Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing


161 replies to this topic

#61 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2009 - 10:02 PM

Nu



#62 anaonea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2009 - 10:34 AM

Buna,
Am si eu o nelamurire in legatura cu TVA-ul si leasingul...

Am la firma o masina luata in leasing din 2005. In august 2008 se termina leasingul, iar valoarea reziduala a fost inclusa in ratele de leasing. Cum procedez cu TVA-ul deductibil/nedeductibil in acest caz?

Pe de alta parte, dupa ce se termina leasingul seful vrea sa vanda masina fiicei lui (persoana fizica) - inca nu stiu la ce valoare o va vinde, banuiesc ca valoarea neamortizata sau chiar mai putin... Factura de vanzare va fi cu TVA sau nu? Pe langa TVA-ul colectat din vanzare, mai am ceva de platit catre stat pentru TVA-ul dedus pe parcusul leasing-ului?

Multumesc pentru ajutor!




#63 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 June 2009 - 10:39 AM

TVA-ul dedus ramane dedus, daca vinde masina se factureaza cu tva care se plateste
daca vinde sub pret atunci platesti tva si la valoarea care este sub pret precum si imp profit deoarece este nedeductibila acea suma
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#64 andreas7777

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 09 June 2009 - 08:19 AM

REVIN poate intre timp cineva a ami fost in situatia asta ...........

In 2008 am luat un autoturism pe firma pe care aproape l-am achitat cam 60000 ron
la care am dedus TVA 19%.........
Mai am o rata minora la el deoarece am lasat la final 20% valoare reziduala si inca nu imi convenea sa ii achit.

Am 2 optiuni acum :
1. sa inchid firma lichidare dar nu stiu cum vand masina din firma catre mine .......... si daca statul nu imi cere TVA ul dedus inapoi ..........
2. sa preiau pe pers fizica leasingul de la firma de leasing (am aflat conditiile) dar iar nu stiu cum scad din firma masina (ea fiind totusi proprietatea firmei de elasing nu a mea).......... returnez TVA ul la facturile de leasing emise pana aucm la stat sau nu ...........
3. Sa suspend firma 3 ani si peste 4 ani masina sa nu mai valoreze decat 20 % ..............
Ar mai fi o varianta ca firma ii e datoare administratorului cam 70.000 lei din imprumuturi ........... si cumva sa ii vand masina in contul datoriei dar la fel s anu dau TVA ul inapoi la stat ................:(

Din ce ma discutat cu cineva din finante va trebui sa returnez TVA ul in orice situatie .......... din ce citesc pe forum nu ..........

Un sfat va rog daca se poate cum fac sa inchid firma si sa nu le dau TVA ul
...........



#65 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2009 - 09:20 AM

suspenzi firma, calculezi amortizare in continuare, nedeductibila, la val.reziduala nu deduci tva, iar dupa perioada de suspendare iti vinzi masina catre tine la pretul pietei sau val.neamortizata, tva redus.
La finante depui decontul 300 pe perioada suspendarii.
am dubii ce inseamna pentru finantele romane suspendarea firmei



#66 andreas7777

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 09 June 2009 - 03:08 PM

Am vb chiar cu directorul finantelor si mi-a zis ca in proportie de 99.99% pe perioada suspendarii nu pot calcula amortizare ........... deci o sa am peste 3 ani o masina veche de 4 ani dar amortizata la 1 an ........ ca si acum ........ deci voi da tva inapoi la val de azi ...............

Nu is lamurit la cedarea / preluarea leasingu lui de pe pers juridica pe pers fizica daca firma si-a dedus TVA din facturile de pana acum ...... cum ar mai putea fi obligata sa il colecteze ......... nefiind proprietara masinii ........ etc ..........

Mie masina mi -o va da firma de leasing prin acel contract de novatiune in 3 ..........

deci daca stie cineva exact care sunt inregistrarile firmei in acest caz in care cedeaza leasingul ........... tb sa de inapoi TVA ,,,,,,,?

masina e achitata aproape integral au mai ramas doar 450 euro + val reziduala de 20 % - 3160 euro ..........

merci

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 05:59 PM




#67 andreas7777

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 09 June 2009 - 03:14 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jun 4 2009, 11:39 AM, a spus:

TVA-ul dedus ramane dedus, daca vinde masina se factureaza cu tva care se plateste
daca vinde sub pret atunci platesti tva si la valoarea care este sub pret precum si imp profit deoarece este nedeductibila acea suma

Ramane dedus si daca cedeaza contractul de leasing unei pers fizice? Nu as vrea ca firma sa devina proprietara masinii si apoi sa ma chinui sa o scot din firma pe care oricum vreau sa o lichidez/suspend ......

Aceasta postare a fost editata de andreas7777: 09 June 2009 - 03:15 PM




#68 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2009 - 07:45 PM

adica nici directorul finantelor nu era sigur 100%?

firma de leasing schimba utilizatorul, inchide contr pers juridica, deschide contract pers fizica
tu va trebui sa faci vanzarea de la pers jur la pers fiz la val neamortizata sau la val. pietei
in mom in care faci factura, bineinteles ca va fi cu tva...asta e momentul magic al colectarii tva!

nu are legatura cu faptul ca masine e achitata sau nu



#69 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 09 June 2009 - 10:01 PM

Vezi postareaandreas7777, la Jun 9 2009, 03:14 PM, a spus:

Ramane dedus si daca cedeaza contractul de leasing unei pers fizice? Nu as vrea ca firma sa devina proprietara masinii si apoi sa ma chinui sa o scot din firma pe care oricum vreau sa o lichidez/suspend ......
Ramane dedus, pentru ca achizitia unei masini in leasing nu te face proprietar ci numai iti da dreptul la folosinta u dreptul de a o achizitiona la o valoare reziduala la finele contractului de leasing.
Daca renunti la leasing pe firma si inchei un contract de novatie pe persoana fizica este dupa parerea mea Ok.
Amortizarea o poti calcula si pentru perioada cat nu are activitate firma pentru ca masina se poate uza si moral nu numai fizic,(omfp 1752/2005-pct.64 alin.1 si 2) dar nu ai dreptul la amortizare deductibila fiscal.(art.24 din C.F.)



#70 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2009 - 10:49 PM

Nu sunt de acord cu deducerea tva aferent valorii reziduale facturate in avans, dupa data de 01.05.2009.
In rest da, ramane dedus orice altceva de pe factura de leasing

Cand cedezi contractul automat cedezi si masina si faci factura pentru vanzarea masinii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 05:59 PM




#71 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 09 June 2009 - 11:08 PM

Nu este vorba de tva aferenta valorii reziduale, ci despre TVA aferent ratelor de leasing.
Societatea nu are ce sa vanda pentru ca nu este proprietara , ci renunta la contractul de leasing , societatea de leasing impreuna cu cele doua parti incheie contractul de novatie, prin care transfera dreptul de folosinta de la societate la cel care va achita in continuare ratele de leasing.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 06:00 PM




#72 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2009 - 11:16 PM

Ai dreptate, nu trebuia sa spun ca se face factura pentru vanzarea masinii, ci pentru vanzarea leasing-ului ( daca ma pot exprima asa) adica avans, rate reziduale etc. Pentru transferul de proprietate se face proces-verbal de predare-primire, la fel ca si cel incheiat cu firma de leasing.

Dar totusi masina nu are o valoare? Cum descarci din gestiune?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 06:00 PM




#73 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 09 June 2009 - 11:26 PM

In cadrul contractului de novatie, adica de renuntare la leasind si trecerea in folosinta la alt utilizator inreguistrarile sunt urmatoarele:
167 = 213 cu suma existenta in 167,
2813 = 213 cu amortizarea calculata, si diferenta pana la valoarea de inregistrare in 213 se recunoaste ca si cheltuiala sau venit prin 658, respectin 758 ( de obicei este cheltuiala)deductibila fiscal.
Desigur ca intelegerea este intre cei trei subiecti si se poate stabili ca cel care preia contractul de leasing sa achite o suma oarecare celui care renunta, dar nu este obligatoriu, acest aspect depinzand de toti trei.



#74 andreas7777

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 10 June 2009 - 12:43 PM

Fac eu rezumatul sa fie simplu pt toata lumea in special pt mine:

- Fac contract de novatie deci nu am ce factura sa emit catre noua pers fizica, care va prelua leasingul .............. nu am masina in proprietatea mea si nu vreau nici un leu de la cel care preia contractul .....

- Pentru facturile emise pana la zi mi-am dedus TVA ul si ramane dedus nu il mai dau inapoi la dl stat ............
- Nu ma intereseaza valoarea reziduala sau deducerea TVA la ea pentru ca o preia viitorul posesor al contractului de leasing deci nu e facturata nici inainte nici dupa 01.05.2009 ...........
- Nu ma intereseaza cat a mai ramas de amortizat ca nu va mai fi in contabilitatea firmei masina ........... decat pt inregistrarile contabile astea finale expuse de leu50………..
- Ramane in dubiu daca cheltuiala efectuata pana acum cu amortizarea daca am inteles bine e deductibila fiscal la calculul imp pe profit (am pierdere 30.000 ron in 2008 si pb va creste anu asta deci nu cred ca e o pb sa imi iasa vreun impozit pe profit ) ……… societatea nu e nici micro e srl simplu fara angajati platitor de tva ……….
- Mihaela cva merci de info dar nu am ce sa vand ……….. aici e si pb mea eu doar renunt la un contract de leasing deci nu pot emite factura pt vanzarea masinii care e a societatii de leasing…….. fara pretentii de la cel care il preia ……… deci nu fac nici un venit ............ totusi in tara cred ca is mii de societati care renunta la contracte de leasing sau le transfera din motive de imposibilitate plata rate ......... pacat ca nu a fost nimeni pe forum sa ne explice exact cum a facut ..........

- Acum va rog sa imi confirmati daca inregistrarile propuse de leu 50 respectiv
167 = 213 cu suma existenta in 167,
2813 = 213 cu amortizarea calculata, si diferenta pana la valoarea de inregistrare in 213 se recunoaste ca si cheltuiala sau venit prin 658, respectiv 758 ( de obicei este cheltuiala)deductibila fiscal sunt ok …………

- In final eu vreau sa rezulte 3 lucruri :
o sa nu mai am facturi de achitat la leasing inca 4 nai de aucm incolo pe firma ca sa pot inchide/suspenda/lichida firma oricand
o masina sa nu ramana in firma ca la eventuala lichidare acum sau peste 3 ani si iar sa ma intorc la tva/amortizari bani dati la stat aiurea ……..
o sa nu returnez TVA ul pe care l-am achitat pana acum la facturile de leasing deja emise de firma de leasing …….

Sper sa nu va fi enervat cu insistenta mea dar din 10 contabili daca intrebi 5 spun intr un fel 5 in altul ............
O sa fac si la asistenta@mfinante.ro o intrebare care sper sa nu difere de solutia lui leu 50 .............. e cam singura care e ok pt mine dar vreau sa fie si legala ............



#75 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 01:51 PM

inregistrarile lui leo50 sunt corecte.
Dilema mea este ce ai platit tu pana acum- ce scrie pe factura de leasing: avans, rata, dobanda, rata reziduala etc.
Fiind leasing financiar cheltuiala ramane cheltuiala (chirie) deductibil si TVA deductibil.
Eu am avut toate aceste cazuri din 2005, dar fiecare a mers altfel: unul a vandut masina, altul a cedat-o fara vanzare (la aceeasi firma, in 3).

Diferenta dintre valoarea de inventar si amortizarea calculata (suma din 6583=2133) este nedeductibila.
Exemplu: valoare masina 200 lei
2133=167 -100 suma in rosu pentru diferenta din contract (sold 167) pe care il cedezi
2813=2133 10 amortizare calculata
6583=2133 90=190-100 diferenta valoare masina-amortizare si suma achitata prin 167 (valoare reala a contract pe perioada ta).
Sper ca m-am facut inteleasa



#76 andreas7777

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 11 June 2009 - 12:28 PM

Am platit avans intitial 25% apoi pe masura derularii contractului am mai achitat inca 7500 euro si am ramas acum cu 450 euro fara TVA din principal + 3100 fara TVA rata reziduala ........... bineinteles si vreo 12 rate normale cu dobanda ............ contractul fiind incheiat anul trecut in mai .........

Din ce spui tu ma interesa fraza asta Fiind leasing financiar cheltuiala ramane cheltuiala (chirie) deductibil si TVA deductibil. Ca sa nu ma trezesc peste ani si ani ca vine unu in control si imi ia penalitati ca mi am dedus tva ul si apoi am cedat contractul de leasing unei pers fizice ...........
merci de ajutor si sper sa imi conving contabila sa faca inregistrarea .........

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 06:00 PM




#77 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 June 2009 - 12:54 PM

Limitări speciale ale dreptului de deducere
"nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achizițiilor acestor vehicule
" deci nu prestarilor de servicii aferente leasing (ai definitia la art.25 Cod fiscal) Achizitia, respectiv transferul de proprietate se considera la momentul platii ultimei rate, a volorii reziduale, la valoarea acesteia.
"(2) Prin achiziție de vehicule, în sensul alin. (1), se înțelege cumpărarea unui vehicul din România, importul sau achiziția intracomunitară a vehiculului."

pe perioada derularii contractului:
b) bunurile care fac obiectul închirierii, leasingului, concesionării sau oricărei alte metode de punere a acestora la dispoziția unei persoane sunt considerate bunuri de capital aparținând persoanei care le închiriază, le dă în leasing sau le pune la dispoziția altei persoane;

din art 129
(3) Prestările de servicii cuprind operațiuni cum sunt:
a) închirierea de bunuri sau transmiterea folosinței bunurilor în cadrul unui contract de leasing;


Norme metodologice:
(2) Transmiterea folosinței bunurilor în cadrul unui contract de leasing este considerată prestare de servicii conform art. 129 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal. La sfârșitul perioadei de leasing, dacă locatorul/finanțatorul transferă locatarului/utilizatorului dreptul de proprietate asupra bunului, la solicitarea acestuia, operațiunea reprezintă o livrare de bunuri pentru valoarea la care se face transferul. Se consideră a fi sfârșitul perioadei de leasing și data la care locatarul/utilizatorul poate opta pentru cumpărarea bunului înainte de sfârșitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni. Dacă opțiunea de cumpărare a bunului de către locatar/utilizator se exercită înainte de derularea a 12 luni consecutive de la data începerii contractului de leasing, respectiv data de la care bunul este pus la dispoziția locatarului/utilizatorului, se consideră că nu a mai avut loc o operațiune de leasing, ci o livrare de bunuri la data la care bunul a fost pus la dispoziția locatarului/utilizatorului. Dacă în cursul derulării unui contract de leasing financiar intervine o cesiune între utilizatori cu acceptul locatorului/finanțatorului sau o cesiune a contractului de leasing financiar prin care se schimbă locatorul/finanțatorul, operațiunea nu constituie livrare de bunuri, considerându-se că persoana care preia contractul de leasing continuă persoana cedentului. Operațiunea este considerată în continuare prestare de servicii, persoana care preia contractul de leasing având aceleași obligații ca și cedentul în ceea ce privește taxa.

lamurita? da-i si contabilei tale textele de lege...



#78 cmts84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 June 2009 - 04:31 PM

Vezi postareaConDor, la Apr 15 2009, 12:03 PM, a spus:

La art.32, pct.10 din OUG 34/2009 se prevede interzicerea dreptului de deducere a TVA aferenta achizitiilor de vehicule cu o greutate maxima autorizata sub 3500 kg. cu unele exceptii printre care :
“c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata, inclusiv pentru inchirierea catre alte persoane, instruirea de catre scolile de soferi, transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing financiar sau operational.”

Din aceasta prevedere rezulta faptul ca exceptia se aplica firmelor de leasing care achizitioneaza acele autovehicule specificate mai sus pentru transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing, firme (de leasing) care isi pot deduce TVA aferenta achizitiei acestor autovehicule, dar nu si utilizatorului din cadrul contractului de leasing, care cumpara aceste autovehicule de la firma de leasing.
O prevedere care lasa loc la interpretari, ca multe altele de altfel. Datorita impactului destul de mare al acestei prevederi, in cazul in care, asa cum se intelege la prima vedere, firma de leasing isi poate deduce TVA-ul, dar utilizatorul nu, va supun dezbaterii acest subiect. Cum interpretati prevederea respectiva ?
rate de leasing=servicii art 129 alin (3) cod fiscal=>deducem tva leasing, mai putin pt valoarea la care se face transferul dreptului de proprietate la finele contractului=> nu deducem tva la valoarea reziduala, asta pt 2009 si 2010....



#79 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2009 - 03:54 PM

Cititi va rog rationamentele astea si spuneti-mi cum e :

inregistrez o factura de valoare reziduala la o masina la care nu am drept de deducere tva :

fac :

a) 167 = 404 1000 si 658.16 ( analitic tva nedeductibil cu 1 mai ) = 404 119

b) 167 = 404 1000 ; 442.6 = 404 119 ; 658.16 = 442.6 119

daca fac a , totalul din jurnalul de cumparari tva imi va bate cu soldul final al lui 442.6 . Dar in aceste conditii in raportarea 394 ceea ce declar eu despre acea factura nu va corespunde cu ceea ce va declara furnizorul meu in 394 al lui . el va avea la acea factura un tva mai mare decat al meu .
daca fac b , tva-ul din jurnalul de cumparari nu va mai bate cu soldul din balanta la sfarsitul lunii , in schimb la 394 raportarea mea va bate cu a furnizorului .
IHMM???
Si alta chestie : ceea ce bag eu in 658.16 este la calculul impozitului pe profit cheltuiala deductibila sau nedeductibila ? intreb pentru ca in oug 34 de la 1 mai , cand vorbeste de nedeductibilitatea unor cheltuieli pt perioada 1 mai 2009-31.12.2010 , introduc o singura modificare , si anume ca nu mai sunt deductibile cheltuielile cu benzina la masinile care sunt ale patroni;or si conducerii . aceasta este singura modificare . nu vorbeste despre tva-ul aferent achizitiilor de masini ale patronilor si conducerii .



#80 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 June 2009 - 08:07 PM

faci varianta b.
167 = 404 1000 ; 442.6 = 404 119 ; 2133 = 4426 119,
"tva-ul din jurnalul de cumparari nu va mai bate cu soldul din balanta la sfarsitul lunii" ,
ba da, tu la sf luna nu ai sold oricum la 4426, poate rulaje, iar suma se regaseste si in debit si in credit pe nota ctb.
in schimb la 394 raportarea mea va bate cu a furnizorului
Fiindca il introduci in costul mijlocului fix (cheltuielile irecuperabile maresc val. masinii), cheltuiala cu tva este deductibila pe baza amortrizarii (poate sa fie pe perioada ramasa)

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 17 June 2009 - 08:10 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL