Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen aptitudini 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examen aptitudini 2009


155 replies to this topic

#1 iulia constantin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Postat 29 July 2009 - 09:21 AM

Ce stiti despre examenul de aptitudini din octombrie? A aparut bibliografia? Chiar va fi un examen scris de 6 ore? Daca a mai dat cineva poate ne da si noua amanunte. Cat e taxa de inscriere la examen?



#2 tucu_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 01 August 2009 - 07:50 PM

Dosarul de inscriere la examenul de aptitudini va cuprinde:
- cerere tip pentru inscriere la examen;
- copie legalizata de pe certificatul de admitere la stagiu, emis de comisia de examinare pentru accesul la profesie;
- certificat de stagiu (anexa nr. 11) - emis de filiala;
- copie legalizata de pe diploma de studii universitare (diploma licenta legalizata sau adeverinta licenta legalizata). Pentru stagiarii cu studii medii, copie legalizata de pe diploma de bacalaureat;
- cazier judiciar cu termen de valabilitate neexpirat;
- adeverinta medicala din care sa rezulte ca solicitantul are capacitate de exercitiu deplina (medic psihiatru sau neurolog);
- raport de stagiu (anexa nr. 9) - pentru stagiarii care efectueaza stagiul pe langa tutori;
- 2 fotografii tip buetin;
- copie chitanta taxa examen (taxa examen: experti contabili - 175€; contabili autorizati - 125€)
- copie BI/CI.

Bibliografia in schimb este destul de vasta. Ar fi bine sa incepem sa facem front comun, la fel ca si cei de anul trecut si sa incepem rezolvarea variantelor din anii precedenti sau diverse aplicatii.
As ruga pe cei care au variantele de anul trecut sa le posteze pe forum.
Ar trebui sa incepem sa lucram, timpul se scurge destul de repede.




#3 crisa36

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2009 - 03:27 PM

Da, si eu zic ca ar fi bine sa vedem niste subiecte. Dar din cate vad probabil ca e lumea plecata in concediu. Si timpul trece... :lostit (13):



#4 Szidonia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 August 2009 - 07:54 AM

Intra pe gmail.com user: aptitudini2009, parola: forumconta, si acolo vei gasi material de studiu
pentru examenul de aptitudini.
Spor la invatat!



#5 cristat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 August 2009 - 06:21 PM

Multumim frumos pentru adresa :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 06:29 PM




#6 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 09 August 2009 - 05:15 PM

Buna tuturor....Daca a parcurs cineva cartea " Initiere in evaluarea intreprinderilor " de pr Marin Toma, la sfarsitul cartii sunt intrebari la care treb sa raspundem..... Ati gasit raspunsurile 248-295??
Multumesc. :lostit (13):



#7 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 August 2009 - 08:51 PM

248. Factori care influenteaza marimea oriz.de prognoza in cazul metodelor de randamnent :
Orizontul de prognoza pentru previziunea cash-flow-urilor
Orizontul de prognoza reprezinta perioada de timp care ii este necesara afacerii ca sa progreseze din stadiul actual la echilibrul competitiv complet .
În practica evaluarii, in cadrul metodelor de actualizare a cash-flow-urilor, previziunile se fac pe un orizont de timp segmentat in doua perioade:
- prima, denumita orizont explicit, care corespunde orizontului de vizibilitate al întreprinderii
- cea de-a doua perioada, denumita orizont neexplicit, care corespunde restului de ani din viata intreprinderii, considerata nedeterminata daca evaluarea se face pe baza pricipiului continuitatii activitatii
Orizontul explicit reprezinta durata de viata economica a investitiei. Durata necesara atingerii acestui punct poate fi estimata in functie de ciclul de viata economica al produselor, durata de functionare ramasa pentru imobilizarile amortizabile, alti factori interni pusi in evidenta prin intermediul analizei SWOT realizata in cadrul diagnosticului afacerii. În afara factorilor microeconomici, direct legati de evolutia afacerii evaluate, in estimarea orizontului de prognoza mai pot sa intervina si alti factori, dintre care amintim: factori macroeconomici (stabilitatea economica), factori politici, factori sectoriali (termenul de recuperare al investitiei estimat de investitor, ciclicitatea si marimea cererii, tehnologii sau afaceri convergente), disponibilitatea informatiilor, credibilitatea previziunilor.
SI LA 295 !!! ne mai gandim



#8 andruski

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 11 August 2009 - 10:52 AM

Multumesc Szidonia pentru adresa.

Am incarcat si eu cateva fisiere. Spor la invatat!



#9 Roxana Serdici

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 August 2009 - 11:58 AM

stie cineva cand incepe inscrierea la examen? Am inteles ca de luni, dar nu gasesc nimic pe site-ul Ceccar.

merci



#10 ancaligia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 August 2009 - 01:28 PM

In adresa pe care am primit-o eu de la CECCAr scria ca inscrierile se fac in perioada 01-15 septembrie

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 August 2009 - 04:34 PM




#11 serbanrodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 15 August 2009 - 10:22 AM

La Buzau inscrierile au inceput deja, intre 01 august si 01 septembrie.Cel mai bine este sa va interesati la sediul CECCAR din judetul respectiv.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 August 2009 - 04:35 PM




#12 dana_lutic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2009 - 10:42 AM

In Bucuresti inscrierile incep maine
Taxa de examen este de 175 euro la cursul BNR din ziua platii, iar cursul de deontologie ( facultativ ), costa 600 ron
Bafta!



#13 iulia constantin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Postat 18 August 2009 - 08:10 AM

va multumesc tuturor pentru informatiile care s-au dovedit a fi superutile. Am facut cerere de derogare de stagiu si astept raspunsul. Bafta !!! :lostit (13): :smile: :thumbup:



#14 crisa36

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2009 - 09:35 AM

Iulia, ai facut cererea de derogare pt ca ai lucrat la firma de conta? Ai avut ceva stagiu?
Ma intereseaza si pe mine.
Si cand ai depus cererea?

Si va rog, daca are cineva primul volum din "sinteze, studii de caz si teste grila privind aplicarea IAS (revizuite)", sa imi trimita si mie.
crys_croy@yahoo.com.

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 September 2009 - 07:22 PM




#15 Guest_f1cvb_*

  • Guests

Postat 18 August 2009 - 12:57 PM

Vezi postareaSzidonia, la Aug 7 2009, 08:54 AM, a spus:

Intra pe gmail.com user: aptitudini2009, parola: forumconta, si acolo vei gasi material de studiu
pentru examenul de aptitudini.
Spor la invatat!
Am incercat sa intru ,astazi,si nu am reusit! Ati schimbat parola?



#16 nomi'

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 August 2009 - 02:10 PM

Salutare tuturor,
Ma poate ajuta cineva un model de cerere pt. derogare stagiu? Adresa mea de e-mail este: nomi_id77@yahoo.com

Va multumesc anticipat



#17 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 August 2009 - 02:57 PM

Dragi colegi.....avem alta parola pe gmail ?la aptitudini2009?
multumesc .



#18 miha21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 18 August 2009 - 03:05 PM

buna ziua!! Si eu am incercat sa intru si nu merge :lostit (13): , daca aveti alta parola, va rugam tare mult sa o postati pe forum!! Multumesc anticipat!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 September 2009 - 07:23 PM




#19 danielacelesta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:LITERATURA

Postat 18 August 2009 - 03:16 PM

Pe site-ul filialei Bucuresti s-a afisat perioada de inscrieri:17 august-25 septembrie.
DANIELA CELESTA



#20 crisa36

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2009 - 04:20 PM

Nu cred ca mai functioneaza adresa de mail respectiva. Oricum, cineva a sters saptamana trecuta toate mailurile de acolo.
A fost creat un grup google.
Gasiti mai multe informatii despre grup in paginile precedente.



Revin cu o completare: informatii despre grup gasiti in topicul "aptitudini 2009".






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL