Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing


161 replies to this topic

#21 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2009 - 11:15 AM

Vezi postareahelink, la Apr 28 2009, 08:43 AM, a spus:

Deducere TVA.

SUNA GROZAV, dar de ce sa nu pot deduce TVA-ul de la avans si valoarea reziduala dar TVAul la rate sa fie deductibila ??? :sad:
Nu vad nicio logica... avansul si valoarea reziduala inseamna achizitie dar ratele de liesing nu?
Intr-adevar, e impresionant numele de Porsche Bank, dar nu gasesc sustinerea punctului lor de vedere !



#22 amandeal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 30 April 2009 - 03:09 PM

As fi inteles sa fie deductibil TVA la ratele leasingului operational ( care ar putea fi interpretate ca si chirie la auto. ) dar nu si la cele de la leasingul financiar .
Si deocamdata nici in proiectul pentru Normele metodologice nu se lamureste in nici un fel acest aspect .




#23 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 May 2009 - 08:41 AM

Multe lucruri nu inteleg eu... Va intreb: la un contract de leasing financiar care a inceput in 2008 si care se va sfarsi in 2010 (deci acum vine factura in fiecare luna, nu mai e vorba de avans si inca nu de valoare reziduala), la facturile care vin acum, tva este deductibila?
Si daca tot am intervenit aici, va rog acceptati-mi si urmatoarea intrebare: Daca TVA la achizitia de combustibil este nedeductibil, care este articolul contabil? Lucrez cumva cu prorata tva?
Mii de multumiri!



#24 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2009 - 11:31 AM

Habar n-am daca TVA-ul la leasing este deductibil sau nu (vorbesc de autoturisme), nu m-am lamurit.
Nu are legatura cu prorata, sunt achizitii nu vanzari. 6022=401

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 May 2009 - 12:29 PM




#25 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 May 2009 - 07:22 PM

Dupa cate am inteles de d-na Gabriela Tudose , din min finantelor, cumpararea in cazul ctr de leasing financiar ,s-ar considera in momentul facturarii valorii reziduale, deci la aceasta factura nu se deduce tv-aul.



#26 adinutza_2908

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 07 May 2009 - 04:34 PM

Poate gasiti ceva concret referitor la problema asta sau primiti un raspuns de la o persoana autorizata (Finante, ceva...dc or intelege si ei )....ma intereseaza si pe mine pt doua leasing-uri in desfasurare...masinile conducerii...dc se deduce sau nu TVA-ul (rata si dobanda).Multumesc!



#27 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 12:45 PM

Incep sa ma lamuresc. TVA-ul la ratele de leasing este deductibil, doar la valoarea reziduala este nedeductibil. Raspunsul este dat in baza definitiei cumpararii de auto. data in Ordonanta, la care nu m-am gandit pana acum. Daca este asa, inseamna ca si avansul, care este considerat de fapt prima rata a leasingului are TVA-ul deductibil. referirea pe care o faceau in ordonanta la avansurile date inainte de 01.05. nu cred ca avea legatura cu avansul la leasing, asa il numim noi dar el este de fapt prima rata. Cum in codul fiscal transmiterea folosintei bunurilor in cadrul unui contract de leasing este considerata o prestare de servicii, si nu o achizitie sau livrare de bunuri, atunci nu se mai pune problema deductibilitatii TVA-ului la leasing, care este o prestare de servicii si nu o achizitie.
Imi pare rau ca m-am gandit atat de tarziu sa corelez definitiile , disperarea unui text de lege care ar putea sa fie restrictiv (cine sa se gandeasca la faptul ca ma lasa sa-mi deduc TVA-ul la leasing dar nu ma lasa la combustibil ! ) m-a emotionat mai tare decat trebuia.
Asta ar fi parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 May 2009 - 04:36 PM




#28 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 May 2009 - 01:02 PM

DOAMNE! Am innebunit de tot cu 34/2009!

(3) Prevederile alin. (1) și (2) nu se aplică pentru avansurile care au fost achitate înainte de data de 1 mai 2009 pentru valoarea totală sau parțială a vehiculelor rutiere motorizate, dacă livrarea acestora intervine după data de 1 mai 2009 inclusiv.

Dar, sa inteleg ca se aplica pentru avansurile platite dupa 1 mai 2009?
Ce rost are acest aliniat? La ora asta, ma depaseste. Incep sa pun intrebari de Bula! :sad:
Am contracte de lg cu val.rezid. in rate, evidentiata distinct pe factura. Bun. Nu deduc Tva aferent. Dar, oare, asta nu inseamna ca am optat pentru achizitia masinii, la sfarsitul contractului? Deci, nu mai deduc TVA nici la rate...
Mai mult, exista o recomandare a Asociatia Societatilor Financiare din Romania - ALB, ONG. postata si aici, pe forum, din care reiese ca in cazul in care nu avem val.rezid.prevazuta in ctr. sau a fost achitata in avans, transferul dreptului de proprietate se considera a fi odata cu ultima rata, rata la care nu avem drept de deducere al TVA.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 May 2009 - 04:36 PM




#29 adinutza_2908

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 May 2009 - 01:12 PM

Din ce am vazut aseara la emisiunea Nasul unde era invitata o doamna din Ministerul de Finante asa a explicat....ca tva-ul este nedeductibil doar la ultima factura care cuprinde valoarea reziduala, cand bunul devine al tau. Multumesc frumos.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 May 2009 - 04:36 PM




#30 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 03:50 PM

Citeaza

DOAMNE! Am innebunit de tot cu 34/2009!

(3) Prevederile alin. (1) și (2) nu se aplică pentru avansurile care au fost achitate înainte de data de 1 mai 2009 pentru valoarea totală sau parțială a vehiculelor rutiere motorizate, dacă livrarea acestora intervine după data de 1 mai 2009 inclusiv.

Dar, sa inteleg ca se aplica pentru avansurile platite dupa 1 mai 2009?
Ce rost are acest aliniat? La ora asta, ma depaseste. Incep sa pun intrebari de Bula! :sad:
Am contracte de lg cu val.rezid. in rate, evidentiata distinct pe factura. Bun. Nu deduc Tva aferent. Dar, oare, asta nu inseamna ca am optat pentru achizitia masinii, la sfarsitul contractului? Deci, nu mai deduc TVA nici la rate...
Mai mult, exista o recomandare a Asociatia Societatilor Financiare din Romania - ALB, ONG. postata si aici, pe forum, din care reiese ca in cazul in care nu avem val.rezid.prevazuta in ctr. sau a fost achitata in avans, transferul dreptului de proprietate se considera a fi odata cu ultima rata, rata la care nu avem drept de deducere al TVA.
:biggrin: Asa e, innebunim cu fiecare zi. Aliniatul se refera la avansuri achitate pt CUMPARAREA auto nu avansul de leasing, care este poreclit asa de catre noi, dar in desfasuratorul de la firmele de leasing este trecut ca Rata nr.1 ceea ce si este. Daca valoarea reziduala este trecuta la fiecare rata, este un pic de munca, dar asta nu inseamna nimic altceva (unde legea nu zice, nu ne bagam, chiar daca am optat pt achizitie, transferul proprietatii se face la achitarea integrala a valorii reziduale asa ca la rate se poate deduce TVA-ul). Teoretic firmele de liesing emit o factura pt transferul proprietatii, sau asa ar trebui. In Ordonanta 51/1997 art.2 lit.c scrie cam asa:
"valoare reziduala reprezinta valoarea la care, dupa achitarea de catre utilizator a tuturor ratelor de leasing prevazute in contract, precum si a tuturor celorlalte sume datorate conform contractului, se face transferul dreptului de proprietate asupra bunului catre locatar/utilizator si este stabilita de partile contractante."

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 May 2009 - 04:37 PM




#31 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 May 2009 - 04:14 PM

Vezi postareasilvia stanciu, la May 8 2009, 04:50 PM, a spus:


Multumesc mult.



#32 draggabi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 May 2009 - 10:59 AM

Vezi postareaConDor, la Apr 15 2009, 12:03 PM, a spus:

La art.32, pct.10 din OUG 34/2009 se prevede interzicerea dreptului de deducere a TVA aferenta achizitiilor de vehicule cu o greutate maxima autorizata sub 3500 kg. cu unele exceptii printre care :
“c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata, inclusiv pentru inchirierea catre alte persoane, instruirea de catre scolile de soferi, transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing financiar sau operational.”

Din aceasta prevedere rezulta faptul ca exceptia se aplica firmelor de leasing care achizitioneaza acele autovehicule specificate mai sus pentru transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing, firme (de leasing) care isi pot deduce TVA aferenta achizitiei acestor autovehicule, dar nu si utilizatorului din cadrul contractului de leasing, care cumpara aceste autovehicule de la firma de leasing.
O prevedere care lasa loc la interpretari, ca multe altele de altfel. Datorita impactului destul de mare al acestei prevederi, in cazul in care, asa cum se intelege la prima vedere, firma de leasing isi poate deduce TVA-ul, dar utilizatorul nu, va supun dezbaterii acest subiect. Cum interpretati prevederea respectiva ?
Salutari !
Sunt nou pe forum dar cred ca firma de leasing nu stie ce face utilizatorul cu autovehiculul deci se incadreaza undeva pe la cumparare- revanzare, pe cand eu ca utilizator care fac prestari servicii si alerg masina toata ziua nu imi pot deduce tva- ul la combustibil ? Am gresit undeva ?...



#33 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2009 - 01:14 PM

Cred ca gresesti doar pt ca nu pui intrebarea ca sa stim la ce sa raspundem. Este posibil ca sa nu poti deduce TVA-ul la combustibil, depinde ce prestari de servicii faci, dar nu vad legatura cu citatul ?!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 May 2009 - 09:56 AM




#34 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 10 May 2009 - 07:28 PM

Eu cred ca am inteles ce vrea sa spuna draggabi si anume ,,boscorodeste" faptul ca pt. auto<3500kg...cf. noului CF, LOCATORUL poate deduce ch. cu combustibilul si respectiv TVA aferent, pe cand UTILIZATORUL nu poate.
%%%




***



#35 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2009 - 12:49 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la May 10 2009, 08:28 PM, a spus:

Eu cred ca am inteles ce vrea sa spuna draggabi si anume ,,boscorodeste" faptul ca pt. auto<3500kg...cf. noului CF, LOCATORUL poate deduce ch. cu combustibilul si respectiv TVA aferent, pe cand UTILIZATORUL nu poate.

:biggrin:
Se poate, dar ma gandeam sa spuna ce obiect de activitate are, poate intra la deduceri, sau ii putem da o sugestie, stiu si eu.



#36 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 12 May 2009 - 12:50 AM

Vreau sa sustin si eu parerea celora care spun ca se va putea deduce in continuare TVA-ul la rate.Si aspun acest lucru pe baza definitiei "achizitiei", care implica transferul dreptului de proprietate, care se face doar la sfarsitul contractului, odata cu facturarea valorii reziduale.
Dar va spun ce pareri am mai auzit:cica prin definitia leasingului finaciar, te obligi ca la sfarsitul contractului sa cumperi bunul respectiv, deci automat si ratele sunt vazute tot ca si o achizitie.Eu nu prea sunt de-acord cu asta.
Referitor la avansuri,s-ar putea referi la faptul ca inainte de 1 mai am achitat un avans, la care am avut un TVA deductibil, iar dupa 1 mai (sa presupunem ca efectuam o achizitie pe care o achitam integral, nu leasing), cand mi se intocmeste fact.finala, in prealabil mi se va face stornarea avansului, iar apoi mi se factura valoarea totala +tva.S-ar putea ca doar diferenta de TVa dintre tva-ul final si cel de la avans sa nu fie decuctibila.
Este o parere; oricum sunt si eu interesata de topicul acesta si multumesc celora care si-au dat cu parerea, indiferent care este ea.Am ajuns la concluzia ca ordonata asta o putem intelege numai asa, ca altfel, normele metodologice sunt "subtiri".
Spor :sad:



#37 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2009 - 03:49 PM

Legat de acest subiect, am atasat un rezumat trimis de o firma de leasing, dupa aparitia normelor la CF, ca urmare a diverselor solicitari din partea clientilor.

Fisiere atasate





#38 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 12 May 2009 - 04:51 PM

Comentez materialul atasat de Helink.
*pagina 2 eroare-nu despre avansul la un contract de leasing se face referire in alin (30 art145^1
*in pagina 4 se contrazic singuri -raspunsul cu concluzia-
cf.NORME ART.129
(2) Transmiterea folosinței bunurilor în cadrul unui contract de leasing este considerată prestare de servicii conform art. 129 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal.
La sfârșitul perioadei de leasing, dacă locatorul/ finanțatorul transferă locatarului/ utilizatorului dreptul de proprietate asupra bunului, la solicitarea acestuia, operațiunea reprezintă o livrare de bunuri pentru valoarea la care se face transferul.
Se consideră a fi sfârșitul perioadei de leasing și data la care locatarul/utilizatorul poate opta pentru cumpărarea bunului înainte de sfârșitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni. ......
Rezulta ca valoarea la care se face transferul poate fi egala sau diferita de val.reziduala!!!!

Nu mai postez odata, pt. ca am discutat in sectiunea legislatie, oug34/varianta proiect..

Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 12 May 2009 - 04:52 PM

%%%




***



#39 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 12 May 2009 - 06:19 PM

Totusi eu nu inteleg ce se intampla cu leasingurile care sunt in desfasurare, eu am un contract inceput in februarie 2008, pana acum am dedus TVA-ul de acum nu mai deduc? cum fac? de leasingurile in desfasurare nu se spune nimic concret...stie cineva mai multe? va rog sa adaugati si aici un raspuns poate asa ma lamuresc si eu :sad:



#40 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2009 - 08:00 PM

L.Sanda ai dreptate cand sustii ca se va deduce in continuare TVA-ul la ratele de leasing deoarece ratele de leasing nu reprezinta o achizitie ci o prestare de servicii, In sustinerea celor de mai sus argumentez cu :
“Transmiterea folosinței bunurilor în cadrul unui contract de leasing este considerată prestare de servicii conform art. 129 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal. La sfârșitul perioadei de leasing, dacă locatorul / finanțatorul transferă locatarului/utilizatorului dreptul de proprietate asupra bunului, la solicitarea acestuia, operațiunea reprezintă o livrare de bunuri pentru valoarea la care se face transferul. Se consideră a fi sfârșitul perioadei de leasing și data la care locatarul/utilizatorul poate opta pentru cumpărarea bunului înainte de sfârșitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni.

Referitor la avansurile platite inainte de 1 mai 2009 si nu ma refer la avansurile pt leasing, ci avansurile pt achizitionarea unui vehicul , iarasi sunt de acord cu L.Sanda :sad: privind deductibilitatea partiala doar pentru TVA-ul aferent avansului platit inainte de 1 mai 2009.Concluzionand, avem :

1. Dacă au fost achitate parțial avansuri înainte de 1 mai 2009 și livrarea are loc după această dată, TVA va fi deductibilă propoțional cu suma achitată înainte de 1 mai 2009;
2. Vehiculele care au fost achiziționate înainte de 1 mai 2009 beneficiază de drept de deducere integral potrivit legii, chiar dacă sunt cumpărate cu plata în rate care se achită și după 1 mai 2009, sau dacă plata se face la anumite termene și după aceeași dată de 1 mai






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL