Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009


254 replies to this topic

#241 IOANA P.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 July 2009 - 10:38 PM

Daca am terminat Facultatea de Stiinta,Specializarea Management se poate sa dau examenul de acces la stagiu pentru expert contabil???



#242 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 21 July 2009 - 10:44 PM

pt IOANA. P:

Ordonanta 65/1994

ART. 4
(1) Se poate prezenta la examenul de admitere prevazut la art. 3 pentru profesia de expert contabil persoana care îndeplineste urmatoarele conditii:
a) are capacitate de exercitiu deplina;
b) are studii economice superioare cu diploma recunoscuta de Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului;
c) nu a suferit nicio condamnare care, potrivit legislatiei în vigoare, interzice dreptul de gestiune si de administrare a societatilor comerciale.

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 21 July 2009 - 10:46 PM




#243 flory_dd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 24 September 2009 - 08:44 PM

Am citit pe site-ul ASE-ului ca cei care termina masterul la CIG nu mai dau examenul de acces la stagiu. Mai nou a aparut si pe site-ul CECCAR-ului, dar cu specificarea ca pentru primirea exceptarilor trebuie sa ai media peste 7 la materiile care se echivaleaza. Stie cineva mai multe detalii? Cred ca ar trebui sa faci toate materiile respective la master pentru primirea exceptarilor, dar pe de alta parte nu vei face niciodata Deontologie la ASE pentru primirea echivalarii. Sa fie doar o modalitate de a atrage studenti la master la ASE?



#244 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2009 - 06:05 AM

Asa e.
Se echivaleaza.
O sa trebuiasca sa mai dai un "interviu" din deontologie.



#245 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2009 - 06:47 PM

se echivaleaza doar materia Contabilitate...altfel ne-am cam umple de experti, nu?
si in plus, cum s-ar putea compara un master pe care il face oricine care plateste o taxa cu examenul de acces de la Ceccar?



#246 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 26 September 2009 - 12:50 AM

Vezi postarealiviap, la Sep 25 2009, 07:47 PM, a spus:

se echivaleaza doar materia Contabilitate...altfel ne-am cam umple de experti, nu?
si in plus, cum s-ar putea compara un master pe care il face oricine care plateste o taxa cu examenul de acces de la Ceccar?
De ce sa nu se poata compara un master cu examenul de acces de la CECCAR ? :lostit (13):



#247 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2009 - 05:54 PM

tocmai am explicat ceva mai sus
cei care au luat examenul de acces anul trecut, anul asta de ex cred ca stiu despre ce vorbesc...si daca dintre voi au mai facut si master la ASE, stiu si mai bine.
pt doctoranti, pt cei care au facut cursurile ACCA da, este absolut normal sa se echivaleze.



#248 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2009 - 07:13 AM

Imi cer scuze... nu am citit cum trebuie :lostit (13):
Asa e, pentru cei care au doctorat se echivaleaza si se sustine doar "interviul" din doctrina. Nu pentru cei care au master...



#249 CamiRO

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 October 2009 - 09:12 PM

Cei care au un master in stiinte economice, dar facultatea in alt domeniu decat cel economic pot da examenul de acces lpentru experti contabili?



#250 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 01 November 2009 - 09:02 AM

pt CamiRo:
cel mai ar fi sa suni la Ceccar



#251 Unkindly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 January 2010 - 08:23 PM

Echivalarea este valabila numai pentru masteranzi din 2009, cei din 2007, sau ani mai vechi de 2009 ? Stiti ceva? Mersi



#252 mihaela_cs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 February 2010 - 01:17 AM

Vezi postareakmyitza, la Apr 24 2009, 10:04 PM, a spus:

Buna, si eu sunt din Constanta. Toate materialele mele sunte deja pe forum. :smile:




#253 anelis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 02 June 2010 - 01:49 PM

Vezi postareaUnkindly, la Jan 20 2010, 09:23 PM, a spus:

Echivalarea este valabila numai pentru masteranzi din 2009, cei din 2007, sau ani mai vechi de 2009 ? Stiti ceva? Mersi
pentru cei mai vechi :frusty: nu



#254 kurikisaki

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 June 2010 - 07:00 PM

Evidența programelor de master pentru care au fost încheiate protocoale privind echivalarea programelor de studii universitare de masterat cu examenul de admitere la stagiu în vederea obținerii calității de expert contabil pentru absolvenții masteratului, persoane cu studii superioare economice ... http://ceccar.ro/_b/..._incheiate1.doc

Modalitatea de înscriere la stagiu:
Pentru a beneficia de echivalarea examenului de admitere la stagiu, absolvenții cu diplomă ai programelor de master organizate de facultățile de profil trebuie să depusă un dosar care să cuprindă următoarele documente:
cerere de înscriere (model Anexa1);
diploma de studii superioare economice, recunoscută de Ministerul, Educației, Cercetării și Inovării (copie legalizată);
diploma de absolvire a programului de master (copie legalizată);
foaia matricolă aferentă programului de master din care să reiasă faptul că nota de promovare pentru fiecare disciplină echivalată din programul de învățământ este cel puțin 7 (șapte);
certificatul medical din care să rezulte că solicitantul are capacitate de exercițiu deplină;
certificat de cazier judiciar, cu termen de valabilitate neexpirat;
curriculum vitae, potrivit modelului prevăzut în Anexa 2, completat și semnat pe proprie răspundere de către solicitant;
dovada achitării taxei de echivalare a examenului de admitere la stagiu.

Notă:

Disciplinele echivalate pentru fiecare program de master, diferă de la master la master, în funcție de planul de învățământ existent, fiind menționate în protocolul încheiat. Prin urmare, este necesar ca absolvenții să se adreseze facultății pentru a afla care sunt disciplinele echivalate.
După verificarea dosarului de echivalare a examenului de admitere la stagiu, absolvenții masterului vor fi înștiințati cu privire la aprobare/neaprobarea dosarului depus.
În situația aprobării dosarului solicitanții vor face demersurile necesare înscrierii la stagiu în cadrul filialei de domiciliu, cu respectarea Normelor CECCAR, respectiv Regulamentul privind efectuarea stagiului și examenul de aptitudini în vederea accesului la calitatea de expert contabil și de contabil autorizat, aprobat prin Hotărărea Consiliului Superior al CECCAR nr. 00/2000, republicat în Monitorul Oficial nr. 645/2008.

Notă

Înscrierea directă la stagiu este condiționată de aprobarea dosarului depus pentru echivalarea examenului de admitere la stagiu.


Sursa - -- CECCAR.ro

Aceasta postare a fost editata de kurikisaki: 02 June 2010 - 07:02 PM




#255 contabil2011

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 December 2010 - 04:26 PM

Vezi postareamarcelnechita, la May 14 2009, 12:08 PM, a spus:

Daca va rog, imi trimiteti si mie rezolvarile de anul trecut? Nu stiu ce am facut si le-am ratacit! :thumbup:
marcelnechita@yahoo.com
Va multumesc mult!
si eu le doresc daca se poate va rog frumos.ramona_sk8er@yahoo.com,dar as vrea si cartea in format pdf daca se poate.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL