Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul impozit venit microintreprinderi - cota forfetara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


calcul impozit venit microintreprinderi - cota forfetara


62 replies to this topic

#61 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 January 2010 - 10:30 PM

Pt. 2009 nu ai nimic de plata daca nu ai nici un venit.

Dana




#62 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 24 January 2010 - 12:18 AM

daca ma puteti ajuta,

imp pe venit micro . impozit minim forfetar 4300 / an .

la fiecare sf de trim am comparat si am achitat pe cel mai mare.
la trim I am achitat normal 3%, pt trim II am achitat normal pt luna april si mai dar aferent lunii iunie am achitat imp minim f., pt trim III am achitat impozitul minim de 1075.

intrebarea mea este daca am procedat corect la trim IV , adica :
imp pe an este de 5123 impozitul minim este de 4300 deci trebuie sa am achitat 5123 pt anul 2009.

imp pt trim IV este de 1183 , dar pana in prezent am achitat in total de 3937 . deci voi achita 1186. (imp afr trim IV + 3 lei din rotunjiri)

e corect asa ???

VA MULTUMESC ANTICIPAT PT SFAT .




#63 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2010 - 08:17 PM

Art 107 CF
(1) Cota de impozitare pe veniturile microintreprinderilor este: 2% in anul 2007; 2,5% in anul 2008; 3% in anul 2009.
(2) In situatia in care impozitul datorat de microintreprinderi este mai mic decat impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), acestea sunt obligate la plata impozitului la nivelul acestei sume.
(3) In aplicarea alin. (2), pentru anul 2009 se au in vedere urmatoarele reguli:
a) pentru trimestrul al II-lea se compara impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat la sfarsitul trimestrului cu impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru perioada 1 mai-30 iunie 2009, prin impartirea impozitului minim anual la 12 luni si inmultirea cu numarul de luni aferent perioadei respective;
b) pentru trimestrele al III-lea si al IV-lea se compara impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat la sfarsitul fiecarui trimestru cu impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru trimestrul respectiv, prin impartirea impozitului minim anual la 12 luni si inmultirea cu numarul de luni aferent trimestrului respectiv.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL