Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPRESII DUPA EXAMEN - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


IMPRESII DUPA EXAMEN


153 replies to this topic

#1 stefan1974

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 July 2009 - 09:17 AM

CUM A FOST EXAMENUL DE AZI ? SUBIECTELE AU FOST TOATE DIN CARTE ?



#2 emy96

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 July 2009 - 12:22 PM

Vezi postareastefan1974, la Jul 12 2009, 10:17 AM, a spus:

CUM A FOST EXAMENUL DE AZI ? SUBIECTELE AU FOST TOATE DIN CARTE ?
foarte greu
subiectele nu au fost toate din carte
la doctrina din 5 doua subiecte nu erau din carte
foarte mult de scris,imposibil de raspuns la toate
eu una nu am avut timpul necesar
acum a trecut asteptam rezultatele in 27




#3 LOREDANA M.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 July 2009 - 01:17 PM

si eu spun acelasi lucru. a fost foarte greu. la doctrina au fost intrebari care se dau la examenul de aptitudini . si imi pun o intrebare : ce mai invatam in 3 ani de stagiu ?



#4 cristat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 July 2009 - 04:13 PM

Cine a avut varianta 13 ma intereseaza subiectele la expertiza.



#5 nusica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 July 2009 - 06:24 PM

Vezi postareacristat, la Jul 12 2009, 05:13 PM, a spus:

Cine a avut varianta 13 ma intereseaza subiectele la expertiza.


ci8ne a acut varianta 1...la doctrina...intrebare din audit? Ce este auditul intern? S-au m-am tampit eu de tot....Am raspuns din audit...



#6 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 July 2009 - 08:47 PM

Asa e. Nu au fost numai subiecte din carte. La doctrina am avut 2 subiecte pe care nu le-am regasit nicaieri: "Ce conditii de calitate trebuie sa indeplineasca organismele de reglementare contabila" si "Ce trebuie avut in vedere la initierea unui nou organism in domeniul contabil"
Ca sa nu mai spun ca la expertiza am avut aceeasi intrebare de doua ori :lostit (13):
Oricum, destul de greu si de mult. Ramane de vazut pe 27, la rezultate



#7 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2009 - 09:12 PM

eu la doctrina toate modificate, unele chiar autentice :smile:
parerea mea este ca daca ai citit toate cele 46 probleme, se putea raspunde la toate aceste noi initiative. si zic doar de "problemele" din cartea editata. totusi, cred ca ne duce capul sa interpretam si sa schimbam putin modul de exprimare daca ni se intoarce o idee pe alta parte. nu suntem roboti, unii poate doar tocilari :lostit (13):
oricum, f greu examenul....epuizant. sper totusi sa se concretizeze efortul a 3 luni de invatat in ceva bun!
multa bafta!



#8 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2009 - 11:07 PM

timpul scurt...prea scurt ....subiectele accesibile dupa 3 luni de toceala recunosc...mi s-a parut mai usor examenu de azi ca dificulate si mult mai scurt (ca doar am avut 4 materii)....la doctrina mi-a picat organismul profesional (necesitatea acestuia), si din 5 subiecte 3 erau modificate dar intr-o maniera usoara...daca aveai cartea citata si ca lectura era imposibil sa nu sti sa raspunzi....la evaluare si expertiza a fost ok...la audit mi-am batut capul ca se scursese timpul si cat sa faci rezumatul rezumatului.....am inteles ca la constanta dupa data de 20-22 sa verificam site-ul....ATENTIE....nu stiu cine tot o tine cu data de 27 ...pe 27 e data finala a contestatiilor....contestatie care o poti face pe mail sau pe fax dar doar in 24 de ore de la afisarea rezultatelor...asa ca in 10 zile de acum incolo fiti cu ochii pe site-uri...
Noapte buna si numai vesti buna tuturor!



#9 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2009 - 11:14 PM

toceala? ai grija femeie cum vorbesti! la un examen de genul asta se incepe studiul cu cateva luni bune inainte, nu in ajun. am simtit asta pe pielea mea. am spus ca a fost f greu, tocmai pt ca era atata materie de invatat, tocit cum zici tu, probabil ca numai verbul asta il cunosti pt studiu.
unora ni s-a zis de data de 27, de la membrii Ceccar stim asta, nu e inventata. cam dupa 2 sapt se publica rezultatele in general, anul asta fiind de 2-3x mai putini candidati, poate mai repede.



#10 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2009 - 11:32 PM

[quote name='liviap' date='Jul 13 2009, 12:14 AM' post='206912']
toceala? ai grija femeie cum vorbesti! la un examen de genul asta se incepe studiul cu cateva luni bune inainte, nu in ajun.

Si cine a spus ca nu n-as fi apucat de studiu cu cateva luni bune inainte de examen?? Da ziceam ca pe ultima suta de metri a fost mai greu ca niciodata....crede-ma, am ratat multe weekenduri stand sa citesc cap-coada cartile si bibliografia...si am luat de la inceput de an....incetisor...cu 2008, mai alert putin cu 2009...si in final ajunsesem sa nu pot dormi noaptea....ultimele 3 nopti mai mult m-am uitat pe pereti de agitatie...aia e....toceala curata.....nu cred k am vazut vreo intrebare cu referire la un control cu ITM, o garda neanuntata, o rambursare TVA cu multe explicatii si note explicative, o referire legata de o practica oarecare.....si sistemul mi se pare greoi oricum....eu sapt trecuta faceam inregistrati la masini cumparate, calcul de impozit minim si stai pe de o parte si fa-ti treaba la birou (traiasca ordonanta 34) si eventual mai reciteste un pic regulamentul sau parca ti se pare ca nu mai sti asa de bine ce inseamna un audit statutar sau stai sa nu uitam.....goodwill-ul (apropo de varianta mea )...
Nu stiu...asta e procedura si asta facem....dar sa fac competitie in funtie de cine scrie mai repede, mai frumos si mai cat in ordinea disciplinelor nu tzine de nici un studiu in prealabil...nu imi pare rau, slava Domnului sunt chiar incantata indiferent de rezultat....sunt la un nivel de cunostinte mult mai amplu decat as fi reusit...sa nu uitam ca sunt multe pers care muncesc de luni pana sambata cate 10-12 ore pe zi....si ramane o amarata de duminica libera....
Eu stiu doar ca am multe multumiri pt toti moderatorii, pt toti cei care au muncit pt subiecte in 2007, 2008,in 2009 pt tot ce s-a creat aici....e bine sa fi om si sa dai, si va venii vremea sa si primesti inzecit.....iar cei care au copiat sau habar nu au de se poveste atata isi fura singuri caciula...asa-i romanu....se uita in gradina vecinului....in loc sa ne bucuram ca s-au terminat niste zile grele pt toata lumea zic eu noi(noi la general, noi romanii astia care vrem sa accedem la niste reguli de conduita, etica si integritate ....noi mai repede ne dam cu presupusu ca uite ce a facut ala....daca tocesti e hua, daca te inspiri iar nu e bine, daca e studiu e mult mai bine nu? E sa sti ca cel mai bine e cum vrei tu sa iti fie....iar cel mai bine dupa parerea mea de incepatoare este ca practica in contabilitatea va fi baza, dupa aia o semnatura de expert ar fi frumos, dupa care .....fiecare cum isi asterne...pai nu?!
O seara placuta. Mai am 5 ore si tre sa fiu fresh sa mai calculam niste impozite....sunt in emotii si d-aia ma apucasem sa mai zic si eu pe site ceva....k am gasit numai oameni saritori si super ok toata lumea de pe site....incerc sa imi amintesc toate subiectele de azi si le voi posta ulterior.



#11 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2009 - 11:38 PM

aaaaaa....cunosc multe verbe....pt examenu asta in mod deosebit ori vb de tocit ori vb de altceva...dar daca tu vrei mai elegant eu sunt f de acord cu tine....studiul la acest examen trebuie sa fie pe masura...chiar daca nu e pe masura poti sa iei acest examen...sau poti sa fi prea pregatit si sa nu reusesti la o singura materie....tine doar de noi....eu am tocit, tu ai studiat, celalalt poate n-a facut nici una nici alta...aia e....cel mai castigat e cel care cunoaste legea parerea mea...aia la zi, actuala....cel care stie ce semneaza ca nu e vorba doar de o amarata de semnatura si cel care realizeaza si venituri nu numai inca o hartie draguta cu numele de diploma...pai nu?
si zi-mi daca e necesar sa am un limbaj elevat...am simtit ca esti ofensata dar nu a fost intentia mea....scuzele sper ca se accepta....am facut in 2 zile naveta fo 15 ore, am dormit fo 2 ore si cu toate astea mi-e drag sa vad cine ce mai zice pe forum...asa ca n-am vrut sa deranjez si mult studiu multi ani de acuma incolo :P



#12 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2009 - 07:52 AM

da examenul a fost greu subiectele stufoase si ...la deontologie nu prea am picat pe subiect . am tras tare cu restul si culmea la audit unde am avut si auditul statutar - pe care -l stiam -, l-am lasat la urma sa mai scriu si la celelalte si am lasat loc liber ....si am scris si am scris la celelalte si cand am predat foaia am vazut ca am uitat complet de auditul statutar ...a mai avut cineva timp sa -si verifice lucrarea inainte de predare ...ma indoiesc



#13 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2009 - 08:14 AM

si eu am lasat loc liber la subiectele care nu mi le-am amintit dar am avut mare grija sa nu uit sa scriu ceva. stiam de anul trecut ca daca nu scrii la un subiect, e o problema...



#14 irina radu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 July 2009 - 08:30 AM

Vezi postareaemy96, la Jul 12 2009, 01:22 PM, a spus:

Vezi postareastefan1974, la Jul 12 2009, 10:17 AM, a spus:

CUM A FOST EXAMENUL DE AZI ? SUBIECTELE AU FOST TOATE DIN CARTE ?
foarte greu
subiectele nu au fost toate din carte
la doctrina din 5 doua subiecte nu erau din carte
foarte mult de scris,imposibil de raspuns la toate
eu una nu am avut timpul necesar
acum a trecut asteptam rezultatele in 27


Vezi postareairina radu, la Jul 13 2009, 09:30 AM, a spus:

Vezi postareaemy96, la Jul 12 2009, 01:22 PM, a spus:

Vezi postareastefan1974, la Jul 12 2009, 10:17 AM, a spus:

CUM A FOST EXAMENUL DE AZI ? SUBIECTELE AU FOST TOATE DIN CARTE ?
foarte greu
subiectele nu au fost toate din carte
la doctrina din 5 doua subiecte nu erau din carte
foarte mult de scris,imposibil de raspuns la toate
eu una nu am avut timpul necesar
acum a trecut asteptam rezultatele in 27
La Constanta ni s-a spus ca rezultatele se vor afisa pe data de 20 nu pe 27



#15 claudia.solomon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 July 2009 - 09:06 AM

Vezi postareanusica, la Jul 12 2009, 07:24 PM, a spus:

Vezi postareacristat, la Jul 12 2009, 05:13 PM, a spus:

Cine a avut varianta 13 ma intereseaza subiectele la expertiza.


ci8ne a acut varianta 1...la doctrina...intrebare din audit? Ce este auditul intern? S-au m-am tampit eu de tot....Am raspuns din audit...

Și eu am avut tot varianta 1 și la fel am răspuns. Nu cred să fie și alt răspuns. Până la urmă auditul intern e același din orice punct de vedere ai privi. Sper totuși să nu fie alt răpsuns sau să fi fost nevoie să mai punctăm ceva.... Până în 27..... :lostit (13):



#16 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2009 - 10:06 AM

pai era printre subiectele din carte sau ma insel? auditul intern....departament al entitatii, care face parte din controlul intern si consta in examinarea profesionala..... emiterea unei opinii competente privind respectarea si aplicarea corecta a regulilor interne prevazute de conducerea intreprinderii etc



#17 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 July 2009 - 12:47 PM

Asa precum am scris anterior si acest examen a fost destul de dificil.
Nu asta este rau. Rau este ca au o procedura de lunga durata pana sa obtii statutul de expert contabil.

Examen de acces foarte greu - 3 ani stagiu - examen aptitudini foarte greu sau la fel de greu ca primul.

Intrebarile mele ar fi mai schimba cineva conducerea CECCAR?
Mai schimba cineva modul de examinare?
Mai schimba cineva ceva in aceasta structura "invechita"?



#18 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2009 - 07:48 AM

Vezi postarealiviap, la Jul 13 2009, 09:14 AM, a spus:

si eu am lasat loc liber la subiectele care nu mi le-am amintit dar am avut mare grija sa nu uit sa scriu ceva. stiam de anul trecut ca daca nu scrii la un subiect, e o problema...


INSEAMNA CA E AIUREA PENTRU MINE CA EU AM LA FIECARE MATERIE CATE UN SUBIECT DOUA NEATINSE ..,.



#19 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2009 - 08:36 AM

Vezi postareateo30967, la Jul 14 2009, 08:48 AM, a spus:

INSEAMNA CA E AIUREA PENTRU MINE CA EU AM LA FIECARE MATERIE CATE UN SUBIECT DOUA NEATINSE ..,.

off :lostit (13): si doar s-a scris pe forum inainte de examen ca mai bine scriem prostii, in jurul subiectului decat sa lasam loc liber. si la curs, profesorii au zis sa nu lasam neatins subiectul orice ar fi. se intelege ca este f greu ca cineva sa pice pe toate subiectele de examen, tocmai de-asta cred ca e necesar sa scrii ceva sa arati ca totusi ai invatat si nu ai venit la examen cu capu-n sac, numai ca pur si simplu nu ai picat pe acel subiect. si la aptitudini se schimba biletul in cazul in care nu stii ceva, ti se ofera o sansa. sper sa fie ok, si la mine si la tine. ca si eu am aberat mult in jurul subiectelor pe care pur si simplu nu mi le-am amintit sau nu le-am retinut....



#20 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2009 - 08:40 AM

abia am avut timp sa scriu ce stiam cand sa mai aberez ? ca subiectele au fost stufoase nici gand sa mai scriu frumos etc ...






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL