Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nelamurire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Nelamurire


3 replies to this topic

#1 Cossmin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 May 2009 - 08:14 PM

Buna am si eu o intrebare si as dori sa ma lamuriti :sad:
Mi s-a dat un retetar cu 3 produse:mici paine si mustar din care rezulta ca trebuie sa vand o portie cu 1,5 lei.
N.I.R.-urile le-am primit separat pe fiecare produs cu pretul aferent.La cererea clientului am vandut mici fara paine si mustar la pretul de un 1 leu pretul specificat pe N.I.R-ul primit pentru mici.
Mi s-a facut inventar in decembrie,nu s-au constatat nici un fel de deficiente(plusuri sau minusuri)apoi am fost verificat lunar la fel fara a se constata nimic.
In luna mai mi s-a adus la cunostinta faptul ca indiferent ca daca clientul primeste paine si mustarul trebuie sa plateasca toata portia.S-a calculat si mi s-a imputat suma aferenta painii si mustarului pe care nu le-am vandut si incasat,precizez ca s-au calculat precedente inventarului(4 luni).Vreau sa mentionez inca odata ca am respectat retetarul primit dar totusi sunt pus sa platesc diferenta,este corect?Ce trebuie sa fac sa ma justific? :frusty

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Cossmin: 17 May 2009 - 08:15 PM




#2 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 17 May 2009 - 09:11 PM

Poti sa-i dai pe domnii patroni in judecata,pentru ca este interzis sa se impute salariatilor vreo suma,fara o hotarare judecatoreasca.Nu au voie sa-ti faca decizie de imputare. Singura modalitate este daca tu singur accepti ca ai gresit si declari in scris ca doresti sa achiti contravaloarea pagubei produse. Dar,in cazul tau,nu vad undse este paguba. Normal ei au ramas cu painea si mustarul in gestiune,deci valoric nu au pierdut nimic.




#3 Cossmin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 May 2009 - 09:27 PM

multumesc mult



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2009 - 08:20 AM

Cel mai simplu este sa faci o sesizare la Inspectia muncii.
Dragos






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL