Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 094 - notificare cifra de afaceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


decl. 094 - notificare cifra de afaceri

64 replies to this topic

#41 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 January 2010 - 10:33 AM

Declaratia D094 editabila - alt model

Fisiere atasate





#42 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 January 2010 - 08:04 PM

Ordin 7/2010 pentru aprobarea modelului si continutului unor formulare de inregistrare in scopuri de taxa pe valoarea adaugata, publicat in MO 32/15.01.2010

Caracteristicile de tiparire, modul de difuzare, de utilizare si de pastrare a formularelor:
IV. Declaratie privind cifra de afaceri in cazul persoanelor impozabile pentru care perioada
fiscala este trimestrul calendaristic si care nu au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri in
anul precedent (094)

1. Denumire: Declaratie privind cifra de afaceri in cazul persoanelor impozabile pentru care
perioada fiscala este trimestrul calendaristic si care nu au efectuat achizitii intracomunitare de
bunuri in anul precedent (094)
2. Cod MFP: 14.13.01.10.11/t
3. Format: A4/t1
4. Caracteristici de tiparire:
- pe o singura fata;
- se poate utiliza echipament informatic pentru editare.
5. U.M.: set (2 file)
6. Se difuzeaza: gratuit.
7. Se utilizeaza: pentru declararea cifrei de afaceri de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA, care utilizeaza trimestrul ca perioada fiscala si nu au depasit plafonul de 100.000 euro, cu exceptia situatiei in care persoana impozabila a efectuat in cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achizitii intracomunitare de bunuri.
8. Se intocmeste:
- in doua exemplare;
- de persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA sau de reprezentantul fiscal/imputernicitul/reprezentantul legal.
9. Circula:
- originalul la organul fiscal;
- copia la contribuabil.
10. Se arhiveaza: la dosarul fiscal al contribuabilului




#43 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 January 2010 - 09:45 PM

si textul din MO, al ordinului respectiv pentru ascuratete....

Fisiere atasate


Don't worry! Just panic!



#44 Abu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 January 2010 - 11:33 AM

Am si eu 2 intrebari:
- declaratia 094 se depune si de PFA platitor de TVA?
- suma totala reprezentand cifra de afaceri contine sau nu TVA-ul?



#45 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 19 January 2010 - 01:57 PM

Vezi postareaAbu, la Jan 19 2010, 12:33 PM, a spus:

Am si eu 2 intrebari:
- declaratia 094 se depune si de PFA platitor de TVA?
- suma totala reprezentand cifra de afaceri contine sau nu TVA-ul?
pai cum sa contina CA de afaceri TVA?
TVa -ul e separat si CA de afaceri reprezinta veniturile din vanzari si prestari servicii fara TVA
traim intr-o lume confuza



#46 Ramael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 January 2010 - 04:24 PM

Vezi postareaTinamaria, la Jan 14 2010, 04:43 PM, a spus:

Am si eu o intrebare in legatura cu aceasta declaratie 094. Lucrurile sunt un pic confuze pe forum si am nevoie de o lamurire. Sper sa nu fac si eu o confuzie si mai mare, dar in normele pentru completarea declaratiei scrie asa "se completeaza de persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care au utilizat trimestrul ca perioada fiscala in anul precedent, care nu au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri si care nu au depasit plafonul de 100.000 euro".
Deci, in situatia in care in 2009 a fost perioada fiscala trimestriala, au fost si ceva achizitii intracomunitare si s-a depasit si plafonul de 100.000 euro, trebuie depusa aceasta declaratie pentru a trece la perioada fiscala lunara?
Va multumesc mult

In situatia prezentata se depune declaratia 010; am fost si eu in aceeasi situatie, in 2008 s-a depasit plafonul privind CA si incepand cu Ianuarie 2009 am trecut la decontul TVA lunar pe baza declaratiei 010, cu specificarea CA obtinuta in anul anterior.



#47 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 20 January 2010 - 11:09 AM

care e cursul pt pragul de 100.000 euro (pt. 094)?
multumesc.



#48 stan maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 20 January 2010 - 11:29 AM

Vezi postareageorge_v, la Jan 20 2010, 11:09 AM, a spus:

care e cursul pt pragul de 100.000 euro (pt. 094)?
multumesc.



Cursul euro din 31.12.2009=4.2282 lei
maria



#49 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 21 January 2010 - 12:55 PM

In cazul in care CA este peste 100000 euro(am 2800000 ron) si tva a fost si ramane lunar, se mai depune vreo decl sa notificare pv CA?



#50 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 21 January 2010 - 01:20 PM

Vezi postareaRamael, la Jan 19 2010, 02:24 PM, a spus:

Vezi postareaTinamaria, la Jan 14 2010, 04:43 PM, a spus:

Am si eu o intrebare in legatura cu aceasta declaratie 094. Lucrurile sunt un pic confuze pe forum si am nevoie de o lamurire. Sper sa nu fac si eu o confuzie si mai mare, dar in normele pentru completarea declaratiei scrie asa "se completeaza de persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care au utilizat trimestrul ca perioada fiscala in anul precedent, care nu au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri si care nu au depasit plafonul de 100.000 euro".
Deci, in situatia in care in 2009 a fost perioada fiscala trimestriala, au fost si ceva achizitii intracomunitare si s-a depasit si plafonul de 100.000 euro, trebuie depusa aceasta declaratie pentru a trece la perioada fiscala lunara?
Va multumesc mult

In situatia prezentata se depune declaratia 010; am fost si eu in aceeasi situatie, in 2008 s-a depasit plafonul privind CA si incepand cu Ianuarie 2009 am trecut la decontul TVA lunar pe baza declaratiei 010, cu specificarea CA obtinuta in anul anterior.

Atentie, sa nu marim confuzia! In cazul in care un contribuabil care are ca perioada fiscala trimestrul, si realizeaza in cursul anului o achizitie intracomunitara, va trece la perioada fiscala lunara, incepand cu luna urmatoare (vezi pentru detalii OUG 34/2009). In termen de 5 zile de la finele lunii in care a avut loc achizitia intracomunitara (si intervine exigibilitatea TVA) trebuie depusa Declaratia de mentiuni 092, urmand a se pastra ca perioada fiscala luna pentru restul anului si anul urmator. Schimbarea perioadei fiscale se face pe baza acestei declaratii 092, nu trebuie depusa Declaratia 010 in aceasta situatie.



#51 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2010 - 03:56 PM

Vezi postareamagda2000, la Jan 21 2010, 02:55 PM, a spus:

In cazul in care CA este peste 100000 euro(am 2800000 ron) si tva a fost si ramane lunar, se mai depune vreo decl sa notificare pv CA?
nu depui nimic



#52 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2010 - 06:08 PM

buna ziua,
Va rog o confirmare ca deja simt ca sunt pe langa subiect.

Pentru o scietate infiintata in decembrie cu CA de exemplu 10 lei trec in 094 cifra de afaceri de 120lei si adun cedarile de active si facturile reprezentand avansuri?

Multumesc mult!



#53 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 January 2010 - 06:52 PM

daca cifra de afaceri este 10 pe aceea o treci in 094 altceva nimic
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#54 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 07:21 PM

Atentie, la S 1 nu primeste decl. fara COD POSTAL completat



#55 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2010 - 08:03 PM

Vezi postareacontasoft, la Jan 22 2010, 06:08 PM, a spus:

Va rog o confirmare ca deja simt ca sunt pe langa subiect.
Pentru o scietate infiintata in decembrie cu CA de exemplu 10 lei trec in 094 cifra de afaceri de 120lei si adun cedarile de active si facturile reprezentand avansuri?
Avansurile facturate intra in calculul CA, dar livrarile de mijloace fixe corporale sunt exceptate cf. art. 152 alin(2), deci nu intra in calculul CA.
Norme metodologice CF 2010:
80. (1) In sensul art. 156^1 alin. (1) din Codul fiscal, in orice situatie, echivalentul in lei al plafonului de 100.000 de euro se determina pe baza cursului de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei valabil pentru data de 31 decembrie a anului precedent, inclusiv pentru persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal in cursul anului. La determinarea cifrei de afaceri prevazute la art. 156^1 alin. (1) din Codul fiscal se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri incasate sau neincasate si alte facturi emise inainte de data livrarii/prestarii pentru operatiunile prevazute la art. 152 alin. (2) din Codul fiscal.



#56 iuliana2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 11:35 PM

Buna seara,
Referitor la problemele cu achizitiile intracomunitare inainte de 1 mai, am sunat la serviciul de asistenta contribuabili al ANAF.
Mi s-a spus ca este o scapare e declaratiei si ca sa pot semna linistita declaratia sa mentionez "ca nu am avut achizitii intracomunitare in anul precedent in perioara 1 mai - 31 decembrie 2009".

Referitor la trecerea de la TVA lunar la TVA trimestrial trebuie depusa declaratia 010, precum si 094. Am depus azi la sectorul 5 si la sectorul 3 le solicita la fel.

De asemenea, cifra de afaceri trebuie recalculata avand in vedere luna in care a fost infiintata societatea, considerand fractiunea de luna ca fiind luna intreaga. Adica pentru o firma inregistrata in octombrie imparti cifra realizata la 3 si o inmultesti cu 12.

Iuliana

Aceasta postare a fost editata de iuliana2006: 22 January 2010 - 11:38 PM




#57 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 23 January 2010 - 01:03 PM

La sectorul 6 am avut o firma care trece de la tva lunar la tva trimestrial. Am depus 010 dar 094 nu a vrut sa il primeasca deoarece "se depune 094 pentru anul 2009 cand ati fost tva lunar". Ca atare luni ma voi duce la posta sa pun 094 ca sa nu le vina ideea ca trebuia depusa si sa trebuiasca sa platesc amenda .



#58 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2010 - 02:33 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Jan 22 2010, 09:03 PM, a spus:

si alte facturi emise inainte de data livrarii/prestarii pentru operatiunile prevazute la art. 152 alin. (2) din Codul fiscal.[/b]
Multumesc frumos pentru rasuns. Tocmai aceasta formulare impreuna cu expresia de pe formular "cifra de afaceri recalculata" ma nedumireau.
Am inteles ca pentru societatile infiintate in cursul anului se face CA/nr.luni si x12.
Pentru prima data am si cedare de active si avansuri.
Voi face un total CA si avansuri si il voi raporta la un an.

O zi buna tuturor!



#59 dragosve

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 January 2010 - 01:25 PM

Buna ziua,

Va rog un sfat..Am deschisa firma de doi ani dar nu am activitate(zero) si nu sunt platitor de tva. Am fost sa depun declaratia 094 la sfatul unei prietene si acolo nu au vrut sa o primeasca deoarece era 26 Ianuarie...
1. Daca nu sunt platitor de tva mai trebuie sa o depun?
2. Aveti idee care ar fi penalizarile? (amenda?) in cazul ca totusi ar trebui sa o depun...

Multumec mult



#60 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 January 2010 - 01:36 PM

1. NU

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL