Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme stagiari an 1 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 22

Salt la continut


probleme stagiari an 1


619 replies to this topic

#421 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 08 July 2009 - 08:53 AM

Buna ziua,
va rog ajutati-ma cu rezolvari la urmatoarele probleme de la Categoria X ? Organizarea auditului intern si controlul intern al intreprinderii

Anul I ? Organizarea si planificarea contabilitatii unei intreprinderi - problemele 17 si 18 (enuntul in mesajul de mai sus)
In plus inca am urm. probleme de rezolvat:
6.ORGANIZAREA CONTABILITATII DE GESTIUNE. STUDIU DE CAZ: SOC.DE COMERT,SOC.DE PRODUCTIE

va rog sa ma ajutati... e musai sa predau lucrarea pana vineri..
Multam anticipat.
Va rog sa-mi trimiteti si mie raspunsurile daca le aveti pe mail: icsilla21@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:54 AM




#422 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 08 July 2009 - 12:36 PM

la prima intrebare este raspuns undeva pe la pag 15 din acest topic
rasfoieste si tu putin :)

traim intr-o lume confuza



#423 ilie dana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 July 2009 - 08:07 PM

rog raspuns audit

categoria II audit
Cind se verifica respectarea principiilor contabile in ce priveste capitalurile propii, ce obiective de audit identificati
a/ drepturi si obligatii si evaluarea
b/ drepturi si obligatii si existenta
c/ numai existenta
Durata de transformare a resurselor in folosinta este un indicator care exprima functia de intermediere a unei banci si se determina ca raport intre
a/ activele si pasivele bancii
b/durata medie a folosintelor si durata medie a resurselor
c/ activele bilantiere si cele in afara bilantului

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:45 AM




#424 teodora.dineci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 July 2009 - 08:59 PM

As dori si eu rezolvarea la ceste doua subiecte. Adresa de mail este teodora.dineci@gmail.com
am si eu subiecte rezolvate. La nevoie ne ajutam.

2. Reguli de evaluare alternative a elementelor de bilant in conformitate cu Reglementarile contabile in vigoare. Studiu de caz.


3. Orice planificare incepe cu intrebarea ?pentru ce suntem aici?? Aceasta presupune termene (orizonturi de timp) si etape sau strategii adecvate termenelor.
Termenele pot fi:
termen scurt: pina la un an;
termen mediu: intre doi si cinci ani;
termen lung: peste cinci ani.
In functie de termenele stabilite etapele pot fi:
planificarea strategica ;
planificarea tactica;
planificarea operativa.

Identificati intrebarile la care trebuie sa raspunda fiecare etapa de planificare in domeniul organizarii contabilitatii la nivelul unei intreprinderi,informatiile importante necesare si exemple pentru continutul fiecarei etape de planificare.



#425 anda90

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 July 2009 - 07:32 AM

va rog, daca puteti sa ma ajutati cu rezolvarile la urmatoarele probleme
EVALUARE
O întreprindere si-a constituit un patrimoniu compus în principal din participatii minoritare în afaceri industriale si comerciale. Bilantul s?u se prezint? astfel la sfârsitul exercitiului N:
ACTIV PASIV
Imobilizari corporale nete 5 Capitaluri proprii 112
Imobilizari financiare 120 Datorii financiare 25
Disponibilitati banesti 12
TOTAL 137 Total 137
Imobiliz?rile corporale ale afacerii sunt constituite în principal din mobilier de birou pe care îl utilizeaz? pentru propriile nevoi si care are o valoare de piat? estimat? la 11 milioane u.m. Imobiliz?rile financiare cuprind portofoliul de participatii minoritare care includ dou? categorii distincte:
? titluri ale societ?tilor necotate pentru o valoare net? contabil? de 88 milioane u.m. care genereaz?, în opinia managerilor, plusvalori potentiale brute de 15 milioane u.m.;
? ? titluri ale societ?tilor cotate a c?ror valoare bursier? reprezint?, pentru partea detinut? de întreprindere, 50 milioane u.m.
Întreprinderea are, ca urmare a unor pierderi aferente exercitiului anterior, un rezultat reportat negativ de 15 milioane u.m.
Aceste pierderi se vor recupera în urm?torii 5 ani, perioad? în care se va determina o economie de impozit pe profit. Impozitul pe profit este de 40%, cel aferent plusvalorilor activelor de 28%. Rentabilitatea capitalurilor proprii asteptat? de piat? pentru acest tip de afacere este de 10%.
s? se determine economia de impozit pe profit indus? de pierderi.
182. Se reia enuntul de la problema 180 cu urm?toarea cerint?: s? se calculeze activul net contabil.
183. Grupul Y detine, prin intermediul societ?tii-mame, un control majoritar asupra a trei societ?ti: A, B si C.
Bilantul societ?tii-mame, încheiat la sfârsitul exercitiului N, se prezint? astfel:

Se mai cunosc urm?toarele:
? imobiliz?rile corporale corespund cl?dirii ce reprezint? sediul social al grupului (regrupeaz? ansamblul serviciilor administrative si comerciale ale grupului si ale celor trei filiale); o expertiz? recent? îi atribuie o valoare de piat? de 16 milioane u.m.;
? imobiliz?rile financiare cuprind, pe de o parte, valoarea net? contabil? a participatiilor în societ?tile A, B, C si, pe de alt? parte, un împrumut de 12 milioane u.m. acordat unui partener comercial al grupului care are unele dificult?ti financiare. Dup? ultimele informatii, acest partener ar putea ajunge în situatia încet?rii pl?tilor.
În privinta filialelor, se mai stie:
? A reprezint? în bilantul grupului o valoare net? contabil? de 50 milioane u.m. Este o societate necotat? care are datorii financiare de 18 milioane si care a obtinut în ultimul exercitiu un rezultat din exploatare de 9 milioane. Societ?tile cotate ale aceluiasi sector de activitate prezint? actualmente urm?torii multiplii asupra rezultatelor ultimului exercitiu: 10 pentru rezultatul exploat?rii si 15 pentru rezultatul net;
? B este o societate cotat? pe piata secundar? de 2 ani. Valoarea net? contabil? în cadrul grupului, care detine din capitalurile sale o cot? de 55%, este de 35 milioane. În urma unor performante deosebite, B prezint? la ora actual?, pe baza mediei cursurilor înregistrate pe parcursul ultimei luni bursiere, o capitalizare bursier? de 130 milioane;
? C este o societate tân?r?, în puternic? crestere, a c?rei finantare a fost realizat? deocamdat? doar din capitaluri proprii. Rentabilitatea sa nu este mare, dar tinând seama de potentialul s?u, se estimeaz? o valoare global apropiat? de cifra de afaceri anual?, de 32 milioane pentru ultimul exercitiu. Grupul detine 100% din capitalul s?u. Alte informatii: impozit pe profit 40%, impozit pe plusvalorile aferente activelor pe termen lung 28%.
S? se determine valoarea actual? a participatiilor în societ?tile A, B si C.

ANALIZA DIAG.
1. Calcula?i și interpreta?i situa?ia netă a unei întreprinderi care prezintă următoarea situa?ie financiară:
Indicator 31.12.n
Imobilizări 2000
Stocuri 500
Creante 150
Disponibilită?i 50
Datorii mai mari de un an 1150
Datorii mai mici de un an 350

2. Calcula?i și interpreta?i situa?ia netă a unei întreprinderi care prezintă următoarea situa?ie financiara
Indicator 31.12.n
Imobilizări 1500
Stocuri 400
Creante 250
Disponibilită?i 30
Datorii mai mari de un an 2500
Datorii mai mici de un an 350
Din care datorii bancare pe termen foartescurt 5

3. Analiza?i pozi?ia întreprinderii de la punctul 2 din perspectiva riscului de lipsă de lichiditate

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:55 AM




#426 MIRVEL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 July 2009 - 10:31 AM

Problema nr.1 cea cu fluxul de numerar la analiza diagnostic. te rog frumos Ary,daca ai facut rost de rezolvare trimite-mi si mie pe mail mirela_velici@yahoo.com.multumesc anticipat.

Are cineva raspuns la Analiza diagnostic: sa se calculeze fluxul de numerar generat de intreprinderea B in exercitiul n+1 si sa se interpreteze fluxurile de numerar aferente activitatilor operationale,financiare si de investitii, cunoscandu-se urmatoarele informatii din situatiile financiare:
N N+1
imobilizari 1000 1000
stocuri 300 350
creante 400 430
disponibilitati 100 70
TOTAL ACTIV 1800 1960
capitaluri proprii 500 600
datorii financiare 600 650
furnizori 200 300.
datorii salariale si fiscale 450 390
credite de trezorerie 50 10

INDICATOR u.m.
Cifra de afaceri 1000
Cheltulili materiale 300
cheltuieli salariale 400
cheltuieli fiscale si sociale 50
chelt cu amortizarea 100
chelt cu dobanda 50
Impozit pe profit 25

va rog trimiteti pe mail : mirela_velici2yahoo.com
multumesc anticipat colegilor care viziteaza acest site

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:56 AM




#427 teodora dumitru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 July 2009 - 11:42 PM

Buna, are cineva rezolvarea urmatoarei probleme la analiza:
20. Să se calculeze pentru societatea comercială ACI S.A. indicatorii de lichiditate și să se interpreteze. Daca da trimiteti-mi si mie, va rog, rezolvarea pe adresa ddoyny@yahoo.com. Multumesc!



#428 MIRVEL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 July 2009 - 01:36 PM

1. Lichiditatea globala(generala) reflecta posibilitatea componentelor patrimoniale curente de a se transforma intr-un termen scurt in lichiditati pentru a
satisface obligatiile de plata exigibile.
Se apreciaza o lichiditate globala favorabila atunci cand are o marime supraunitara (intre 2 si 2.5)

Active circulante
Lichiditatea globala = --------------------------- ;
Datorii curente

2. Lichiditatea redusa (intermediara) , trebuie sa tinda inspre o marime unitara ( intre 0.6 si 1 )

Active circulante- Stocuri
Lichiditate redusa = ----------------------------------;
Datorii curente


3. Lichiditatea imediata

TREZORERIE ( casa,dispozitii bancare si plasamente de scurta durata)
L.I =------------------------------------------------------------------------------
DATORII PE TERMEN SCURT


PROBLEMA RESPECTIVA NU O AM. Sper sa fie de ajutor indicatorii

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 July 2009 - 12:36 PM




#429 oanis20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 July 2009 - 10:46 AM

Vezi postareaoantaNIKO, la Jun 11 2009, 09:20 PM, a spus:

va rog ajutati-ma cu urmatoarele probleme: [...]3.SC ORINTEX SA vireaza un avans in suma de 3000 lei, TVA 19% la SC EMA SRL Piatra Neamt, pentru o livrare de 10.000 lei, TVA 19%, adaos 30%. Marfa primita se plateste pe masura vanzarii.
Ai reusit sa rezolvi problema cu avansul? Cred ca avem aceeasi tema. Daca vrei sa vb da-mi te rog adresa ta. Pe celelalte le-ai facut toate?
Buna, Cred ca avem aceeasi tema. Imi poti da adresa ta de email sa vorbim?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 July 2009 - 12:37 PM




#430 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2009 - 07:16 PM

Am mare nevoie de ajutor pentru ca la tema de stagiu am o problema pe care nu stiu de unde sa o apuc (problema 113):
"S.C ALFA SRL inregistreaza achizitionarea unui fond comercial la costul de achizitie de 1500 lei, precum si aportul de fond comercial la constituirea societatii, de 2700 lei, care apoi este cedat".
Punct!
Asta este toata problema! Sunt total neajutorata, ca sa nu spun altfel, in fata unei asemenea "piese". Datele problemei mi se par total insuficiente, asta pe langa faptul ca lipseste total cerinta.!
Astept ajutorul vostru, va multumesc anticipat si va raman profund recunoscatoare!



#431 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 July 2009 - 07:50 PM

Buna
va rog mult daca aveti rezolvarile la probleme acestea:
Contabilitate:
404. SC DACIA SA rascumpara 300 de actiuni, emise anterior, cunoscandu-se:
- valoare nominal unitara de 2 lei;
- cost unitar de achizitie de 1,7 lei
- actiunile sunt rascumparate cu decontare imediata din contul de disponibil pentru suma de 300 lei, si cu decontare ulterioara 210 lei;
- rascumpararea se face prin intermediul unei entitati spaecializate careia i se datoreaza un comision de 10% din costul de achizitie
- 100 de actiuni se anuleaza
- 200 de actiuni se revand angajatilor proprii la un pret de 1,6 lei, atat cu incasare imediata in numerar (50 actiuni), cat si cu decontare ulterioara, in termen de o luna (150 actiuni)

304. SC ALFA SA se aprovizioneaza de la SC GAMA SA cu marfuri in valoare de 600 lei, TVA 19%
- SC ALFA SA vinde SC BETA SA marfuri in valoare de 600 lei, TVA 19%
- SC ALFA SA trage asupra SC BETA SA o cambie in favoarea SC GAMA SA. Posesorul cambiei, respective SC GAMA SA poateutiliza cambia in unul din urmatoarele moduri:
a) transmite prin gir (andosare) cambia unui alt beneficiar SC OMEGA SA, fata de care are o obligatie dintru-un raport commercial anterior;
b)sconteaza cambia la banca inainte de scadenta; taxa de scont 14 lei;
c) pastreaza cambia in portofoliul pana la scadenta cand se face decontarea directa cu ?trasul? prin incasarea in numerar;
d) deconteaza cambia prin intermediul bancii sau oficiul postal , la scadenta banca retinand un comision de 4 lei.

214. SC ORADINUM SA primeste conform facturii nr.2200, 5000 m stofa de import a 1USD/m, curs valutar 2,7 lei/USD, taxe vamale 10%, accize 20 %, TVA 19%, care se elibereaza in consum.
Evaluare:
94. Se cunosc urmatoarele informatii financiare referitoare la o societate comerciala ce activeaza in domeniul intrustriei constructoare de masini:
Indicator: u.m.
Imobilizari 2000
Stocuri 1000
Creante 900
Disponibilitati 100
Capitaluri proprii 1700
Datorii financiare 1000
Furnizori 700
Datorii salariale 400
Datorii fiscal si sociale 100
Credite de trezorerie 100
Cifra de afaceri 2000
Sa se calculeze si sa se interpreteze duratele de rotatie ale elementelor de activ si pasiv circulant, si viteza de rotatie a activului circulant net.


multumesc anticipat colegilor de pe site

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 August 2009 - 07:02 PM




#432 addanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 July 2009 - 09:05 PM

Pana la urma stie cineva rezolvarea problemei:
Orice planificare incepe cu intrebarea “pentru ce suntem aici?” Aceasta presupune termene (orizonturi de timp) si etape sau strategii adecvate termenelor.
Termenele pot fi:
-termen scurt: pina la un an;
-termen mediu: intre doi si cinci ani;
-termen lung: peste cinci ani.
In functie de termenele stabilite etapele pot fi:
-planificarea strategica ;
-planificarea tactica;
-planificarea operativa.
Identificati intrebarile la care trebuie sa raspunda fiecare etapa de planificare in domeniul organizarii contabilitatii la nivelul unei intreprinderi,informatiile importante necesare si exemple pentru continutul fiecarei etape de planificare.



#433 getta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 13 July 2009 - 10:24 PM

are cineva rezolvarea la problema asta ?


19.(12). Societatea Stirex SA, audiata de dumneavoastra, a achizitionat la 1 iulie 2003 un ansamblu imobiliar spre renovare si a efectuat urmatoarele cheltuieli:
pretul de cumparare al terenului ………………………….30.000 lei
pretul de cumparare al constructiei …………………..…125.000 lei
taxe de inregistrare………………………………………..12.000 lei
alte cheltuieli cu actele……………………………………….800 lei
onorarii notar……………………………………………….1.500 lei (din care TVA 240 lei)
comisioane………………………………………………….1.800 lei (din care TVA 290 lei)
Cheltuieli arhitecti…………………………………………..3.600 lei (din care TVA 575 lei)
Cheltuieli renovare………………………………………....85.000 lei (din care TVA 13.500 lei)

Societatea a inregistrat in cheltuielile perioadei suma de 90.095 lei, la terenuri 30.000 lei si la constructii 125.000 lei. Care este suma corecta ce trebuie contabilizata in cheltuielile perioadei?
a) 7.700lei;
b) 0 lei;
c) 85.000 lei.



#434 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2009 - 11:34 PM

De la intalnirea cu lectorii am inteles ca raspunsul il gasim in cartea Contabilitate creativa

Va rog, nu ocoliti intrebarea mea!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 August 2009 - 07:03 PM




#435 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 14 July 2009 - 12:43 AM

[quote name='getta' date='Jul 13 2009, 11:24 PM' post='207009']
are cineva rezolvarea la problema asta ?

Cauta in paginile anterioare si vei gasi raspunsul.

[quote name='addanda' date='Jul 13 2009, 10:05 PM' post='207000']
Pana la urma stie cineva rezolvarea problemei:



cauta in paginile anterioare si vei gasi raspunsul



#436 Mitzurina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2009 - 09:50 AM

Ziua buna tuturor !

A rezolvat cineva problema urmatoare (si/sau altele in acelasi gen) ?

Activitatea de vanzare, la nivelul unei entitati, presupune:
a) implementarea strategiilor de marketing;
b) atingerea sau depasirea vanzarilor intr-o maniera eficienta;
c) predarea in timp util a comenzilor de la clienti departamentului care se ocupa cu implementarea lor;
Identificati si enumerati riscurile posibile ce pot sa apara si definiti proceduri de control intern care pot diminua aparitia riscurilor respective.

Daca aveti macar idei despre cum ar trebui raspuns, va rog sa-mi spuneti si mie; adresa mail: mitzurina@yahoo.com

Multumesc.



#437 ovilenu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 14 July 2009 - 07:39 PM

stagiar an 1.............Va rog foarte frumos, daca aveti rezolvate probl. la analiza sa mi le trimiteti si mie :lostit (13):


22. Să se calculeze și să se interpreteze soldurile intermediare de gestiune pentru întreprinderea ale cărei informații financiare sunt prezentate mai jos:

Indicator u.m.
Venituri din vânzarea mărfurilor 4000
Producția vândută 24000
Producția stocată 500
Subvenții de exploatare 2300
Cheltuieli cu materii prime 10000
Costul mărfurilor vândute 4200
Cheltuieli salariale 5000
Cheltuieli cu amortizarea 1000
Cheltuieli cu chirii 200
Impozite și taxe 300
Venituri din dobânzi 100
Cheltuieli cu dobânzi 500
Impozit pe profit 1400


23. Să se calculeze soldurile intermediare de gestiune în cazul societății ale cărei informații financiare sunt prezentate mai jos și să se analizeze evoluția acestora:

Indicator 31.12.n (u.m.) 31.12.n+1 (u.m.)
Venituri din vânzarea mărfurilor 0 1000
Producția vândută 20000 22000
Producția imobilizată 0 1000
Cheltuieli cu materii prime 3000 4000
Costul mărfurilor vândute 0 800
Cheltuieli salariale 7000 7800
Cheltuieli cu amortizarea 300 400


24. Să se calculeze rezultatele intermediare în manieră anglo‐saxonă pentru întreprinderea care e caracterizată prin următoarele venituri și cheltuieli:

Indicator u.m.
Venituri din vânzarea mărfurilor 4000
Producția vândută 33000
Producția stocată 3000
Cheltuieli cu materii prime 11000
Costul mărfurilor vândute 2200
Cheltuieli salariale 12000
Cheltuieli cu amortizarea 2000
Cheltuieli cu chirii 500
Venituri din dobânzi 100
Cheltuieli cu dobânzi 1400
Impozit pe profit 1500



#438 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2009 - 09:13 PM

Pentru Mitzurina- uitate- in fisierul atasat la pag 3

Fisiere atasate





#439 Mitzurina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2009 - 09:34 PM

Vezi postareamioara.m, la Jul 14 2009, 10:13 PM, a spus:

Pentru Mitzurina- uitate- in fisierul atasat la pag 3


Raspunsul e pt. ovilenu, dar sper sa ma inspire si pe mine...multumesc oricum !



#440 ovilenu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 15 July 2009 - 02:48 PM

Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu rezolvarile pt doctrinaFisier atasat  probl_analiza.doc   53.5K   575 downloadsFisier atasat  DOCTRINA_E.doc   19K   286 downloads si analiza diagnostic din atasament






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL