Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MO 550 /07.08.2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


MO 550 /07.08.2009


74 replies to this topic

#21 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 August 2009 - 12:07 PM

stau si ma intreb... ce nu le convenea la sistemul folosit pana acum?
nu cumva au nevoie de 46lei de la fiecare firma care depune online declaratii? :lostit (13):



#22 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 25 August 2009 - 11:34 AM

Stimati colegi,

Am sunat astazi la SEN ,
mi s-a transmis ca in momentul de fata , se elibereaza certificate pentru contribuabilii mici si mijlocii,
urmand ca accesul sa -l avem incepand cu luna viitoare .

:lostit (13):




#23 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 25 August 2009 - 12:04 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 20 2009, 01:07 PM, a spus:

stau si ma intreb... ce nu le convenea la sistemul folosit pana acum?
nu cumva au nevoie de 46lei de la fiecare firma care depune online declaratii? :lostit (13):
Buna ziua , am fost ieri cu declaratiile la finante , subiect de discutie pana ce am stat la rand era bineinteles , depunerea online a declaratiilor.

Una dintre motive pentru care se introduce acest sistem este , faptul ca ,, asa se zice'' unii colegi de-ai nostrii percep de la patroni o suma de bani pentru a depune declaratiile. Si s-au gandit guvernantii nostrii de ce sa nu incaseze ei acesti bani ?



#24 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 August 2009 - 12:15 PM

mi se pare un abuz
de ce sa schimbi un sistem care a functionat bine pana acum?
de ce sa am instalate pe calculator zeci de certificate pentru fiecare firma si sa ma incurc in ele? asta daca se poate da unei terte persoane care nu are legatura cu firma.
de ce sa dau bani sa depun declaratiile la somaj daca pana acum le trimiteam pe mail si nu s-a plans nimeni?.
tara lu' papura voda :lostit (13):



#25 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 25 August 2009 - 01:09 PM

Exact la asta ma gindeam si eu, la declaratiile de la somaj. Cum naiba acolo le transmitem pe mail si este totul ok si pt.alte declaratii iti trebuies sapte mii de certificate digitale. N-or fi toate in aceeasi tara ? Eu i-as intreba pe guvernantii nostri asta : de ce la somaj se poate si la restul nu ??!!
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#26 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 25 August 2009 - 02:24 PM

[quote name='doiny' post='209621' date='Aug 25 2009, 12:34 PM']Stimati colegi,

Am sunat astazi la SEN ,
mi s-a transmis ca in momentul de fata , se elibereaza certificate pentru contribuabilii mici si mijlocii,
urmand ca accesul sa -l avem incepand cu luna viitoare .


Ce bine,l-a folosit cineva pana acum,vreau si eu detalii!!Sunt din Pitesti de la o firma de conta si trebuie sa achizitionez 20 de certificate si sa trimit si eu ptr toti clientii mei,dar mai intai as dori sa stiu daca merge intr-adevar sistemul ,ca apoi sa incep sa strang banii de la ei.Eu foloseam tot sistemul vechi de transmitere pe internet,fiecare declaratie la institutia ei,asta inseamna alta cheltuiala si o gramada de timp pierdut.Mai ramane statul de plata care se va duce la ITM,alt drum,declaratia 394 la Finante de 2 ori pe an si Bilantul de 2 ori pe an care nu se depun prin sistemul asta,decl 205 ,cred ca mai sunt si altele .Dar cand am concedii medicale si sume de recuperat din FNUASS cum se procedeaza,scanez certificatul medical?

Aceasta postare a fost editata de iuli73: 25 August 2009 - 02:30 PM




#27 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 25 August 2009 - 03:35 PM

[Cred ca in situatia ta ar trebui sa suni ,(afli telefonul de pe e-guvernare.ro) declaratii electronice, nu stiu cum se procedeaza cu cei din provincie...
Sper sa nu -i puna sa vina in Bucuresti cu actele sa le depuna.. chiar asa stupid nu cred ca se poate.



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2009 - 04:11 PM

fratilor, macar de-ar functiona f bine acest sistem SEN, ca 46 lei ANUAL de fiecare firma e chiar nimic, haideti sa fim seriosi... ne costa ANUAL mult mai mult transportul cu decl., ar fi chiar superbine sa le raportam pe toate online si sa scapam de cozi pe la ghisee !

parerea mea :biggrin:



#29 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 25 August 2009 - 04:28 PM

https://formularunic...docs/manual.pdf

sper sa ajute !



#30 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 August 2009 - 05:10 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 25 2009, 05:11 PM, a spus:

fratilor, macar de-ar functiona f bine acest sistem SEN, ca 46 lei ANUAL de fiecare firma e chiar nimic, haideti sa fim seriosi... ne costa ANUAL mult mai mult transportul cu decl., ar fi chiar superbine sa le raportam pe toate online si sa scapam de cozi pe la ghisee !

parerea mea :biggrin:
46+tva sa ai acces la ei
pe langa asta mai cumperi si certificat pt semnare

"Certificatul emis de către ASSI are rol de autentificare în sistem. Semnarea documentelor electronice depuse va fi posibilă în cel mai scurt timp cu ajutorul unui certificat calificat, emis de către un furnizor de servicii de certificare calificată, acreditat in conformitate cu Legea nr.455/2001 privind semnătura electronică. Astfel, conform art.5 din Legea nr.455/2001, “înscrisul în formă electronică, căruia i s-a încorporat, atașat sau i s-a asociat logic o semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat nesuspendat sau nerevocat la momentul respectiv și generată cu ajutorul unui dispozitiv securizat de creare a semnăturii electronice, este asimilat, în ceea ce privește condițiile și efectele sale, cu înscrisul sub semnătură privată”."

http://www.assi.ro/component/content/artic...wwe-guvernarero



#31 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 August 2009 - 02:03 PM

Pot sa va spun ca depun online D 100+101+102+300+390 catre DGAMC Bucuresti inca din anul 2005 si totul a functionat perfect. E foarte adevarat ca sistemul a fost obligatoriu si nu optional. Fiind mare contribuabil si la o distanta considerabila de Bucuresti ar fi fost un calvar sa facem lunar un asemenea drum. Ca sa nu mai spun ca nici nu ar fi fost economicos. Noua ni s-a eliberat un certificat digital pe care l-am instalat si la orice transmitere ne autentificam prin intermediul sau. Declaratiile primesc automat un numar de inregistrare si intr-un interval de timp scurt (cateva minute sau maxim o ora) un mesaj de validare a declaratiei. In cazul in care declaratia contine date eronate sub aspectul nerespectarii unor eventuale corelatii sau al inscrierii gresite in alte rubrici, se primeste o atentionare de invalidare. Daca se va aplica acelasi sistem va asigur ca este accesibil si extrem de comod. Dispare astfel o forma de tocat timpul pe la cozi.



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2009 - 03:16 PM

Vezi postareaGeta L, la Aug 27 2009, 03:03 PM, a spus:

Noua ni s-a eliberat un certificat digital pe care l-am instalat si la orice transmitere ne autentificam prin intermediul sau.
gratis vi s-a eliberat certificatul digital ?



#33 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2009 - 05:12 PM

Apropos de 46 de lei, ca tot veni vorba.
Problema nu este sistemul pe care il vor pune la punct, ci taxa care este absolut nesimtita.
Pai tu declari ca cetateanu constiincios, platesti... si ei iti mai ia si taxa ca sa poti declara, intr-o tara civilizata se ofera gratis serviciul asta nu contracost, pentru ca pentru astfel de servicii de bunsimt trebuie sa se duca banii colectati din impozite si taxe.
Pentru asta platesti impozite, ca sa traiesti civilizat.

Taxa asta probabil s-a pus in acelasi spirit cu aia care ma obliga pe mine cand ma duc la medicul de familie si vreau vreo hartoaga trebuie sa platesc fiecare hartie, desi mai platesc odata si contributie la sanatate.

In concluzie: calm, nu da statul doi bani pe contribuabil; toata smecheria sunt acei 46 lei, care inmultit cu XXXXXXX... contribuabili vor mai face cativa milionari in Euro si poate vor finanta si vreo campanie... dau eu cu presupusul.
Dragos



#34 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 August 2009 - 07:05 AM

Nici vorba de eliberare gratis! Am platit taxa! In postarea mea anterioara am vrut doar sa subliniez ca metoda este moderna si eficienta.



#35 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 28 August 2009 - 09:32 AM

Aveti si semnatura electronica? Vi s-a spus ca o sa aveti nevoie?
Oare semnaturile electronice de la firmele certificate acum, or sa fie valabile si pentru transmiterea prin SEN?

Transmiteti si declaratiile cas , cass prin acest sistem?



#36 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 August 2009 - 10:00 AM

Nu avem semnatura electronica. Certificatul de care dispunem ne permite doar autentificarea in sistem in vederea transmiterii datelor. Asa cum am precizat il utilizam doar pentru depunerea declaratiilor fiscale la DGAMC Bucuresti. Declaratiile nominale (cas, cass si somaj) se depun local. Certificatul nu este valabil pentru transmiterea locala. Cel putin deocamdata.



#37 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 August 2009 - 10:10 AM

Vezi postareadoiny, la Aug 28 2009, 10:32 AM, a spus:

Aveti si semnatura electronica? Vi s-a spus ca o sa aveti nevoie?
Oare semnaturile electronice de la firmele certificate acum, or sa fie valabile si pentru transmiterea prin SEN?

eu ce am scris mai sus? :lostit (13):



#38 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 28 August 2009 - 11:35 AM

Doamna Geta L , se pare ca utilizeaza deja acest sistem, si trebuie sa obtinem cat mai multe informatii de la ea,
deci se pare ca se va imbunatati sistemul si cu extinderea acestuia pentru deounerea la celelalte institutii ale statului ,pentru toti contribuabilii mici sau mari,
precum si cu semnatura electronica la toti contribuabilii.

Multumim mult Geta L .



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2009 - 02:32 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 27 2009, 04:16 PM, a spus:

Vezi postareaGeta L, la Aug 27 2009, 03:03 PM, a spus:

Noua ni s-a eliberat un certificat digital pe care l-am instalat si la orice transmitere ne autentificam prin intermediul sau.
gratis vi s-a eliberat certificatul digital ?

Vezi postareaGeta L, la Aug 28 2009, 08:05 AM, a spus:

Nici vorba de eliberare gratis! Am platit taxa! In postarea mea anterioara am vrut doar sa subliniez ca metoda este moderna si eficienta.
caz in care costurile se maresc considerabil si pt o firma mica e mult prea mult :lostit (13): nasol ...

deci: cam care ar fi costurile pt o singura firma ?

trec de 100 euro, nu ?



#40 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 28 August 2009 - 02:42 PM

Cum ati ajuns la asemenea concluzie?

52 lei +
100 euro pe an semnatura electronica cu care puteti semna pentru toate firmele pe care le lucrati + puteti semna orice , acte la Registrul Comertului, contracte etc....

Impartiti suma semnaturii electronice la numarul firmeor.
Semnatura electronica va apartine nu se emite pentru fiecare firma .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL