Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
constructii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

constructii

5 replies to this topic

#1 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 02 June 2009 - 09:27 AM

Care ar fi momentul inregistrarii in contabilitate a unei constructii?

a) la data PV la terminarea lucrarilor daca nu exista remedieri impuse

b) la data primirii autorizatiei de functionare de la Insp de Situatii de Urgenta care ar coincide cu data darii in folosinta

c) la data PV de receptie finala, dupa expirarea perioadei de garantie a lucrarii care in general este de 2 ani de la terminarea lucrarilor.
In prezent valoarea lucrarilor de constructii este inregistrata in contul 231 si nu stiu cand ar trebui trecuta pe 212. Daca mi-ati sugera si cadrul legal ar fi si mai bine
multumesc



#2 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 03 June 2009 - 08:09 AM

Momentul intrarii in patrimoniul al unei cladiri este data punerii in functiune.
Se intocmeste "Proces verbal de receptie provizorie (cod 14-2-5/a)".
Cladirile se considera puse in functiune la data terminarii montajului,respectiv la data terminarii constructiei.
(vezi Ordin MEF 3512/2008,grupa a II-a Mijloace fixe).




#3 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 04 June 2009 - 02:59 PM

corect, ce ma fac insa in cazul in care comisia de receptie nu a intocmit decat "procesul verbal la terminarea lucrarilor" prevazut de HG 273/1994? ... ca la o adica, actul asta normativ reglementeaza receptia constructiilor. il pot asimila pv-ului mentionat in ordinul 3.512/2008? formularea nu e chiar identica... dar sa intocmesti 2 PV distincte pt aceeasi treaba.... e o mare tampenie.



#4 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 June 2009 - 03:49 PM

Documentele de inregistrare incontabilitate sunt cele din OMFP-ul postat anterior, inginerii pot sa faca ce acte vor ei, dar tu trebuie sa inreg. in contabilitate conform documentelor contabile.

Aceasta postare a fost editata de trikule: 04 June 2009 - 03:50 PM




#5 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 09 June 2009 - 11:48 AM

pentru lucrarile de constructii realizate in decursul a 3 ani si inregistrate in contul 231, la receptia finala e corect articolul contabil 682-231, concomitent 212-103 (fiind vorba de imobilizari care nu se amortizeaza) cf Ord. 1917? ajung pe deficit patrimonial imediat fiind cheltuieli ale caror plati s-au facut de-a lungul celor 3 ani. sa separ cheltuielile platite in anii precedenti de cele platite in anul curent si sa folosesc si 117 in stingerea lui 231?



#6 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 04 August 2014 - 12:44 PM

Si eu ma confrunt cu aceasta problema, dar am inteles ca receptia mijlocului fix in contabilitate( O_1917/2005), se face dupa receptia finala a obiectivului de investitii, adica dupa incheierea perioadei de garantie.
Eu gasesc intrebarea logica: ce fac eu in contabilitate in perioada de garantie, daca i-am facut receptia in contabilitate inainte de receptia finala, si ob de investitii are o alta valoare la rec finala?
Se dubleaza procedura de receptie, scriptic...de regula. Sa fie o eroare din necorelarea dintre cele doua institutii legislative care emit reglementarile?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL