Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDONANTA 34 / 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


ORDONANTA 34 / 2009


508 replies to this topic

#301 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 May 2009 - 01:46 PM

am eu normele, dar nu stiu cum sa le atasez aici, spuneti-mi si transmit



#302 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 04 May 2009 - 01:48 PM

Partial HG.488

Fisiere atasate





#303 cristina_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2009 - 01:49 PM

Vezi postareapav, la May 4 2009, 02:46 PM, a spus:

am eu normele, dar nu stiu cum sa le atasez aici, spuneti-mi si transmit

Dai Reply la mesaj, in josul ferestrei ai browse, selectezi fisierul, apoi incarca.

succes :sad:



#304 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 May 2009 - 01:53 PM

Vezi postareapav, la May 4 2009, 02:46 PM, a spus:

am eu normele, dar nu stiu cum sa le atasez aici, spuneti-mi si transmit

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 May 2009 - 03:01 PM




#305 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 04 May 2009 - 04:01 PM

Multumesc! :sad:



#306 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 May 2009 - 05:07 PM

Atasez Hot.488/2009 in format.doc, acum mi s-a actualizat; eu nu stiu de ce, dar nu am putut descarca din formatul .pdf si de aceea o atasez, in cazul in care mai sunt si altii care nu au reusit.

Dana




#307 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2009 - 07:38 PM

Multumim Dana42 :sad:



#308 Ramona_nicolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 04 May 2009 - 09:26 PM

multumim pentru postare



#309 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 May 2009 - 09:38 PM

E jale cu deducerea combustibilului si a TVA-ului:
Norme metodologice:
49^2. Termenii si expresiile prevazute la art. 21 alin. (4) lit. t) pct. 1 au semnificatiile prevazute la pct. 45^1 din normele metodologice date in aplicarea art. 145^1 din Codul fiscal din titlul VI «Taxa pe valoarea adaugata»."
45^1. (1) In aplicarea art. 145^1 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
f) vehiculele utilizate exclusiv pentru transportul personalului la si de la locul de desfasurare a activitatii reprezinta vehiculele utilizate de angajator pentru transportul angajatilor in scopul desfasurarii activitatii economice
- la si de la resedinta acestora/locul convenit de comun acord - la sediul angajatorului sau
- la si de la sediul angajatorului - la locul in care se desfasoara efectiv activitatea sau
- la si de la resedinta angajatilor/locul convenit de comun acord - la locul de desfasurare a activitatii,
atunci cand exista dificultati evidente de a gasi alte mijloace de transport si exista un acord colectiv intre angajator si angajati prin care angajatorul se obliga sa asigure gratuit acest transport;

Combustibilul si TVA-ul aferent se deduc numai daca sunt indeplinite simultan cele doua conditii: dificultati evidente ...si acordul colectiv ....

a) vehiculele utilizate exclusiv pentru reparatii si/sau interventie reprezinta vehiculele care pot fi inzestrate sau nu cu echipamente tehnice specifice, ce deservesc personalul specializat in vederea repararii bunurilor, precum si cele utilizate pentru deplasarea in actiuni de interventie;

e) vehiculele destinate exclusiv utilizarii de agenti de vanzari reprezinta vehiculele utilizate in cadrul activitatii unei persoane impozabile de catre angajatii acesteia care se ocupa in principal cu
- prospectarea pietei,
- desfasurarea activitatii de merchandising,
- negocierea conditiilor de vanzare,
- derularea vanzarii bunurilor,
- asigurarea de servicii postvanzare si
- monitorizarea clienților.
Se limiteaza deductibilitatea taxei la cel mult un vehicul utilizat de fiecare agent de vanzari. In aceasta categorie se cuprind si vehiculele de test-drive utilizate de dealerii auto;



#310 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 May 2009 - 12:42 AM

Modificările la Cod mi-se par total aberante.

Citeaza

Contribuabilii infiintati in cursul anului nu intra sub incidenta prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul in care se inregistreaza la oficiul registrului comertului

Asta înseamnă că societățile înființate în 2008 nu sunt obligate la plata impozitului aferent veniturilor obținute până la 31 decembrie? Anul nu este clar specificat, dacă este vorba despre 2008 sau 2009.

Și de unde plătește o societate fără venituri acest impozit? Se sfidează logica...



#311 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 May 2009 - 07:25 AM

Pana la urma se deduce tva-ul la facturile de leasing?
oare unde o sa ajungem?



#312 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 05 May 2009 - 08:11 AM

Vezi postareaHotChocolate, la May 5 2009, 01:42 AM, a spus:

Asta înseamnă că societățile înființate în 2008 nu sunt obligate la plata impozitului aferent veniturilor obținute până la 31 decembrie? Anul nu este clar specificat, dacă este vorba despre 2008 sau 2009.
Și de unde plătește o societate fără venituri acest impozit? Se sfidează logica...
E vorba de anul in care societatea se inregistreaza la Reg.Comertului. Deci daca esti infiintat in 2008 si nu aveai activitatea suspendata la 01.05.2009=> ca ai istoric venituri (chiar daca acestea sunt 0) si deci esti obligat la plata impozitului minim.
Interesanta ordonanta prin care trebuie sa facem diferenta intre 0 si nimic si sa intelegem ca cele doua sunt diferite. Cred ca am ajuns la momentul in care trebuie sa studiem ,,filozofia lui 0" si astfel vom afla si de unde ,,plătește o societate fără venituri acest impozit" :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 May 2009 - 01:48 PM

%%%




***



#313 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2009 - 09:35 AM

Ce nu inteleg eu e partea cu deducere de tva la vehiculele cumparate prin "achizitie intracomunitara" Adica nu mai facem taxare inversa...nu mai depune 390 Vies pt astfel de achizitii..ca de deducere..impropriu spus in astfel de cazuri. Voi ce intelegeti?
elenacca



#314 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 05 May 2009 - 10:25 AM

Intrebare, intrebatoare: cum imi demonstreaza cineva ca un autoturism cu cap.cil<3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, este folosit ''EXCLUSIV'' pt. transport persoane?
Eu imi aduc si marfa de la anumiti furnizori si acest lucru se vede in factura de achizitie. Se mai poate numi ca fiind folosit exclusiv pt. transport persoane?!

Ce semnificatie are la art 145^1, alin
(3) Prevederile alin. (1) și (2) nu se aplică pentru avansurile care au fost achitate înainte de data de 1 mai 2009 pentru valoarea totală sau parțială a vehiculelor rutiere motorizate, dacă livrarea acestora intervine după data de 1 mai 2009 inclusiv. ????
Se contrazic :sad: sau tocmai aici e ,,liberul de vama"? :smile:

atentie la:Norme metodologice:
57^2. Nu intră sub incidența prevederilor art. 22 alin. (5^1) din Codul fiscal rezervele reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, existente în sold în contul «1065» la data de 30 aprilie 2009 inclusiv, care au fost deduse la calculul profitului impozabil. Aceste rezerve se impozitează la momentul modificării destinației acestora potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) din Codul fiscal."
%%%




***



#315 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2009 - 10:47 AM

"11. La articolul 1561, după alineatul (6) se introduc două noi alineate, alineatele (61) și (62), cu următorul cuprins: „(61) Prin excepție de la prevederile alin. (2)—(6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu: a) prima lună a unui trimestru calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare intervine în această primă lună a respectivului trimestru; b) a treia lună a trimestrului calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare intervine în a doua lună a respectivului trimestru. Primele două luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioadă fiscală distinctă, pentru care persoana impozabilă va avea obligația depunerii unui decont de taxă conform art. 1562 alin. (1); c) prima lună a trimestrului calendaristic următor, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare intervine în a treia lună a unui trimestru calendaristic. (62) Persoana impozabilă care potrivit alin. (61) este obligată să își schimbe perioada fiscală trebuie să depună o declarație

de mențiuni la organul fiscal competent, în termen de maximum 5 zile lucrătoare de la finele lunii în care intervine exigibilitatea
achiziției intracomunitare care generează această obligație, și va utiliza ca perioadă fiscală luna calendaristică, fără a avea posibilitatea de a reveni la utilizarea trimestrului calendaristic ca perioadă fiscală.” 12. La articolul 2441 "



Cred ca este vorba de ORICE achizitie intracomunitara (nu doar pt.autovehicule).

Pana pe 8 MAI trebuie depusa decl. 010 (sau alta ?) daca ai achizitii intracomunitare in aprlie.

Alte pareri ?



#316 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 05 May 2009 - 10:59 AM

Sunt total in ceata..........deci, redau mai jos 2 paragrafe din norme care se bat cap in cap:

11^5. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplică societăților în inactivitate temporară înscrisă în registrul comerțului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare. În situația în care contribuabilii intră în inactivitate temporară în cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplică pentru perioada cuprinsă între începutul anului și data când societatea înregistrează la oficiul registrului comerțului cererea de înscriere de mențiuni. Dacă perioada de inactivitate temporară încetează în cursul anului, contribuabilii aplică prevederile art. 18 alin. (2) de la data încetării inactivității temporare, corespunzător cu perioada din an rămasă până la 31 decembrie.
11^6. Contribuabilii înființați în cursul anului nu intră sub incidența prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul în care se înregistrează la oficiul registrului comerțului, însă aceștia sunt obligați la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II "Impozitul pe profit" din Codul fiscal. Nu intră sub incidența impozitului minim societățile care la data de 1 mai 2009 se aflau în inactivitate temporară și aceasta încetează în cursul anului 2009, pentru perioada aferentă de la încetarea inactivității până la 31 decembrie 2009.

Deci platesc sau nu rahatul asta de impozit?
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#317 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 May 2009 - 11:02 AM

Pt. Dannad001 : din moment ce nenorocita asta de Ordonanta se aplica cu 01.05.2009, art. respectiv se aplica incepand cu luna mai din trimestrul II, nu cu aprilie, eu asa inteleg.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 05 May 2009 - 11:03 AM

Dana




#318 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2009 - 11:27 AM

Asa consider si eu..ca n-ar trebui sa tinem seama de achizitiile intracomuntare din aprilie 2009. Ma asteptam sa se clarifice asta prin norme. Pt. ca nu stiu ce intra in vigoare cu 01.05.2009, obligatia de a te inregistra platitor lunar, in urma achizitiilor din aprilie...sau faptul ca achizitionezi incepand cu 01.05.2009!? :sad:
elenacca



#319 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 05 May 2009 - 11:38 AM

Vezi postareaMadalira, la May 5 2009, 11:59 AM, a spus:

Sunt total in ceata..........deci, redau mai jos 2 paragrafe din norme care se bat cap in cap:

11^5. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplică societăților în inactivitate temporară înscrisă în registrul comerțului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare. În situația în care contribuabilii intră în inactivitate temporară în cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplică pentru perioada cuprinsă între începutul anului și data când societatea înregistrează la oficiul registrului comerțului cererea de înscriere de mențiuni. Dacă perioada de inactivitate temporară încetează în cursul anului, contribuabilii aplică prevederile art. 18 alin. (2) de la data încetării inactivității temporare, corespunzător cu perioada din an rămasă până la 31 decembrie.
11^6. Contribuabilii înființați în cursul anului nu intră sub incidența prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul în care se înregistrează la oficiul registrului comerțului, însă aceștia sunt obligați la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II "Impozitul pe profit" din Codul fiscal. Nu intră sub incidența impozitului minim societățile care la data de 1 mai 2009 se aflau în inactivitate temporară și aceasta încetează în cursul anului 2009, pentru perioada aferentă de la încetarea inactivității până la 31 decembrie 2009.

Deci platesc sau nu rahatul asta de impozit?
Cred ca primul articol se refera la anul 2010 si mai departe
iar articolul 11.6 este aplicabil numai in acest an 2009.



#320 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2009 - 11:40 AM

Pana la urma care este termenul de intrare in vigoare a OG.34/2009 ?

A fost adoptata in 11 aprilie, publicata in Monitorul Oficial in 14 aprilie.

Pentru unele reglementari este precizat intervalul 01.05.2009-31.12.2010 .






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL