Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul impozit profit / topic 2009 si 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


calcul impozit profit / topic 2009 si 2010


372 replies to this topic

#21 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 19 June 2009 - 10:07 AM

Din cauza neinregistrarii unor chelt cu amortizarea in 2008 impozitul pe profit este diferit fata de cel din 101 si deja platit. ( e mai mic). Cum procedez? suntem in iunie, fac rectificativa la 101 acum?



#22 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 June 2009 - 10:09 AM

da
si inregistrezi prin 1174
la urmatorul bilant specifici in note




#23 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 03 July 2009 - 09:46 AM

O intrebare legata de determinarea sumelor ce reprezinta plati anticipate pt. impozitul pe profit:

Daca exercitiul financiar precedent a fost incheiat cu pieredere fiscala, la determinarea impozitului pe trimestrul I (si urmatoarele) tin cont si de pierderea fiscala a nului precedent, sau nu?
Si care este baza legala la care trebuie sa ma raportez?

Multumesc anticipat!



#24 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 July 2009 - 11:19 AM

plati anticipate se fac deocamdata doar daca esti incadrat la art 34 Cod fiscal, a) contribuabilii, societăți comerciale bancare, persoane juridice române, și sucursalele din România ale băncilor, persoane juridice străine, au obligația de a plăti impozit pe profit anual, cu plăți anticipate efectuate trimestrial, actualizate cu indicele de inflație (decembrie față de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile anticipate. Termenul până la care se efectuează plata impozitului anual este termenul de depunere a declarației privind impozitul pe profit, prevăzut la art. 35 alin. (1); "
Pentru ceilalti din 01.01.2010.

Trebuie sa tii cont de pierderea fiscala de recuperat, baza legala si explicatii Cod fiscal Art. 26. ?
(1) Pierderea anuală, stabilită prin declarația de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obținute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
(2) Pierderea fiscală înregistrată de contribuabilii care își încetează existența prin divizare sau fuziune nu se recuperează de către contribuabilii nou-înființați sau de către cei care preiau patrimoniul societății absorbite, după caz.
(3) În cazul persoanelor juridice străine, prevederile alin. (1) se aplică luându-se în considerare numai veniturile și cheltuielile atribuibile sediului permanent în România.
(4) Contribuabilii care au fost plătitori de impozit pe venit și care anterior au realizat pierdere fiscală intră sub incidența prevederilor alin. (1) de la data la care au revenit la sistemul de impozitare reglementat de prezentul titlu.
Această pierdere se recuperează pe perioada cuprinsă între data înregistrării pierderii fiscale și limita celor 5 ani.

Perioada s-a schimbat anul asta, e vorba de urmatorii sapte ani consecutivi.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 03 July 2009 - 11:20 AM




#25 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 03 July 2009 - 01:12 PM

Sa vad daca am inteles bine:
am un SRL cu pierdere fiscala la 31.12.2008 de 700 lei

in trim I 2009 are venituri impozabile de 2.000 lei
cheltuieli aferente de 1.200 lei
rezulta un profit impozabil de:

2.000 - 1.200 = 800 din care se mai scade pierderea fiscala de 700 lei,
deci
800 - 700 = 100 lei

si un impozit de 16 lei

Pentru trim II doi calculele sunt identice cu mentiunea ca pierderea fiscala a anului 2008 (700 lei) se pastreaza in calcul.

am inteles bine?

Multumesc anticipat!



#26 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 July 2009 - 01:16 PM

da, ai inteles corect. La trim II, III, IV iei in considerare sumele cumulat. La trim IV daca nu poti termina calculul pana la 15.02, platesti suma egala cu cea din trim III.



#27 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 03 July 2009 - 01:51 PM

Multumesc mult
Nu pot sa zic ca nu am habar despre cum se calculeaza, dar am fost indusa in eroare de cineva de la finante, care zicea ca astfel de regularizari se fac doar la sfarsitul exercitiului financiar, la depunerea decl 101 si nu si in cursul anului, la trimestre (cel putin asa am inteles si eu si inca cel putin o persoana). Apropo, tot de acolo am inteles ca platile trimestriale sunt de fapt plati anticipate pentru impozitul pe profit, si cred ca se poate considera asa in baza art. 34, alin. 1 lit)b


(1) Plata impozitului se face astfel:

a) contribuabilii, societăți comerciale bancare, persoane juridice române, și sucursalele din România ale băncilor, persoane juridice străine, au obligația de a plăti impozit pe profit anual, cu plăți anticipate efectuate trimestrial, actualizate cu indicele de inflație (decembrie față de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile anticipate. Termenul până la care se efectuează plata impozitului anual este termenul de depunere a declarației privind impozitul pe profit, prevăzut la art. 35 alin. (1);

b) contribuabilii, alții decât cei prevăzuți la lit. a), au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit trimestrial până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul, dacă în prezentul articol nu se prevede altfel. Începând cu anul 2010, acești contribuabili urmează să aplice sistemul plăților anticipate prevăzut pentru contribuabilii menționați la lit. a).
................................................................................
................................
(6) Contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. a) au obligația de a declara și efectua trimestrial plăți anticipate, în contul impozitului pe profit anual, în sumă de o pătrime din impozitul pe profit datorat pentru anul precedent, actualizat cu indicele de inflație (decembrie față de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile anticipate, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se efectuează plata. Impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza căruia se determină plățile anticipate, este impozitul pe profit datorat conform declarației privind impozitul pe profit pentru anul precedent, fără a lua în calcul plățile anticipate efectuate în acel an.

(7) Prin excepție de la prevederile alin. (6), contribuabilii prevăzuți la alin. (1) nou-înființați efectuează plăți anticipate în contul impozitului pe profit la nivelul impozitului minim anual aferent primei tranșe de venituri totale, prevăzută la art. 18 alin.(3), recalculat în mod corespunzător pentru perioada impozabilă respectivă.

Norme metodologice:

Art. 34 al.7

98. Contribuabilii prevăzuți la art. 34 alin. (4) și (5) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, nu depun declarații trimestriale pentru impozitul pe profit.

99. Încadrarea în activitățile prevăzute la art. 34 alin. (4) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare este cea stabilită prin Hotărârea Guvernului nr. 656/1997 privind aprobarea Clasificării activităților din economia națională - CAEN, cu modificările ulterioare.

100. Pentru aplicarea prevederilor art. 34 alin. (7) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, plățile anticipate trimestriale datorate în contul impozitului pe profit se determină prin aplicarea cotei de impozit asupra profitului contabil cumulat de la începutul anului fiscal, din care se scad sumele datorate în contul impozitului pe profit pentru perioada precedentă trimestrului pentru care se datorează plata anticipată. Profitul contabil se determină ca diferență între veniturile și cheltuielile înregistrate în contabilitate, potrivit reglementărilor contabile, cumulat de la începutul anului fiscal. La stabilirea plăților anticipate efectuate în contul impozitului pe profit asupra profitului contabil nu se efectuează ajustări fiscale.
Si din aceasta cauza am fost in ceata, caci nu mai stiu la ce sa inteleg ca se refera faptul ca "nu se efectueaza ajustari fiscale", doar la noii infiintati. la toti cei prevazuti la alin. 1, deci si lit. (a) si (b)?

Dar multumesc pentru lamuriri!!!



#28 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 03 July 2009 - 02:20 PM

Da, pierderea fiscala o scazi din profitul impozabil la fiecare data de calcul a impozitului pe profit, dar acum cu OG 34 cred ca dupa ce faci aceste calcule le compari cu impozitul minim si il platesti pe acesta din urma.



#29 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 03 July 2009 - 02:36 PM

Vezi postarealeu50, la Jul 3 2009, 12:20 PM, a spus:

Da, pierderea fiscala o scazi din profitul impozabil la fiecare data de calcul a impozitului pe profit, dar acum cu OG 34 cred ca dupa ce faci aceste calcule le compari cu impozitul minim si il platesti pe acesta din urma.
De fapt pe cel mai mare dintre ele, nu? :sad:



#30 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 July 2009 - 04:07 PM

Bineinteles



#31 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 03 July 2009 - 04:37 PM

Da, pe cel mai mare, si la fel si pentru celelalte trimestre.



#32 roxana gologan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 July 2009 - 12:50 PM

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea situatie : la 30 iunie 2009 am sold debitor la 441 (impozit profit platit in plus la 31.12.2008 ) ,calculez impozitul minim conform O.G. 34 deoarece sunt pe pierdere - dar nu intereseaza pe nimeni asta ,tot trebuie platit - fac inregistrarea 691 - 441 cu suma datorata ,dar tot raman cu sold debitor la 441 ,deci tot mai am de recuperat . Ce fac in aceasta situatie ,platesc forfetarul si uit de contabilitate sau nu platesc nimic ,dar cum trec in decontul 100 ?

Va multumesc,
roxana



#33 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 07 July 2009 - 08:43 PM

Poti solicita restituirea impozitului platit in plus. Dar s-ar putea sa nu ti-l restituie fara control fiscal.Deci? :sad: :lnr (51):



#34 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2009 - 02:15 AM

eu cred ca ar merge si cererea de compensare, dar se pare tot cu control fiscal



#35 roxana gologan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 July 2009 - 09:31 AM

Multumesc frumos pentru raspunsuri ,dar ramanand un sold debitor de 550 lei nu vreau sa fac cerere de compensare - nu vreau sa ma leg la cap fara sa ma doara . Cred ca pana la urma cel mai bine este sa respect situatia mea financiara ,adica sa nu platesc nici un impozit ,eu avand de recuperat ,si doar sa ma lamuresc clar cum sa trec in decont.
roxana



#36 Nicoleta1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 July 2009 - 11:02 AM

Vezi postareamiti, la Mar 26 2009, 05:52 PM, a spus:

da , sigur nici nu ma gandeam sa ma complic cu bilantul , ( am inteles totusi ca se poate depune cu amenda de la 500 la 1500 )
eu nu eram sigur in privinta D101


multumesc pentru ajutor :lnr (51):



Cand vin cei de la ANAF in control ...trebuie sa fie concordanta intre suma din balanta(deci insclusiv suma trecuta in bilant) declaratia 101 si virament.
Nu exista concordanta ..se da amenda.
Daca nu rectifici D 101 iti poate calcula majorari si penalitati.... :sad:
Te-as sfatui sa refaci si declatia 101 si bilantul. Cu bilantul ...te duci cu originalul de la cel vechi si-ti va pune acelasi nr pe cel rectificat...Candva se putea..depinde si de cei de la ANAF , cat de binevoitori sunt ei.
SUCCES !!



#37 kamila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 July 2009 - 03:43 PM

Vezi postarealeu50, la Jul 3 2009, 03:20 PM, a spus:

Da, pierderea fiscala o scazi din profitul impozabil la fiecare data de calcul a impozitului pe profit, dar acum cu OG 34 cred ca dupa ce faci aceste calcule le compari cu impozitul minim si il platesti pe acesta din urma.

va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu calculul impozitului minim, in situatia in care am pierdere fiscala pe 2008, CA inrtre 0-52000= 2200 lei/an , am pierdere pe trim I si II 2009, cum calculez ? :sad:
ori este 367
ori este o patrime din 2200 cf OUG 34, deci 92



#38 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2009 - 05:47 PM

este 367, pentru ca OG34 intra in vigoare cu 01.05.2009.



#39 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 08 July 2009 - 08:26 PM

Vezi postareakamila, la Jul 8 2009, 04:43 PM, a spus:

....., CA inrtre 0-52000= 2200 lei/an , am pierdere pe trim I si II 2009, cum calculez ? :sad:
ori este 367
ori este o patrime din 2200 cf OUG 34, deci 92
Atentie la incadrare! Grila impozitului min este in functie de total venituri cu execeptiile prevazute si nu la CA!
PS: O patrime din 2200 = 550 :biggrin:

pt.NICOLETA1234
,,...........Cu bilantul ...te duci cu originalul de la cel vechi si-ti va pune acelasi nr pe cel rectificat...Candva se putea..depinde si de cei de la ANAF , cat de binevoitori sunt ei".

Aoleu!!!...dar de cand e moda asta?!

Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 08 July 2009 - 08:31 PM

%%%




***



#40 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2009 - 03:21 AM

Moda cu bilanturi rectificate e de ceva timp , personal am rezolvat vreo trei , care nu erau ale mele dar cunosteam in acele sectoare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL