Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie contabila asociere in participatiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie contabila asociere in participatiune

asociere participatiune
29 replies to this topic

#1 mela-dia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 October 2008 - 06:11 PM

Buna seara din nou

Mai am o problema de rezolvat.
O societate de fitness a incheiat un contract cu o alta societate prin care aceasta ii pune la dispozitie un aparat pentru solar, iar societatea de fitness presteaza serviciile prin abonament. Intelegerea este ca din valoarea serviciilor (fara TVA monitorizate prin contor cu nr. de minute) societatea care a pus la dispozitie aparatul sa primeasca 60%. Aceasta societate trimite o nota de debit-credit in care specifica (venituri din servcii ct. 704)
Ce trebuie sa faca societatea de fitness?
Se inregistreaza doar cu cheltuiala, conform notei de debit? (este imperoios necesar sa aiba pe bonuri specificat in mod expres servicii solar pentru a putea face dovada veniturilor mai mari decat nota de debit pe care o primeste? Stiu ca intr-o asociere in participare se transmit atat veniturile cat si cheltuielile.
Cine ma poate ajuta cu o monografie contabila?

( Mai exact. Societatea de fitness a primit aparatull, incaseaza pe baza de abonamentele, iar ca si cheltuiala ar avea consumul de en. electrica, si cota parte din chiria salii. )
Avand in vedere ca doar societatea de fitness are venituri din aceasta asociere este suficienta acea nota de debit pe care o primeste lunar si cu care ar trebui sa se inregistreze in contabilitate?

Poate sa ma jute cineva?

Multumesc anticipat

Mela-Dia



#2 luca luca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 April 2009 - 11:22 PM

Cum se plateste TVA-ul la o asociere in participatiune intre o firma platitoare si una neplatitoare de TVA???
Firma neplatitoare este desemnata prin contract sa tina contabilitatea asocierii si tot ea incaseaza sumele serviciilor efectuate.
Mentionez ca activitatea asocierii este prestare de servicii medicale platite, pentru care pacientii primesc o chitanta cu o suma care nu contine TVA.
De ex: daca asocierea este 50/50, platitorul de TVA va plati taxa din suma care-i revine in urma acestui procent, adica 19% din 50%?




#3 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2009 - 01:59 PM

Asocierea nu a dat nastere unei persoane impozabile, iar obiectul asocierii reprezinta o operatiune scutita de TVA (sper ca serviciile medicale sa fie scutite, nu m-am uitat in codul fiscal). In concluzie, firma care este asociatul administrator, tine contabilitatea asocierii, iar la sfarsit de luna transmite cheltuielile si veniturile aferente asocierii catre cei doi asociati in procentele stabilite in contractul de asociere. Din punct de vedere al firmei platititoare de TVA, veniturile pe care le primeste din asociere nu sunt purtatoare de TVA, nefiind rezultatul unei operatiuni din sfera TVA.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 April 2009 - 09:06 AM




#4 luca luca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 April 2009 - 11:43 AM

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Care este forma prin care firma desemnata administrator transmite veniturile asocierii? Firma asociata emite factura frmei administrator pentru sumele provenite din procentele asocierii? Cum se inregistreaza aceste sume in cele doua contabilitati?

Va multumesc foarte mult pentru raspuns si revin cu detalii. In cazul meu, firma administrator este si cea care incaseaza sumele serviciilor medicale efectuate si elibereaza chitante cu stampila ei. Care este forma contabila de transmitere a veniturilor rezultate din asociere de la firma administrator catre firma asociata? Firma asociata nu poate emite factura pentru sumele provenite din procentele asocierii deoarece este platitor de tva si sumele incasate nu contin tva. Cum se inregistreaza aceste sume in cele doua contabilitatii?Mii de multumiri pentru sprijin!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 April 2009 - 09:07 AM




#5 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 11:00 AM

Asociatia are niste venituri si cheltuieli. Lunar se face un centralizator (un Excel) in care se trece contul, valoarea totala si procentul cuvenit pt fiecare asociat in parte: ex. 6022 val totala 2000 , 90%=1800 pt asociatul administrator si 10%=200 pt celalalt. Se semneaza si se fac inregistrari prin 458 cu veniturile si chelt. aferente. Nu se face factura!!!! Tabelul il face firma administrator si il trimite catre asociati.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 April 2009 - 09:07 AM




#6 luca luca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 April 2009 - 10:45 PM

Stimata Doamna Silvia Stanciu,
Va multumesc foarte mult pentru explicatii!!! Daca nu considerati ca abuzez de bunavointa Dvs. , mi-ati putetea spune in ce articole de lege pot gasi aceste reglementari? Nu vreau sa credeti ca pun la indoiala profesionalismul Dvs. dar sunt nevoit sa conving si alte persoane de ceea ce mi-ati scris.



#7 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2009 - 11:26 AM

:sad: Daca viata contabililor ar fi asa de simpla n-am mai avea nevoie de forumuri... Vreau sa spun ca n-ai sa gasesti scris in clar, dar trebuie sa cauti articolul in care se defineste asocierea , si apoi cel in care se enumera platitorii de impozit pe profit si ai sa vezi ca asocierea dintre doua persoane juridice nu apare la platitori. Acelasi lucru pt TVA. Nu e perioada cea mai buna si nu prea am timp sa le caut eu.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 April 2009 - 09:07 AM




#8 luca luca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 April 2009 - 09:29 AM

OK, multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 April 2009 - 06:20 PM




#9 gunoide77

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2009 - 03:23 PM

Buna ziua,

Dar daca doua firme A si B au incheiat un contract de asociere in participatiune, iar conform contractului intre parti A este responsabila de indeplinerea obligatiilor legale referitoare la taxa. In conformitate cu pct. (5) ale art. 156 din Codul Fiscal in cazul asociatilor in participatiune care nu constituie o persoana impozabila, drepturile si obligatiile legale privind taxa revin asociatului care contabilizeaza veniturile si cheltuielile, potrivit contractului incheiat intre parti. Prin pct. 79 alin. (4) din normele metodologice de aplicare ale Codului fiscal, se definesc drepturile si obligatiile legale privind taxa ca fiind dreptul de a exercita deducerea taxei pentru achizitiile conform prevederilor art. 145-1471 din Codul fiscal, obligatia de a emite facturi catre beneficiar si a colecta taxa in cazul operatiunilor taxabile. Aceste prevederi se aplica in situatia in care asociatul care contabilizeaza veniturile si cheltuielile efectueaza achizitiile societatii pe numele sau si emite facturi in nume propriu fata de terti si fata de ceilalti membri asociati, urmand ca veniturile si cheltuielile sa fie atribuite fiecarui asociat corespunzator cotei de participare.

Intrebarea mea: daca A este obligata sa indeplineasca obligatiile legale referitoare la taxa, cum isi deduce TVA pentru facturile achizitionate de B si care sunt necesare indeplinirii contractului de asociere?

Multumesc pentru ajutor
ce-ai facut asta vara?



#10 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 29 April 2009 - 04:32 PM

Cel mai simplu ar fi sa solicite factura direct pe numele asocierii iar chitanta pe numele societatii B, urmand sa se deconteze financiar ulterior, gen plati in numele clientului.
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#11 gunoide77

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2009 - 04:36 PM

Ce inseamna pe numele asocierii?

In conformitate cu pct. (5) ale art. 156 din Codul Fiscal in cazul asociatilor in participatiune care nu constituie o persoana impozabila, drepturile si obligatiile legale privind taxa revin asociatului care contabilizeaza veniturile si cheltuielile, potrivit contractului incheiat intre parti. Eu am tras concluzia ca asocierea nu se inregistreaza la finante.

multumesc mult
ce-ai facut asta vara?



#12 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2009 - 10:39 AM

Vezi postareagunoide77, la Apr 29 2009, 04:23 PM, a spus:

[...]Intrebarea mea: daca A este obligata sa indeplineasca obligatiile legale referitoare la taxa, cum isi deduce TVA pentru facturile achizitionate de B si care sunt necesare indeplinirii contractului de asociere?

Facturile aferente asocierii primite de B sunt inregistrate de acesta prin formula contabila 458=401, adica le trimite catre asociere, unde sunt inregistrate 6xx, 4426 = 458.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 April 2009 - 06:03 PM




#13 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 June 2009 - 11:31 PM

Am si eu o asociere in participatiune jocuri (aparate mecanice) si nu am declarat aceasta asociere la finante.
Firma X cu 60 % si eu firma Y cu 40%. obligatiile legale revin firmei X.La fiecare sfarsit de luna firma X intocmeste un decont prin care se stabilesc cei 60% ,respectiv 40% .Veniturile de 40 % din asociere le calculez normal la calculul impozitului pe profit( impreuna cu restul veniturilor din activitatea care o presteaza,comert cu amanuntul ( baruri)) si le declar in ,declaratie 100 la randul 2 ,impozit pe profit datorat de PJ romane.
Daca are cineva o asociere asteptam pareri.
Multumesc.

Pe mine ma intereseaza daca :
Toate obligatiile legale revin asociatului x ,eu asociatul y inregistrez veniturile mele pe contul 708 si calculez 16 % impozit profit.?
Cel putin eu asa am inteles din ce am citit.
Cu TVA am inteles.
Multumesc .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:47 AM




#14 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 June 2009 - 12:23 AM

La Art. 28 sunt precizari referitoare la impozit pe profit, iar la Art. 154 si Art. 156 sunt precizari referitoare la TVA.
Decontul de TVA se depune de asociatul care conduce contabilitatea asocierii. In decont se inscriu operatiunile din desfasurarea activitatii proprii si operatiunile din asociere. Facturile se emit pe numele societatii care are calitatea de responsabil al asocierii. Jurnalul de vanzari si de cumparari se tine separat pentru operatiunile asocierii de catre societatea responsabila.

Reflectarea in contabilitate a preluarii veniturilor si cheltuielilor din asocierea in participatie:

a) inregistrarea preluarii veniturilor
458 ?Decontari din operatii in participatie/Y ?= % 707 ?Venituri din vanzarea marfurilor?

b) inregistrarea preluarii cheltuielilor
% = 458?Decontari din asociatii in particip./Y ?
602 "Cheltuieli cu materii prime?
605 ?Cheltuieli cu energia si apa?
641 ?Cheltuieli cu remuneratiile personalului?
6451 ?Contributia unitatii la asigurarile sociale? etc

Reflectarea in contabilitate a inchiderii conturilor de venituri si cheltuieli :
707=121
121=6xx
Reflectarea in contabilitate a impozitului pe profit datorat de catre societatea Y
691 ?Cheltuieli cu impozitul pe profit? = 441 ?Impozit pe profit?

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 16 June 2009 - 12:25 AM




#15 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 11:32 AM

Buna ziua
Am citit cam toate postarile referitoare la asocierea in participatiune si tot mai am unele nelamuriri.
S-au asociat 2 firme de constructii pentru executarea unei lucrari. Sunt doua firme romanesti (SRL-uri) ce au facut o asociere fara personalitate juridica. Asocierea este sub datele de identificare ale firmei-lider (CUI, Reg Comert, adresa) si are deschis un cont bancar pe numele liderului. Deocamdata asocierea nu are bani in contul ei. Firma lider a achizitionat niste materiale si a platit niste taxe pe numele ei, dar pentru asociere.
Cum ar fi inregistrarile in contabilitatea firmei-lider si in ale asocierii:

1 Contare in firma-lider
- acordare avans de trezorerie: 542=5311 1.000 lei
- plata taxe stat: 4581=542 1.000 lei

2 Contare in asociere
- inreg taxa stat: 635=447 1.000 lei
-decontare cu firma-lider: 447=4581 1.000 lei


3 Iar la sfarsitul lunii impartirea cheltuielilor intre cele 2 firme co-participante la asociere, pe baza decontului:
4582=635 500 lei (pentru firma-lider)
4582=635 500 lei (pentru firma asociata)

Daca ma mai puteti lamuri si cu utilizarea celor 2 conturi: 4581 Decontari din operatii in participatie - pasiv si 4582 Decontari din operatii in participatie - activ.
Se folosesc atat in firmele participante cat si in asociere? Cd se folos unul si cd celalalt.

Asocierea, desi nu are personalitate juridica, va avea registru de casa? Se pot retrage bani cash?

Daca aveti cumva si o monografie actuala, am incercat sa descarc din niste postari din 2007, dar cred ca nu mai am voie.

Va multumesc frumos pt ajutor!
Degeaba ai dreptate daca nu ti-o da cineva.



#16 irina_r

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 July 2009 - 09:08 PM

Desi vad ca nu e postat nici un raspuns incerc si eu cu o intrebare :lostit (13):
2 societati vor sa faca un contract de asociere in participatiune. societatea x (cea care se va ocupa de partea contabila) vine cu un spatiu amenajat, utilat (spatiu ce e inchiriat de la o terta societate), societatea y se ocupa de promovare, manageriat. Prin aceasta asociere se va desfasura activitate de bar plus inchiriere mese biliard. Se poate ca cele doua societati sa mearga in cote egale (50% fiecare) la venituri si cheltuieli, desi societatea Y nu a investit financiar?
Sper ca m-am facut inteleasa!

Multumesc anticipat pt raspunsuri :smile:



#17 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 23 July 2009 - 09:13 PM

De ce nu? Daca asa este prevazut in contractul de asociere, contractul fiind legea partilor, asta e.



#18 irina_r

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 July 2009 - 10:04 PM

Multumesc mult de tot "leu50"

Si as mai avea o intrebare.......societatea X.....cea cu barul are codurile CAEN necesare, insa societatea Y ce coduri CAEN e obligata sa aiba?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 August 2009 - 12:14 PM




#19 eronika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 23 July 2009 - 10:33 PM

Vezi postareaCatalina, la Jul 10 2009, 12:32 PM, a spus:

Buna ziua
Am citit cam toate postarile referitoare la asocierea in participatiune si tot mai am unele nelamuriri...
Sper sa te ajute urmatoarele

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 August 2009 - 05:22 AM




#20 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2009 - 10:11 AM

Revin cu o intrebare referitor la inregistrarea contributiilor salariale. Cum se face acest lucru atat in asociere cat si in contabilitatea fiecarui participant?
Va multumesc frumos
Degeaba ai dreptate daca nu ti-o da cineva.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL