Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INVESTIGATIE PE PIATA SERVICIILOR EFECTUATE DE EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


INVESTIGATIE PE PIATA SERVICIILOR EFECTUATE DE EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI


117 replies to this topic

Poll: INVESTIGATIE PE PIATA SERVICIILOR EFECTUATE DE EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI (124 membri au votat)

Credeti ca initiativa Consiliul Concurentei este justificata?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Credeti ca o decizie de acest gen poate influenta piata serviciilor contabile din Romania?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#101 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 27 March 2009 - 09:18 PM

uuuuuuuuuuuups


http://www.europafm.ro/stiri/interne/dispu...urentei~n27401/

Dl sef al consiliului concurentei este consultant. O fi consultant fiscal ?
vioreld



#102 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 27 March 2009 - 10:23 PM

http://www.romaniaex...dex.php?id=2374

Cata stiinta, cata moralitate, cata independenta.

Eu cred ca investigatia care a fost declansata la CECCAR este expresia unui sentiment de gelozie.


<<De asemenea, din propria declaratie de avere rezulta ca face parte din societatea “Centrul Român de politici comerciale”, unde realizeaza venituri in calitate de consultant. In ultimul an a reusit performanta de a câstiga 145.000 de lei, adica peste 3.400 de euro pe luna. Potrivit art. 15, alin. 5 din Legea Concurentei, nr. 21/1996: “Calitatea de membru al CC este incompatibila cu exercitarea oricarei alte activitati profesionale sau de consultanta, cu participare directa sau prin persoane interpuse la conducerea sau administrarea unor entitati publice ori private sau cu detinerea de functii ori demnitati publice, cu exceptia activitatii didactice din invatamântul superior”.>>

Ai dreaq contabilii astia, ma concureaza pe mine, auzi ? Ia sa ma duc eu peste ei si sa le arat eu cine -i sefu' !

vioreld



#103 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 12 May 2009 - 10:20 AM

Sa va spun o patanie, legata de marea gradina a Domnului.
Anul acesta mi-am deschis biroul de conta. Bun. Au aparut primii clienti. Si am folosit contractul din standardele CECCAR. La primul client n-am avut treaba. Apoi a aparut si-al doilea. La fel. Contractul ok.

Apoi a aparut minunea.

O doamna patron, care voia s scape de contabila existenta pe nu stiu ce motive. Discutam problemele initiale si, dupa ce-am batut mana, ii duc contractul. Aici a inceput discutia: ce e aia? De ce apare aia in contract? Nu-s de acord cu aia... Bun, dupa discutie, si injumatatirea contractului, urma sa-i duc forma finala+sa ma apuc de treaba. Ia ghciti? Ma suna ca nu putem colabora, din cauza contractului...

Voi ce contracte folositi? E chiar asa nasol contractul standard, sau pur si simplu s-au obisnuit sa ne exploateze...?



#104 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 04 June 2009 - 10:04 PM

Vezi postareardelia, la May 12 2009, 11:20 AM, a spus:

Voi ce contracte folositi? E chiar asa nasol contractul standard, sau pur si simplu s-au obisnuit sa ne exploateze...?

Contractul standard e ok. Mai ales ca poate fi adaptat.
Acum ... daca nu le place contractul ... sunt si ei patroni si ,,la conta se pricep oleaca''.
Cred ca va dati seama ca persoana care tinea inainte contabilitatea nu a avut nici un fel de contract. Si in consecinta nici dreptul de a tine contabilitatea.
Asa ca ... eu cred ca e mai bine ca nu ati batut palma.
Eu nu cred ca atata timp cat respectam cerinta de a efectua lucrari numai in baza contractului ne pot exploata ei asa cum vor. Tocmai asta e problema care cred ca a facut-o sa renunte. Cred ca vroia sa va exploateze si pe dvs asa cum o exploata pe persoana care tinea anterior contabilitatea .... Dar contractul nu ii oferea aceasta posibilitate. :) Sper sa nu ma insel.
vioreld



#105 accserv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 17 June 2009 - 01:04 PM

problema e ca contabilii astia siau obisnuit clientii cu absolut toate si ei sunt azi la unu maine la altu si uite asa merge treaba siasa sunt multi zic ei.
Cred ca ar trebui infiintat un site sau o baza de date doar si numai pentru contabili autorizati sau firme de conta autorizate care sa aibe acces la o baza cu rauplatnici, unde sa se scrie despre fiecare rauplatnic exact ceea ce sa intamplat si detalii despre firma ca si un CRB.
sI NU MAI FITI ASA INDULGENTI CU FIRMELE CA TOTI AU DE PIERDUT DE PE CHESTIA ASTA DE LA MIC LA MARE.



#106 contnap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 17 June 2009 - 01:10 PM

Buna ziua

Eu cred ca ar fi foarte bine pentru membri CECCAR instituirea de tarife minime, iar cine percepe onorariul sub tariful minim exclus din profesie si va spun si de ce, 95% dintre prestatorii de servicii contabile practica preturi derizorii adica de dumping eu sunt pe piata de circa 5 ani si nu inteleg cum o firma de contabilitate din Bucuresti poate sa perceapa 200/ron luna cu tva inclus la o firma care are 50 de documente de intrare, 50 documete de iesire si pana in 10 salariati, acest tarif nu acopera nici cheltuielile cu procesarea, listarea si transmiterea datelor iar pentru o asemnea firma eu percep 150-180 euro. Aici trebuie umblat daca se doreste prestigiul profesionistilor contabil, iar solutia sa se elimine aceste discrepante se poate face doar prin tarif minim obligatoriu, dar noi aplicam principiile de piata castigam din cantitate, dar s-a ajuns la concluzia peste tot in lume ca acest principiu nu este sanatos, ca sa se castige doar din cantitate se face rabat in detrimentul calitatii, asa ca opinia mea este servicii de calitate la onorarii de calitate, iar singura solutie pentru a se realiza acest lucru trebuie introduse imperativ tarife minime de cel putin 100 euro/luna la firma fara activitate si cresterea progresiva in functie de volumul activitatii, numarul maxim de firme pe persona angajata sau autorizata 15-20 de firme, instituirea la registrul comertului la constituirea firmei ''orice patron sa faca dovada ca are contract de munca sua prestari servicii cu persoana calificata sau autorizata in domeniu''. Contabililor doar asa vom reusi sa ne castigam prestigiul pe piata nu altfel.
Va multumesc



#107 accserv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 17 June 2009 - 01:16 PM

In firma mea vin zilnic sau la doua zile noi clienti interesati de contabilitate si isi critica vechii contabili ca nau facut nimi ca nu iau depus declaratii cas prosti ca .....dar de fapt marea majoritate nu toti daR MAJORITARII NU AU PLATIT CONTABILUL si uite asa zilnic se face cate o firma de ras din cauza unui raupltnic care critica aceea firma de conta.HAIDETI SA FACEM UN CRB AL EXPERTILOR CONTABILI DIN ROMANIA

PANA LA URMA MAJORITATEA CONSIDERA CONTABILUL ULTIMUL OM DIN FIRMA DESI CRED CA AR TREBUI SA FIE CEL PUTIN PE LOCUL 2 INTRO FIRMA ADICA CONDUCATORII SI CONTABILUL.:)))
:sad:

CRED CA AR AJUTA MULT SA STII CEVA DESPRE NOUA FIRMA CE ITI BATE LA USA SI VREA UN CONTRACT CU TINE SI NU NUMAI DESPRE PLATA BANILOR SUNT SI ALTE CHESTII MULT MAI IMPORTANTE CARE TREBUIESC STIUTE

ESTE ADEVARAT CA UN TARIF MINIM AR AJUTA FOARTE MULT CELE CU 200 RON SUNT CUM SUNT.....UN TARIF MINIM OBLIGATORIU IN FUNCTIE DE INREGISTRARI, ANGAJATI, CIFRA DE AFACERI...... TARIF MINIM SI CRB PT CONTABILI E UN INCEPUT EXTRAORDINAR



#108 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 June 2009 - 08:40 PM

In Luxemburg este un fel de CECCAR. Clientul X care nu a platit serviciile contabile unei firme sau PFA este afisat pe o lista. Orice contabil care vrea sa faca un contract cu clientul X intai se intereseaza daca ultimul contabil a fost platit, il obliga sa plateasca sau nu face contract. Undeva in legea lor este stipulat asta.
Am venit si am spus si eu la CECCAR Dolj si mi-au raspuns: da, ar fi bine, dar noi nu traim in Luxemburg...



#109 accserv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 17 June 2009 - 10:26 PM

da intradevar raspuns tipic si numai romanesc, DE CE SA FACEM NOI LA NOI NUI ASA DUTE DINCOLO DACA NUTI PLACE, sincer nu stiu cand se vor pune la punct lucrurile in romania nu stiu, sunt tanar si regret tot mai mult ca stau in romania
ar trebui sai facem noi sa plece pe cei care nau interes sa faca nimic pentru nimeni, si totul numai pe bani si pentru bani



#110 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 June 2009 - 12:34 AM

[quote name='contnap' date='Jun 17 2009, 01:10 PM' post='204635']
Buna ziua
Atata timp cat va exista concurenta neloiala din partea unor institutii ,,le stim noi foarte bine,,nu vom face nimic.Printre colegii de pe forum sunt foarte multi care practica ,,aceasta metoda,,.Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar ,toata lumea ar vrea sa castige bani ,,neimpozitati,, si atunci patronul care vine la mine si aude cat este tariful ,ce spune ? aaaaaaaaaa este scump !!! mai bine ma duc la d-na cutarica care lucreaza ,,la negru,, si scutesc niste bani.In primul rand ,noi suntem de vina ptr.ca, ne mancam unii pe altii .Sa zicem ca, pe o strada sunt doua cabinete de contabilitate si fiecare are tariful ei ,,Normal ,,!!! dar nu este asa .Nu suntem uniti sa practicam aceleasi tarife in functie de volumul de activitate si sa inlaturam concurenta neloiala.Mi-e greata de tot sistemul din tara asta .Cu alta ocazie si in alt topic ,la un subiect potrivit ,o sa va povestesc ce am vazut in Belgia la o firma.
Ce investigatie ? Tot ce se intampla in tara asta este un haos incepand de la legi pana la cel mai mic copil.



#111 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 June 2009 - 08:18 AM

buna ziua , sint intru totul de acord cu cele spuse de colegii mei in ultimele doua zile !
-ar trebui facut o lista cu firmele rai-platnici
- ar trebui sa sa eliminam concurenta neloiala : firmele si persoanele NEAUTORIZATE ! oricine care a facut un curs de contabilitate CREDE ca poate sa faca contabilitate si ca are drept de semnatura !si bineinteles ne face concurenta la preturi DERIZORII .si de aceea este ce este !nu putem sa rezistam la o asemenea concurenta ca numai concurenta NU E !
- de asemenea trebuie verificate si firmele si persoanele care sint autorizate de modul cum isi fac treaba ! si tarifele !
De asemenea si patronii trebuie EDUCATI ! in multe privinte !
Numai asa putem restabili profesia !
:sad:



#112 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 June 2009 - 08:35 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 17 2009, 08:40 PM, a spus:

In Luxemburg ... Orice contabil care vrea sa faca un contract cu clientul X intai se intereseaza daca ultimul contabil a fost platit, il obliga sa plateasca sau nu face contract...
Exista o Norma CECCAR (parca 21) in care sa cere expertului contabil (iar orice norma profesionala e obligatorie pentru expert) sa nu faca contract cu o firma pana ce firma nu-i permite sa ia legatura cu expertul anterior (daca a fost expert) ca acesta sa-i confirme ca intreruperea contractului nu a fost din motiv de neplata a contabilului si nici din motiv ca nu a fost de acord cu incalcarea legii, cazuri in care nu poate face un nou contract. Dar nici unii din Ceccar vad ca nu-si stiu propriile norme.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#113 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 June 2009 - 09:04 AM

discutii pe aceasta tema s-au facut pe mai multe forumuri !noi nu putem sa depasim stadiul de VAITAT !ar trebui sa ne organizam si sa stabililim masuri !Nu-mi vine sa cred ca NU SE POATE FACE NIMIC !sint convinsa ca multi dintre noi am muncit si am invatat ca sa ajungem aici ! cei care sintem experti contabili si contabili autorizati , economisti avem propriile costuri de mentinere a standardului profesional ! NU-MI VINE SA CRED ca sintem platiti mai rau ca un muncitor necalificat !!!!!!sau mai rau, nu sintem platiti cu lunile ,pe considerente puerile : ca firma nu a realizat profit , nu a facut vinzare DAR iti vine cu teancul mare de acte care trebuie prelucrate ! aceasta situatie trebuie sa inceteze !trebuie sa facem ceva ! :sad:



#114 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 June 2009 - 09:29 AM

Vezi postareaaccserv, la Jun 17 2009, 11:26 PM, a spus:

da intradevar raspuns tipic si numai romanesc, DE CE SA FACEM NOI LA NOI NUI ASA DUTE DINCOLO DACA NUTI PLACE, sincer nu stiu cand se vor pune la punct lucrurile in romania nu stiu, sunt tanar si regret tot mai mult ca stau in romania
ar trebui sai facem noi sa plece pe cei care nau interes sa faca nimic pentru nimeni, si totul numai pe bani si pentru bani

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.



#115 accserv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 18 June 2009 - 12:52 PM

concluzia este ca sunt din ce in ce mai multi contabili care nu sunt platiti sau li se platesc facturile dupa o gramada de timp, prima masura am sa incerc eu sa o fac ,ma interesez cat ma costa sa fac o baza de date fparte complexa cu absolut toate detaliile despre firma rauplatnica si cat timp imi va lua si va voi comunica tot aici pe acest subiect
Va multumesc!



#116 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 22 June 2009 - 01:08 PM

sunt membru ceccar din 2006 si cu parere de rau pot sa spun ca mie personal nu mi se pare ca ceccar-ul imi apara drepturile, sub nici o forma.
m-am straduit sa respect normele deontologice, ca sa constat cu stupoare ca de fapt, degeaba sunt membru ceccar, degeaba platesc cotizatie: nu am voie sa fac asta..., nu am voie sa fac cealalta, pentru ca tot apar ordonante si legi care ma limiteaza.

am vrut sa emigrez in anul 2000 in australia, si m-am interesat de modul cum as putea sa-mi practic meseria de economist. pe scurt, trebuia sa devin membru al unei organizatii gen ceccar; doar atat, nu tu camera consultantilor fiscali, camera auditorilor, sau nu mai stiu cate alte organizatii.

se pare ca si in tarile din europa exista doar o singura organizatie pentru profesionistii contabili, in fiecare tara. de cele mai multe ori ma gandesc ca de fapt de vina suntem noi, membrii, care nu facem nimic, doar ne tot plangem pe forum.

poate ca ar trebui sa ne gandim ca de ziua contabilului in acest an sa facem ceva, sa ne fie auzita vocea...



#117 simona_m

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 23 June 2009 - 08:13 AM

Vezi postareadanf12, la Mar 5 2009, 05:02 PM, a spus:

Din punctul meu de vedere CECAR sunt niste HOTI. De ce sa nu pota sa imi tina mama contabilitatea care are o vechime de 20 de ani ca si contabil??? Ca nu este acreditata de CECAR???? MARI HOTI.
Mama iti poate tine contabilitatea .Fa-i contract de munca.



#118 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 23 June 2009 - 10:24 PM

Vezi postareasimona_m, la Jun 23 2009, 09:13 AM, a spus:

Vezi postareadanf12, la Mar 5 2009, 05:02 PM, a spus:

Din punctul meu de vedere CECAR sunt niste HOTI. De ce sa nu pota sa imi tina mama contabilitatea care are o vechime de 20 de ani ca si contabil??? Ca nu este acreditata de CECAR???? MARI HOTI.
Mama iti poate tine contabilitatea .Fa-i contract de munca.

Mama poate sa-ti tina contabilitatea, sa faca toate declaratiile, sa-ti faca tot ce poate pentru puiutii ei, dar legal daca nu are studii superioare si nu este angajata la firma SC pe care o administrezi nu ate DREPTUL SA-TI SEMNEZE S.F.A. ori alte raportari contabile.

Cit despre CECCAR nu ai de ce sa arunci cu piatra, inca nu a reusit sa bage pe nimeni in puscarie pentru practicarea profesiei nelegal, (nici nu au avut vrointa asta vreodata)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL