Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salarii 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


salarii 2009


107 replies to this topic

#61 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 April 2009 - 12:30 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 29 2009, 10:51 AM, a spus:

Asa cum pentru ortodoxi a doua zi a Pastelui catolic a fost zi lucratoare, ar fi trebuit ca cei 3 catolici sa lucreze in a doua zi a Pastelui ortodox. Nr. zile lucratoare din luna este acelasi pt toti salariatii, iar pt cei 3 catolici vei ponta ziua a doua a Pastelui ortodox din CO sau zi fara plata. Tichetele se deconteaza la fel pt toata lumea, au dreptul si cei de alte confesiuni cu ocazia zilelor speciale in credinta lor.

Și cu un musulman sau cu un evreu sau ... sau ... cum veți proceda???

Chiar că m-ați făcut curios.

Numai și pentru că până-n 1989 unii se duceau la biserică pentru că au fost și sunt credincioși, alții ... ziceau că ... trebuie să dea lista primilor. Dar se rugau cot la cot. Iar lunea a doua zi de paști în Ardeal se sărbătorea și de paștele catolic și de paștele ortodox. Și nu se umbla nici la pontaj, nici la salar!
Dar ... nevoia ... te unește, puterea, libertatea de acțiune ... te ... asmute că chiar mă-ntreb mă-ntreb ce înfățișare ai în oglindă dimineața când te trezești? Aud? :sad: :smile:

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 29 April 2009 - 12:32 PM




#62 Ionis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 May 2009 - 08:59 PM

Buna ziua!

Am de realizat in excel un stat de plata dar nu stiu ce formula sa aplic pt coloana "timpul de munk efectiv lucrat". Ideea e ca unii au concediu medical, altii de odihna si eu trebuie sa aplic formula corecta pentu a-mi calcula salariul.
Aveti cum sa ma ajutati cu modele de state de plata in execel?
Va rogggggggggggggg!
.




#63 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 May 2009 - 07:07 AM

Vezi postareaMares Stefan, la Apr 29 2009, 01:30 PM, a spus:

Numai și pentru că până-n 1989 unii se duceau la biserică pentru că au fost și sunt credincioși, alții ... ziceau că ... trebuie să dea lista primilor. Dar se rugau cot la cot. Iar lunea a doua zi de paști în Ardeal se sărbătorea și de paștele catolic și de paștele ortodox. Și nu se umbla nici la pontaj, nici la salar!
Dar ... nevoia ... te unește, puterea, libertatea de acțiune ... te ... asmute că chiar mă-ntreb mă-ntreb ce înfățișare ai în oglindă dimineața când te trezești? Aud? :sad: :smile:
habar nu am ce vrei sa spui! Citeste, frate, Codul Muncii si lamureste-te! Iar eu arat bine mersi dimineata!

Fiecare confesiune recunoscuta are dreptul la zile libere in zilele de sarbatoare! Chiar si musulmanii!
Art. 134. - (1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 și 2 ianuarie;
- prima și a doua zi de Paști;
- 1 mai;
- prima și a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima și a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creștine, pentru persoanele aparținând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.
__________

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 May 2009 - 11:43 AM

iuliana



#64 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2009 - 01:23 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Apr 29 2009, 01:30 PM, a spus:

Dar ... nevoia ... te unește, puterea, libertatea de acțiune ... te ... asmute că chiar mă-ntreb mă-ntreb ce înfățișare ai în oglindă dimineața când te trezești? Aud? :sad: :smile:
D-le Mares, luati o pauza !! Poate asa va calmati :bann: de data asta chiar primiti ca sanctiune ridicarea dreptului de a posta timp de 30 zile, pt. atat la persoana !

IULIANA, te rugam sa primesti scuzele noastre si iarta-ne ca am tolerat un user ca Mares pt. atata timp in speranta ca-si va indrepta "stilul" :lnr (21): , daca am fi fost mai fermi nu te-ar fi jignit SI PE TINE ... fir-ar sa fie ! :lnr (29):



#65 Ionis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 May 2009 - 10:13 PM

Vezi postareaIonis, la May 3 2009, 09:59 PM, a spus:

Buna ziua!

Am de realizat in excel un stat de plata dar nu stiu ce formula sa aplic pt coloana "timpul de munk efectiv lucrat". Ideea e ca unii au concediu medical, altii de odihna si eu trebuie sa aplic formula corecta pentu a-mi calcula salariul.
Aveti cum sa ma ajutati cu modele de state de plata in execel?
Va rogggggggggggggg!
.
Nici un raspuns??????????
Sunt dezamagita........
Mai astept
Ideea e ca termnul pt predarea proiectului s-a dus iar eu nu am nici macar proiectul pus p picioare.....
De ce nu ma ajutati? :sad: :smile: :bann:
Sper sa ma ajute cineva



#66 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 05 May 2009 - 09:44 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la May 4 2009, 08:07 AM, a spus:

Art. 134. - (1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 și 2 ianuarie;
- prima și a doua zi de Paști;
- 1 mai;
- prima și a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima și a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creștine, pentru persoanele aparținând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.
__________
Numa' ca programele aferente declaratiiei CAS stiu doar de Pastele ortodox.
Cand cele doua pica in aceiasi luna nu-i bai, ca e pe total zile in luna, insa cand Pastele catoloc pica in martie, catolicii care au avut liber se vor trezi cu o zi mai putin la vechime
Valabil mai nou si de Rusalii. La mustata anul asta scapam, catolicii avand liber pe 1 iunie, iar ortodocsii pe 8 iunie.



#67 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 May 2009 - 09:51 AM

Vezi postareaIonis, la May 4 2009, 11:13 PM, a spus:

Nici un raspuns??????????

Timpul efectiv lucrat reprezinta orele lucrate... :)
Din total ore "lucratoare" se scad orele aferente concediilor, invoirilor, absentelor etc.
E vorba de cat a lucrat omul efectiv.



#68 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 05 May 2009 - 10:04 AM

Vezi postareaIonis, la May 4 2009, 11:13 PM, a spus:

Vezi postareaIonis, la May 3 2009, 09:59 PM, a spus:

"timpul de munk efectiv lucrat".
Sunt dezamagita........
Apai salariile nu se fac de la zero intreband pe forum.

Fiecare element are formula lui de calcul
uzual banii pt timpul de munK iese din: salar * ore lucrate / ore luna
concediul de odihna, mai nou tine de o medie a ultimelor 3 luni
concediul medical de o medie a ultimelor 6 luni, plus tipul bolii respective. la rezultat trebe sa stabilesti fondurile din care se plateste.
Dupa ce aduni frumusel toate sumele, Kpeti un total care se cheama brut. La asta pui si Klculezi retinerile, da' asta in partea a 2-a a proiectului



PS scuze forumistilor p K, nu mam putut abtzine vazandui semesismele :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 May 2009 - 07:54 PM




#69 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 05 May 2009 - 11:13 AM

Sunt modificari fata de luna precedenta la statul de plata din aprilie ?



#70 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 May 2009 - 11:50 AM

Nu.

Dana




#71 Lastarica08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 05 May 2009 - 12:20 PM

eu stiu ca nu



#72 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 05 May 2009 - 12:28 PM

De o vreme, raspunsul corect ii inca nu !

Am inteles totusi ca-i un nou prog la CAS, care inlcuda chestia cu somaju tehnic



#73 Ionis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 May 2009 - 05:06 PM

In primul rand multumesc celor care mi-au raspuns, chiar dak unul dintre ei cred ca m-a ridiculizat datorita unui k.... Nu conteaza !
Ideea e in felul urmator: as fi avut nevoie si de exemple de state de plata in excel, dar cum aproape toata lumea ia totul de-a gata in ziua noastra si se axeaza pe anumite programe in care nu e nevoie decat de a introduce anumite date dupa care totul e gata nu mai astept nimic.....
Dupa ce am studiat si am citit mai multe referitoare la calculul salariilor am deslusit singura modul de calcul al salariilor.
Aceste informatii imi trebuiau pentru realizarea unui stat de plata complex in Excel fiind o tema pentru facultate. Iar eu nelucrand in domeniu a trebuit sa-l fac de la zero citind si cerand sfaturi si informatii pe forumuri. Iar dak utilizatorului vics i-as da sa repare o piesa la o masina ma intreb cum ar proceda?
Apreciez ca mi s-a raspuns si nu era nevoie si de ridicularizare....... Parerea mea



#74 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 06 May 2009 - 09:23 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 4 2009, 02:23 PM, a spus:

IULIANA, te rugam sa primesti scuzele noastre si iarta-ne ca am tolerat un user ca Mares pt. atata timp in speranta ca-si va indrepta "stilul" :smile: , daca am fi fost mai fermi nu te-ar fi jignit SI PE TINE ... fir-ar sa fie ! :sad:
Ca de obicei, Otilia ferma in apararea celor oropsiti! Glumesc, evident, este in primul rand, o atribuitie a statutului tau de moderator, si nu in ultimul rand o reactie umana fireasca. Pe de alta parte, probabil acumulam atatea frustrari si neimpliniri, ca le mai dam drumul si unde nu este cazul!

Referitor la problema zilelor libere, chiar va fi o nebunie cand nu vor pica in aceeasi luna! Sa vezi erori in declaratii!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 May 2009 - 07:54 PM

iuliana



#75 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 May 2009 - 01:24 PM

Vezi postareaIonis, la May 3 2009, 08:59 PM, a spus:

Am de realizat in excel un stat de plata dar nu stiu ce formula sa aplic pt coloana "timpul de munk efectiv lucrat".
S-au dat mai demult niste state in Excel pe acest forum. Poate le gasesti. Timpul efectiv lucrat este nr.de zile efectiv lucrate. Pentru acestea se calculeaza Salariul pentru zilele lucrate, care e egal cu salariul de baza doar in caz ca s-a lucrat toate zilele lucratoare din luna. Daca nu, se aplica formula pe care ti-a aratat-o "vics" mai sus.
State de plata in Excel nu prea se mai folosesc decat de firmele care nu vor sa-si mai cumpere programe care sa faca aceste calcule. Exista si programe la preturi mici. Pe unele saituri exista si calcule on-line de salarii, gratuite la o singura persoana. Nu se poate pune (sau nu merita) un tabel Excel sa faca media veniturilor pe 6 luni sau 3 luni dupa cum e tipul CM sau e CO. Calculul CM are atatea laturi de se poate face o lucrare de licenta pe aceasta tema. Cine mai foloseste stat in Excel pune angajatul prezent si in zilele de CM ca sa nu se mai complice, sau calculeaza manual indemnizatia CM si o pune apoi in tabel. Daca vrei neaparat un stat in Excel (mai vechi) da-mi un mesaj personal si o sa gasim ceva.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#76 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 12:32 PM

Da , dar in unele judete daca nu aveti somaj tehnic merge si cu programul vechi.



#77 UnionSoft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 11 May 2009 - 11:31 AM

pe ziua de 7 aprilie a fost ziua mondiala a sanatatii, fiind unitate sanitara si avind zi libera pe 7 cite zile lucratoare avem pe luna aprilie 20 sau 21?



#78 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2009 - 12:57 PM

:sad: In mod normal daca nu este zi libera data prin HG sau mai stiu eu ce, si se da zi libera, se spune ca se recupereaza in nu stiu ce sambata sau dupa o planificare... asa incat ziua respectiva se considera in numarul de zile lucratoare ale lunii. Nu stiu cum s-a luat ziua de 7 aprilie, dar cam asta e ideea.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 May 2009 - 02:27 PM




#79 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2009 - 12:22 PM

Vezi postareasilvia stanciu, la May 11 2009, 12:57 PM, a spus:

:sad: In mod normal daca nu este zi libera data prin HG sau mai stiu eu ce, si se da zi libera, se spune ca se recupereaza in nu stiu ce sambata sau dupa o planificare... asa incat ziua respectiva se considera in numarul de zile lucratoare ale lunii. Nu stiu cum s-a luat ziua de 7 aprilie, dar cam asta e ideea.
Potrivit celei mai recente reglementări legislative, sunt considerate sărbători legale:

- 1 și 2 ianuarie
- prima și a doua zi de Paște
- 1 mai
- prima și a doua zi de Rusalii
- 15 august, Sfânta Marie Mare
- 1 decembrie, Ziua Națională
- prima și a doua zi de Crăciun.

Alte zile nu sunt socotite libere legal (daca nu apare vre-un act normativ nou) deci nu influenteaza nr.de zile lucratoare dintr-o luna (ca se dau este problema fiecarei firme separat , in mod normal se recupereaza sau nu)

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 12 May 2009 - 12:24 PM




#80 roxanita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 May 2009 - 09:28 AM

Am nevoie de ajutor, va rog!
1. Am avut angajati carora le-a incetat contractul de munca, in cursul acestui an. Pentru perioada lucrata nu au beneficiat de concediu. Controlul de la ITM mi-a pus in vedere ca trebuie sa le fac stat de plata separat cu plata zilelor de concediu neefectuat. Ce retineri se aplica? Repet ca persoanele respective nu mai sunt angajate la noi, deci daca retin CAS, sanatate si somaj, cum fac cu declaratiile?
2. La societatea noastra a venit de la o societate de executori judecatoresti o instiintare de infiintare a popririi pentru o angajata care nu si-a platiti ratele la banca. Stiu ca poprirea se face pe 1/3 din salariul net. Dar daca aceasta angajata are 2 copii in intretinere, exista vreo portita prin care societatea sa-i retina mai putin? Daca da, cum se procedeaza?

Va multumesc.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL