Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie cf. Legii 12/1990 republicata in 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


declaratie cf. Legii 12/1990 republicata in 2009


66 replies to this topic

#41 Roxy73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 03 June 2009 - 07:23 PM

Buna, exista limite la comisioane pentru prestari servicii?eu stiu ca nu, si e logic sa fie asa



#42 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2009 - 07:29 PM

Are dreptate Varsator, cum sa declari adaos la servicii???
E sigura obligativitatea de a declara si la primarie ?
Ma bate gandul s-o declar si la biserica sub forma de acatist , chiar e mai utila




#43 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2009 - 07:46 AM

Vezi postareaDoina P, la Jun 3 2009, 08:29 PM, a spus:

Ma bate gandul s-o declar si la biserica sub forma de acatist , chiar e mai utila

Excelent ! :sad:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#44 mogaatica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 04 June 2009 - 07:56 AM

Vezi postareadimalexia, la Jun 3 2009, 08:13 PM, a spus:

Atentie! Trebuie depusa declaratia intr-un exemplar si la Primarie, asa cum spuneam si zilele trecute.
Azi am depus la Administratie la sect 3 si apoi la Primaria sect 3. Mi s-a spus ca trebuie si la primarie.

La primaria punctelor de lucru s-au a sediului firmei?



#45 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 04 June 2009 - 08:38 AM

Aveti idee la sectorul 4 unde se depune?? La mariuca, imgb sau brancoveanu?



#46 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2009 - 01:03 PM

Vezi postareaAnaB, la Jun 4 2009, 09:38 AM, a spus:

Aveti idee la sectorul 4 unde se depune?? La mariuca, imgb sau brancoveanu?

Eu am depus-o la IMGB !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#47 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 04 June 2009 - 01:09 PM

Eu am aflat ca nu tb depusa si pt servicii (pt servicii se practica tarife si nu adaos comercial si exista obligativitatea de a avea afisate 'la vedere' tarifele)



#48 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2009 - 02:10 PM

Vezi postareacristina5859, la Jun 4 2009, 02:03 PM, a spus:

Vezi postareaAnaB, la Jun 4 2009, 09:38 AM, a spus:

Aveti idee la sectorul 4 unde se depune?? La mariuca, imgb sau brancoveanu?

Eu am depus-o la IMGB !
Si eu la Mariuca :biggrin:



#49 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2009 - 02:45 PM

Vezi postareaana-op, la Jun 4 2009, 12:09 PM, a spus:

Eu am aflat ca nu tb depusa si pt servicii (pt servicii se practica tarife si nu adaos comercial si exista obligativitatea de a avea afisate 'la vedere' tarifele)


Nu va suparati ... dar de unde ati aflat ?
Ideea este ca daca trebuie depusa si nu se depune, se ia amenda ; daca se depune si nu trebuia...e doar o hartie in plus...



#50 Alina-Natalia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 June 2009 - 02:52 PM

Ati depus declaratia si la primarie?Eu am fost la primarie - Ploiesti si nu mi-au primit-o, au spus ca se depunne doar la Finante.



#51 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2009 - 02:57 PM

Pentru firmele care presteaza servicii eu nu am depus. Si nu am depus pur si simplu pentru ca nu am stiut sa calculez adaosul comercial. Ce la ce sa impart sa vad intre cat si cat se incadreaza? Am firma de proiectare. Proiecteaza patronul, care nu e angajat. Sa pun adaos la bonul de benzina? sau la factura de telefon? Sau sa le adun...

Ce-i drept, la sectorul II unde era o coada, erau multi care depuneau si pentru servicii :sad:



#52 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2009 - 05:43 PM

Pai cei de la Adm. Fin. trebuie sa primeasca orice hartie de la contribuabili.
Eu am depus pentru societatile care vand marfa ( en-detail sau en-gros ) pt ca ei au AC si pentru o agentie imobiliara care are prin contract stipulat comision.
La servicii nu exista asa ceva.
Dupa mine termenul a fost azi ( 30 zile de la aparitia MOF ) pentru cei care nu au apucat sa declare AC sau comision inainte sa se abroge articolul si daca nu se abroga iarasi, de acum incolo daca modificam AC sau comisionul fata de ce am declarat trebuie sa facem o noua declaratie inainte sa aplicam.
Intrebarea este, cand s-a republicat aceasta lege, din gresala s-a uitat ca articolul respectiv a fost abrogat sau a fost introdus cu intentie? Daca este intentie probabil o sa ne lamurim in situatia in care Garda Financiara o sa vina in control si o sa ceara aceasta declaratie. Daca nu inseamna ca la republicare cei care s-au ocupat au omis faptul ca articolul respectiv a fost abrogat.
Oricum isterie generala... Sa vedeti ce injurau doamnele de la administratii, nu ca imi pare rau de ele. Poate ca trebuia sa ne ducem toti cu declaratii la toate tipurile de societati ca sa ii saturam de hartii, cum a facut domnul acela cand s-a dus sa plateasca taxa de prima imatriculare cu un sac de monezi de 5bani si sa chemam si presa...



#53 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 June 2009 - 09:11 PM

Tocmai ma anuntase un client ca l-a avertizat cumnatu' de la Garda ca trebuie sa depuna aceasta declartie..
e clar, au nevoie de bani, si au mai gasit o cale...
pana la urma, depunem si la Primarie?



#54 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2009 - 12:50 AM

Se pare ca se depune si la primarie.



#55 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2009 - 09:03 AM

Care este temeiul legal in care scrie ca trebuie depus si la Primarie?
A depus cineva acolo ? Au primit?



#56 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2009 - 09:29 AM

Ma intereseaza daca a depus cineva la Primarie S 5 si 3 ???



#57 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 June 2009 - 10:04 AM

Va rog sa mai terminati o data cu termenul de aplicare. Termenul a fost in 1990 cand a aparut legea. In rest se aplica la infintarea intreprinderii. Daca nu ati facut atunci declararea comisionului, faceti-o oricand, dar inainte de un control pe aceasta tema. Republicarea in MO nu stabileste nici un termen caci nu este o lege noua si nici macar o modificare de lege. Este doar o renumerotare a articolelor ca sa includa modificarile ulterioare. Are doar scopul de a face legea mai usor de citit. In rest nu s-a schimbat nimic.
Si aceasta declarare a adaosului comercial si a comisionului o fac doar firmele care folosesc aceste notiuni, cum ar fi magazinele cu amanuntul, casele de schimb valutar. Nu si firmele care presteaza servicii, sau care nu folosesc contul 378.

Si, fie vorba intre noi, afisarea adaosului de 0%-300% la toate magazinele nu foloseste la nimic. Intentia legii era ca la intrare in magazin cumparatorul sa stie cam la ce adaos sa se astepte si sa compare magazinele intre ele. Legea trebuia sa ceara afisarea adaosului mediu al anului (sau semestrului) anterior, fara nici o raportare la vreo institutie. Aviz legiuitorului.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 05 June 2009 - 10:09 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#58 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2009 - 03:11 PM

Multumesc, nopris :sad: pentru mesajul clar si la obiect.
Nu am cont de adaos in balanta (nu am avut niciodata) si nu inteleg de ce sa fi declarat.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#59 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2009 - 04:09 PM

Tocmai am auzit ( pe surse... adica pe la colturi in cazul nostru ) ca cei de la Adm. Financiara ar fi trimis la Ministerul de Finante intrebari referitoare la ce fac ei cu declaratiile noastre si cand apar norme iar raspunsul ar fi fost ca este o gresala la republicare si ca de fapt articolul ar fi abrogat. Probabil o sa apara ceva... daca este asa. Oricum ne-am distrat din nou...



#60 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 June 2009 - 04:10 PM

Iata ce am gasit cautand pe un alt forum:

Raspuns oficial ANAF:

Intrebarea (01.06.2009): Va rugam sa ne indicati pentru o societate comerciala care este declaratia la care se face referire in Legea nr. 12/1990 la art 1 lit f: f) nedeclararea de către operatorii economici la organele fiscale, înainte de aplicare, a adaosurilor comerciale și a celor de comision; si care este termenul de depunere.

Raspuns (02.06.2009): Referitor la intrebarea dvs.cu privire la nedeclararea de catre operatorii economici la organele fiscale a adaosurilor comerciale si a celor de comision, in conformitate cu prevederile Legii nr. 12/1990, va aducem la cunostinta faptul ca aceasta problema se discuta in prezent la nivel de A.N.A.F. urmand ca in cateva zile sa apara precizari in acest sens. In masura in care vor fi publicate noile precizari,vom incerca sa raspundem intrebarii dvs.

:sad: :good: :lnr (51):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL