Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
patronul meu e super ok ... visez ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


patronul meu e super ok ... visez ?

80 replies to this topic

#61 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 06 April 2009 - 09:11 AM

Suuuuuper. Ma refer la taxarea "uitucilor".
Si chiar a mers ??? Hmm..... ma paste un gand !!



#62 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2009 - 12:11 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 25 2009, 09:25 PM, a spus:

i-am anuntat ca incepand cu luna martie 2009, orice rectificativa voi mai fi nevoita sa fac din cauza lor ii va costa 100 ron net in plus la salariu ... insa de la vb la fapta/acceptare e drum lung ...

Vezi postareaFlorin_76, la Apr 5 2009, 11:20 PM, a spus:

In relatia cu clienti " care uita sa aduca acte " am instaurat din start sanctiunea financiara.
pentru actele uitate ii taxez cu 100 ron ( si ciudat e ca dupa prima taxare numai "uita" de acte ).

anuszka, :biggrin:
iata ca suntem deja 2 care marturisim ca am instituit ac. "sanctiune". te asigur ca ea merge f. bine atat timp cat este acceptata de ambele parti fiindca daca o instituim doar unilateral, atunci e degeaba .... de aceea spuneam ca de la vb la fapta/acceptare e drum lung ...




#63 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2009 - 04:59 PM

Vezi postareaanuszka, la Apr 6 2009, 10:11 AM, a spus:

Suuuuuper. Ma refer la taxarea "uitucilor".
Si chiar a mers ??? Hmm..... ma paste un gand !!

Da , chiar functioneaza metoda deorece o instaurez chiar de la preluarea firmei si negocierea preliminara, cand nu are motive temeinice ca sa comenteze.



#64 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2009 - 10:13 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Apr 6 2009, 05:59 PM, a spus:

Da , chiar functioneaza metoda deorece o instaurez chiar de la preluarea firmei si negocierea preliminara, cand nu are motive temeinice ca sa comenteze.
asta e solutia, ASA SE PROCEDEAZA CORECT !

bravo, Florin :sad:



#65 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 06 April 2009 - 11:24 PM

Eu cred ca un contabil trebuie sa se adapteze si nu cred ca lucreaza pentru public ci pentru cine il plateste .
Daca un patron are o firma pe care vrea sa o marite cu succes, sau vrea sa o bage in faliment tehnic , atunci trebuie sa il ajuti cum poti , ca sa-si vada visul cu ochii .
Important este sa nu uite sa plateasca si sa procedeze asa cum trebuie , nu asa cum viseaza ca ar trebui sa fie .



#66 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 07 April 2009 - 09:41 AM

Pe bune ca o sa INCERC !!!



#67 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 08 April 2009 - 04:16 PM

Vezi postareabutelie, la Apr 6 2009, 11:24 PM, a spus:

Eu cred ca un contabil trebuie sa se adapteze si nu cred ca lucreaza pentru public ci pentru cine il plateste .
Daca un patron are o firma pe care vrea sa o marite cu succes, sau vrea sa o bage in faliment tehnic , atunci trebuie sa il ajuti cum poti , ca sa-si vada visul cu ochii .
Important este sa nu uite sa plateasca si sa procedeze asa cum trebuie , nu asa cum viseaza ca ar trebui sa fie .
Atunci nu prea vad care e diferenta dintre "contabilul" care procedeaza asa si fiinta care produce pe centura, fara carnetel si patronul ei.



#68 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2009 - 10:18 PM

Vezi postareaanuszka, la Apr 7 2009, 10:41 AM, a spus:

Pe bune ca o sa INCERC !!!

Daca vreti sa incercati metoda taxari sa va inarmati cu argumente puternice , cum ar fi si chestia cu declaratiile sau alte argumente.
Daca ii ziceti doar ca daca mai intarzie cu actele il taxati riscati ca singura lui obtiune sa fie schimbarea dumneavoastra din functie.
Si inca o chestie , daca va puteti permite lasatii de inteles ca il puteti da oricand fara sa va afecteze ( ca eu aplic si metoda asta , iar el stiind ca nu depind de el si il pot da oricand ( chiar daca nu ar fi adevarat si as depinde , eu asa leam dat de inteles la toti ), asculta si de multe ori dezbatem impreuna anumite lucruri la care ii atrag atentia sau il informez.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 08 April 2009 - 10:22 PM




#69 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 09 April 2009 - 10:35 AM

Mda....Va fi greu pentru ca imi amintesc cum au rectionat cand nu am mai vrut sa le duc declaratiile de sanatate pentru ca nu plateau in timp util.
De fapt luna de luna , la cei pentru care fac si plata la trezorerie, ma rugam sa-mi aduca banii macar pe 23 ca sa pot duce in timp util declaratiile de sanatate( la noi nu le primesc fara dovada platii ).
Si luna trecuta am depus frumos declaratiile pentru cei care s-au incadrat in termen iar ceilorlalti, cand au venit dupa foile de varsamant, le-am dat si declaratia sa o depuna. Au facut niste mutre..............
Mi-am facut-o cu mana mea pentru ca nu m-am tinut de cuvant : i-am tot amenintat ca nu le mai depun dar nu au luat-o in serios. Asa ca "faceam" cozi repetate la Casa de sanatate.
Si am zis STOP.
Mi-i si inchipui cerandu-le bani pe "intarziere "!!!!!
Dar, chiar nu e prima data cand le spun ca ii las si chiar o s-o fac . Ieri am inceput procedura cu doua dintre societati. E adevarat ca nu mi-e prea bine sa
" SCAP" de vreo cateva , dar nici stilul asta nu-mi mai place.



#70 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2009 - 11:41 AM

Vezi postareaanuszka, la Apr 9 2009, 11:35 AM, a spus:

Ieri am inceput procedura cu doua dintre societati. E adevarat ca nu mi-e prea bine sa
" SCAP" de vreo cateva , dar nici stilul asta nu-mi mai place.
bravo tie !!! :smile:

si nu uita, draga anuszka :biggrin: :

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 2 2009, 06:35 PM, a spus:

asadar, dragilor, invatati si din experienta altora sa nu va fie teama a va schimba soarta, destinul poate fi generos - zau ca poate, cantariti bine lucrurile si luati in calcul cel mai rau scenariu, iar daca rezultatul e "supravietuire la limita" rupeti "randurile", inchideti "usa" si deschideti acea "fereastra" sau fiti atenti la cea pe care v-o deschide D-zeu :bann: ati putea fi uimiti cat de bine se pot aranja lucrurile :sad:

felicitari si capul sus ! :lnr (29):


DACA DEMNITATE NU E, NIMIC NU E !! :lnr (21):

PE CAT POSIBIL, HAIDETI SA NU NE MAI COMPROMITEM PROFESIONAL SI SA DAM ACESTEI PROFESII STATUTUL DEMN PE CARE TREBUIE SA-L AIBA !



#71 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2009 - 12:18 PM

Corect "anuszka" !

Mi se pare ok sa le pui declaratiile in brate. Asa fac si eu.

La mine regula este asta : pana pe 5 ale lunii aduci actele (eu inteleg "toate actele" , ei-altfel), pe 10 ale lunii plec "pe teren", daca vii mai tarziu ti le depui singur. In nici un caz, nu stau de 2 ori intr-o luna la aceeasi coada.

Si are efect (de cele mai multe ori), pentru ca nu le plac cozile.

Chestia cu taxare (amendarea) suplimentara , in cazuri de genul asta, merge doar daca initial ai convenit asa.

Daca aduc acte cu intarziere ( a doua "transa" ) - le inregistrez in luna urmatoare, daca deja am inchis luna "curenta" .

Fara stres, fara emotii, fara "gradinita". Spun o data , de doua ori, hai de trei ori, si GATA. Nu-i tratez ca pe niste copii, pentru ca sunt de fapt mai pragmatici decat noi si decat ne imaginam.

Sunt obisnuiti cu negocieri aproape zilnic, ceea ce noi nu facem prea des.

Aduc actele cu intarziere sau neglijeaza tot ce tine ce conta (inclusiv pe tine, contabilule) deoarece fac pipi pe asa ceva.

Scuze, de expresie. Este vorba de peste 90% dintre patroni.

Atat timp cat fura (unii dintre ei nici nu-si dau seama de asta) , nu au cum sa acorde atentie scriptelor care sunt foarte diferite de realitate (nu oglindesc FIDEL situatie reala).

Inca ceva : la mine , Bilantul (anual,semestrial), Declaratia 394 si eventual alte servicii (Reglare fisa sintetica,etc.) , se taxeaza suplimentar. Eu sunt, in definitiv un prestator, nu fac comert. Daca prestez mai mult este in firea lucrurilor sa plateasca mai mult.

Apropo de criza : "este criza, trebuie sa-ti reduc salariul".
Sefu', dar cand nu era criza ai impartit frateste cu mine profitul ?

Realist vorbind unii nu sunt afectati de criza, dar de frica (na, intreprinzator fricos) sau din cauza tupeului ajung sa inghete/reduca salariile sau sa ceara, culmea tupeului, demisia angajatilor (desigur , celor care nu stiu ca demisia se face doar din initiativa salariatului; el , patronul te poate doar concedia numai daca are motiv serios).

Si, ar mai fi si altele....



#72 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2009 - 02:39 PM

ai perfecta dreptate, dannad001, asa stau lucrurile ! :sad: ai punctat frumos, corect si concis !!



#73 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 09 April 2009 - 06:08 PM

Vezi postareadannad001, la Apr 9 2009, 12:18 PM, a spus:

Corect "anuszka" !

Mi se pare ok sa le pui declaratiile in brate. Asa fac si eu.

La mine regula este asta : pana pe 5 ale lunii aduci actele (eu inteleg "toate actele" , ei-altfel), pe 10 ale lunii plec "pe teren", daca vii mai tarziu ti le depui singur. In nici un caz, nu stau de 2 ori intr-o luna la aceeasi coada.

Si are efect (de cele mai multe ori), pentru ca nu le plac cozile.

Chestia cu taxare (amendarea) suplimentara , in cazuri de genul asta, merge doar daca initial ai convenit asa.

Daca aduc acte cu intarziere ( a doua "transa" ) - le inregistrez in luna urmatoare, daca deja am inchis luna "curenta" .

Fara stres, fara emotii, fara "gradinita". Spun o data , de doua ori, hai de trei ori, si GATA. Nu-i tratez ca pe niste copii, pentru ca sunt de fapt mai pragmatici decat noi si decat ne imaginam.

Sunt obisnuiti cu negocieri aproape zilnic, ceea ce noi nu facem prea des.

Aduc actele cu intarziere sau neglijeaza tot ce tine ce conta (inclusiv pe tine, contabilule) deoarece fac pipi pe asa ceva.

Scuze, de expresie. Este vorba de peste 90% dintre patroni.

Atat timp cat fura (unii dintre ei nici nu-si dau seama de asta) , nu au cum sa acorde atentie scriptelor care sunt foarte diferite de realitate (nu oglindesc FIDEL situatie reala).

Inca ceva : la mine , Bilantul (anual,semestrial), Declaratia 394 si eventual alte servicii (Reglare fisa sintetica,etc.) , se taxeaza suplimentar. Eu sunt, in definitiv un prestator, nu fac comert. Daca prestez mai mult este in firea lucrurilor sa plateasca mai mult.

Apropo de criza : "este criza, trebuie sa-ti reduc salariul".
Sefu', dar cand nu era criza ai impartit frateste cu mine profitul ?

Realist vorbind unii nu sunt afectati de criza, dar de frica (na, intreprinzator fricos) sau din cauza tupeului ajung sa inghete/reduca salariile sau sa ceara, culmea tupeului, demisia angajatilor (desigur , celor care nu stiu ca demisia se face doar din initiativa salariatului; el , patronul te poate doar concedia numai daca are motiv serios).

Si, ar mai fi si altele....

Super!!!!!!!!!!!!!!!!

Cam asta e atitudinea PROFESIONISTULUI CONTABIL fata de angajator. atunci cind realemnet lucreaza pentru PUBLIC.

STIINTA
INDEPENDENTA
MORALITATE.



#74 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2009 - 07:27 PM

Vezi postareadannad001, la Apr 9 2009, 01:18 PM, a spus:

Daca aduc acte cu intarziere ( a doua "transa" ) - le inregistrez in luna urmatoare, daca deja am inchis luna "curenta" .
doar aici am ceva de comentat, inreg. actelor in alta per. decat cea ;a care se refera trebuie sa poata fi dovedita ca fiind din vina lor pt. ca altfel vina cade pe noi si iata ce zice legea :

Din legea contabilitatii : ........
Art. 6. -
(1) Orice operațiune economico-financiară efectuată se consemnează în momentul efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ.
(2) Documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitate angajează răspunderea persoanelor care le-au întocmit, vizat și aprobat, precum și a celor care le-au înregistrat în contabilitate, după caz.
........................................
Art. 41. - Constituie contravenții la prevederile prezentei legi următoarele fapte, dacă nu sunt săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii, să fie considerate infracțiuni:
1. deținerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, titluri de valoare, numerar și alte drepturi și obligații, precum și efectuarea de operațiuni economice, fără să fie înregistrate în contabilitate;
2. nerespectarea reglementărilor emise de Ministerul Finanțelor Publice cu privire la:
a) utilizarea și ținerea registrelor de contabilitate;
b) întocmirea și utilizarea documentelor justificative și contabile pentru toate operațiunile efectuate, înregistrarea în contabilitate a acestora în perioada la care se referă, păstrarea și arhivarea acestora, precum și reconstituirea documentelor pierdute, sustrase sau distruse;
...........
Art. 42. -
(1) Contravenția prevăzută la art. 41 pct. 2 lit. g) se sancționează cu amendă de la 20.000.000 lei la 300.000.000 lei, cea prevăzută la pct. 1, cu amendă de la 10.000.000 lei la 100.000.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. c) și d), cu amendă de la 4.000.000 lei la 50.000.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. a) și b), cu amendă de la 3.000.000 lei la 40.000.000 lei, cea prevăzută la pct. 2 lit. e), cu amendă de la 5.000.000 lei la 15.000.000 lei, cea prevăzută la pct. 3, cu amendă de la 2.000.000 lei la 10.000.000 lei, iar cea prevăzută la pct. 2 lit. f), cu amendă de la 1.000.000 lei la 2.000.000 lei. Criteriile în funcție de care se stabilește nivelul amenzii se corelează cu nivelul cifrei de afaceri.



#75 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2009 - 06:51 PM

cf. noii ord. priv. modif. CF, ce te faci daca iti vine cu actele mai tarziu si tu trebuie sa-i schimbi per. fiscala pt tva in termen de 5 zile lucratoare de finele lunii ... bla-bla ... ?? cum ramane cu inreg. pe luna urmatoare a actelor neauduse la timp, dragilor ??

(62) Persoana impozabilă care potrivit alin. (6 1) este obligată să își schimbe perioada fiscală trebuie să depună o declarație de mențiuni la organul fiscal competent, în termen de maximum 5 zile lucrătoare de la finele lunii în care intervine exigibilitatea achiziției intracomunitare care generează această obligație și va utiliza ca perioadă fiscală luna calendaristică fără a avea
posibilitatea de a reveni la utilizarea trimestrului calendaristic ca perioadă fiscală”.



#76 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 12 April 2009 - 12:15 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 10 2009, 07:27 PM, a spus:

Vezi postareadannad001, la Apr 9 2009, 01:18 PM, a spus:

Daca aduc acte cu intarziere ( a doua "transa" ) - le inregistrez in luna urmatoare, daca deja am inchis luna "curenta" .
doar aici am ceva de comentat, inreg. actelor in alta per. decat cea ;a care se refera trebuie sa poata fi dovedita ca fiind din vina lor pt. ca altfel vina cade pe noi si iata ce zice legea :

Din legea contabilitatii : ........
Art. 6. -
(1) Orice operațiune economico-financiară efectuată se consemnează în momentul efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ.
(2) Documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitate angajează răspunderea persoanelor care le-au întocmit, vizat și aprobat, precum și a celor care le-au înregistrat în contabilitate, după caz.
........................................
Art. 41. - Constituie contravenții la prevederile prezentei legi următoarele fapte, dacă nu sunt săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii, să fie considerate infracțiuni:
1. deținerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, titluri de valoare, numerar și alte drepturi și obligații, precum și efectuarea de operațiuni economice, fără să fie înregistrate în contabilitate;
2. nerespectarea reglementărilor emise de Ministerul Finanțelor Publice cu privire la:
a) utilizarea și ținerea registrelor de contabilitate;
b) întocmirea și utilizarea documentelor justificative și contabile pentru toate operațiunile efectuate, înregistrarea în contabilitate a acestora în perioada la care se referă, păstrarea și arhivarea acestora, precum și reconstituirea documentelor pierdute, sustrase sau distruse;
...........
Art. 42. -
(1) Contravenția prevăzută la art. 41 pct. 2 lit. g) se sancționează cu amendă de la 20.000.000 lei la 300.000.000 lei, cea prevăzută la pct. 1, cu amendă de la 10.000.000 lei la 100.000.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. c) și d), cu amendă de la 4.000.000 lei la 50.000.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. a) și b), cu amendă de la 3.000.000 lei la 40.000.000 lei, cea prevăzută la pct. 2 lit. e), cu amendă de la 5.000.000 lei la 15.000.000 lei, cea prevăzută la pct. 3, cu amendă de la 2.000.000 lei la 10.000.000 lei, iar cea prevăzută la pct. 2 lit. f), cu amendă de la 1.000.000 lei la 2.000.000 lei. Criteriile în funcție de care se stabilește nivelul amenzii se corelează cu nivelul cifrei de afaceri.

In situatia data raspunderea nu este a CONTABILULUI-PRESTATOR DE SERVICII si ni a celui angajat, intr-cit DOCUMENTELE CONTABILE sunt depuse la contabilitate cu intarziere, ceea ce inseamna ca ramin urme care sa ateste PREDAREA CU INTIRZIERE A DOCUMNETELOR JUSTIFICATIVE CONTABILE.
In lipsa probei de PREDARE TARDIVA A DOCUMENTELOR contabilul este RASPUNZATOR!



#77 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2009 - 01:15 PM

Vezi postareaMirceaSCALAT, la Apr 12 2009, 01:15 PM, a spus:

In lipsa probei de PREDARE TARDIVA A DOCUMENTELOR contabilul este RASPUNZATOR!
asta am tot zis si eu prin mesaje legate de acest aspect, de aceea am tot jelit in leg. cu actele intarziate, partea f proasta e ca daca nu desfaci actele si nu le iei la mana de fata cu "omu", nu vezi ce ti-a adus decat dupa ce incepi arhivarea/inreg. lor si abia atunci te trezesti ca printre cele afer. lunii curente mai sunt "strecurate" si unele din lunile precedente - fara sa fii avertizat in prealabil, evident :smile: , degeaba le-ai tot spus macar sa scrie pe spatele docum. data predarii si sa semneze, patronul te ignora cu tupeu - de ce sa-si asume el responsabilitatea cand poate da atat de usor vina pe tine (contabilul) zicand ca tu ai fost dobitoc si nu le-ai inreg. la timp ... ca, la o adica, in lipsa probei de predare tardiva, e doar cuvantul lui contra cuvantul tau ...
cum sa nu te revolte asemenea lipsa de responsabilitate si de cinste din partea patronului cand asta te poate afecta in mod cat se poate de direct ?? :sad:



#78 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2009 - 10:08 PM

Eu cred ca fara un document de predare-primire, este greu sa se stabileasca din vina cui s-au inregistrat documentele cu intarziere.
Pana la lamurirea in instanta (cu martori,probabil) , organul de control aplica amenda, eventual, societatii.

Probabilitatea este destul de mica ca un patron de firma mica/mijlocie sa dea in judecata contabilul .Amenda nu este prea mare, judecata dureaza mult, mai bine isi schimba contabilul si se concentreaza pe afacerea lui.

Si de fapt, daca se stie cu musca pe caciula (ca a predat de multe ori actele cu intraziere) si ca nu a avut niciodata vreun repros fata de contabil, in general, nu-l va trage pe acesta la raspundere.

Cineva mi-a adus in februarie 2009 o factura din august 2007. Ar fi trebuit, probabil, sa refac luna august 2007, calcul imp.profit trimestrial, declaratii lunare trimestriale semestriale, se relistez o multime de balante. Scuze, dar eu nu fac asta. Pana la urma cu orgoliul meu cum ramane ? :sad:

Cand legea zice ca este implicata raspunderea persoanei care inregistreaza documentele in conta, eu cred ca se refera mai degraba la modul cum se face inregistrarea(pe conturi contabile) tinand cont de normele contabile si fiscale.



#79 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2009 - 01:35 PM

Vezi postareadannad001, la Apr 14 2009, 11:08 PM, a spus:

Eu cred ca fara un document de predare-primire, este greu sa se stabileasca din vina cui s-au inregistrat documentele cu intarziere.
Pana la lamurirea in instanta (cu martori,probabil) , organul de control aplica amenda, eventual, societatii.
dane, ce te face sa fii asa sigur ca organul de control aplica amenda societatii ?? eu stiu sigur un caz concret in care PV s-a facut pe numele contabilului (50 mil lei vechi) pt. reg. de casa necompletate la zi pt. 2 firme (cate 25 mil la fiecare), care registre de casa nici nu le facea contabilul ci o asistenta manager - ea si factura, etc ..., contabilul doar le inreg. si atat, dar asa a vrut o jigodie de directoare - sa nu apara vina prietenei ei (adica a asistentei), ci vina contabilului.
nu s-a pus problema platii, s-a platit amenda din banii patronului, insa nu a vrut sa apara PV pe nici una dintre firme si contabilul a trebuit sa accepte asta ca sa se incheie odata controlul.
sigur ca putea sa nu semneze acel proces-verbal pitrocit de garda si directoare pe numele lui, insa va dati seama ce balamuc iesea chiar acolo, pe loc, cu garda de fata ... si uite asa a inghitit-o fortat, a primit chitantele de cate 25 mil. fiecare pe numele lui si s-a inchis controlul pe barba lui, nu pe a pers. vinovate si nici pe a firmei ...
ei, cum vi se pare faza asta dementa si absolut adevarata ?? :sad:

mai dragilor, cei care sunteti asa legeri in aprecieri, nu stati prea "bine" cu experientele negative proprii sau vazute cert pe la altii, eu am albit de cate nemernicii am trait si am vazut pana acum... ceea ce NU va doresc si voua, insa nu mai fiti asa relaxati fiindca nu stiti cat de crunt poate fi :smile:

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 April 2009 - 02:10 PM




#80 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2009 - 02:21 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 15 2009, 02:35 PM, a spus:

ei, cum vi se pare faza asta dementa si absolut adevarata ?? :sad:

Otilia, interesant, dar asta este o exceptie. In multe cazuri trebuie o abordare probabilistica. Adica, ce are probabilitate mai mare sa se intample. Stiu ca lumea in general nu este obisnuita cu asta, dar macar noi contabilii sa ne dezvoltam astfel de aptitudini.

Nu sunt deloc relaxat dar nici speriat de moarte nu sunt. Cred ca sunt Obiectiv, ceea ce in general imi asigura luarea unor decizii bune (pentru mine dar si pentru altii).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL