Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare gresita a cumparatorului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare gresita a cumparatorului


2 replies to this topic

#1 cristina truta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 June 2009 - 08:52 AM

Buna,
Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi referitor la urmatoarea situatie:
Am doua soc com X si Y un furnizor imi factureaza serviciul pe soc X eu din neatentie inregistrez pe socetatea Y toate acestea se intampla in luna februarie 2009.
Cum corectez acesta situatie si cum procedez cu TVA-ul ptr ca a fost declarat mai putin prin declaratie ca plata la firma Y?



#2 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 23 June 2009 - 08:54 AM

Faci corectia cu minus acum pentru factura din februarie la firma gresita si inregistrezi factura la societatea care trebuie.

Cand depui decontul de tva prinzi pe regularizari diferentele cu + si respectiv - .




#3 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 25 June 2009 - 04:30 PM

:sad: da voi de corectie decont TVA inca nu ati auzit?listezi jurnalul prost,jurnalul corect,balanta corecta,cerere,copie dupa CUI,se depune la secretariat in unele administratii cererea de corectie si se face corectia de catre Adm.Financiara ,iti trimite teoretic prin posta corectia.Prin regularizare de catre tine iti curg penalitati daca faci in luna viitoare daca ai uitat o factura cu TVA de dedus e pacat . Numai cand ai de recuperat iti poti permite luxul sa regularizezi in luna viitoare .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL