Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contracte de cesiune - plati , facturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contracte de cesiune - plati , facturi

3 replies to this topic

#1 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 30 March 2009 - 04:17 PM

Buna ziua ,

vreau sa expun o problema , si nu stiu daca solutia alesa de mine este una corecta sau nu . v-as fi recunoscatoare pt un sfat .

eu reprezint o institutie , mai exact scoala
in luna iunie - iulie in baza HG 370 , am preluat un contract de lucrari de la Primarie .

Primaria fiind autoritatea contractanta iar fiama A , executantul . La scurt timp firma A cesioneaza contractul firmei B . (toate in 2006) - contract nefinalizat in 2008 si s-a continuat finantarea lui prin Hg 370/2008.
Astfel in 2008, scoala in calitate de beneficiar a trebuit sa preia printr-un act aditional acel contract .
Pana in prezent , lucrarile s-au efectuat in intregime , iar firma B a facturat toate lucarile .
Platile s-au efectuat in functie de receptia lucrarilor , si in functie de creditele disponibile .
In prezent Scoala se inregistreaza cu datorii catre firma B . (3 facturi emise din care 1 platita integral , 1 partial (10% din valoare ) si 1 neachitata defel )

Acum primesc alte credite , care ar acoperi o alta parte din factura platita partial .

Dar apare urmatoarea problema:

Vine notificare catre scoala insotita de un contract de cesiune , prin care firma B cesioneaza datoria scolii catre o alta Firma C .

Firma B a terminat lucrarile , doar ca nu si-a incasat intreaga suma .

In contractul initial , incheiat intre autoritatea contractanta si firma A spune ca orice modificare se face cu acordul ambelor parti . iar in cel de cesiune dintre Firma A si firma B se obliga Firma B sa respecte acel contract . Acum in contractul de cesiune dintre Firma B si Firma C , nu este aprobat si de autoritatea contractanta , ori scoala in calitate de beneficiar nu mi se pare corect sa isi ia raspunderea sa accepte fara acordul primariei .
Am solicitat firmei B ca impreuna cu Firma C sa solicite acordul , pt contractul de cesiune , al primariei , si imreuna cu receptia pe lucrari se poate face plata . Dar firma B sa emita facturi cu minus pe suma neachitata iar firma C sa emita facturi pe suma respectiva .
Si primesc raspuns ca Firma C nu mai emite facutri . iar ca firma B imi va da copie a exemplarului rosu al facturii (nu mai este cazul cu rosu sau verde ...) pe care va scrie ca s-a sesionat ...
Si nu pot fi de acord cu asta .

Este posibil ca suma facturata de B sa fie achitata firmei C ? ...

cate drepturi are acest contract de cesiune ... nu trebuia sa vb si sa poarte negocieri si cu partile implicate ? este vb de o institutie pulica ...

in urma raspunsului am luat hotararea de a face plata Firmei B si sa nu acceptam acel contract , dar nu e bine ... voiam un sfat din partea unor persoane , nu am primit , dar nu e bine sa fac plata nici asa ... nu mai inteleg nimic ....

Acum , ce pot sa fac ? astept un sfat ...

E gresit sa mi se faca factura pe minus apoi factura din partea firmei c ?
trebuie sa am garantia ca si lor li se stinge, si nu ma trezesc peste ani ca am platit aiurea .

multumesc .

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 April 2009 - 10:28 AM




#2 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 March 2009 - 06:43 PM

Asa cum este normal in Romania, totul se face prost de la inceput pana la sfarsit.

1. Nu stiu daca in Fisa de date a achizitiei (sau cum s-o mai numi acum) s-a mentionat posibilitatea cesionarii lucrarii de catre firma achizitoare catre alta firma, iar daca s-a acceptat asta, prost cap au avut aceia care au fost de acord.
2. Ce conditii s-au impus pentru participarea la procedura de achizitie ?

De aici pleaca totul, caci aceste doua insignifiante puncte (impreuna cu altele) ofera posibilitatea derularii unui contract in bune conditii sau (in cazul tau) in proaste conditii.

In orice caz, cele mai mari probleme sunt in bugetele locale, lipsa de oameni priceputi, lejeritatea cu care se cheltuiesc banii, increngatura de relatii si spagi ce se gaseste acolo este de nedescris.

Aceasta postare a fost editata de trikule: 30 March 2009 - 06:44 PM




#3 orei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 April 2009 - 09:48 AM

Parerea mea e ca pt. partea cu cesiunea si clauzele contractuale ar fi bine sa consulti juristul ISJ. Iar daca facturile le ai de la firma B le platesti lor (pe prcesele de receptie cine a semnat B sau C?), si ei nu au decit sa-si regleze conturile. Nu stiu ce primarie aveti de tara fara personal sau de municipiu unde este personal tehnic specializat angajat pt. scoli si gradinite unde de asemenea ai putea cere un sfat pt. ca ei au expertiza in acest sens.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 April 2009 - 05:47 PM
citare mesaj anterior




#4 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 04 April 2009 - 09:26 PM

Va multumesc pt raspuns ,

problema este destul de urata , si inca nu s-a finalizat .

Am incercat sa gasesc o solutie , si m-am batut de un zid cand ceream ceva firmei , apoi am cerut un sfat inspectoratului , si la sfatul lor am contactat din nou firma pt actele respective ce lipseau de la dosar , dar firma refuza sa colaboreze .

Am explicat doamnei directoare , si acum astept ,

S-a dus si ea pt a primi sfaturi si aceleasi pe care le-am primit si eu le-a primit si ea , astept , si sper sa reusim sa vb cu un jurist in momentul cesiunii , daca se va ajunge acolo , pt ca au aparut si alte probleme legate de acest contract . Ma bucur ca inspectoratul a subliniat exact ce am zis eu ca nu este ok .

Pt cesiune , mi s-a spus ca trebuie sa solicit cazierul fiscal al celor doua firme , iar raspunsul din partea firmei a fost ca nu mi-l poate da decat de pe firma pe care vor ei sa se faca plata , apoi am inteles ca aceasta este cauza cesiunei , adica firma B este datoare la stat cu o suma frumoasa , iar firma C este tot a lor si asa "jongleaza" ei .

Dar din punctul meu de vedere , fara sfatul unui jurist pt acea cesiune si fara storno pe facturi ... (ceea ce firma B nu vrea - cauza : - firma cu f mari datorii la bug statului ... problema recuperarii TVA-ului .... numai prostii ... )

Astept receptia finala si sper la rezolvarea problemei , o minune ...

In momentul de fata eu stiu ce am de facut , si in conditiile de acum eu nu fac plata , indiferent de riscuri .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL