Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 094 - notificare cifra de afaceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


decl. 094 - notificare cifra de afaceri

64 replies to this topic

#21 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 January 2010 - 04:49 PM

deci daca in 2009 (mai-decembrie) ai fi avut achizitii intracomunitare deveneai automat cu tva lunar si nu mai aveai treaba cu 094. Daca depaseai 100.000 euro faceai 010 acum in loc de 094 si treceai la TVA lunar la 01.01.2010.
Scopul aceste declaratii este ca fiscul sa vada ca tu indeplinesti conditiile sa ai in continuare TVA trimestrial.



#22 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 04:50 PM

Vezi postareaTinamaria, la Jan 14 2010, 02:43 PM, a spus:

Am si eu o intrebare in legatura cu aceasta declaratie 094. Lucrurile sunt un pic confuze pe forum si am nevoie de o lamurire. Sper sa nu fac si eu o confuzie si mai mare, dar in normele pentru completarea declaratiei scrie asa "se completeaza de persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care au utilizat trimestrul ca perioada fiscala in anul precedent, care nu au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri si care nu au depasit plafonul de 100.000 euro".
Deci, in situatia in care in 2009 a fost perioada fiscala trimestriala, au fost si ceva achizitii intracomunitare si s-a depasit si plafonul de 100.000 euro, trebuie depusa aceasta declaratie pentru a trece la perioada fiscala lunara?
Va multumesc mult
Cred ca ar mai trebui depusa in cazul modificarilor de care zici si 010 :pullhair:

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#23 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 06:02 PM

Vezi postareaTinamaria, la Jan 14 2010, 05:43 PM, a spus:

Am si eu o intrebare in legatura cu aceasta declaratie 094. Lucrurile sunt un pic confuze pe forum si am nevoie de o lamurire. Sper sa nu fac si eu o confuzie si mai mare, dar in normele pentru completarea declaratiei scrie asa "se completeaza de persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care au utilizat trimestrul ca perioada fiscala in anul precedent, care nu au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri si care nu au depasit plafonul de 100.000 euro".
Deci, in situatia in care in 2009 a fost perioada fiscala trimestriala, au fost si ceva achizitii intracomunitare si s-a depasit si plafonul de 100.000 euro, trebuie depusa aceasta declaratie pentru a trece la perioada fiscala lunara?
Va multumesc mult

Daca ai avut achizitii intracomunitare dupa 01.05.2009 trebuia depusa Decl 092 si trecut la Decont lunar inca de atunci!



#24 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 07:07 PM

In fisierul atasat am sintetizat cred toate situatiile privitoare la TVA, decl.010, decl.094.

De remarcat ca 094 se depune doar in 2 situatii. Ce parere aveti ?

Fisiere atasate





#25 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 14 January 2010 - 07:39 PM

Eu anul trecut am avut un caz in care am revenit la tva trimestrial. Am pus 010 si declaratie cu CA. Intrebarea mea nu era daca pot din punct de vedere legal, asta stiu deja, pot, ci cum fac cu 094. Voi face o declaratie 010 pentru luare in evidenta ca platitor de tva trimestrial incepand cu 01.01.2010 dar daca declaratie de CA in format word nu se mai accepta iar 094 depun conform instructiunilor doar cei care au fost in 2009 platitori de tva trimestrial, eu nu ma incadrez. Atunci depun doar 010 si atat?



#26 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 07:51 PM

Poti sa detaliezi ?



#27 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 07:53 PM

Vezi postareateofilia, la Jan 14 2010, 08:39 PM, a spus:

Eu anul trecut am avut un caz in care am revenit la tva trimestrial. Am pus 010 si declaratie cu CA. Intrebarea mea nu era daca pot din punct de vedere legal, asta stiu deja, pot, ci cum fac cu 094. Voi face o declaratie 010 pentru luare in evidenta ca platitor de tva trimestrial incepand cu 01.01.2010 dar daca declaratie de CA in format word nu se mai accepta iar 094 depun conform instructiunilor doar cei care au fost in 2009 platitori de tva trimestrial, eu nu ma incadrez. Atunci depun doar 010 si atat?


094 nu se depune doar de catre cei care au avut in anul precedent perioada fiscala trimestrul ci de catre toti cei care la sfarsitul lui 2009 indeplinesc conditiile pt ca in 2010 sa aiba perioada fiscala trimestrul si care nu au efectuat achizitii intracomunitare pana la 31.12.2009.



#28 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2010 - 11:17 PM

Formularul 094 ?Declaratie privind cifra de afaceri in cazul persoanelor impozabile pentru care perioada fiscala este trimestrul calendaristic si care nu au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri in anul precedent? se completeaza de persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art.153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, care:
- au utilizat trimestrul ca perioada fiscala in anul precedent;
- nu au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri;
- nu au depasit plafonul de 100.000 euro, al carui echivalent in lei se calculeaza conform normelor.
Formularul 094 se depune la organul fiscal competent, pana la data de 25 ianuarie inclusiv, pentru anul precedent si se completeaza cu majuscule, in doua exemplare.

Conform art. 156^1 alin.(2) al Codului fiscal pentru persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care au realizat o CA ce nu a depasit plafonul de 100.000 euro in anul precedent si care nu au efectuat in anul precedent achizitii intracomunitare de bunuri, perioada fiscala este trimestrul calendaristic.
Daca sunt indeplinite cumulativ aceste conditii si societatea a utilizat trimestrul ca perioada fiscala in anul precedent va depune Formularul 094.
Daca sunt indeplinite cumulativ aceste conditii si societatea a utilizat luna ca perioada fiscala in anul precedent va depune Formularul 010 si o Declaratie de mentiuni ? care poate fi si Formularul 094 daca se schimba instructiunile din proiect-
Art. 156^1
(6) Persoana impozabila care, potrivit alin. (2) si (5), are obligatia depunerii deconturilor trimestriale trebuie sa depuna la organele fiscale competente, pana la data de 25 ianuarie inclusiv, o declaratie de mentiuni in care sa inscrie cifra de afaceri din anul precedent, obtinuta sau, dupa caz, recalculata si o mentiune referitoare la faptul ca nu a efectuat achizitii
intracomunitare de bunuri in anul precedent.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 14 January 2010 - 11:20 PM




#29 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2010 - 09:59 AM

In esenta, societatea trebuie sa-si stabileasca TVA-ul : lunar sau trimestrial.

Ma gandesc ca poate le-a dat prin cap sa simplifice. Adica sa se depuna doar o declaratie nu doua.



#30 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2010 - 10:55 AM

Am atasat versiunea 2 a fisierului.

Modificarile/adaugirile sunt la situatiile 1,2,3,4 (cu rosu).

Fisiere atasate





#31 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 January 2010 - 10:57 AM

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile promte.
O zi buna si mult spor la munca!



#32 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 January 2010 - 07:06 PM

Nu are nimeni fisierul D 094 in format word?

Sa ne usuram munca ?? :pullhair:



#33 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 15 January 2010 - 10:06 PM

Vezi postareadannad001, la Jan 15 2010, 12:55 PM, a spus:

Am atasat versiunea 2 a fisierului.

Modificarile/adaugirile sunt la situatiile 1,2,3,4 (cu rosu).
Am o nelamurire la tabelul tau,la "pozitia 7" unde spui tu ca daca ai fost cu TVA trim., ai facut o AIC in perioada ian-apr.2009, dupa aceea nu ai mai avut nicio AIC, iar CA este <100000 eur, depui 010.
Eu cred ca o firma care indeplineste conditiile de mai sus ar trebui sa depuna 094, pentru ca a fost in 2009 platitor trimestrial si la fel va ramane si in 2010.

Este o anomalie in modul de prezentare a instructiunilor de completare a D094,pt.ca ei spun ca secompleteaza de cei care au fost platitori de TVA trim. si nu au facut nicio AIC in anul 2009, dar defapt se refera la faptul ca nu au facut nicio AIC in perioada mai-dec.2009.
Iar daca un platitor trimestrial a facut vre-o AIC in per.mai-iunie 2009, a trebuit sa depuna 091 ca sa treaca la lunar,iar acuma eu cred ca nu mai trebuie sa depuna nimic.

Poate am inteles gresit pozitia 7 din tabelul lui dannad001, iar daca e asa imi cer scuze.



#34 carmencaluser

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 January 2010 - 01:14 AM

Vezi postareacristina5859, la Jan 13 2010, 03:32 PM, a spus:

A depus cineva 094 ?
Pe langa declaratie ce mai trebuie depus ?
Multumesc .

[b]Eu am avut anul trecut si achizitii intracomunitare, dar inainte de mai 2009. Cum completez acum 094[b]



#35 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 January 2010 - 02:16 AM

CA<100.000 EU si AIC numai inainte de 01.05.2009 , se depune D.094 cu TVA trimestrial, are dreptate L.Sanda .

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 16 January 2010 - 02:17 AM

Dana




#36 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 January 2010 - 12:54 PM

Citeaza

Doiny: Nu are nimeni fisierul D 094 in format word?

Aici : Fisier atasat  D_094.doc   78K   423 downloads

Dana




#37 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 January 2010 - 09:13 PM

Mii de multumiri..



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2010 - 10:09 PM

si de la mine, la fel :pullhair: si pt. florinmladin, dannad001 - pt. fisiere, dragilor

:frusty:



#39 carmencaluser

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 January 2010 - 10:52 PM

[b] Imi spune si mie cineva, daca in cursul 2009 (doar aprilie), am facut o achizitie intracomunitare, in delaratie 094 declar ca nu am efectuat achizitii intracomunitare de bunuri in anul precedent ?[b]



#40 adelys

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 January 2010 - 09:59 AM

Vezi postareafboji, la Jan 14 2010, 04:50 PM, a spus:

Vezi postareaTinamaria, la Jan 14 2010, 02:43 PM, a spus:

Am si eu o intrebare in legatura cu aceasta declaratie 094. Lucrurile sunt un pic confuze pe forum si am nevoie de o lamurire. Sper sa nu fac si eu o confuzie si mai mare, dar in normele pentru completarea declaratiei scrie asa "se completeaza de persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care au utilizat trimestrul ca perioada fiscala in anul precedent, care nu au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri si care nu au depasit plafonul de 100.000 euro".
Deci, in situatia in care in 2009 a fost perioada fiscala trimestriala, au fost si ceva achizitii intracomunitare si s-a depasit si plafonul de 100.000 euro, trebuie depusa aceasta declaratie pentru a trece la perioada fiscala lunara?
Va multumesc mult
Cred ca ar mai trebui depusa in cazul modificarilor de care zici si 010 :pullhair:
eu am avut un caz similar anul trecut...si am depus si 010






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL