Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 094 - notificare cifra de afaceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. 094 - notificare cifra de afaceri

64 replies to this topic

#1 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 12 January 2010 - 06:08 PM

La Administratia Financiara nu se mai primeste notificarea privind cifra de afaceri 2009 in format world ci trebuie declaratia 094



#2 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2010 - 08:08 PM

bun, asta e numai pentru cei care depuneau TVA trimestrial. daca depuneam lunar si voi depune la fel nu trebuie sa-i anunt in nici un fel? Eu ma gandeam ca pentru cazurile astea se depune declaratia in formatul vechi.




#3 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2010 - 08:37 PM

Nu pot accesa site-ul ANAF.
Poate sa ataseze cineva formularul?



#4 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 January 2010 - 10:41 AM

Buna ziua,

Pentru cei interesati decl.094, declarare cifra de afaceri, in vederea stabilirii modalitati de declrare TVA din trimestrial in lunar, se depune numai de cei cu TVA trimestrial, urmariti si intructiunile pe ANAF si MF.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  094.pdf   152.5K   1752 downloads

Don't worry! Just panic!



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2010 - 02:32 PM

A depus cineva 094 ?
Pe langa declaratie ce mai trebuie depus ?
Multumesc .
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 camistu1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 January 2010 - 03:09 PM

eu am depus azi la constanta.
se depune doar declaratia in 2 exemplare.



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 January 2010 - 07:24 PM

Citeaza

Tes : daca depuneam lunar si voi depune la fel nu trebuie sa-i anunt in nici un fel?
Nu, Tes nu trebuie depus nimic.

Adaugare (am un caz si am intrebat al Finante, serv. Asist. Contribuabili) : cei care au avut achizitii intrac. taxabile in Romania, inainte de 01.05.2009 si dupa 01.05.2009 NU au mai avut si au CA <100.000 euro, raman cu TVA-ul la trimestru si depun D.094, chiar daca titlul declaratiei sugereaza ca se incadreaza la trim. numai contribuabilii care nu au avut achizitii intracomunicare in tot anul 2009 si au CA<100.000 euro.

Ionelac, roaga un moderator sa-ti stearga mesajele cu citatele.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 13 January 2010 - 07:27 PM

Dana




#8 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 13 January 2010 - 10:05 PM

In 2009 am platit tva lunar pentru ca in 2008 am depasit 100.000 euro. Acum vreau sa trec dinnou la tva trimestrial pentru ca in 2009 am CA sub 100.000 euro si nu am operatiuni intracomunitare. Ce declaratii ar trebui sa fac? Eu ma gandeam la o 010 cu luare in evidenta tva trimestrial si o declaratie cu CA in format word.



#9 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 January 2010 - 11:08 PM

Vezi postareateofilia, la Jan 13 2010, 10:05 PM, a spus:

In 2009 am platit tva lunar pentru ca in 2008 am depasit 100.000 euro. Acum vreau sa trec dinnou la tva trimestrial pentru ca in 2009 am CA sub 100.000 euro si nu am operatiuni intracomunitare. Ce declaratii ar trebui sa fac? Eu ma gandeam la o 010 cu luare in evidenta tva trimestrial si o declaratie cu CA in format word.

Teofilia,

Conf. art.156^1 art(2) si art.(6) declaratie respectiva- acum 094-are un format special-se depune de firmele cu TVA trimestrial, nu se specifica nimic de celelalte firme care depun deja decont lunar, in plus la art.156^1-pct(6^2) se spune ca odata trebut la decont lunar nu se revine la decont trimestrial,intr-adevar cu referire la cazurile in care apare o achizitie intracomunitara; insa coroborand cele doua articole si mai ales ca la primele se face strict referire la cine trebuie sa fac aceasta declarare, parerea mea este ca nu se poate reveni, nu este ca la impozitul pe venit versus impozitul pe profit, unde poti reveni, la TVA ai intrat lunar, lunar ramai, din practica si din ceea ce inteleg din Codul Fiscal.
Don't worry! Just panic!



#10 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 January 2010 - 02:34 AM

nu este adevarat, daca ai CA mai mica de 100.000 euro, si ai declarat lunar TVA, poti face 010 si poti trece la TVA trimestrial in anul urmator. Eu anii trecuti asa am facut, si nu cred ca s-a modificat ceva. Chiar maine merg la Administratie cu asa ceva...sper sa nu am probleme.

Aceasta postare a fost editata de tes: 14 January 2010 - 02:35 AM




#11 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 January 2010 - 08:15 AM

Vezi postareates, la Jan 14 2010, 02:34 AM, a spus:

nu este adevarat, daca ai CA mai mica de 100.000 euro, si ai declarat lunar TVA, poti face 010 si poti trece la TVA trimestrial in anul urmator. Eu anii trecuti asa am facut, si nu cred ca s-a modificat ceva. Chiar maine merg la Administratie cu asa ceva...sper sa nu am probleme.

Asa, este, sum spune TES, mea culpa, m-am gandit mai mult la cazul cu achizitii intracomunitare. Nu s-a schimbat nimic. Scuze!! :pullhair:
Don't worry! Just panic!



#12 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 11:54 AM

Corect, dar pe langa 010 trebuie depusa si 094 in locul vechii declaratii in word privind cifra de afaceri.



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 January 2010 - 11:59 AM

094 se depune doar de cine anu' trecut a declarat trimestrial



#14 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 12:21 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 14 2010, 10:59 AM, a spus:

094 se depune doar de cine anu' trecut a declarat trimestrial


Cine a declarat lunar anul trecut nu mai depune nici o declaratie referitor la CA?

Daca o firma a platit TVA lunar anul trecut avand in 2008 CA > 100.000 euro, la 31.12.2009 are mai putin de 100.000 euro, pot depune acum 010 si 094 ca sa trec iar la decont trimestrial?
Multumesc. Pe alt forum am citit ca nu e posibil.



#15 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 12:22 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 14 2010, 11:59 AM, a spus:

094 se depune doar de cine anu' trecut a declarat trimestrial

Adica daca in 2009 am declarat lunar TVA si la final de 2009 am Cifra Afaceri < 100000 si nu am facut AIC, nu trebuie sa depun acum decl.094 ?

Nu am gasit 094 pe site-ul ANAF.



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 January 2010 - 12:25 PM

fratilor, cititi vreodata instructiunile de completare ale declaratiilor sau le faceti dupa ureche?



#17 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 January 2010 - 01:06 PM

Vezi postareadannad001, la Jan 14 2010, 12:22 PM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 14 2010, 11:59 AM, a spus:

094 se depune doar de cine anu' trecut a declarat trimestrial

Adica daca in 2009 am declarat lunar TVA si la final de 2009 am Cifra Afaceri < 100000 si nu am facut AIC, nu trebuie sa depun acum decl.094 ?

Nu am gasit 094 pe site-ul ANAF.



Dana, si toti cei interesati :
Am postat din nou decl.094 si cu instructiunile luate de pe site-ul MF, la instructiuni sa aveti rabdare sa parcurgeti pana la ultima pagina ca acolo sunt cele pentru 094, nu am avut timp sa selectez.

Fisiere atasate


Don't worry! Just panic!



#18 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 14 January 2010 - 04:36 PM

Draga Septimiu, nu mai fii asa scortos.... asta e rolul forumului. Sunt persoane care se simt mai in siguranta daca li se confirma, chiar si pe un forum.
In plus de asta stii si tu ca "legiuitorii" nu au de cele mai multe ori toate cazurile practice in vedere, astefl incat lucrurile sunt interpretate de la o AdmFin la alta. Apreciez oamenii care incearca sa se perfectioneze, chiar si pe un forum, in detrimentul celor ce "detin adevarul absolut".
:pullhair:

Aceasta postare a fost editata de Raisa: 14 January 2010 - 04:37 PM

Sa dormim noaptea linistiti!!



#19 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 January 2010 - 04:43 PM

Am si eu o intrebare in legatura cu aceasta declaratie 094. Lucrurile sunt un pic confuze pe forum si am nevoie de o lamurire. Sper sa nu fac si eu o confuzie si mai mare, dar in normele pentru completarea declaratiei scrie asa "se completeaza de persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care au utilizat trimestrul ca perioada fiscala in anul precedent, care nu au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri si care nu au depasit plafonul de 100.000 euro".
Deci, in situatia in care in 2009 a fost perioada fiscala trimestriala, au fost si ceva achizitii intracomunitare si s-a depasit si plafonul de 100.000 euro, trebuie depusa aceasta declaratie pentru a trece la perioada fiscala lunara?
Va multumesc mult



#20 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 14 January 2010 - 04:46 PM

Dupa parerea mea, bazata pe comentariile politice ale noului (vechiului) regim, se va trece la decont TVA lunar pentru toate societatile platitoare, MFP va emite probabil ordinul dupa aprobarea bugetului pe 2010 in acest sens. Din pacate cred ca vor cere D394 tot lunar si vor micsora cuantumul amenzii pentru nedepunere sau il vor stabili numai procentual (0,2 - 1%) din valorea tranzactiilor de declarat.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL