Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


bilant ONG

bilant
55 replies to this topic

#41 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 03 April 2013 - 10:52 AM

BUNA ZIUA

La o asociatie fara scop patrimonial, care are obiect de activitate - invatamant, ce acte trebuie sa contina arhiva zip de depunere Bilant 2012 ?
E bine urmatoarele acte : formular 10, 20,21, 25, 26-(cu 0 ), PV AGA, Declaratia in conf. cu art.30 lin Legea 82/1991, Raportul presedintelui asociatiei.

Noi avem proceduri interne in ce priveste activitatea contabila, se mentioneaza acest lucru in declaratie?
Va multumesc!



#42 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 03 April 2013 - 02:59 PM

Pentru o asociatie din domeniul invatamantului: notele explicative, declaratia referitoare la politicile contabile, raportul consilului de administratie, hotararea adunarii generale, rapoartul cenzorului, daca este cazul Eu asa am depus..
Bilantul se face pe formularele de bilant pentru ONG.Se descarca de pe anaf.ro.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 03 April 2013 - 03:01 PM




#43 Studio2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 April 2013 - 11:08 AM

Vad ca ultimpul post e din 2012, adica acum un an.
Intrebarea mea este: pana la ce data trebuie depus bilantul anul acesta?



#44 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 April 2013 - 09:18 AM

Pana la 30 aprilie 2013 se depune bilantul ong.



#45 ciule

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 April 2013 - 09:15 AM

Lucrez la un ONG care in 2012 a primit fonduri publice. Citind pe internet diverse discutii am gasit ca situatiile financiare anuale trebuie auditate statutar, dar vorbind cu diversi auditori nu prea stiau despre ce e vorba. De aici intrebarea mea: daca mai sunt asociatii care au primit fonduri publice, cum s-a depus bilantul? Cu raport de audit sau fara? Si daca are cineva o baza legala in acest sens. Multumesc mult pentru ajutor!



#46 florisp2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 08 August 2013 - 01:13 PM

Buna ziua,

Conform ordin Nr. 1013 din 18 iulie 2013 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilã la 30 iunie 2013 a operatorilor economici , ong-urile depun bilant la 30.06.2013?



#47 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 03 October 2013 - 06:52 PM

Buna seara! Exista temei legal pentru afirmatia " ong-urile cu maxim 3 membri care nu sunt de utilitate publica nu sunt obligate sa intocmeasca raportul cenzorului pentru depunerea bilantului"? Am intalnit aceasta afirmatie pe mai multe site-uri de profil dar nu am gasit si temeiul legal.



#48 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 October 2013 - 08:26 PM

Nu se poate discuta de ong-uri cu maxim 3 membrii pentru ca un ong (asociatie) trebuie sa aiba minim 3 membrii cu drepturi depline.
Un ong (asociatie) care nu e de utilitate publica, care are peste 15 membrii cu drepturi depline trebuie sa aiba un cenzor, deci la bilant se depune si raportul cenzorului. La mai putini membrii, ramane la latitudinea lor daca sa aiba sau nu.



#49 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 04 October 2013 - 09:50 AM

Va multumesc!



#50 Elena_B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 September 2014 - 07:38 PM

In cazul unui ONG, asociatie, fara activitate de la infiintare, se poate depune declaratie de inactivitate pentru primul an 2013(ca si la SC) sau cum se procedeaza? multumesc mult



#51 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 09 September 2014 - 12:10 PM

Nu, declaratia de inactivitate e valabila doar pentru societati comerciale

Art. 37 din Legea contabilitatii:
2) Persoanele juridice care de la constituire nu au desfasurat activitate, precum si subunitatile fara personalitate juridica din Romania care apartin unor persoane juridice cu sediul in strainatate, care de la constituire nu au desfasurat activitate, depun o declaratie in acest sens, in termen de 60 de zile de la incheierea exercitiului financiar, la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice.

Dar ONG-urile nu au personalitate juridica, deci nu se incadreaza la alin.2. Prin urmare, trebuie depus bilant.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2014 - 01:31 PM

multumim mult, Brenda !! :wub:
bine ai revenit pe la noi, nu ne-am vazut de mult ...



#53 Mariana Calciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 February 2015 - 02:43 PM

Buna ziua,

Sunt angajata la o asociatie non profit infiintata in 2014 iulie. Are doar chelt de constituire de 900 de lei. Nu are cont la banca, nu are alte cheltuieli.
Intrebarea mea...cum va arata bilantul? nu am facut niciodata un bilant.
Multumesc anticipat!



#54 IlSimonisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 27 February 2015 - 02:03 PM

Buna ziua!

Ref. la o fundatie care nu e de utilitate publica (cu activit. de invatamant),care apare inreg. in Registrul Fundatiilor inca de la infiintarea acestuia (fiind infiintata inainte de 1990), care a depus bilant anual prescurtat la AFP de sector, potrivit OMEF 1969/2007(percizez ca este fara activit. economica) trebuia sa depuna bilantul la Registrul Fundatiilor, la max. 3 luni de la depunerea la AFP, in fiecare an?
Daca raspunsul este afirmativ ce pot sa fac acum? Sa depun de anul acesta si la Registrul Asoc. si Fundatiilor?
Obligatia publicarii la RAF este din 2009? Se poate publica un extras al sit. financ. pe site-ul firmei?
Precizez ca nu are datorii fata de Bg. de stat si Bg. de asig. soc. si fd. sp.
Care ar fi consecintele situatiei mai sus create???
Va multumesc pt. sprijinul acordat.



#55 Any Ray

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 April 2015 - 08:05 PM

Buna seara,

Daca unul dintre membrii unei asociatii tine contabilitatea acesteia, acest membru poate vota aprobarea bilantului contabil in Adunarea Generala a Asociatilor?

Va multumesc.



#56 elle85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 March 2016 - 02:22 PM

Buna ziua,

Excedentul din anii anteriori, la o Asociație de utilitate publică, pot sa-l folosesc numai la investiții?


Mulțumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL