Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing


161 replies to this topic

#81 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 June 2009 - 08:32 PM

Valoarea TVA-ului nedeductibil mareste valoarea mijlocului fix si se recupereaza ulterior prin intermediul amortizarii fiscale:
4426=404
2133=4426



#82 lpantu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 June 2009 - 10:03 AM

Am un leasing financiar pentru care s-au platit ratele de leasing pana in aprilie 2009 (valoarea reziduala de 3000 lei a fost inclusa in facturile lunare, in pozitie distincta).
In mai 2009 vine factura finala de valoare totala 0 (zero) dar al carei continut este urmatorul:
1. Valoare reziduala in avans (-) 3000 lei, TVA (-) 570
2. Valoare reziduala (+) 3000 lei, TVA (+) 570
Total factura 0 lei, TVA 0 lei

Intrebare:
Ar trebui ca TVA-ul de (+)570 lei sa nu-l deduc, factura fiind facuta pe mai 2009?
Cu alte cuvinte TVA-ul dedus pe parcursul perioadei de leasing sa-l scot acum si sa-l trec pe chelt nedeductibile?
Totusi el a fost dedus pe perioada cand nu exista OG34/2009.

Multumesc anticipat pentru eventualele sugestii.




#83 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 June 2009 - 10:15 AM

opinie: fiindca ai platit in avans, se deduce



#84 alina_arhire0412

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 18 June 2009 - 01:18 PM

am citit tot ceea ce s a discutat mai sus si tot nu reusesc sa ma lamuresc pe deplin
deducem sau nu tva pentru ratele achitate conf unui ctr de leasing financiar?



#85 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 June 2009 - 01:57 PM

da
pana la valoarea reziduala, care reprezinta achizitia masinii



#86 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 18 June 2009 - 08:45 PM

Am o nelamurire : pentru valoarea reziduala nu se deduce tva.... dar daca in facturile de leasing financiar pe langa rata, dobanda, este trecuta si valoarea reziduala...se va trece tva pe nedeductibil?



#87 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 18 June 2009 - 09:07 PM

As mai avea o intrebare : daca o societate achizitioneaza o masina de la o societate din romania, pentru a o folosi in interesul societatii, tva va face parte din costul de achizitie ( adica nu ii deduc tva? ), cu toate ca pe factura este dedus tva?



#88 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 June 2009 - 09:36 PM

1. pentru valoarea reziduala inclusa in factura lunara, tva este nedeductibil, mareste valoarea mijlocului fix, amortizarea poate fi pe perioada ramasa.
2.daca masina se incadreaza in og34 (adica nu e folosita pentru acele activitati scutite), da. Vezi faimoasa circulara pe site mfinante.ro, tva,..., circulare
2133,4426=404
2133=4426



#89 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 19 June 2009 - 07:45 PM

Multumesc pentru raspunsuri. :sad: Insa la facturile masinilor achizitionate in leasing inainte de 01.05.2009 la valoarea reziduala, tva se va deduce in continuare sau numai la masinile care vor fi achizitionate dupa 01.05.2009 tva este nedeductibil ?



#90 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 June 2009 - 07:48 PM

la tot ce primesti factura dupa 01.05 la valoare reziduala tva e neded



#91 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 20 June 2009 - 10:32 AM

Mihaela_cva sa nu te superi, dar ai nu stiu cate postari in care perpetuezi greseala...
,,la tot ce primesti factura dupa 01.05 la valoare reziduala tva e neded"?????!!!!!!
:sad: Mihaela_cva!
Te rog eu frumos sa nu mai folosesti sintagma ,,valoare reziduala" pentru ca duci lumea in eroare.
Din codul fiscal => ca sintagma corecta in acest caz este VALOAREA DE TRANSFER!!!!! (care poate fi mai mica, egala sau mai mare decat valoarea reziduala).
Mai dai un raspuns in care spui ,,1. pentru valoarea reziduala inclusa in factura lunara, tva este nedeductibil, mareste valoarea mijlocului fix, amortizarea poate fi pe perioada ramasa" :lnr (51):
Nu serios, chiar crezi ca asa e?!!! Te rog sa argumentezi (daca poti) sau sa-ti corectezi opiniile!
Argumentele mele sunt deja postate (postarea #38 din acest topic si #383...de aici http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...878&st=380).

Pentru cei care mai au nelamuriri : descarcati si cititi circulara de la finante postata de Helink #421 aici
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...5878&st=420
In circulara, in pagina 8 sunt concluziile necesarea incadrarii ,,nedeductibilitatii TVA" respectiv ,, deductibilitatii /nedeductibiltatii cheltuielilor'' de unde rezulta ca TVA nedeductibil inregistrat este o cheltuiala deductibila ce se oglindeste prin amotizarea deductibila sau alta cheltuiala de exploatare.
Acum, vad multe intrebari care vin din sfera societatilor mici (o masina sau doua) si unde se creaza atatea batai de cap cu incadrarea ,,combustibilului'' la deductibil sau nu. Aici vreau sa spun atat: daca societatea respectiva nu realizeaza un profit indestulator, a.i. impozitul calculat sa fie mai mare decat forfetarul, nu vad de ce sa va mai bateti capul cu atatea hartii (desi corect este sa va bateti capul :biggrin: ).
As mai avea de adaugat niste obiectii cu privire la circulara ANAF dar am sa postez in topicul ,,legislatie''.
%%%




***



#92 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 June 2009 - 06:11 PM

ai dreptate, mea culpa :sad:
valoare reziduala nu este neaparat valoare de transfer, iar legea se refera la valoare de transfer

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 20 June 2009 - 06:12 PM




#93 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 20 June 2009 - 06:37 PM

OK, dar nu numai....
Iata ce zice circulara in pg.7 pct.3.
,,.....Pentru operațiunile de leasing, având în vedere tratamentul fiscal din punct de vedere al TVA diferit față de tratamentul contabil și cel al impozitului pe profit, se va considera că pentru bunurile achiziționate în baza unui contract de leasing TVA nu a fost integral nedeductibilă și nu va face parte din costul de achiziție al vehiculului".

Deci cam asta trebuie sa facem cand vine si momentul ,,achizitiei", respectiv inregistrarea facturii de transfer:
%= 404
167
4426
concomitent
658 = 4426
si mai jos in circulara ne spune cum ca in cazul vanzarii autoxxx astfel dobandit nu este scutit de taxa.
:sad:
%%%




***



#94 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2009 - 09:12 PM

Pana la urma TVA - ul la ratele de leasing afente masinii managerului este deductibila ?



#95 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 June 2009 - 09:16 PM

Da. Este deductibila pentru nu este achizitie ci prestare de serviciu.



#96 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2009 - 09:29 PM

Vezi postarealeu50, la Jun 20 2009, 11:16 PM, a spus:

Da. Este deductibila pentru nu este achizitie ci prestare de serviciu.

Multumesc, asa o gandeam si eu pentru ca in ordonanta se refera doar la achizitie de vehicule, explicand clar : cumpararea, importul sau achizitia intracomunitara.

Dar au fost voci care au extrapolat .........



#97 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 23 June 2009 - 08:01 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Jun 17 2009, 09:32 PM, a spus:

Valoarea TVA-ului nedeductibil mareste valoarea mijlocului fix si se recupereaza ulterior prin intermediul amortizarii fiscale:
4426=404
2133=4426

Ma bag ca musca in oala, dar de unde stiti ca valoarea tva nedeductibil mareste valoarea mujlocului fix?



#98 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 June 2009 - 08:14 AM

din cauza "fericitei" circulare de pe site-ul mfinante.ro, infotva, circulare...
Si mai este o fraza: in costul de achizitie se includ taxele irecuperabile.
Numai ca nu se aplica la leasing.
"3. Pentru achizițiile din țară de vehicule, TVA va face parte din costul de achiziție numai dacă taxa a fost integral nedeductibilă.
Pentru operațiunile de leasing, având în vedere tratamentul fiscal din punct de vedere al TVA diferit față de tratamentul contabil și cel al impozitului pe profit, se va considera că pentru bunurile achiziționate în baza unui contract de leasing TVA nu a fost integral nedeductibilă și nu va face parte din costul de achiziție al vehiculului."

ceea ce mie nu mi se pare chiar logic, sau poate ma insel eu.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 23 June 2009 - 08:17 AM




#99 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 23 June 2009 - 08:21 AM

Am inteles. Dar circularele astea, in caz de control cat sunt de valabile? Daca au introdus norme metodologice la O 34 de ce n-au inclus atunci si aceste aspecte? Pentru ca la noi actele normative se dau peste noapte, negandite si dupa aceea se trezesc cu tot felul de spete ramase in aer. :sad:



#100 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 June 2009 - 08:27 AM

pacatul cel mare sete ca ei te controleaza avand informatii din diverse circulare, instructiuni proprii de care noi nu stim (nu in cazul de fata) si pe care fara rea-vointa poate nu le-am interpretat ca ei.
Si daca noi contabilii mai avem probleme cu interpretarea unor legi relativ consacrate, care au generat numeroase spete noi in timp neprevazute, sa vezi ce va fi odata cu adoptarea Codurilor prin asumarea responsabilitatii...
:sad: Eu ca simplu cetatean daca vad ca e gresit Codul, ma duc si ma judec cu Guvernul care si-a asumat responsabilitatea? Sau altfel spus ce fac eu cu "responsabilitatea" acestor legi? inclusiv a lui Pogea...pot sa il dau pe el; in judecata pentru incompetenta?
scuze pentru deviere de la subiect

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 23 June 2009 - 08:31 AM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL