Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010


123 replies to this topic

#101 amalia cojocaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 April 2010 - 10:47 PM

:frusty: am si eu o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati cu un raspuns...tocmai ce am reluat activitatea unei firme in martie(pe care o suspendasem din cauza forfetarului) si m-am trezit cu contabila care mi-a spus ca trebuie sa platesc forfetarul pe intreg trimestrul :laugh: chiar daca am doar o luna de activitate. Impozitul asta nu se calculeaza si in functie de perioada de activitate?



#102 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 April 2010 - 11:40 PM

Eu nu as interpreta in acest fel legea. In Codul fiscal, la art. 18 (act.) s-a adus o clarificare si nu o modificare, cred eu:
(6) În situația în care perioada impozabilă începe sau se încheie în cursul anului, pentru definitivarea impozitului pe profit datorat se efectuează comparația impozitului pe profit aferent perioadei respective cu impozitul minim anual prevăzut la alin. (3), recalculat în mod corespunzător pentru aceeași perioadă**).
------------
Alin. (6) al art. 18 a fost introdus de pct. 1 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 22 din 24 martie 2010 , publicată în MO nr. 201 din 30 martie 2010.

Iar in Normele metodologice la CF (HG 44/2004 act.) se spune la 11^5:
...Dacă perioada de inactivitate temporară încetează în cursul anului, contribuabilii aplică prevederile art. 18 alin. (2) de la data încetării inactivității temporare, corespunzător cu perioada din an rămasă până la 31 decembrie.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#103 amalia cojocaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 April 2010 - 12:42 AM

sa inteleg ca trebuie sa platesc intreg trimestrul? :frusty:



#104 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2010 - 01:19 PM

Daca afost suspendata in ian+feb, eu zic ca platasti doar 1luna (martie)



#105 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 15 April 2010 - 09:10 PM

Eu zic ca prin OUG22/24.03.2010, alin. (5) al art.18, ne clarifica faptul ca perioada se calculeaza proportional chiar daca e vorba de zile, specificand doar cum sa stabilim valoarea minimului/zi functionare, respectiv Imin trimestrial/nr.zile ale trimestrului in cauza.
Sau prind eu fluturi la ora asta?
%%%




***



#106 mirelahuzu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 16 April 2010 - 12:41 PM

Chiar nu prinzi fluturi!!! Alin 5 din art.18 zice "In situatia in care perioada impozabila incepe sau se incheie in cursul unui trimestru, impozitul minim se recalculeaza corespunzator numarului de zile aferente trimestrului respectiv"



#107 suciu_cristinel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 April 2010 - 04:02 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Nov 16 2009, 04:04 PM, a spus:

Da si sa-l completam cu extrasul din Legea 329/2009, prin care se:
- introduce nou ART. 19^2 "Scutirea de impozit a profitului reinvestit"
- introduce o exceptie la art. 7 alin. (1) pct. 33 și ale art. 24 alin. (5), valoarea fiscală (pt.activele in discutie).
Iar dupa ce studiem cap.VI din legea asta, poate comentam si elucidam alin (4) ca pe mine m-a scos din pepeni si m-a facut sa rad alin (10)- facilitate, facilitate, dar sa nu uitam de forfetar.
no folositi, va rupeti gatul la un control de fond



#108 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2010 - 06:23 PM

Vezi postareamirelahuzu, la Apr 12 2010, 02:02 PM, a spus:

Vezi postareapopandrei, la Apr 12 2010, 01:26 PM, a spus:

Buna ziua.
Dilema mea in legatura cu impozitul pe profit este urmatoarea.Scrie in ordonanta 22/24.03.2010 ca prin exceptie contribuabilii infiintati in cursul anului precedent(2009), care nu au fost obligati la plata impozitului minim si care la sfarsitul anului fiscal in care s-au infiintat inregistreaza pierdere fiscala, efectueaza trimestrial plati anticipate in contul impozitului pe profit in suma de o patrime din impozitul minim anual, recalculat in mod corespunzator pentru perioada impozabila aferenta anului in care s-au infiintat.
In ordonanta scrie "contribuabilii prevazuti la alin 1 lit.a" /mergi la art.34 din Codul Fiscal si ai sa vezi pentru cine e valabil acest nou alineat
Pentru acuratetea informatiei, in Ordonanta 22/24.03.2010, scrie ;
'2. La articolul 34 alineatul (1) litera b) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
b) contribuabilii, altii decat cei prevazuti la lit. a) au obligatia de a declara si plati impozitul pe profit trimestrial pana la data de
25 inclusiv a primei luni urmatoare trimestrului pentru care se calculeaza impozitul, daca in prezentul articol nu se prevede altfel.'...
In ceea ce priveste impozitul minim, se mentine aceeasi grila, indiferent de luna de infiintare a firmei (daca s-a infiintat in 2009),
se vor lua in calcul veniturile realizate la 31.12.2009 (daca sunt zero, platiti anual 2200, respectiv 550 lei pt, trim. I 2010.

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 19 April 2010 - 06:28 PM




#109 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2010 - 09:49 PM

Camera Deputatilor a aprobat Legea privind aprobarea OUG 109/2009 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal.
Se fac precizari in mod explicit in privinta contribuabililor care nu platesc impozit minim in 2010. Sa asteptam sa fie publicata in MO.
132. La articolul 18, dupa alineatul (6) se introduce un nou alineat, alineatul (7), cu urmatorul cuprins:
(7) Nu sunt obligati la plata impozitului minim potrivit prevederilor alin. (2)-(4), contribuabilii care se afla in urmatoarele situatii:
a) se afla in procedura insolventei, de la data deschiderii acestei proceduri, potrivit legii;
b) se afla in dizolvare, de la data inregistrarii acestei mentiuni in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.
Pentru contribuabilii care se dizolva de plin drept ca urmare a expirarii duratei de existenta prevazuta in actul constitutiv, sau, dupa caz, in actul modificator, scutirea de la plata impozitului minim opereaza de la data dizolvarii prevazute in aceste acte. Nu intra sub incidenta acestor prevederi contribuabilii care se afla in dizolvare fara lichidare.”
Art. II. - Prevederile art. 18 alin. (7) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, astfel cum au fost completate prin prezenta lege, se aplica si contribuabililor care se afla in procedurile mentionate la lit. a) si b) ale alin. (7) la data intrarii in vigoare a prezentei legi.



#110 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 22 April 2010 - 06:45 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Apr 21 2010, 10:49 PM, a spus:

b) se afla in dizolvare, de la data inregistrarii acestei mentiuni in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.
Pentru contribuabilii care se dizolva de plin drept ca urmare a expirarii duratei de existenta prevazuta in actul constitutiv, sau, dupa caz, in actul modificator, scutirea de la plata impozitului minim opereaza de la data dizolvarii prevazute in aceste acte. Nu intra sub incidenta acestor prevederi contribuabilii care se afla in dizolvare fara lichidare.”
ce nesimtiti :aggressive: .......exista sanse sa primim banii inapoi daca deja am declarat si platit?...ma indoiesc :nono:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 22 April 2010 - 06:51 AM




#111 amgmdv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 April 2010 - 01:33 PM

Pentru o firma infiinata in 04.12.2009 cum se calculeaza impozitul pe profit datorat pt trim I 2010 (firma care in 2009 inregistreaza pierdere)?

Cf OUG 22/30.03.2010:
Prin exceptie de la prevederile alin. (6), contribuabilii prevazuti la alin. (1) lit. a), infiintati in cursul anului precedent, care nu au fost obligati la plata impozitului minim si care la sfarsitul anului fiscal in care s-au infiintat inregistreaza pierdere fiscala, efectueaza trimestrial plati anticipate in contul impozitului pe profit in suma de o patrime din impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru perioada impozabila aferenta anului in care s-au infiintat."
2200/4=550 lei?
sau
2200/12luni/31zile*28zile /4trimestre=41 lei?

Va rog ajutor...

Multumesc anticipat



#112 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 April 2010 - 02:01 PM

Vezi postareaamgmdv, la Apr 23 2010, 02:33 PM, a spus:

Pentru o firma infiinata in 04.12.2009 cum se calculeaza impozitul pe profit datorat pt trim I 2010 (firma care in 2009 inregistreaza pierdere)?

Cf OUG 22/30.03.2010:
Prin exceptie de la prevederile alin. (6), contribuabilii prevazuti la alin. (1) lit. a), infiintati in cursul anului precedent, care nu au fost obligati la plata impozitului minim si care la sfarsitul anului fiscal in care s-au infiintat inregistreaza pierdere fiscala, efectueaza trimestrial plati anticipate in contul impozitului pe profit in suma de o patrime din impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru perioada impozabila aferenta anului in care s-au infiintat."
2200/4=550 lei?
sau
2200/12luni/31zile*28zile /4trimestre=41 lei?

Va rog ajutor...

Multumesc anticipat
1. nu te-ai infintat in 2010
2. impozit minim prima transa 550



#113 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2010 - 08:34 PM

Buna,

am si eu o nedumerire:
firma este infiintata in 2009 februarie, la sf anului am avut impoit pe profit de 162,fiind pe ultimul trim, pe primele 3 trim au fost pe pierdere
in 2010 ar trebui sa fca 162*3.5%/4=42 lei de plata sau platesc conf impz minim anual din 2009?

multumesc
Gina



#114 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2010 - 09:30 PM

Ai ramas in urma , nu mai platesti imp. anticipat ,ci imp. rezultat la trim il compari cu cel minim in funtie de veniturile totale din 2009 (similar cu anul 2009)
Platesti impozitul cel mai mare ...



#115 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 May 2010 - 09:28 PM

Vezi postareamarra_2000, la Apr 22 2010, 07:45 AM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Apr 21 2010, 10:49 PM, a spus:

b) se afla in dizolvare, de la data inregistrarii acestei mentiuni in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.
Pentru contribuabilii care se dizolva de plin drept ca urmare a expirarii duratei de existenta prevazuta in actul constitutiv, sau, dupa caz, in actul modificator, scutirea de la plata impozitului minim opereaza de la data dizolvarii prevazute in aceste acte. Nu intra sub incidenta acestor prevederi contribuabilii care se afla in dizolvare fara lichidare.”
...exista sanse sa primim banii inapoi daca deja am declarat si platit?...ma indoiesc
Nu exista nici-o sansa sa primesti banii inapoi deoarece prevederile Lg. 76 din 6 mai 2010 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 109/2009 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in MO 307 din 11 mai 2010 intra in vigoare de la data de 14 mai 2010, data de la care nu mai datorezi impozit minim.



#116 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 19 May 2010 - 06:38 AM

Vezi postareaLexiroxi, la May 18 2010, 10:28 PM, a spus:

Vezi postareamarra_2000, la Apr 22 2010, 07:45 AM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Apr 21 2010, 10:49 PM, a spus:

b) se afla in dizolvare, de la data inregistrarii acestei mentiuni in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.
Pentru contribuabilii care se dizolva de plin drept ca urmare a expirarii duratei de existenta prevazuta in actul constitutiv, sau, dupa caz, in actul modificator, scutirea de la plata impozitului minim opereaza de la data dizolvarii prevazute in aceste acte. Nu intra sub incidenta acestor prevederi contribuabilii care se afla in dizolvare fara lichidare.”
...exista sanse sa primim banii inapoi daca deja am declarat si platit?...ma indoiesc
Nu exista nici-o sansa sa primesti banii inapoi deoarece prevederile Lg. 76 din 6 mai 2010 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 109/2009 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in MO 307 din 11 mai 2010 intra in vigoare de la data de 14 mai 2010, data de la care nu mai datorezi impozit minim.

Am si eu o societate in insolventa cu data de 03.03.2010 oare trebuia sa depun si sa platesc impozit minim pe trim.I, dar in urmatoarele ?
Multumesc.M.Dragos



#117 raluka78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2010 - 10:25 AM

Buna, daca am firma infiintata in februarie 2010, mai platesc forfetarul?



#118 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 June 2010 - 11:38 AM

Nu se plateste impozitul minim in anul infiintarii firmei.
Nu e obligata la plata impozitului minim o firma care "se află în procedura insolvenței, de la data deschiderii acestei proceduri".
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#119 raluka78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2010 - 12:58 PM

Multumesc frumos. O zi buna



#120 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 30 June 2010 - 10:52 PM

Vezi postarearaluka78, la Jun 22 2010, 11:25 AM, a spus:

Buna, daca am firma infiintata in februarie 2010, mai platesc forfetarul?
Citeste cu atentie in CF- nu in timpul anului, dar la sfarsit de an DA! (compari ce ai platit in timpul anului cu minimul proportional cu perioada de functionare si-l datorezi pe cel mai mare).
%%%




***






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL