Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE


189 replies to this topic

#181 vladiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 August 2011 - 09:38 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 22 August 2011 - 09:04 PM, a spus:

pe un alt site am gasit informatia ca si la sectorul 6 se mai primeste decl. 112 la ghiseu, fara declaratia pe proprie raspundere :smile:, dar mai pe muteste !
Poate pe "miteste". Pe 19.08.11 nu primeau, eram acolo cand cineva a incercat in fel si chip sa o convinga pe acritura de la ghiseu . Iar confirmarea nu am primit-o de pe 19.aug. si nici nu pot transmite electronic pe motiv ca nu am contul activat :sad:



#182 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 August 2011 - 06:15 AM

eu sunt convins ca "hartia", "ghiseul" cu "acritura" va fi tot timpul optiune, nu numai in august...

tot intrebati de sectorul 2,..., n din bucuresti...

ganditi-va la angajatorii aia din mediul rural ("de la tara"), cu miile, care nici internet nu au...

tot timpul vor fi muuuuulti angajatori (si nu numai "de la tara") care din diverse motive nu vor putea (obiectiv!) depune declaratiile "on line"...

asta cu "obligarea" cumpararii "semnaturii" si depunerea on line a tuturor angajatorilor(IN MASA, 470.000!!!) a fost o aberatie (pentru contribubil, ca pentru aia de vand semnaturi, e alta treaba...) din capul locului...

si se confirma acum de practica.




#183 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2011 - 10:10 AM

Vezi postareagigi, la 23 August 2011 - 06:15 AM, a spus:

ganditi-va la angajatorii aia din mediul rural ("de la tara"), cu miile, care nici internet nu au...
ei poate nu au, dar contabilul lor sigur are fiindca altfel nu si-ar fi putut descarca decl. pe care oricum le depunea pe hartie pana acum (sau actualiza prg. de contabilitate pe care il foloseste). contabilitatea nu se mai poate tine "de mana" de f mult timp, haideti sa fim sinceri ! internetul a devenit o necesitate in munca financiar-contabila.

eu nu cred ca masura depunerii online (deci prin internet) este una proasta, ci dimpotriva ! apoi, NOI AM VRUT-O !! :sad: si am vrut-o chiar insistent ! iata ca o avem si repet : eu cred ca e f bine ! procedura este greoaie, mai ales la inceput (cu obtinerea certificatului), insa dupa aia e ok.

ma rog, in tara asta orice s-ar implementa si oricum s-ar face, tot vor fi unii nemultumiti fiindca nu poti satisface pretentiile/dorintele tuturor, asta-i clar ! de data este @gigi nemultumit (de ex.), data viitoare poate voi eu ... si tot asa ... :smile:



#184 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2011 - 01:26 AM

am fost azi la sectorul 1 si am depus D150 pt 2 firme. nu era coada deloc, de fapt nu era nimeni la coada :happy:
am intrebat ce facem daca avem 150 depusa si actele sunt in regula, dar totusi nu putem depune D 112 din motive obiective (nu primim confirmarea in timp util, nu merge site-ul ANAF, ... ) si mi s-a spus ca daca nu reusesc sa depun D112 pana joi, atunci sa vin cu ele in format clasic (hartie + CD) si cu copie dupa decl. 150 aferente, asa pot depune D 112 la ghiseu !!! :smile:

m-am linistit !! :sad: eu imi doresc sa mearga depunerea online, dar e f bine ca, in caz de "avarie", mai exista o posibilitate de rezolvare salvatoare !

ufff ... am avut ceva emotii ...



#185 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 August 2011 - 05:20 AM

@otilia: "ei poate nu au, dar contabilul lor sigur are fiindca altfel nu si-ar fi putut descarca decl. pe care oricum le depunea pe hartie pana acum (sau actualiza prg. de contabilitate pe care il foloseste). "

n-au (multi) nici contabilii aia de la tara internet...
cu declaratiile actualizate stii cum fac?...
iau "rata" si merg "la oras", la fiscul unde depun si declaratiile, si iau de acolo "pe cd" ce le trebuie...
fiscul e si sursa lor de informatie, ca si discutiile de "la coada" cu contabilii aia locali, mai destepti, "de la oras" (unde si socializeaza :happy:)...
... iar actualizarea prg. de contabilitate pe care il folosesc, le vine pe cd, prin posta, acasa... toti furnizorii de prg. au optiunea asta (pt aia "fara internet" :smile: )...



... daca "nu merge site-ul anaf" ar trebui sa ne dea banii inapoi...
banii aferenti unei luni (sau cate or fi, eu cred ca muuuuuuuuuuulte) de neutilizare a "semnaturii"...
mie asa mi se pare normal :sad:



#186 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2011 - 07:24 AM

Eu am depus din 5 august si tot nu-mi vin confirmarile, nici nu stiu sa ma adresez, firmei cu semnatura electronica sau anaf-ului :smile:



#187 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2011 - 10:30 AM

Vezi postareagigi, la 24 August 2011 - 05:20 AM, a spus:

cu declaratiile actualizate stii cum fac?...
iau "rata" si merg "la oras", la fiscul unde depun si declaratiile, si iau de acolo "pe cd" ce le trebuie...
probabil ca ai tu informatii mai bune decat ale mele fiindca eu stiu direct de la sursa ca admin. fin. nu mai dau prg. de declaratii pe CD (sau stick sau Floppy) de f mult timp ... dar daca zici tu ca dau ...

una peste alta, o putem tine tot intr-o discutie, zi de vara pana-n seara, dar timpul si practica in sine vor arata daca ai avut motive serioase sa te revolti atat de mult sau lumea contabila se va conforma cumva acestor cerinte de depunere online, cerinte pe care tot noi le-am formulat sus si tare, ani la rand !! acum avem depunere online !! :smile:

e f clar ca nimeni nu poate multumi pe toata lumea, orice ce ar face ...



#188 dacron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2011 - 04:43 PM

Am fost astazi cu declaratia 112la sectoarele 1 si 5. Mi le-au primit fara nici o problema ( fara sa fac dovada ca am depus 150 si fara sa depun vreo declaratie pe propria raspundere ).
De subliniat ca la ambele administartii financiare era liber ( nu tu coada , nu tu nervi )



#189 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 25 August 2011 - 01:31 AM

la sectorul 4 au primit dupa ce am inregistrat DEC 150
acu m-am uitat pe mail si am primit confirmarea (de la sectorul 4 a dec 150), chiar cu sediul expirat.
In 8 august nu mi-au primit dec 150 motivand ca am sediul expirat. Iar confirmarile le-am primit in a 4-a zi, iar acum in numa cateva ore. :smile:
Ce putem intelege dupa toata analiza?
Se poate! Si noi putem, dar si ei!
Consider ca acesta "ambuscada" s-a produs din cauza lor.
Poate ca in situatia mea au fost si altii si nu au putut depune DEC 150 sau nu au primit confirmarea activarii "contului" pentru a-si face treaba.
Pana nu ne provoaca "un pic" de stres - cred ca nu se simnt bine.
In ziua de 24 august-dec 150 depus in jurul orei 11-12, iar seara la orele 22- verific mail-ul si vad confirmarea. Deci? Au potential, dar nu-l "risipesc"!

Aceasta postare a fost editata de mony23: 25 August 2011 - 01:34 AM

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#190 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 August 2011 - 05:14 AM

@otilia: "...cerinte pe care tot noi le-am formulat sus si tare, ani la rand !! acum avem depunere online !!"

"...De anul acesta (e vorba de 2008), firmele din orice județ pot depune declarațiile fiscale online"

http://old.cotidianu...line-43486.html

... n-aveam cum sa cerem noi ceva ce aveam deja din 2008...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL