Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inscriere ACCA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inscriere ACCA

20 replies to this topic

#1 fllorentina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 September 2009 - 04:33 PM

Buna!

Intentionez si eu sa ma inscriu anul acesta pentru examenele ACCA, dar nu stiu care varianta este mai eficienta. Va rog ma puteti ajuta cu sfaturi?
Am observat ca multi dintre voi ati ales sa va inscrieti prin BPP sau Intercollege desi acestia percep taxe suplimentare. De ce nu v-ati inscris direct prin sediul ACCA din Bucuresti? Modul de examinare si subiectele sunt aceleasi indiferent de institutia la care ma inscriu?


Multumesc anticipat!

Florentina



#2 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 22 September 2009 - 07:42 AM

BPP din cate stiu tin si cursuri. Poate pentru unii e mai avantajos sa mearga si la cursuri. Si eu vreau sa ma inscriu anul acesta. Si pot sa iti spun ca in ceea ce priveste Study Text si Revision Kit, m-am hotarat sa cumpar de la BPP din Romania. La telefon cei de la BPP mi-au recomandat sincer sa cumpar manualele direct de pe site-ul BPP de la ei din Anglia pentru ca as iesi mai ieftin. Asa ca daca tu crezi ca te descurci, incearca sa rezolvi totul singura, fara sa te inscrii la intermediari. Te scoti mai ieftin.

In ceea ce priveste modul de examinare, nu se vor face delimitari intre institutiile de la care vii. Examenele sunt impartite pe zile in functie de F-ul sau P-ul pe care vrei sa il dai si atat. Iar subiectele sunt la fel pentru toti.

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#3 fllorentina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 24 September 2009 - 09:46 AM

Multumesc pt sfat!

Examenele sunt grila?



#4 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 24 September 2009 - 10:31 AM

Unele da (examenele de la Knowledge), altele nu. Sunt cu subiecte de teorie sau aplicatii practice combinate cu cele de teorie. Poti vedea pe site-ul lor subiectele ce s-au dat in iunie ca sa iti faci o parere.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#5 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 29 September 2009 - 11:31 AM

Este cineva din Suceava care da examene la ACCA sau care vrea sa se inscrie la ACCA?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#6 accaroexpert

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 30 September 2009 - 10:48 AM

Vezi postareafllorentina, la Sep 24 2009, 10:46 AM, a spus:

Multumesc pt sfat!

Examenele sunt grila?

doar cele de la F1 la F3 sunt grila, celelalte sunt cca 10 intrebari din toata materia.
poti sa optezi si pentru inscrierea direct pe site acca, sa iti cumperi manualele si sa studiezi singur...
bafta



#7 Me - Suceava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 October 2009 - 01:15 PM

O intrebare: daca nu cunosc engleza la nivel avansat si mai ales termeni economici, credeti ca as putea sa ma inscriu la ACCA si sa studiez in paralel? Banuiesc ca veti zice ca nu-mi cunoasteti capacitatea de invatare ... nu sunt superman ... dar, imi pot da silinta. Cei care s-au inscris au stiut engleza f bine???
multumesc



#8 fllorentina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 22 October 2009 - 07:25 PM

Buna!

Stie cineva daca pentru inscriere se primesc si adeverinte eliberate de facultati in locul diplomelor?
Eu am terminat un master anul acesta si nu pot obtine diploma in timp util....


Multumesc!



#9 ACCA - Birou local

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 October 2009 - 02:54 PM

Vezi postareafllorentina, la Oct 22 2009, 08:25 PM, a spus:

Buna!

Stie cineva daca pentru inscriere se primesc si adeverinte eliberate de facultati in locul diplomelor?
Eu am terminat un master anul acesta si nu pot obtine diploma in timp util....


Multumesc!

Buna,

Pentru la dosarul de inregistrare initiala ca si student ACCA se poate atasa copia simpla a adeverintei emise de facultate precum si traducerea acesteia in limba engleza.

Numai bine,



#10 Mary_1985

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 April 2010 - 04:10 PM

Buna

Intentionez sa ma inscriu si eu la ACCA. Am citit cam toate informatiile pe care le-am gasit pe internet, despre acest curs, dar mi-ar prinde foarte bine daca as vorbi cu cineva care este deja inscris la acest curs, pentru a stii foarte bine in ce ma bag :frusty: .

Daca este cineva dintre voi care doreste sa impartaseasca experienta ACCA cu mine va rog contactati-ma la ID-ul de mess nascamaria@yahoo.com
Va multumesc anticipat!

Maria, Alba Iulia



#11 carciu_silvia2001

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:suceava

Postat 21 April 2010 - 11:26 AM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la Sep 29 2009, 12:31 PM, a spus:

Este cineva din Suceava care da examene la ACCA sau care vrea sa se inscrie la ACCA?
Salu! Si eu sunt din Suceava si as vrea sa ma inscriu la ACCA. :frusty:



#12 miruna78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 April 2010 - 12:59 PM

Buna tuturor,

Asi vrea sa ma inscriu anul acesta pt sesiunea din decembrie 2010 la acest examen. Va rog sa-mi spuneti care sunt actele necesare pt inscriere, pt ca am citit undeva ca ar fi nevoie si de pasaport.. al meu a expirat si vroiam sa va intreb daca e sau nu nevoie de el.
Daca e cineva din Buc care sa-mi recomande un notar bun.. stiu eu sa-mi faca traducerea bine (am citit ca e importanta traducerea) si cam cat costa aceste traduceri.
Las si adresa mea de mail poate mai e cineva in situatia mea sa mai schimbam pareri :frusty: fnicolle_78@yahoo.com

O zi frumoasa si week-end placut!



#13 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 April 2010 - 10:28 AM

Vezi postareamiruna78, la Apr 23 2010, 01:59 PM, a spus:

Buna tuturor,

Asi vrea sa ma inscriu anul acesta pt sesiunea din decembrie 2010 la acest examen. Va rog sa-mi spuneti care sunt actele necesare pt inscriere, pt ca am citit undeva ca ar fi nevoie si de pasaport.. al meu a expirat si vroiam sa va intreb daca e sau nu nevoie de el.
Daca e cineva din Buc care sa-mi recomande un notar bun.. stiu eu sa-mi faca traducerea bine (am citit ca e importanta traducerea) si cam cat costa aceste traduceri.
Las si adresa mea de mail poate mai e cineva in situatia mea sa mai schimbam pareri :frusty: fnicolle_78@yahoo.com

O zi frumoasa si week-end placut!

Miruna,

Cel mai bine este sa contactezi direct unul din Institutele care sunt abilitatea sa gestioneze aceste programe ACCA in RO sau direct ACCA- prin biroul lor din Bucuresti. Daca dai o cautare pe Google gasesti toate datele sau poti intra si pe site-ul lor direct si te dirijeaza ei functie de locatie. Functie de studiile tale anterioare ei iti pot spune ce acte iti trebuie, ce echivalari se pot face sau nu, ce acte iti trebuie, cum este structurat programul, costuri, etc.

Succes!
Don't worry! Just panic!



#14 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 27 April 2010 - 09:28 AM

Pentru toti cei care doresc sa se inscrie la ACCA e bine de stiut:


- examenele sunt foarte grele. Fara cursuri, acestea se trec foarte greu. Se studiaza in medie cam 400 pag de manual si inca 200 pag de probleme la fiecare examen;
- cursurile costa enorm. La BPP costul era in jur de 600 GBP pe un examen;
- cartile se cumpara de pe internet si se platesc cu cardul. Sunt accesibile ca pret, dar sunt valabile pentru 2 sesiuni. Daca nu ai fost la examen sau nu l-ai luat, trebuie sa cumperi o noua carte ca sa fii sigur ca esti la curent cu modificarile din subiectele studiate;
- multa materie nu is va gasi aplicabilitate in resposanbilitatile actuale sau viitoare ale studentului/absolventului. Sunt multe subiecte despre care e bine sa citesti pentru cultura generala, nu sa inveti ca pentru un examen;
- examenele se dau in Bucuresti, iar pentru cei din provincie sunt costuri de transport, eventual si costuri de cazare.



#15 miruna78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 April 2010 - 10:49 AM

Vezi postareaflo8200, la Apr 27 2010, 10:28 AM, a spus:

Pentru toti cei care doresc sa se inscrie la ACCA e bine de stiut:


- examenele sunt foarte grele. Fara cursuri, acestea se trec foarte greu. Se studiaza in medie cam 400 pag de manual si inca 200 pag de probleme la fiecare examen;
- cursurile costa enorm. La BPP costul era in jur de 600 GBP pe un examen;
- cartile se cumpara de pe internet si se platesc cu cardul. Sunt accesibile ca pret, dar sunt valabile pentru 2 sesiuni. Daca nu ai fost la examen sau nu l-ai luat, trebuie sa cumperi o noua carte ca sa fii sigur ca esti la curent cu modificarile din subiectele studiate;
- multa materie nu is va gasi aplicabilitate in resposanbilitatile actuale sau viitoare ale studentului/absolventului. Sunt multe subiecte despre care e bine sa citesti pentru cultura generala, nu sa inveti ca pentru un examen;
- examenele se dau in Bucuresti, iar pentru cei din provincie sunt costuri de transport, eventual si costuri de cazare.

Buna,
Tu cate examene ai reusit sa treci si care ti s-au parut cel mai greu pana acum? Cum ai procedat cu invatatul? Ti-ai permis sa te inscrii la cursuri sau ai invatat doar din manuale?
Numai bine,
Miruna



#16 miruna78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 April 2010 - 11:19 AM

Vezi postareaACCA - Birou local, la Oct 30 2009, 03:54 PM, a spus:

Vezi postareafllorentina, la Oct 22 2009, 08:25 PM, a spus:

Buna!

Stie cineva daca pentru inscriere se primesc si adeverinte eliberate de facultati in locul diplomelor?
Eu am terminat un master anul acesta si nu pot obtine diploma in timp util....


Multumesc!

Buna,

Pentru la dosarul de inregistrare initiala ca si student ACCA se poate atasa copia simpla a adeverintei emise de facultate precum si traducerea acesteia in limba engleza.

Numai bine,
Buna,

Spune-mi te rog daca e nevoie si de legalizarea actelor (diploma/foaie matricola) sau e nevoie doar de traducerea lor?
Multumesc frumos,
Miruna



#17 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 18 May 2010 - 01:43 PM

Eu mai am un singur examen si am terminat. E vorba de P1. Ca sa confirm ca se invata multe lucruri de care nu prea ne lovim in activitatea de zi cu zi, o sa scriu aici o parte din raspunsul la o problema data in iunie 2009 la examenul pentru P1:

Three Kohlberg levels
At the preconventional level of moral reasoning, morality is conceived of in terms of rewards, punishments and
instrumental motivations. Those demonstrating intolerance of regulations in preference for self-serving motives are
typical preconventionalists.
At the conventional level, morality is understood in terms of compliance with either or both of peer pressure/social
expectations or regulations, laws and guidelines. A high degree of compliance is assumed to be a highly moral position.
At the postconventional level, morality is understood in terms of conformance with ‘higher’ or ‘universal’ ethical
principles. Postconventional assumptions often challenge existing regulatory regimes and social norms and so
postconventional behaviour is often costly in personal terms.


Dupa parerea mea, e ceva greu digerabil.
Ca sa raspund la intrebarile scrise de miruna78, nu am fost la niciun curs, am invatat singur din cele 2 carti, study text si practice & revision. Probabil ca daca mai luam si alte instrumente de invatat ar fi fost mai usor, dar mai scump.
Platind eu totul, nu am avut nici presiune din partea angajatorului ca sa iau examenele mai repede. Ca si examene mai grele mi s-au parut cel cu sistemul fiscal din UK si chiar si primul examen pe audit. iar acum acest P1 introdus recent. Schimbari pot sa mai apara in subiectele de studiat si esti nevoit sa le accepti. Inainte, in loc de acest P1 puteai da un examen pe Financial Management care dupa parerea mea era mult mai util si mai usor de invatat.



#18 nicolle78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 May 2010 - 07:39 PM

Multumesc pt raspuns Flo8200. Sper ca mai pot apela la tine si pt alte informatii sau sfaturi in legatura cu aceste examene.
O seara buna,
Miruna



#19 Iulia Stingaci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 December 2010 - 10:50 PM

Salut! Ajutati-ma va rog!!! Vreau sa ma inscriu si eu la cursurile de contabilitate ACCA. Ce trebuie de facut pentru aceasta?? Explicati-mi va rog....Astept mailurile voastre: ulitkkka@yahoo.com



#20 alle_31

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 January 2012 - 12:25 PM

Buna. Am nevoie de un sfat. Lucre pentru o firma de audit si am sa incep si cursul ACCA. As dori sa stiu cate materii ar fi ok sa urmez intr-un modul. Am auzit variante cu 2,3 sau 4 si nu prea stiu la cate sa ma inscriu. Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL