Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

lumanari productie lumanari lumanari decorative pfa intreprindere individuala
90 replies to this topic

#21 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 03 April 2009 - 01:03 PM

CASS_ul da. pentru veniturile din PFA
CAS nu , doar daca doriti sa aveti o pensie mai mare



#22 komy2004

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 29 April 2009 - 11:02 AM

Am si eu o intrebare,
Eu sunt electrician si mi-am deschis un pfa impozitabil la norma fixa.
Pot sa ma angajez cu carte de munca la PFA?
Adica sa am trecut in cartea de munca vechimea de electrician?
Am nevoie de acest lucru deoarece am nevoie la autorizarea ANRE de vechime dovetita cu cartea de munca.

Va multumesc
Cosmin MIhoreanu




#23 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2009 - 11:09 AM

Nu.
Dragos



#24 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2009 - 02:49 PM

DUCETI CARTEA DE MUNCA LA CASA DE PENSII SI DOVEDITI CU COPIE CARTEA DE MUNCA SI DECIZIA DE LA ADMINISTRATIA FINANCIARA PT PFA PE NORMA FIXA



#25 tudorache eliza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 May 2009 - 10:05 AM

Buna ziua,
PFA medicina generala are nevoie de o colaborare cu un asistent medical(persoana fizica neautorizata) (parte time)> va rog daca ma puteti ajuta cu cateva informatii: ce contract legal pot face? trebuie depus la ITM? Ce obligatii de plata are PFA?multumesc anticipat.



#26 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2009 - 12:30 PM

DE OBICEI SE FACE CONTRACT DE MUNCA CU TIMP PARTIAL SI SE DEPUNE LA ITM, CU TOATE OBLIGATIILE DECLARATIVE SI DE PLATA CE DECURG DE AICI: PENSII, SMAJ, SANATATE, DECLARATII ADMINISTRATIA FINANCIARA



#27 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 13 May 2009 - 09:23 AM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare... o persoana este angajata la o fima, acea persoana vrea sa devina si PFA si sa incheie contracte de prestari servicii cu firma la care e angajata.
Exista vreo restrictie in acest sens?

Multumesc.



#28 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2009 - 11:21 AM

Nu, dar nu poate presta aceeasi activitate si pe CIM si pe PFA.
Dragos



#29 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2009 - 11:36 AM

eu nu sunt de aceiasi parere cu negocont. Poti face CIM si contract pe PFA pt aceiasi activitate



#30 myhaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 24 May 2009 - 08:05 PM

Inseamna ca PFA-ul poate angaja sub aceasta forma ? se poate face si contract de munca cu timp de 8 ore ? se poate ocupa PFA-ul de acest lucru sau ii trebuie un contabil autorizat?
Multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:35 AM




#31 D. Adrian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 May 2009 - 02:47 AM

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pot face in felul urmator:

Sunt director si unic asociat la o firma, pot sa ma fac si PFA si sa fac un contract cu firma pentru un anumit serviciu prin care sa fiu platit pe PFA ?

Am contract de munca pe functia de director .



#32 ioana3103

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 June 2009 - 11:32 AM

Buna ziua!

Sunt pe punctul de a-mi infiinta PFA si in acelasi timp sunt angajata cu contract individual de munca in cadrul unei societati private.
Am vazut ca pentru PFA este obligatorie plata asigurarilor de sanatate la CASS.

Intrebarile mele sunt:
1. Daca societatea la care sunt angajata imi plateste deja asigurarile la CAS, mai este necesar sa platesc si separat pentru PFA?
2. Daca voi plati separat pentru PFA, care este cuantumul acestei asigurari (eu am auzit de 5,5%, dar nu stiu daca e calculat din venitul net sau brut).
3. Exista posibilitatea cumularii sumelor virate de angajator si de catre mine ca PFA pentru atingerea cuantumului impus?
4. Aceasta suma poate fi considerata cheltuiala deductibila in cazul PFA?
5. Exista vreo diferanta in cazul in care sunt angajata cu contract de munca full-time (40h/sapt) sau part-time in ceea ce priveste asigurarea obligatorie de sanatate?
E posibil ca in cazul angajarii cu part time aceasta sa nu fie acoperita integral de catre angajator?

Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca repet probleme dezbatute anterior
(n-am reusit sa citesc toate posturile, iar la cautare n-am obtinut informatiile care ma interesau).



#33 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 June 2009 - 12:04 PM

Ca obligatie de plata la PFA pe langa impozitul pe profit este si asigurarea de sanatate (acum ) de 5.5 % calculata la venitul brut realizat .Daca esti infiintat anul acesta se calculeza la venitul estimat din declaratia 070 depusa la infiintarein cazul in care ai optat ventru venit real .Se depune la casa de sanatate o declaratie de sanatate insotita in primul an de declaratia de impunere estimativa ( primita de la finante ) ,Contributia la sanatate se achita la 3 luni,(15.06-15.09-15.12)

Nu exista nici o relatie intre contributia la sanatate ca angajat si contributia la sanatate ca PFA.
In Romania se achita contributia la sanatate pentru orice venit (DECLARAT )



#34 ioana3103

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 June 2009 - 03:01 PM

Multumesc pentru raspunsul prompt.
Pana la urma platile astea pentru casa de asigurari se deduc din impozitul de 16%?



#35 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 03 June 2009 - 03:10 PM

a) Da, contrib la CASS in cazul PFA sunt deductibile fiscal in totalitate. (a nu se intelege ca se deduc din cei 16% pe care ii datorati, ci din baza de impozitare)
b) daca activ dvs ca si PFA este impozitata pe baza normei de venit, atunci 5,5% se aplica la suma comunicata prin decizia de impunere de catre Admin financiara



#36 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 June 2009 - 03:13 PM

Aceste contributii sunt cheltuieli deductibile .Din venituri se scad cheltuielile deductibile rezultand profitul brut la care se calculeaza imozitul de 16% , rezultand profitul net din diferenta lor ( profit brut-imp.profit)



#37 ioana3103

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 June 2009 - 03:21 PM

Multumesc frumos...acum ca am inteles cum e cu CAS-ul, :lnr (51):

va mai deranjez cu o intrebare :sad: , daca tot v-am prins: La Casa de Pensii am vreo treaba? Din cate am inteles eu acolo nu e obligatoriu sa cotizezi ca PFA.



#38 natsandrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 15 June 2009 - 05:28 PM

am si eu o intrebare pt cine poate sa ma ajute,va rog
ca si pfa cotizez la pensii si la sanatate...mi s-a spus ca as avea nevoie de ceva carnet care se stampileaza de un inspector...stie cineva despre ce e vb?
va multumesc



#39 domnica_sb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 16 June 2009 - 07:36 PM

Citeaza

Nu exista nici o relatie intre contributia la sanatate ca angajat si contributia la sanatate ca PFA. In Romania se achita contributia la sanatate pentru orice venit (DECLARAT )
Servus!
Daca nu am stiut acest lucru si nu am platit asigurarile de sanatate niciodata ptr PTA-ul meu din 2005:(, imi puteti spune ce penalizari ar trebui sa platesc acum?:((

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 11:45 AM




#40 catrina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 06 July 2009 - 04:55 PM

Va trebui sa mergi cu actele la CASMB (declaratii impunere impozit anuale de la adm. financiara + decl. venit estimat pe anul in curs). Ei oricum au legatura pe site cu ANAF si le pot vedea on-line dar e bine sa le ai cu tine ca sa le confrunti cu ale lor. Se calculeaza penalitati de 0.1% pe zi. Eu zic sa te duci pentru ca nu-ti anuleaza nimeni penalitatile si se trimit deja somatii cu cei restanti. Succes! Eu am fost saptamana trecuta si m-am lamurit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 11:45 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL