Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul indemnizatie crestere copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


calcul indemnizatie crestere copil

70 replies to this topic

#41 bianca_cristina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 June 2010 - 11:14 AM

Multumesc f.frumos!!



#42 YUA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 June 2010 - 06:34 PM

Buna ziua,

Sunt o viitoare mamica, pe care nimeni nu o poate lamuri de la firma (contabilitate) cum se calculeaza concediul de indemnizatie, d-le de la contabilitate nu s-au mai batut de-o asemenea situatie si habar nu au sa calculeze, asa ca ma simt eu obligata de a ma interesa si de a le putea explica si lor. As avea rugamintea sa ma ajutati cu calcule concrete, salariul meu brut este de 1200 RON si cel net de 1002 RON, daca intru in concediu medical cum se calculeaza salariul? dar si la cel de concediu pt risc maternal? daca beneficiez de unul dintre concedii ce venit se ia in calcul la indemnizatie pentru cresterea copilului? Vreau sa intru in concediu daca se poate chiar din luna iulie, dar nu as vrea nici sa pierd la i.c.c.. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez, care sunt avantajele si dezavantajele? E mai bine sa intru in concediu sau sa merg pana ce intru in prenatal la serviciu?

Va multumesc anticipat!




#43 danisimc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 June 2010 - 11:48 AM

Vezi postareaYUA, la Jun 21 2010, 08:34 PM, a spus:

Buna ziua,

Sunt o viitoare mamica, pe care nimeni nu o poate lamuri de la firma (contabilitate) cum se calculeaza concediul de indemnizatie, d-le de la contabilitate nu s-au mai batut de-o asemenea situatie si habar nu au sa calculeze, asa ca ma simt eu obligata de a ma interesa si de a le putea explica si lor. As avea rugamintea sa ma ajutati cu calcule concrete, salariul meu brut este de 1200 RON si cel net de 1002 RON, daca intru in concediu medical cum se calculeaza salariul? dar si la cel de concediu pt risc maternal? daca beneficiez de unul dintre concedii ce venit se ia in calcul la indemnizatie pentru cresterea copilului? Vreau sa intru in concediu daca se poate chiar din luna iulie, dar nu as vrea nici sa pierd la i.c.c.. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez, care sunt avantajele si dezavantajele? E mai bine sa intru in concediu sau sa merg pana ce intru in prenatal la serviciu?

Va multumesc anticipat!
indemnizatia se calculeaza asa:media salariilor nete din ultimile 12 luni anterioare nasterii copilului.mergi la serviciu si iti cauti statul de plata unde ai semnat lunar sau cele duse la itm si iti copii netul,apoi faci 85% din aceasta medie si afli cat ai sa iei.la sumele incasate lunar sigur ai depus medicale.dar tu te uiti doar la net.ai grija sa ai 12 luni stagiu de cotizare altfel nu iei indemnizatie.sa nu iti lipseasca nici o zi.la aceasta suma ai sa mai incasezi alocatia de 200 lei lunar timp de 2 ani.nu uita de cele 42 de zile de dupa nastere cand ai concediu de maternitate si apoi iti poti depune dosarul.abia atunci intri in plata efectiv.sau ma rog dupa inca o luna ....pana ce iti calculeaza...ma rog...tu ceri f mult sa iti calculeze cineva concret dar cine are asa de mult timp liber...mergi la primarie unde se depun dosarele si incearca acolo si ai sa afli concret daca vrei leu pe leu.acum poate s-au mai schimbat de cand cu taierile astea salariale...intrbi tto la primarie.nastere usoara



#44 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2010 - 04:24 PM

Vezi postareaYUA, la Jun 21 2010, 07:34 PM, a spus:

Buna ziua,
salariul meu brut este de 1200 RON si cel net de 1002 RON

Va multumesc anticipat!

In primul rand, ca la un brut de 1200lei sa-ti rezulte un net de 1.002lei inseamna ca esti scutita de plata impozitului de 16%. Esti programator?

Vezi postareaYUA, la Jun 21 2010, 07:34 PM, a spus:

daca intru in concediu medical cum se calculeaza salariul? dar si la cel de concediu pt risc maternal?

Presupun ca este vorba de concediu maternitate /sarcina si lauzie (cmsl).

CAP. IV (OUG158/2005)
Concediul și indemnizația de maternitate

ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină și lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizație de maternitate.
(2) De aceleași drepturi beneficiază și femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1), dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calității de asigurat. Faptul că pierderea calității de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedește cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilații acestora.
(3) În situațiile prevăzute la alin. (2), baza de calcul a indemnizației de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza cărora s-a calculat contribuția pentru concedii și indemnizații, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calității de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10.
ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naștere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naștere.
(2) Concediile pentru sarcină și lăuzie se pot compensa între ele, în funcție de recomandarea medicului și de opțiunea persoanei beneficiare, în așa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiază, la cerere, de concediu pentru sarcină, începând cu luna a 6-a de sarcină.
(4) În situația copilului născut mort sau în situația în care acesta moare în perioada concediului de lăuzie, indemnizația de maternitate se acordă pe toată durata acestuia.
ART. 25
(1) Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.
(2) Indemnizația de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate.

CAP. VI
Concediul și indemnizația de risc maternal

ART. 31
(1) Dreptul la concediul de risc maternal se acordă în condițiile prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 96/2003 privind protecția maternității la locurile de muncă, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 25/2004.
(2) Pe durata concediului de risc maternal se acordă o indemnizație de risc maternal care se suportă integral din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate.
(3) Concediul și indemnizația de risc maternal se acordă fără condiție de stagiu de cotizare.
(4) Cuantumul indemnizației prevăzute la alin. (2) reprezintă 75% din baza de calcul stabilită conform prevederilor art. 10.

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.

(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare.
(6) La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum și cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevăzute prin contractele colective de muncă.

Din suma rezultata in urma calculelor, la ambele tipuri de concediu medical (maternitate si risc) nu se retine decat CAS 10.5% aplicat la salariul minim pe economie, adica suma de 63lei.

Vezi postareaYUA, la Jun 21 2010, 07:34 PM, a spus:

daca beneficiez de unul dintre concedii ce venit se ia in calcul la indemnizatie pentru cresterea copilului?

In baza de calculul a indemnizatiei pentru cresterea copilului intra si veniturile din concediile medicale.
Citeste si pe aici:
http://conta.money.ro/forum/index.php?show...mp;#entry227079

La adresa de mai jos gasesti un fiser postat de mine cu un calcul pentru concediu risc maternal. La fel se calculeaza si cel de maternitate, doar ca aplici 85%.
http://conta.money.ro/forum/index.php?show...mp;#entry205332
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#45 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 05 July 2010 - 10:48 AM

O intrebare va rog frumos,in luna aprilie am o salariata trecuta in fara plata,lipsa comenzi,a stat acasa,apoi in luna mai zice ca a ramas insarcinata si peste 9 luni naste,beneficiaza de indemnizatie de cresterea copilului cu aceasta pauza de fara plata?Ea e angajata din 2008,avand lunile lucrate in contiunuu,tocmai acum s-a intamplat,ce ghinion



#46 ralu_am

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 July 2010 - 12:17 PM

Intrebare va rog...

Mama copilului se afla in concediu medical de sarcina si lauzie iar tatal doreste sa intre in concediu de intretinere copil.
Pt depunerea dosarului trebuie sa astepte ca mama sa-si temine zilele de CM aferente?
Mentionez ca mama nu va lua nici o zi de concediu de intretinere copil, ci doar tatal va lua acest concediu integral.

Ma puteti ajuta cu un sfat?

Mutumesc



#47 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 05 July 2010 - 01:47 PM

Vezi postarearalu_am, la Jul 5 2010, 01:17 PM, a spus:

Mama copilului se afla in concediu medical de sarcina si lauzie iar tatal doreste sa intre in concediu de intretinere copil.
Pt depunerea dosarului trebuie sa astepte ca mama sa-si temine zilele de CM aferente?
Mentionez ca mama nu va lua nici o zi de concediu de intretinere copil, ci doar tatal va lua acest concediu integral.

Parerea mea: la incheierea concediului medical al mamei, tatal este cel care face cerere de concediu intretinere copil, in timp ce mama face o declaratie pe propria raspundere cum ca nu va beneficia de acest concediu. Societatea trebuie sa completeze o adeverinta privind veniturile pe ultimele 12 luni ale tatalui. Deci, din punctul meu de vedere ar fi logic ca acest concediu sa inceapa dupa expirarea celui de sarcina si leuzie al mamei, moment cand ea ar trebui sa se intoarca la munca iar tatal va trebuie sa ia in grija copilul. Dar logica mea nu e intotdeauna de acord cu legile romanesti asa ca orice alta opinie e bine venita.



#48 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 11:19 PM

Vezi postareaiuli73, la Jul 5 2010, 11:48 AM, a spus:

O intrebare va rog frumos,in luna aprilie am o salariata trecuta in fara plata,lipsa comenzi,a stat acasa,apoi in luna mai zice ca a ramas insarcinata si peste 9 luni naste,beneficiaza de indemnizatie de cresterea copilului cu aceasta pauza de fara plata?Ea e angajata din 2008,avand lunile lucrate in contiunuu,tocmai acum s-a intamplat,ce ghinion

Din exprimarea ta inteleg ca a fost trecuta fortat in concediu fara plata de catre angajator. Mai exista si varianta de somaj tehnic si atunci angajata nu ar fi fost atat de ghinionista.
Din punctul meu de vedere acesta este inca un exemplu de abuz al angajatorului in relatia cu angajatul, abuz acceptat de angajat pentru ca probabil nu a avut de ales.

Daca are o luna intreaga nelucrata din cele 12 obligatorii, nu va beneficia de indemnizatie.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#49 blulibra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 August 2010 - 10:44 PM

Sotia mea a nascut in luna martie 2010. In cele 12 luni care se iau in considerare a castigat 2300 lei brut pe luna + 2300 o prima (va zic cu aproximatie). Salariul net l-a avut de 1600 lei. Va rog sa ma ajutati sa verific daca indemnizatia care i s-a calculat (1490 lei) este corecta. Este 85% din brut sau din net? Oricum ar fi nu da. Va multumesc!



#50 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 11 August 2010 - 08:20 AM

Buna.

Am citit doar acest topic si nu am gasit raspuns la o intrebare a mea. Este vorba despre intrarea tatalui in concediu de crestere copil daca acesta s-a nascut in luna februarie 2010 si pana acum nu a intrat niciunul dintre parinti in acest concediu, mama nefiind angajata, iar tatal nefacand acest lucru.

Daca este posibil, va rog sa ma aprobati daca aceasta ar fi indemnizatia pe care ar lua-o si anume 1.445 lei daca a avut salariul net de 1.700 lei in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului?

Va multumesc.



#51 lory5

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 August 2010 - 07:07 AM

Daca este posibil, va rog sa ma aprobati daca aceasta ar fi indemnizatia pe care ar lua-o si anume 1.445 lei daca a avut salariul net de 1.700 lei in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului?

Da in mod normal suma specificata ar fi de 1.445 lei, dar trebuie sa ti cont ca guvernul a micsorat si si procentul indemnizatiei de crestere copil pan la varsta de 2 sau 3 ani dupa caz cu 15%. Deci va lua mai putin, aproximativ 1.228 lei incepand cu luna in care intra in concediu de crestere copil.



#52 blulibra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 August 2010 - 02:24 AM

Sotia mea a nascut in luna martie 2010. In cele 12 luni care se iau in considerare a castigat 2300 lei brut pe luna + 2300 o prima (va zic cu aproximatie). Salariul net l-a avut de 1600 lei. Va rog sa ma ajutati sa verific daca indemnizatia care i s-a calculat (1490 lei) este corecta. Este 85% din brut sau din net? Va multumesc!



#53 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 22 August 2010 - 08:56 AM

Este 85% din net

Aceasta postare a fost editata de G David: 22 August 2010 - 08:57 AM




#54 luiza_r

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2010 - 05:16 PM

Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie
pana pe 15 mai 2011 sunt in concediu pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani - indemnizatia lunara este de 3400 lei.
Pe 27 mai 2011 se va naste cel de-al doilea copil. De pe 15 mai pana pe 27 mai voi fi in concediu pentru sarcina si lauzie.

M-am informat - am dreptul la o noua indemnizatie de crestere a copilului, dar nu imi spune nimeni cum se calculeaza.

Va rog sa ma ajutati!
Multumesc anticipat!



#55 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 26 August 2010 - 09:04 AM

Mod de calcul : se vor lua 12 luni anterioare datei nasterii copilului. Pentru lunile cand vei fi in sarcina si lauzie se va lua in calcul indemnizatia primita bruta, iar pentru lunile in care ai fost in crestere copil se va lua indemnizatia lunara primita, adica 3400.
Baza legala la ce am spus mai sus : OUG 148/ 2005 si normele ei de aplicare. Cauta-le pe net.

Aceasta postare a fost editata de costin_mentor: 26 August 2010 - 09:05 AM

TotalSal - un program complet de salarii!



#56 luiza_r

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 August 2010 - 08:18 AM

Vezi postareacostin_mentor, la Aug 26 2010, 10:04 AM, a spus:

Mod de calcul : se vor lua 12 luni anterioare datei nasterii copilului. Pentru lunile cand vei fi in sarcina si lauzie se va lua in calcul indemnizatia primita bruta, iar pentru lunile in care ai fost in crestere copil se va lua indemnizatia lunara primita, adica 3400.
Baza legala la ce am spus mai sus : OUG 148/ 2005 si normele ei de aplicare. Cauta-le pe net.


Multumesc frumos pentru raspuns.
Cand am fost la primarie sa ma interesez, mi-au spus ca voi primi 600 mil cel mult, pt ca pana atunci cand se va naste copilul, adica 2012, se va stabilii o indemnizatie fixa. Adica nu se va mai calcula 85% din veniturile ultimelor 12 luni. Eram foarte confuza.
Multumesc din nou. :lnr (1):



#57 alina007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 August 2010 - 12:31 PM

Buna ziua.
Am o intrebare in legatura cu indemnizatia de copil. Am fost angajata in invatamant din data de 15.09.2009 pana in 08.08.2010, iar din data de 01.09.2010 o sa fiu angajata iar in invatamant. Dupa cum ati observat am o intrerupere de trei saptamani in cartea de munca 08.08.2010-01.09.2010. Intrebarea este daca as ramane acuma insarcinata as putea beneficia de indemnizatie de copil? Se poate considera aceste trei saptamani fractiune de luna?

Multumesc.



#58 xswqaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 August 2010 - 09:15 PM

Vezi postareaalina007, la Aug 28 2010, 12:31 PM, a spus:

Buna ziua.
Am o intrebare in legatura cu indemnizatia de copil. Am fost angajata in invatamant din data de 15.09.2009 pana in 08.08.2010, iar din data de 01.09.2010 o sa fiu angajata iar in invatamant. Dupa cum ati observat am o intrerupere de trei saptamani in cartea de munca 08.08.2010-01.09.2010. Intrebarea este daca as ramane acuma insarcinata as putea beneficia de indemnizatie de copil? Se poate considera aceste trei saptamani fractiune de luna?

Multumesc.


Vezi postareaalina007, la Aug 28 2010, 12:31 PM, a spus:

Buna ziua.
Am o intrebare in legatura cu indemnizatia de copil. Am fost angajata in invatamant din data de 15.09.2009 pana in 08.08.2010, iar din data de 01.09.2010 o sa fiu angajata iar in invatamant. Dupa cum ati observat am o intrerupere de trei saptamani in cartea de munca 08.08.2010-01.09.2010. Intrebarea este daca as ramane acuma insarcinata as putea beneficia de indemnizatie de copil? Se poate considera aceste trei saptamani fractiune de luna?

Multumesc.
NU trebuie sa ai 12 luni cotizatie neintrerupt.



#59 oanamica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 30 August 2010 - 03:08 AM

HOTĂRÂRE nr. 1.025 din 9 august 2006 - pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, cu modificările și completările ulterioare

"ART. 4
(3) În calculul celor 12 luni prevăzute la alin. (1) se includ și fracțiunile de luna în care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, precum și cele în care solicitantii s-au aflat în una sau mai multe dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (2) din ordonanta de urgenta, considerate, în înțelesul ordonanței de urgenta, luna intreaga.
(4) Prin fracțiune de luna se înțelege efectuarea a cel puțin jumătate din zilele lucrătoare din acea luna în care persoana indreptatita a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal, ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situațiile prevăzute la alin. (7).
(5) Prin excepție, se accepta ca o singura data fracțiunea de luna sa fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (4)."



#60 bimbishor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 August 2010 - 09:55 AM

Am si eu o intrebare:
Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in noiembrie. In ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, am beneficiat, in afara de salariu, de:
- prima de vacanta
- prima de merit
- prima de Craciun, platita in bonuri cadou, echivalent al unui salariu net(in jur de 2.500 lei)
- prima de Paste, platita in bonuri cadou, in valoare de 500 lei.
- prima de 8 martie in valoare de 150 lei
- diurne de deplasare, valoarea unei diurne fiind de 60 lei (deci depaseste 2,5 ori nivelul indemnizatiei de delagare pentru institutiile publice, astfel incat s-a impus cu 16%).

Imi puteti spune care dintre aceste venituri vor intra in calcul pentru CIC? La concediul de maternitate m-am lamurit, dar as vrea sa stiu ce venituri nete vor fi luate in considerare la indemnizatia de crestere copil.
Va multumesc mult!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL