Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate primara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate primara


7 replies to this topic

#1 Tsandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 July 2009 - 05:21 PM

buna ziua.va rog frumos am si eu nevoie de ajutor.contabilitatea primara ..care sunt limitele?se fac si NIR..si ce anume inseamna..adica stiu..numar de intrare,dar la ce se foloseste.imi cer scuze daca vi se pare absurd subiectul, numai ca as dori si eu sa stiu de la cineva cu experienta, o descriere.va multumesc anticipat.



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 14 July 2009 - 07:26 PM

NIR=nota de intrare/receptie si constatare a diferentelor;se foloseste la receptionarea marfurilor, .materialelor, s.a.m.d. la intrarea in gestiune;se intocmeste pe baza facturi sau/si a avizului de expeditie.Cred ca iti trebuie chiar manualele din liceu pentru abc-ul contabilitatii.




#3 ziziana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 10 October 2009 - 03:36 PM

Buna ziua!
Problema: Achizitia de materii materii prime, pret de cumparare 3222 lei, cheltuieli de transport-aprovizionare 111 lei, TVA 19%.
Intrebare: Cum inregistrez cheltuielile de trasnsport-aprovizionare?



#4 romeo.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 12 October 2009 - 09:38 PM

Ziziana, Standardul International Contabil IAS 2 ("Stocuri") prevede ca toate cheltuielile aferente transportului si aprovizionarii se includ in costul de achizitie al stocurilor de marfuri / materii prime (absolut tot ceea ce se poate stoca); deci la problema pe care ai ridicat-o rezolvarea este una simpla, simpla de tot, precum cea de mai jos:

% = 401 "Furnizori" 3966.27 lei
301 "Materii prime" 3333 lei
(3222 + 111 ) lei

4426 "TVA deductibila" 633.27 lei
0.19 X (3222 + 111) lei



#5 JolieCont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Piata Muncii

Postat 21 November 2009 - 10:12 AM

Vezi postareaTsandra, la Jul 14 2009, 05:21 PM, a spus:

buna ziua.va rog frumos am si eu nevoie de ajutor.contabilitatea primara ..care sunt limitele?se fac si NIR..si ce anume inseamna..adica stiu..numar de intrare,dar la ce se foloseste.imi cer scuze daca vi se pare absurd subiectul, numai ca as dori si eu sa stiu de la cineva cu experienta, o descriere.va multumesc anticipat.


Trimite-mi e-mail pe JolieCont@gmail.com cu subiectul "contabilitate primara"
Succes!
JolieCont



#6 raluka78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2010 - 06:54 PM

Buna ziua. Am si eu o intrebare: materialele de gradinarit pe ce cont le pot trece? tinand cont ca firma este de gradinarit...ct 604? Ma poate ajuta cineva? Multumesc mult de tot :frusty:



#7 gabym

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 30 March 2010 - 08:06 PM

Vezi postarearaluka78, la Mar 30 2010, 07:54 PM, a spus:

Buna ziua. Am si eu o intrebare: materialele de gradinarit pe ce cont le pot trece? tinand cont ca firma este de gradinarit...ct 604? Ma poate ajuta cineva? Multumesc mult de tot :frusty:

Cred ca la materiale nestocate daca nu sunt depozitate, altfel ar trebui sa le faci NIR si vor fi materii prime, auxiliare, alte materiale consumabile, marfuri - depinde de ce se face cu ele.

Citez :

"DESPRE MATURI de Anton KOVACS

Este interesant cum in contabilitate acelasi bun poate fi clasificat in mai multe conturi.

Astfel, cumpar de exemplu maturi, pentru a le revinde. Bineinteles ca vor fi marfa (atentie, pentru a fi marfa, un bun oarecare este achizitionat in scopul revinzarii ca atare, deci fara nici un fel de transformare. Asta inseamna ca mierea la borcan nu este miere pur si simplu, si nici tabla decapata si vopsita nu este tabla ci "Tabla decapata si vopsita").

Dar la un moment dat, voi avea nevoie de o matura pentru a matura magazinul.

Bineinteles ca nu ma duc sa cumpar o matura cind am 10 maturi in pravalie, asa ca matura respectiva se va transforma in alt material consumabil.

Cindva poate voi ajunge la concluzia ca este mai rentabil sa adaug putina valoare la maturile respective pentru a cistiga mai mult.

Deci, intr-o prima faza dau maturile la strungar pe baza unui bon de consum, acesta le va strunji coada, dupa care le va preda in magazie in baza unei note de predare. Deci, maturile devin materie prima iar dupa strunjire vor deveni produs semifabricat. Urmeaza sa le dau la cineva sa le vopseasca, din nou pe baza unui bon de consum, vopsitorul le face coada rosie si le preda din nou la gestionar, de data aceasta maturile fiind deja produs finit, respectiv "Maturi cu coada strunjita si vopsita in rosu". Si dupa aceea le vind la alta pravalie si maturile vor fi din nou marfa, en-gross sau en-detail, dupa caz. Si aici ciclul poate fi reinceput.

Nu mai pomenim ca daca cumparam o singura matura si o dam direct femeii de serviciu sa mature pe jos, aceasta va fi material nestocat, (pentru ca gestionarul nici macar nu a vazut matura respectiva, cu atit mai putin a apucat sa îi faca receptia si sa o stocheze) , iar daca cumparam 10 maturi, tot pentru maturatul biroului propriu, acestea vor fi alte materiale consumabile. Dar asta nu ne impiedica, daca maturile sunt de calitate, sa le dam in primire cuiva, acestea ajungind astfel obiect de inventar, sau de ce nu, sa le strunjim coada, sa le vopsim in rosu .....

Ce frumoasa este contabilitatea."

Aceasta postare a fost editata de gabym: 30 March 2010 - 08:15 PM




#8 raluka78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2010 - 08:55 PM

Multumesc frumos gabym. :frusty:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL