu valcea
205 replies to this topic

#81 MocioiAlexandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 June 2011 - 11:17 AM

Buna,
Studiez la ASE,Bucuresti,Contabilitate si Informatica de Gestiune,anul III si as dori sa-mi fac stagiul de practica in vara asta.V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta.Va multumesc anticipat!



#82 andre_ya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 June 2011 - 05:38 PM

Buna ziua

Am si eu aceeasi "problema" :teoria ca teoria dar practica ne omoara :smile: e o vorba...
Nimeni nu s-a nascut invatat ,important e sa vrei sa faci ceva, sa ai timp si sa te dedici acelui lucru ....aaaa si sa gasesti acea persoana dispusa sa te "suporte" :happy:
Am studii economice: pronind de la liceu economic si pe urma facultatea de economie cu specializare in contabilitate (aproape terminata)
Nu treceti cu vederea :sad:

Ai grija de gandurile tale pentru ca se vor transforma in vorbe.

Ai grija de vorbele tale pentru ca se vor transforma in fapte.

Ai grija de faptele tale pentru ca se vor transforma in obiceiuri.



#83 Sindia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 June 2011 - 11:49 PM

Buna seara,
Am terminat Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune Timisoara, daca ma poate ajuta cineva, as dori sa invat contabilitate pe langa cineva experimentat.mail deliasindia@yahoo.com
Multumesc



#84 LAURISS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 June 2011 - 03:49 PM

Buna ziua,

Imi doresc sa pot invata contabilitate indrumata de o persoana care deja lucreaza in acest domeniu si are nevoie de o mana de ajutor.Mentionez ca am terminat facultatea de Management Financiar Contabil specializarea CIG si liceul economic.Am lucrat in domeniul contabil ca si functionar economic 2 ani.
Sunt dispusa sa invat deoarece imi permite timpul, avand liber in timpul saptamanii.Mentionez ca locuiesc in Bucuresti.

Multumesc!



#85 Mikka_f

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 July 2011 - 11:08 AM

Salutare tuturor,

Va urmaresc de foarte mult timp, dar e prima data cand scriu pe acest forum.
Apelez la bunavointa d-voastra pentru a ajuta o persoana sa profeseze in acest domeniu. Ideea este ca eu tin de cativa ani evidenta primara la firma la care sunt angajata, dar as vrea sa stiu si sa fac mai mult in acest domeniu. Am terminat Facultatea de Stiinte Economice anul trecut la Timisoara, deci am o baza teoretica, dar practica ne omoara. Sunt dispusa sa lucrez, sa fac practica pe langa un profesionist, care are suficient timp si rabdare sa calauzeasca o incepatoare in tainele contabilitatii. Am nevoie de un mentor pe langa care sa lucrez. Daca este cineva dispus sa ofere din timpul sau as fi foarte recunoscatoare. Multumesc anticipat. O zi faina tuturor.



#86 alinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 19 July 2011 - 01:27 PM

sunt din orastie lucrez contabilitate primara si as dori sa ma ajute cineva sa pot invata mult mai multe.



#87 Avadanei Marinela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 July 2011 - 10:22 AM

Buna Am terminat facutatea de contabilitate si informatica de gestiune si in prezent lucrez ca si contabila la o scoala cu cls.I-VIII+ Gradinite ,iar totul este diferit in facultate am invatat numai teorie iar practica deloc.
Sunt la inceput de drum dar cu multa munca si rabdare poti sa le faci pe toate.
Va adresez intrebarea daca cineva este dispus sa ma indrume sau sa ma ajute in ceea ce priveste Balanta, Bilantul si Inventarul modul cum se realizeaza le-as fi vesnic recunoscatoare.
Multumesc anticipat in speranta ca cineva ma va ajuta si pe mine.
Avadanei Irina - Ilfov, Jilava
Adresa mea de e-mail este marinela_tavy@yahoo.com



#88 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2011 - 12:55 PM

daca faci o cerere indrumator, de ce o postezi la oferte ?? :smile:

post mutat !



#89 alinuta1990

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2011 - 07:36 PM

Buna seara, sunt studenta la Facultatea de Economie Generala ASE, anul 2 (am terminat Colegiul Economic A.D. Xenopol)si as dori sa fac practica pe perioada facultatii, part time, la o firma de contabilitate sau cabinet privat de contabilitate.

Sunt din Bucuresti sector 5, adresa de mail: alina_mrr@yahoo.com



#90 marysol248609

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 August 2011 - 04:06 PM

buna!sunt in anul 3 la Universitatea Artifex din Bucuresti, specializarea CIG si as dori sa lucrez in domeniu, dar nimeni nu primeste studenti in practica! Daca este cineva interesat sa-mi dea o mana de ajutor si sa ma invete as fi foarte bucuroasa!! astept rsp dvs!



#91 ral_g

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 August 2011 - 10:34 AM

Buna ziua! Am terminat facultatea de Administratie Publica, master in acelasi domeniu, iar de curand am facut si un curs de contabilitate financiara. Sunt interesata sa fac stagiu de practica fie si part time, pt a putea da examenul la CECCAR. In prezent lucrez pe partea de contabilitate primara, imi doresc sa invat mai mult de atat!!!! astept raspuns pe raluca_galan03@yahoo.com
o zi buna!



#92 marysol248609

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 August 2011 - 07:00 PM

Buna! Sunt studenta la Universitatea Artifex , in anul 3 si as dori sa urmez o cariera in domeniul contabil.Ma ofer sa lucrez pt cineva cu experienta in domeniu pentru a invata cat mai multe lucruri , ma poate ajuta cineva??Mentionez ca am baza de cunostinte a programului SAGA! Va multumesc ast rsp la adresa de email : crysstal09@yahoo.com(Sunt din Bucuresti, sector 6)

Aceasta postare a fost editata de marysol248609: 26 August 2011 - 07:06 PM




#93 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 29 August 2011 - 09:14 PM

Buna ziua! Sunt din Buzau, am absolvit ASE specializare CIG, am 41 de ani. Daca exista cineva din Buzau, practician, exp. contab sau contab autorizat si doreste sa imi intinda o mana de ajutor, as dori sa ma primeasca si pe mine cateva ore pe zi sa iau contact cu aspectul practic al acestei frumoase dar provocatoare meserii! Multumesc anticipat si sper sa existe cineva din buzau dornic sa ajute. pt contact mady_imobiliare@yahoo.com



#94 Rus Andreea Raluca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 August 2011 - 09:22 PM

Buna,

Apelez la acest forum in speranta de a face un pas important in cariera mea.
Am terminat Facultatea de Economie si Administrare a Afacerilor, profil-finante banci-insa imi doresc cu ardoare sa profesez ca si contabil.
In prezent lucrez ca jurist de 5 ani de zile si doresc sa renunt pentru a face practica la o firma de contabilitate sau contabil expert, pro bono.
Timp de 2 saptamani, in concediu, am colaborat cu un contabil expert deosebit din Petrosani, dar nu am putut continua, intrucat eu sunt din Timisoara.
Adresa de mail la care pot fi contactata este:rus.andreea86@gmail.com

Multumesc anticipat.



#95 amelia dinu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 September 2011 - 07:43 PM

Sunt din sibiu, doresc sa invat contabilitate indrumata de o persoana cu experienta, eventual intr o firma de contabilitate. am lucrat in departamentul financiar contabil intr o firma mare dar nu am avut ocazia sa trec prin toate lucrarile ca sa pot avea o imagine de ansamblu. adresa mea este anma7782@yahoo.com. multumesc



#96 maria p.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 21 September 2011 - 11:39 AM

Buna,

Sunt din Targu mures si lucrez in contabilitate de 1 an in cadrul unei firme de comert.
Am invatat contabilitatea singura si consider ca am inca multe lacune in acest domeniu.


Drept urmare daca este cineva interesat sa ma ajute sa ma perfectionez in timp ce ii dau o mana de ajutor la inregistrarile contabile va rog sa-mi scrieti la adresa marrysp15@yahoo.com



#97 GIUTZA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 September 2011 - 09:59 AM

Buna ziua , sunt din Bucuresti si am terminat in aceasta vara facultatea de Contabilitate si Informatica de gestiune . Daca este cineva interesat de un ajutor si totodata sa ma initieze in tainele contabilitatii ma poate apela pe pm. Multumesc!



#98 anycos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 September 2011 - 11:34 AM

Buna ziua

Sunt din Sibiu si am terminat facultatea de Stiinte Economice, Contabilitate si informatica de gestiune. As dori foarte mult sa invat partea practica a domeniului contabilitatii, insa nu am avut aceasta ocazie.
Sunt interesata sa fac practica/voluntariat la o firma de contabilitate, iar daca cineva este dispus sa ma indrume, mi-ar fi de mare ajutor. Adresa: ana.conta02@gmail.com
Va multumesc anticipat



#99 Lacris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 October 2011 - 12:38 PM

Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum.Sunt din Iasi, am 38 de ani si am si eu aceeasi problema: vreau sa invat cat mai mult in domeniu contabilitatii, sa lucrez chiar si dupa program (serviciu) sau acasa. In prezent lucrez la o firma, contabilitate primara. Am absolvit postliceala econimic nr.1, anul trecut am terminat si FEAA (profil contabilitate si informatica de gestiune), la ID.Nu sunt prea curajoasa sa incep singura sa fac contabilitate pt firme.
Sunt dispusa sa ajut pe cineva la lucru, cu actele doar sa mai experimentez, eventual sa colaboram.
Astept propuneri si raspunsuri.
Multumesc pentru timpul acordat, va urez tuturor o zi buna si spor la lucru!!



#100 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 October 2011 - 09:58 AM

Vezi postareaLacris, la 12 October 2011 - 12:38 PM, a spus:

Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum.Sunt din Iasi, am 38 de ani si am si eu aceeasi problema: vreau sa invat cat mai mult in domeniu contabilitatii, sa lucrez chiar si dupa program (serviciu) sau acasa. In prezent lucrez la o firma, contabilitate primara. Am absolvit postliceala econimic nr.1, anul trecut am terminat si FEAA (profil contabilitate si informatica de gestiune), la ID.Nu sunt prea curajoasa sa incep singura sa fac contabilitate pt firme.
Sunt dispusa sa ajut pe cineva la lucru, cu actele doar sa mai experimentez, eventual sa colaboram.
Astept propuneri si raspunsuri.
Multumesc pentru timpul acordat, va urez tuturor o zi buna si spor la lucru!!

Luind in considerare ca-n ID deja v-ati facut stagiatura cu brio, cred ca si practica scontata, necesara deprinderii curajului de a lucra independent, ca PFA ati putea efectua poate tot aici, ca-ntrun fel ar fi tot un fel de ID, nu ?
Dar daca deja lucrati "la o firma , contabilitate primara", atunci ori daca e o firma de contabilitate, atunci aveti de fapt unde sa va faceti practica, ori daca e o oarecare alta firma, la care dvs. faceti contabilitatea primara, atunci deja aveti "mortul no-name, pe masa, gata de disecat" in scopuri "pedagocice daca nu chiar stiintifice. Inca.".
Adica, vad (presupun) ca stiti deja ce este o contabilitate primara, si doar vreti, doriti sa aflati cum e cea secundara ori fie si tertiara, incununata in final cu-n bilant sau/si chiar cu forma unei Situatii financiare anuale, bun de auditat si certificat, respectiv de depus la organele in drept, inclusiv pentru a-l face public. Nu, nu in intregime, ca ar fi prea costisitor, dar sub forma unui extras reglementat de MFP.
Dar sa ne lamurim, in contabilitate, experimente nu exista! Oricare contabil conduce o evidenta oarecare contabila. Adica este o meserie, profesie factuala. Si nu pe-ncercate!Ori stii, ori nu stii! Iar daca deja stii ce nu stii, in marterie de contabilitate, ori in domeniul financiar contabil sau chiar in subsecventa sa fiscala, atunci ... esti pe drumul cel bun. Esti deja vaccinata! Iti cunosti limitele. Si punand intrebarile pe care le consideri oportune, vei pricepe, cu siguranta si raspunsurile, putand trece mai departe, la o noua intrebare. Diferita de prima.
Deci in concluzie, daca nu va gasiti un tutor ori mentor,cu care sa conlucrati direct si nu prin net sau emailuri, atunci incercati sa va gasiti un client care are curajul sa va incredinteze conducerea contabilitatii firmei sale, si-n prima faza sa va convingeti ce anume, cum si cand a facut predecesorul dvs. in ale contabilitatii. Nelamuririle si intrebarile dvs. ni le puteti impartasi si, cu siguranta se va gasi cineva, care sa va si raspunda. Competent. La obiect. Dar si explicativ, pentru ca respondentul nu are cum sa stie in ce masura stapaniti domeniul respectiv . Nu, nu practic. Ci doar si numai teoretic. Ca iata ziceti ca pana la 38 de ani ati absolvit multe forme de invatamant, ultima fiind chiar o facultate, FEAA din Iasi, nu? Si totusi , uita ca, constat eu ca ati rapit poate tuturor profesorilor dvs. dar profesorilor de contabilitate si de finante, cu siguranta, satisfactia de a putea spune cu sufletul ori constiinta impacata, ca iata un absolvent de al lor chiar ajuns licentiat, poate dovedi ca a si priceput ce s-au straduit sa-l invete atatia amari de ani! Pentru a-i conferi competentele necesare , dar si suficiente pentru a se numi CONTABIL!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL