Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul indemnizatie crestere copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


calcul indemnizatie crestere copil

70 replies to this topic

#61 cricom003

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 September 2010 - 12:43 PM

Buna ziua.
Eu am o alta nelamurire. In prezent desfasor o activitate ca PFA din noiembrie 2008, dar in acelasi timp am si contract de munca cu salariu minim, la acest PFA, din data de ian. 2009.
Cum se calculeaza in acest caz indemnizatia de maternitate?
Multumesc



#62 angellykro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 September 2010 - 02:25 PM

Buna ziua,
As dori sa stiu daca voi beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani, in urmatoarele conditii: sunt angajata cu contract de munca part-time ( 10 ore pe saptamana, lucrez in fapt 21 de ore pe saptamana) din data de 25.05.2010 si urmand sa nasc la sfarsitul lui aprilie 2011. Va multumesc!




#63 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 10 September 2010 - 03:53 PM

Trebuie sa obtineti venituri impozabile in ultimele 12 luni premergatoare nasterii copilului.

Aceasta postare a fost editata de G David: 10 September 2010 - 03:54 PM




#64 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2010 - 08:42 PM

Pentru un notar, baza de calcul a indemnizatiei este venitul net realizat in ultimile 12 luni dar nu mai mult de 4000 lei?
Cu ce documente dovedeste? decl 200 pt perioada incheiata fiscal si RJIP pt perioada in curs, sau cu ce alte docuemnte?
Multumesc
letalica



#65 adelaovidiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 September 2010 - 08:50 AM

Buna ziua,

Tocmai am primit pentru prima data indemnizatia. Din pacate, suma primita nu corespunde calculelor facute de mine. Inainte sa acuz pe altii ca au gresit, as vrea sa verific totusi daca toate calculele facute de mine sunt corecte. Nu sunt insa 100% sigura de care dintre veniturile din ultimele 12 luni se iau in calcul (am inteles oarecum ca ultima luna nu se considera, insa pe adeverinta depusa la primarie este trecuta si suma aferenta lunii nasterii copilului).

Poate cineva clarifica modul exact de calcul?
Va multumesc,
Florina



#66 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 September 2010 - 11:10 AM

Un calcul orientativ e destul de simplu. Se aduna veniturile nete obtinute in ultimele 12 luni dinaintea lunii in care s-a nascut copilul si se impart la 12, facandu-se o medie lunara, si la aceasta medie lunara se aplica 85%.



#67 polo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 22 September 2010 - 06:27 PM

am o dilema la modul de calcul al indemnizatiei de crestere copil.
spre ex:
la functia de baza nixci o problema,stagiu de 12 luni inaintea nasterii salariul net pe luna 1000 lei
un contract de prestari servicii incepand din iunie -august 2010 .venit :2000 luna

nasterea :decembrie 2010


Cum se calculeaza?
1000x12=12000
2000x2=4000
total 16000/12=1333x85%=1133 lei
sau

1000x12=12000/12=1200x85%=1020
2000x2=4000/2=2000x85%=1700
total =2720 lei
Mie mi se pare corect a 2 varianta pt ca pare aberant sa imparti venitul de pe cele 2 luni la 12.
Va rog care s-a lovit concret de acest caz sa ma sfatuiasca.



#68 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 September 2010 - 03:44 PM

Cum sa ti se para aberant daca vorbim de media veniturilor din ultimele 12 luni?

Conform art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005, cu completarile si modificarile ulterioare, "incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei. "

Prima varianta e corecta.



#69 inacat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 October 2010 - 10:28 AM

va rog sa ma ajutati sa inteleg ceva.

Concediul de maternitate (sarcina si lauzie) este calculat ca media brutului din ultimele 6 luni inainte de intrarea in prenatal si in functie de zilele lucratoare din lunile respective. Se aplica procentul de 85% si pentru fiecare luna de pre si post natal se inmulteste cu nr.de zile lucr. si se scad 63 ron (10,5% din 600 ron). Corect?
Daca intr-una din aceste 6 luni s-a acordat si un premiu anual (respectv al 13-lea) se ia si acesta in considerare? Se pun la calcul si zilele pentru luna in care a fost acordat (apare astfel de 2 ori luna respectiva odata cu salariu obisnuit si zilele aferente si din nou cu premiul si zilele aferente)?

La calculul ulterior pentru CIC venitul acordat pentru zilele de prenatal intra si ele in calcul, nu? + restul pana la 12 luni anterioare nasterii copilului.
Venitului din prenatal i se readauga cei 63% si apoi se scad % pt impozit, somaj, cias, cass, astfel incat sa se obtina un venit net si acesta sa se ia in baza de calcul pentru CIC?
CIC este calculat ca media netului din ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului. Se aplica acum procentul de 70% si se obtine venitul lunar in perioada CIC-ului. Corect?

Multumesc



#70 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 05 October 2010 - 02:45 AM

Gasiti aici raspunsul:
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...rt=#entry198663



#71 adryana85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 November 2010 - 08:23 PM

buna seara, am si eu o nelamurire si va rog frumos daca se poate sa ma ajutati, de 1 an si 2 luni lucrez la o firma cu contract de munca pe 2 ore/zi, si acum am ramas insarcinata si as vrea sa stiu daca o sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului.
Va multumesc frumos!

Aceasta postare a fost editata de adryana85: 23 November 2010 - 08:24 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL