Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA autoturism leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA autoturism leasing


3 replies to this topic

#1 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 07 January 2010 - 04:38 PM

buna ziua!
In luna feb 2009 am achizitionat o masina in leasing.pe fiecare luna, facturile le introduc asa:in contul 1621 capitalul masinii, in 1682 dobanda iar in 167.01 casco.Este corect???
contabila m-a pus sa selectez tva ca fiins din bunuri de capital.acum intrebarea mea este: ma afecteaza cumva la decl 300?
ce trebuie sa fac?mai trebuie sa fac ceva?



#2 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 January 2010 - 04:52 PM

Ti-a zis contabila conturile astea?
Capitalul in 167, dobanda in 666, iar casco in 613 (daca e lunar); daca e trimestrial in 471 si descarci lunar.
Nu am inteles faza cu selectat tva.

Aceasta postare a fost editata de tes: 07 January 2010 - 04:52 PM




#3 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 07 January 2010 - 06:07 PM

Vezi postareates, la Jan 7 2010, 05:52 PM, a spus:

Ti-a zis contabila conturile astea?
Capitalul in 167, dobanda in 666, iar casco in 613 (daca e lunar); daca e trimestrial in 471 si descarci lunar.
Nu am inteles faza cu selectat tva.



da si asa am facut din februarie, cum mai reglez eu acum?
da casco este lunar dar face si amortizarea la ea lunar avand valoare mare.
eu lurez in contab sql si exaita o optiune acolo si trebuie selectat k fiind tva din bunuri de capital. sa apara in jurnal
ce mai fac eu acum? :pullhair:



#4 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 January 2010 - 11:13 PM

ar trebui sa stornezi ce ai inregistrat pana acum si sa refaci notele contabile. Nu mai stiu exact de cand, parca anul trecut, s-a scos din decontul de tva chestia asta cu bunuri de capital si nevoi firma; totusi unele programe au pastrat aceste optiuni. Inclusiv ciel-ul. Eu export jurnalele in excel si le prelucrez acolo.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL